ایلنا   |  اجتماعی  |  

حذف قائم‌مقام‌ها و مشاوران هیچ صرفه‌جویی برای شهرداری در پی نداشت

عضو شورای شهر تهران با انتقاد به لایحه اصلاح ساختار شهرداری گفت: اکنون حدود دو سال است که چماق اصلاح ساختار، دست و پای همه را شل کرده است، شاید اگر این ایجاد تزلزل نبود، امروز در نقطه‌ای بهتر ایستاده بودیم.

حذف قائم‌مقام‌ها و مشاوران هیچ صرفه‌جویی برای شهرداری در پی نداشت

عضو شورای شهر تهران با انتقاد به لایحه اصلاح ساختار شهرداری گفت: اکنون حدود دو سال است که چماق اصلاح ساختار، دست و پای همه را شل کرده است، شاید اگر این ایجاد تزلزل نبود، امروز در نقطه‌ای بهتر ایستاده بودیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ حجت نظری در جریان دویست و چهل و سومین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود گفت: دوره پنجم شورای اسلامی شهر پایتخت، از ابتدای روی کار آمدن با چالش‌هایی فراوان مواجه بود که برای بسیاری از آن‌ها برنامه داشت. اینکه چه میزان از مشکلات رفع شد و چه اندازه رضایت شهروندان جلب شده، در جای خود و با شاخص‌های خود قابل سنجش است، اما بی‌تردید، یکی از راه‌های رسیدن به رضایتمندی شهروندان، کسب و جلب رضایت کارکنان سازمانی بزرگ در قامت شهرداری تهران است.

او ادامه داد: سازمانی که بیش از هر نهاد و دستگاهی دیگر، با مردم و زندگی روزمره شهروندان در ارتباط است و به‌طبع، بیش از تمام ارگان‌ها می‌تواند مردم را راضی یا ناراضی کند.

نظری با بیان اینکه در میان هزاران مشکل در شهر، یکی از مشکلات ساختار فربه و گاها کرخت شهرداری تهران است، افزود: موازی‌کاری‌ها و تکثر منصب‌هایی که کارهایی نسبتا مشابه انجام می‌دهند، انجام برخی کارها را دشوار و برخی دیگر را غیرممکن ساخته است، اما در همین وضعیت نیز امور شهر به‌پیش می‌رود و هرجا کارها به‌جای سپرده شدن به دوست و آشنا و شریک در فلان شرکت پیمانکار، به درون شهرداری سپرده شد با نتایجی به مراتب بهتر و هزینه‌ای به مراتب کمتر به انجام رسید.

عضو شورای شهر تهران افزود: در همین وضع ساختار نیز با وجود ایرادهایی که وارد هم هست، هرجا نیروهای درون سازمانی دیده شدند، کارهایی را به سرانجام رساندند که پیمانکار به دلیل عدم علقه سازمانی انجام نداد. نه‌‌تنها بی‌اعتمادی به کارکنان شهرداری و ضعیف‌انگاری افرادی اتفاقا بسیاری‌شان تحصیل‌کرده در دانشگاه‌های مطرح و رشته‌های مرتبط هستند، باعث می‌شود انگیزه لازم برای انجام وظیفه وجود نداشته باشد، بلکه آوردن مدیران از خارج از سازمان و برون‌سپاری وظایف ذاتی شهرداری به بخش خصوصی، میل و رغبت کارشناسان را زنده به گور می‌کند.

چماق اصلاح ساختار دو سال است که دست و پای همه را شل کرده است

او با بیان اینکه اکنون حدود دو سال است که چماق اصلاح ساختار، دست و پای همه را شل کرده، ادامه داد: شاید اگر این ایجاد تزلزل نبود، امروز در نقطه‌ای بهتر ایستاده بودیم. دو سال است که مدیران و کارکنان بخش‌های مختلف شهرداری نمی‌دانند هفته آینده می‌توانند پرونده‌ای را که گشوده‌اند ببندند یا خیر! دو سال است به بهانه اصلاح ساختار، بسیاری از مدیران هنوز با عنوان سرپرست امور را تصدی‌گری می‌کنند و این یعنی بی‌ثباتی و لرزش سازمان! بلاتکلیفی که شورا و شهرداری توامان به‌وجود آورد و سهم هیچ طرفی بیش از دیگری نبود.

نظری با اشاره به  مسائلی که در پی اعلام اصلاح ساختار در شهرداری به وجود آمد گفت: همین که شایعه شد معاونت‌های فنی و عمرانی و حمل و نقل ممکن است ادغام شوند، اداره‌کل انتصابات از صدور احکام مربوط به این دو معاونت در مناطق سرباز زد و شائبه ادغامی که بیشتر به رویا شبیه است، عاملی شد برای بی‌ثباتی بیشتر! بی‌ثباتی که دیگر اثری از شورا در آن نیست.

نظری گفت: آنچه امروز مرا بر آن داشت تا راجع به اصلاح ساختار حرف بزنم، علاوه بر موارد یاد شده، یک نقد درونی است. اینکه آیا ما از پیش از شورا، در کنار هزاران مشکلی که برایش راهکار داشتیم، برای این یک مشکل هم راهکاری در ذهن‌مان بود؟! اگر بود و کار کارشناسی کرده بودیم، چرا این اندازه زمان برد تا نهایی شود؟ اگر کار کارشناسی کرده بودیم، چرا از ابتدای مسیر تا امروز این اندازه تغییر در آن مشاهده می‌کنیم؟ مثلا چه‌طور می‌شود کار کارشناسی ما یک روز به حذف اداره‌کل بانوان و ادغامش در اداره‌کل فرهنگی منجر شود، یک هفته بعد و به دلیل مخالفت‌های انجام شده، دوباره کارشناسی شود و اداره‌کل بانوان حفظ شده و اداره‌کل آموزش شهروندی با اداره‌کل فرهنگی ادغام شود؟! اگر کار کارشناسی مان این اندازه سطحی است، چه تضمینی وجود دارد که بقیه قسمت‌های این چارت سازمانی به چنین سرنوشتی دچار نشود؟

عضو شورای شهر تهران در ادامه گفت: اگر هم کار کارشناسی نکرده‌ایم، به غریزه اعتماد کنیم و راهی که محمود احمدی‌نژاد رفت و برای پوشاندن ناکارآمدی، ساختارها را بهم ریخت نرویم. ادغام‌هایی که در آن دوره انجام شد، به‌قدری کوچک‌سازی داشت که فراموش شد با این کوچک‌سازی‌ها، قرار نیست وظایف کم شود و در واقع، دو کاری که پیش‌تر دو نفر برای انجام‌شان مسئول بودند، فردای اصلاح‌ساختار همان دوکار بود با یک مسئول! و اگر تعدیل نیرو صورت نمی‌گرفت، همان دو کار بود با یک مسئول و یک حقوق‌بگیر بیکار! حال باید تصمیم گرفت که بنا داریم پست‌ها را کم کنیم و حقوق‌بگیر بیکار اضافه کنیم، یا نیرو تعدیل کنیم؟ ما مدعی اصلاح‌طلبی هستیم و قرار نیست اگر در ادامه مسیری به این نتیجه رسیدیم که پیش‌فرض‌مان صحیح نبود، درب‌مان همچنان بر همان پاشنه بدوی بچرخد.

هدف از اصلاح ساختار مشخص شود

او با بیان اینکه باید مشخص شود هدف از اصلاح ساختار چیست گفت: ابتدا باید از خود بپرسیم برای چه منظوری می‌خواهیم ساختار را اصلاح کنیم؟ آیا به‌دنبال افزایش بهره‌وری هستیم؟ آیا می‌خواهیم هزینه‌ها را کاهش دهیم و اصطلاحا صرفه‌جویی کنیم؟ چه تضمینی وجود دارد که اعمال چارت جدید، ما را به این نیت‌ها برساند؟ حذف قائم‌مقام‌ها و مشاوران از ساختار شهرداری که حدود دو سال پیش به انجام رسید، به گواه مطلعین هیچ صرفه‌جویی برای شهرداری درپی نداشت و اتفاقا در برخی موارد، باعث افزایش هزینه و کاهش بهره‌وری نیز شده است.

نظری با اشاره به اهداف اصلاح ساختار در برنامه سوم توسعه تهران گفت: از سوی دیگر، مطابق آنچه در برنامه سوم توسعه شهر تهران به تصویب شورای اسلامی شهر رسیده است، اصلاح ساختار سازمانی در «سطح ستاد، مناطق، نواحی، سازمان‌ها و شرکت‌ها» بخشی از ماده 12 است که تاکید بر «تحول، نوسازی اداری و بهره‌وری سازمانی» دارد. پرسش اصلی این است که لایحه ارائه شده با جزئیات قید شده در آن، با توجه به وضعیت کنونی چه کمکی به تحول، نوسازی اداری و بهره‌وری سازمانی می‌کند؟ به بیان ساده‌تر، چه تضمینی وجود دارد که این جراحی پر درد و پر هزینه، به بهبود اوضاع کمک کند؟ همه این پرسش‌ها بی‌پاسخ هستند یا پاسخ احتمالی، بدون هیچ ضمانتی مطرح می‌شود.

در ماه‌های پایانی باید کارهای نیمه تمام را به اتمام رساند

نظری گفت: در پایان، یادآوری چند نکته ضروری به نظر می‌رسد. نخست آنکه هر قوه عاقله‌ای وقتی چند ماه به پایان عمر کاری‌اش مانده، کارهای نیمه تمام خود را به اتمام می‌رساند و تمام انرژی خود را برای تقویت اقدامات پیشین متمرکز می‌کند، نه اینکه پروژه جدیدی آغاز کند که مطمئن است نه خود به پایان خواهد رساند، نه سکاندار بعدی! در کنکور هم وقتی به ماه آخر می‌رسیدیم، درس‌های نخوانده را شروع نمی‌کردیم و همان خوانده‌ها را مرور می‌کردیم.

او ادامه داد: دوم آنکه در این ماه‌های پیش‌رو، بهتر است به فکر چیدن میوه‌هایی باشیم که در این مدت سه سال و اندی درخت‌شان را کاشته‌ایم. نه اینکه به جای میوه‌چینی، به فکر چینش میز و صندلی در اتاق‌هایی برای مدیران جدید باشیم. مدیرانی که تا در فضای جدید قرار بگیرند و با شرح وظایف جدید آشنا شوند و روحیات و توانمندی‌های همکاران خود را بشناسند، احتمالا این چند ماه مهم هم سپری خواهد شد تا فرصت‌های طلایی، به طلایی‌ها برسد. منظور من آدم‌های طلایی است. 

عضو شورای شهر تهران افزود: سوم آنکه امنیت خاطر و آرامش کارکنان را تامین کنیم و انجام کارهای بر زمین مانده را از ایشان انتظار داشته باشیم. هرگز نادیده انگاشتن آرامش خاطر کارکنان به نتایج مطلوب منجر نشده و بهره‌وری را بالا نبرده است. هرگز منطقی نیست که انتظار داشته باشیم اخبارمان برای بدنه مدیریت‌شهری پرتنش و استرس‌زا باشد، اما آنها بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارند. اگر وقتی به مشکل برخوردیم اول دست در جیب پرسنل نکنیم، اگر اول به فکر کم کردن تعداد آنها نیافتیم، اگر میزهای شان را کم نکنیم، اگر مزایای‌شان را کم نکنیم، آن زمان می‌توانیم انتظار داشته باشیم آن‌ها هم خود را به آب و آتش بزنند تا منویات مدیران بالادستی خود را به بهترین شکل محقق کنند.

نظری در پایان تاکید کرد: آن‌وقت می‌توانیم انتظار داشته باشیم که همین کارکنان، انتظارات به‌حق مردم از مدیریت شهری را برآورده کنند. مردمی که در شرایط شیوع کرونا و مشکلات اقتصادی روزافزون با معضل همیشگی و حل نشده ترافیک، آلودگی هوا، کمبود ناوگان حمل و نقل عمومی و ... مواجه‌اند، اگر ببینند که نمایندگانی که سه‌سال و چند ماه پیش با هزاران امید و با رای میلیونی روانه شورای شهر کرده‌اند، بعد از سه سال و چند ماه تازه در حال ادغام چند اداره کل و معاونت هستند، احتمالا واکنشی مثبت از خود نشان نخواهند داد. مدیرانی که تا در فضای جدید قرار گیرند احتمالا این چند ماه جدید هم سپری خواهد شد.

کنکور شورای شهر تهران آلودگی هوا   اخبار برگزیده
  

مجوز افزایش قیمت خودرو صادر شدرییس شورای رقابت اعلام کرد: براساس مصوبه اردیبهشت ماه خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف اعلامی نرخ تورم بخشی از سوی بانک مرکزی در سه ماهه سوم امسال افزایش قیمت‌ها را اعمال کنند.
خودروتک افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

طرح تأمین کالاهای اساسی در آستانه تصویب مجلس/ چه کسانی مشمول دریافت می شوند؟رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختلاف با دولت بر سر تأمین منابع طرح کالاهای اساسی گفت: طرح تأمین کالاهای اساسی 4شنبه همین هفته در دستور کار مجلس برای تصویب نهایی قرار دارد.
اقتصادنیوز کمیته امداد کمیته امداد امام خمینی قیمت 

  

آژیر جنگ داخلی در آمریکا | نیویورک‌تایمز درباره پیامدهای انتخابات هشدار دادانتخابات آمریکا، قلب این کشور را مورد آزمون قرار خواهد داد. این بخشی از سخنان چارلز بلو، ستون‌نویس نیویورک تایمز است. او در یادداشت 25 اکتبر می‌نویسد: اینکه ما چه کسی هستیم؟ چگونه به این نقطه رسیدیم؟ چگونه این کشور دونالد ترامپ را انتخاب کرد و آیا قانون اساسی ما ظرفیت پذیرش خطا و معکوس کردن آن را دارد، سوالاتی است که مطرح شده است.
۵۵ آنلاین جنگ نیویورک نیویورک تایمز 

  

دیدار لاوروف با وزیر خارجه رژیم صهیونیستی درباره ایرانوزرای خارجه روسیه و رژیم صهیونیستی با محوریت ایران با یکدیگر دیدار کردند‌.
ایلنا سرگئی لاوروف ایران روسیه 

  

برنامه ایران برای جلوگیری از تکرار خربکاری در نطنز / غریب‌آبادی: تاسیسات به زیر زمین منتقل می‌شوندکاظم غریب‌آبادی، سفیر ایران در آژانس انرژی اتمی گفت: تاسیسات پیشرفته‌تری در دل کوه به جای تاسیسات حادثه‌دیده در نطنز، احداث خواهد شد. همچنین، تمامی زنجیره‌های ماشین‌های جدید تحقیق و توسعه به زیر زمین منتقل خواهند شد و این موضوعات به اطلاع آژانس نیز رسیده‌است.
اعتماد ایران سازمان انرژی اتمی درمان 

  

اگر روحانی از قدرت خارج می‌شد امروز قیمت ارز 11 هزار تومان بودبهترین مصلحت در روزگار فعلی کشور، اخراج آقای روحانی از قدرت است. هیچ چیزی به اندازه این اتفاق به سود مصلحت و منفعت کشور و مردم و نظام و انقلاب نیست.
مستقل‌آنلاین قیمت ارز قیمت ارز 

  

بایدن دنبال یک توافق بسیار سختگیرانه با ایران استسناتور دموکرات؛ برجام ناقص است بایدن خواستار توافق سخت‌گیرانه‌تر است
مثلث باراک اوباما ایران دموکرات 

  

قیمت نهایی خودرو سایپا شاهین درآمداعلام جدیدترین برنامه پیش فروش سایپا تا حدی از قیمت سایپا شاهین رمزگشایی کرد. خودرویی که گل سرسبد محصولات جدید امسال بازار خودرو خواهد بود.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

ادعای کارشناس صدا و سیما درباره دست داشتن دولت در وضعیت کنونی بورس/ فیلمحقانی کارشناس بازار بورس گفت: چرا بانک ها در اردیبهشت ماه سهام خود را نفرختند. چرا مصوبه کنترل بازار بوسیله مسئولین بورس لغو شد
گسترش صدا و سیما دولت بانک 

  

ویدیو| اولین ایرانی‌ای که واکسن کرونای روسی زدسایت فدراسیون کاراته روسیه خبر داد که براساس اعلام وزارت ورزش روسیه قرار است روند تست واکسن کرونا ساخت این کشور روی ورزشکاران آغاز شود و در همین راستا، بازیکنان و اعضا کادر فنی تیم ملی کاراته این کشور قرار است واکسن کرونا بزنند. سرمربیگری تیم ملی کاراته روسیه بر عهده حسین روحانی است و با این حساب، روحانی اولین ایرانی خواهد بود که واکسن کرونا خواهد زد.
مملکت‌آنلاین روسیه کاراته ورزش 

  

نتایج نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهند وضعیت رئیس‌جمهور مستقر آمریکا در نظرسنجی‌ها بهبود یافته اگرچه نامزد حزب دموکرات کماکان توانسته پیشتازی خود را حفظ کند.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایوانکا ترامپ 

  

کدام شغل ها از امروز تعطیل است؟از امروز فعالیت سه گروه شغلی در 43 شهرستان کشور تعطیل می‌شود. اما شهرستان تهران از استان تهران مشمول این محدودیت نیست و براساس اعلام اتاق اصناف، محدودیت‌ها در تهران مانند هفته‌های گذشته است.
مستقل‌آنلاین سهام عدالت سهام بازی 

  

سیاست‌های ترامپ در مورد خاورمیانه مشخص است، اما سیاست‌های بایدن چگونه خواهد بود؟ قطعا بایدن اعتبار را به توافق هسته‌ای با ایران باز می‌گرداند و معامله قرن را کنار گذاشته، علیه شهرک سازی و الحاق می‌ایستد و رابطه با رهبری فلسطین را از سر می‌گیرد، برای مهار جنون بن سلمان تلاش می‌کند و به دنبال صلح در خلیج فارس خواهد بود.
نامه نیوز خاورمیانه رئیس جمهور ایوانکا ترامپ 

  

افزایش واردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبرواردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبر افزایش یافت‌.
ایلنا واردات نفت ایران 

  

دیدگاه متفاوت کیهان با نظر رهبر انقلاب: هتک حرمت مسئولان بد است اما ...رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه به اقدام اخیر برخی‌ها در مواجهه با دولت و شخص رئیس‌جمهور ‌اشاره کردند و گفتند: «اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موضوع را به‌طور صریح اعلام می‌کنم.»
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

آمار ترسناک؛ بحران کرونا در فوتبال انگلیساتحادیه فوتبال انگلیس اعلام کرد که در یک هفته گذشته پاسخ 10 تست کرونا مثبت شده است.
گسترش فوتبال انگلیس ویروس 

  

پیام وزیربهداشت به فرمانده قرارگاه عملیاتی ستادملی مبارزه باکرونا به گزارش خبرگزاری مهر، پیام تبریک وزیر بهداشت به دکتر رحمانی فضلی، فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا به شرح زیر است: توصیه مدبرانه رهبر فرزانه انقلاب در برپایی قرارگاهی اجرایی جهت عملی نمودن مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا و تصمیم خردمندانه رئیس جمهور محترم در انتصاب مدیری لایق، با سابقه اجرایی درخشان و جایگاه سازمانی مناسب موجب خرسندی اینجانب و همکارانم شد. گرچه در…
مهر درمان رئیس جمهور آموزش 

  

ترامپ: کرونای پسرم در 15 دقیقه بهبود یافت!رئیس جمهور آمریکا در یک گردهمایی انتخاباتی مدعی شد که ویروس کرونا در بدن پسر 14 ساله‌اش در 15 دقیقه از بین رفته است.
گسترش دونالد ترامپ ترامپ مدرسه 

  

مراسم جشن بیعت مشهد با حضور چند هزار نفر و با سخنرانی رائفی پور در مشهد برگزار شد. با این شرایط باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده چه اندازه برگزاری چنین مراسم و تجمعات نالازمی باعث افزایش تعداد مبتلایان و همچنین مرگ و میر خواهد شد.
رویداد۲۴ محمدرضا شجریان مشهد مجلس شورای اسلامی 

  

خطر مصرف «قرص مُسکن» در دوران کرونامتخصص مغز و اعصاب با تأکید بر جدی گرفتن انواع سردردها در ایام شیوع کرونا، گفت: مصرف خودسرانه مُسکن یا آنتی بیوتیک‌ عاملی برای پنهان شدن دیگر علائم بیماری مانند تب است.
برنا مغز آنتی بیوتیک 

  

روز اول ابتلا به کرونا نمی توانیم بیماران را تشخیص دهیمرئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: برای شکل‌گیری اقدامات موثر در زمینه پیشگیری و درمان و قطع زنجیره کرونا تمام دستگاه‌های موثرباید در قالب کار قرارگاهی و24ساعته کنار هم جمع کنند.
گسترش وزارت بهداشت ایران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات 

  

پیغام محمود احمدی‌نژاد برای محمد نوازی بعد از ابتلا به کرونا(ویدیو)محمد نوازی، مربی تیم شهرخودرو مشهد پس از ابتلا به ویروس کرونا در قرنطینه خانگی با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران گفتگو کرد.
ایلنا احمدی نژاد مشهد ویروس 

  

رونالدو آخرین امیدش برای رویارویی با مسی را از دست داد/ تست کرونای کریس باز هم مثبت شدبا مثبت شدن آخرین تست کرونای رونالدو قبل از بازی تیم‌های فوتبال یوونتوس و بارسلونا، این ستاره پرتغالی شانس حضور در این بازی را از دست داد.
تسنیم کریستیانو رونالدو بارسلونا فوتبال 

  

آشنایی با علایم اصلی ابتلا به کرونا در 2 ماه اخیردکتر علیرضا فاطمی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: با بروز علایم هشدارگونه کرونا خود درمانی را در منزل متوقف کنید و سریعا به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کنید.
برنا ماه پزشک 

  

کرونا چه بلای بر سر آنتی‌بادی‌ها می‌آورد؟نتایج یک بررسی نشان می دهد که سطح آنتی بادی در بدن افراد پس از آلوده شدن به کروناویروس به سرعت کاهش پیدا می‌کند.
برنا 

  

سردار آزمون | ستاره ایرانی تیم فوتبال به کرونا مبتلا نیستطبق ادعای سرمربی تیم فوتبال زنیت سن پترزبورگ مهاجم ایرانی این تیم به ویروس مبتلا نیست.
۵۵ آنلاین سردار آزمون ستاره فوتبال 

  

سردار آزمون به ویروس کرونا مبتلا شد!؟طبق گفته سرمربی تیم فوتبال زنیت سن پترزبورگ سردار آزمون ، مهاجم ایرانی این تیم به ویروس کرونا مبتلا نیست.
مستقل‌آنلاین سردار آزمون ویروس فوتبال