مهر   |  سلامت  |  

چرا ورزشکاران دچار اُفت هوشیاری می شوند

به گزارش خبرگزاری مهر، فرزاد اشرافی، درباره اُفت هوشیاری ورزشکاران در حین فعالیت ورزشی، تاکید کرد: گاهی در اخبار می‌شنویم که یک ورزشکار در میدان ورزش و یا بلافاصله پس از پایان ورزش دچار اُفت هوشیاری شده است. وی ادامه داد: حدود 3 تا 20 درصد ورزشکاران جوان در حین ورزش دچار اُفت هوشیاری لحظه‌ای و یا کوتاه مدت می‌شوند، مهم این است که بدانیم بیشتر این افت هوشیاری‌ها خطری برای ورزشکار…

چرا ورزشکاران دچار اُفت هوشیاری می شوند

به گزارش خبرگزاری مهر، فرزاد اشرافی، درباره اُفت هوشیاری ورزشکاران در حین فعالیت ورزشی، تاکید کرد: گاهی در اخبار می‌شنویم که یک ورزشکار در میدان ورزش و یا بلافاصله پس از پایان ورزش دچار اُفت هوشیاری شده است.

وی ادامه داد: حدود 3 تا 20 درصد ورزشکاران جوان در حین ورزش دچار اُفت هوشیاری لحظه‌ای و یا کوتاه مدت می‌شوند، مهم این است که بدانیم بیشتر این افت هوشیاری‌ها خطری برای ورزشکار ندارد؛ اما حتماً نیاز به بررسی بیشتر وجود دارد.

اشرافی افزود: اختلالات و اُفت هوشیاری که در حین ورزش اتفاق می‌افتد نسبت به مواردی که پس از ورزش رخ می‌دهد، اهمیت بیشتری دارد.

وی، مشکلات مغزی و قلبی را از مهم‌ترین عوامل افت هوشیاری عنوان کرد و گفت: اُفت فشار خون در حین ورزش، اختلالات ریتم قلب، اختلالات دریچه قلب مثل دریچه میترال یا آئورت از جمله مشکلات قلبی است که می‌تواند فرد را دچار افت هوشیاری کند.

این متخصص مغز و اعصاب، بر ضرورت انجام بررسی‌های قلبی مانند نوار قلب، اکو قلب، بررسی مشکلات دیواره‌ای و دریچه‌ای قلب و تست استرس در افرادی که در حین ورزش دچار اُفت هوشیاری می‌شوند، تاکید کرد.

اشرافی درباره مشکلات مغزی که می‌تواند بیمار را دچار اُفت هوشیاری کند، گفت: این موارد باعث اختلالات متابولیک و سوخت و ساز مغز شده و اُفت هوشیاری را در پی دارند.

وی، تشنج را یکی از این اختلالات عنوان کرد و افزود: در بعضی از موارد فرد دچار صرع است و فعالیت زیاد دچار تسریع صرع در فرد می‌شود؛ بنابر این پس از گرفتن نوار مغزی حملات صرع را می‌توان در فردی که دچار اُفت هوشیاری شده تشخیص داد.

اشرافی، افت اکسیژن به دلیل مشکلات ریوی را یکی دیگر از عوامل اُفت هوشیاری در حین ورزش عنوان کرد و گفت: گاهی اوقات با کاهش اکسیژن، بالا رفتن دی اکسید کربن خون و یا پایین افتادن سدیم خون فرد دچار اُفت هوشیاری می‌شود.

وی، دیابت را یکی دیگر از عوامل اُفت هوشیاری در حین ورزش دانست و افزود: همچنین گرمای زیاد نیز باعث کاهش آب بدن و ایجاد اُفت هوشیاری می‌شود.

اشرافی تاکید کرد: بنابر این کسی که در حین ورزش دچار اُفت هوشیاری می‌شود حتماً باید مورد بررسی قلبی و مغزی قرار بگیرد.

وی در پایان یادآور شد: متأسفانه در بعضی موارد ورزشکاران در حین ورزش دچار اُفت هوشیاری شده و فوت می‌شوند که این مسئله احتمالاً به دلیل مشکلات مغزی و یا قلبی است که احتیاج به بررسی داشته اما به آن توجه نشده است.

دیابت استرس فشار خون   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

قیمت خودرو در بازار امروز کاهشی شدبررسی روند بازار خودرو نشان می‌دهد که قیمت خودرو در بازار کاهشی شده است.
شما‌نیوز قیمت کاهش قیمت ها ایران خودرو 

  

بورس و کمک طلایی به تقویت اقتصاد داخلیبا بسترسازی مناسب برای سرمایه‌های علاقمند به سرمایه‌گذاری در عرصه کار اقتصادی می‌توان نقدینگی سرگردان جامعه را با آسودگی خاطر وارد بازار سرمایه به عنوان سمبل فعالیت‌های مولد کشور کرد و زمینه تقویت اقتصاد داخلی را رقم زد.
گسترش مجلس شورای اسلامی اقتصاد مقاومتی حوزه 

  

آخرین قیمت دلار در بازار متشکل ( 2 خرداد )دلار در بازار متشکل امروز با افزایش 0.31 درصدی، از 25,598 (بیست و پنج هزار و پانصد و نود و هشت ) تومان به 25,678 (بیست و پنج هزار و ششصد و هفتاد و هشت ) تومان رسید.
گسترش قیمت دلار جدول 

  

قیمت دلار امروز 2 خرداد چند؟دلار و یورو در صرافی ملی چند؟
فردا قیمت دلار یورو 

  

قیمت دلار در بازار متشکل؛ دوشنبه 2 خرداد 1401اقتصادنیوز:قیمت دلار در بازار متشکل امروز بالا رفت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بازار ارز و بورس تحت اعمال تحریم ها/ آیا تحریم برعکس عمل کرده است؟تحریم نفتی علیه ایران برای نخستین بار در سال 1979 میلادی مطرح شد و این عرصه هرگز، گسترده نبوده است. سهم معاملات با کشورهای غربی در دهه گذشته به قدری ناچیز بود که خود ایران این صادرات را متوقف کرد. یعنی، تحریم برعکس عمل کرد.
نامه نیوز ارز خاورمیانه اوکراین 

  

گرانی به جان این شرکت بورسی افتادشرکت بورسی مجوز افزایش 15 تا 30 درصدی فروش کیک، انواع بیسکویت و ویفر را گرفت که از اول خرداد اعمال شده است.
گسترش تولید جدول نرخ ارز 

  

بورس بازان نگران نباشند!فضای موجود بازار یعنی افت چند روز اخیر به زودی برطرف می‌شود و شاهد رشد طبیعی البته نه غیر متعارف در بازار خواهیم بود.
گسترش تورم حوزه سرمایه 

  

انتخاب فولاد مبارکه به‌عنوان شرکت برتر از لحاظ ارزش در بورس کالادر اولین همایش «تجلیل از برترین‌های بورس کالا» شرکت فولاد مبارکه، با کسب رتبه اول ازنظر حجم و ارزش عرضه محصولات در بورس کالا طی سال 1400، تندیس شرکت برتر ازلحاظ ارزش در بورس کالا را دریافت کرد و مورد تقدیر قرار گرفت.
ایلنا فولاد فولاد مبارکه شرکت فولاد 

  

ریسک های بورس در ماه پرتلاطم سالخرداد همواره ماه پرتلاطمی بوده است، انتشار صورت‌های مالی و نزدیک شدن به موعد برگزاری مجامع ریسک‌ بازار در روزهای پیشِ رو خواهد بود.
گسترش ماه پول فولاد 

  

بیت کوین و اتریوم در بورس کالا عرضه می شودرئیس کمیسیون معاملات آتی کالا تایید کرد که بیت کوین و اتریوم کالا هستند.
گسترش بیت کوین اتریوم بورس کالا 

  

بورس با ریزش سهمگین روبرو شدشاخص کل بورس در دومین ساعت معاملات امروز 2 خرداد ‍1401 با افت 13 هزار و 912 واحدی روربرو شد و بر روی کانال 1 میلیون 568 هزار و 310 واحدی قرار گرفت.
گسترش شاخص خودرو نویسنده