«سه فحش ناموسی» محمود فکری!

روزنامه شرق نوشت: «شکست استقلال برابر فولاد در هفته دوم رقابت‌های لیگ برتر حواشی زیادی به‌ همراه داشته است. این دیدار که با برتری دو بر یک میزبان به پایان رسید، تقابل دو کاپیتان و دو شماره 6 سابق استقلال در قامت سرمربی بود که مربی جوان‌تر، یعنی جواد نکونام از آن برنده بیرون آمد. با این‌ … نوشته «سه فحش ناموسی» محمود فکری! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

«سه فحش ناموسی» محمود فکری!

روزنامه شرق نوشت: «شکست استقلال برابر فولاد در هفته دوم رقابت‌های لیگ برتر حواشی زیادی به‌ همراه داشته است. این دیدار که با برتری دو بر یک میزبان به پایان رسید، تقابل دو کاپیتان و دو شماره 6 سابق استقلال در قامت سرمربی بود که مربی جوان‌تر، یعنی جواد نکونام از آن برنده بیرون آمد. با این‌ حال پخش ویدئویی از محمود فکری، سرمربی استقلال، بعد از پایان بازی که در حال دست‌دادن با یکی از بازیکنان فولاد است، حسابی جنجالی شده؛ سرمربی جدید استقلال در واکنش به کلمه «ببخشید» بازیکن فوتبال، با سه لفظ رکیک و زننده پاسخ می‌دهد؛ یکی را مستقیم و به حالت شوخی خطاب به بازیکن و سبک بازی تیم فولاد به زبان می‌آورد و دو تای دیگر را بعد از فاصله‌گرفتن از او. مشخصا محمود فکری از سر عصبانیت چنین الفاظ رکیکی را به زبان آورده و از بخت بد، ویدئویش ضبط و در فضای مجازی، دست به دست شده است.

پخش همان الفاظ رکیک باعث شد تا در 24 ساعت گذشته حواشی پررنگ‌تر شود و انتقادات از سرمربی استقلال بیشتر و بیشتر؛ کار به جایی رسید که باشگاه فولاد خوزستان با صدور بیانیه‌ای خبر داد از سرمربی استقلال بابت الفاظ زشتی که خطاب به مجموعه فولاد به زبان آورده، رسما شکایت می‌کند. اندکی بعد از آن بیانیه، فدراسیون فوتبال هم محمود فکری را به کمیته انضباطی و اخلاق فراخواند تا بابت حرف‌های رکیکی که به زبان آورده توضیحاتی بدهد. با آن که این ویدئو سروصدای زیادی به همراه داشت و واکنش‌های متفاوتی را در پی، محمود فکری اما تا زمان نگارش این مطلب، حاضر به عذرخواهی نشده بود؛ گو این که او نه‌تنها از فحش‌های ناموسی که به زبان آورده ناراحت نیست بلکه دلیلی برای عذرخواهی‌کردن هم ندارد.

محمود فکری، به عنوان سرمربی یکی از بزرگ‌ترین تیم‌های ایران، الگوی بسیاری از جوانان همین باشگاه است و شایسته بود قبل از پررنگ‌شدن این موضوعات دست‌ کم به خاطر نوجوانان و جوانان فوتبال‌دوست و حامی باشگاه استقلال، بابت کلماتی که به زبان آورده بود، عذرخواهی می‌کرد. به‌ هر روی او ترجیح داد سکوت کند و درباره اتفاقات رخ‌داده حرفی نزند. سکوت فکری و پررنگ‌شدن حرف‌های عجیب‌وغربیش در فضای مجازی و حقیقی، باعث شد مدیرعامل باشگاه فولاد یعنی سعید آذری هم به میانه میدان بیاید و کنایه‌های تندی به محمود فکری بزند. او با نوشتن متنی در صفحات مجازی‌اش با کنایه سرمربی استقلال را خطاب قرار داد: «خانواده و نوامیس هر کس خط قرمز او است و این که یک معلم و مربی که آموزش‌دهنده است در حالی‌ که از خودبیخود شده است، پا را روی اخلاق و اصول بگذارد و با توهین به نوامیس کلیه ارکان تیم رقیب سعی بر تخلیه روحی-روانی خود کند و در کاهش فشار باخت دست به حرکات ناشایستی بزند که کلیت اخلاق و انسانیت را نابود کند، هیچ‌گونه نمی‌توان توجیه کرد. ای کاش «فکری‌ها» قبل از این توهین‌های ناموسی کمی فکر می‌کردند… .»

رفتار عجیب‌تر در این موضوع را اما مسئولان باشگاه استقلال رقم زدند؛ جایی که به‌ جای عذرخواهی ساده سعی در توجیه عمل سرمربی داشته و حتی از آن دفاع کردند! باشگاه استقلال با صدور بیانیه‌ای، رفتار ارکان مختلف تیم رقیب را باعث عصبانیت محمود فکری توصیف کرده و آن را واکنشی نسبت به اقدامات بحث‌برانگیز بازیکنان و کادر فنی رقیب توصیف کردند. در واقع بیانیه باشگاه استقلال این‌ طور خلاصه می‌شد که چون اعضای کادر فنی تیم رقیب بداخلاقی کرده‌اند، محمود فکری حق داشته است که با الفاظ ناموسی از خجالت‌شان درآید!

فکری تنها نیست

این موضوع که عده‌ای از بازیکنان و مربیان فوتبال ادب و احترام را همیشه و در هر شرایطی رعایت نکرده و نمی‌کنند مورد تازه‌ای نیست؛ همین روز گذشته جدال تازه‌ای بین هواداران دو تیم استقلال و پرسپولیس در فضای مجازی شکل گرفته بود و هر دو طرف مثال‌های متعددی برای فحاشی‌های عجیب و غریب تیم رقیب داشتند؛ پیش‌تر هم از گوشه‌کنار مطبوعات قدیمی دیده شده بود که فحاشی و به‌ کار بردن الفاظ رکیک بعضا به امری رایج بین فوتبالی‌ها تبدیل شده است؛ هرچند با گذر زمان و علمی‌ترشدن فوتبال، در کنار ورود مباحث روان‌شناسی به این پدیده، موضوع فحاشی‌ها کم‌رنگ‌تر شده است. با این‌ حال نکته‌ای که رفتار محمود فکری را پررنگ‌تر کرده این است که اگر فحش و حرف‌های ناشایستی هم در کار بوده، سعی داشته‌اند دور از دوربین و محافل عمومی باشد نه این که به‌ صورت علنی، نوامیس تیم رقیب را در حضور ویدئوهای متعدد خطاب قرار دهند؛ هرچند عملا این دو فعل، چه در خفا و چه به‌ صورت علنی، ناشایست و غیر قابل‌ پذیرش است.

فارغ از نمونه‌های داخلی که با کنکاشی ساده در آرشیوهای قدیمی می‌توان به دستش آورده، فحاشی فقط مربوط به فوتبال ایران نیست. در واقع این موضوع تبدیل به پدیده‌ای زشت در فوتبال جهانی هم شده و گهگاهی در سطح حرفه‌ای و سوپرحرفه‌ای هم دیده می‌شود که بازیکنان و مربیان بزرگ با الفاظ بسیار رکیکی از خجالت یکدیگر درمی‌آیند؛ نمونه‌هایش هم اتفاقا اصلا کم نیستند. برجسته‌ترین اتفاق این رفتار را می‌توان در جام جهانی 2006 جست؛ جایی که مارکو ماتراتزی به‌ دلیل فحش ناموسی‌ای که به زین‌الدین زیدان داد، باعث عصبانیت و در نهایت اخراج او شد. در آن بازی، ماتراتزی مأمور مهار زیدان بود و زیدان به او می‌گوید نیازی نیست در بازی این‌ قدر پیراهنش را بکشد، اگر پیراهن را می‌خواهد می‌تواند بعد از بازی آن را بگیرد، ولی ماتراتزی در جواب می‌گوید «ترجیح می‌دهم … را بعد از بازی داشته باشم.» همان جمله باعث خلق صحنه عجیبی شد که زیدان با سر به سینه ماتراتزی زد و از بازی اخراج شد. کمی بعد حرف‌های رکیک نیکلا آنکلا در جام جهانی 2010 خطاب به ریمون دومنک جهانی شد؛ عجیب آن که روزنامه مشهور اکیپ، الفاظ زشت آنکلا را به‌ عنوان تیتر یک و بدون سانسور کار کرد! حرف‌های زلاتان ابراهیموویچ به پپ گواردیولا که با جملات زشتی او را «ترسو» خطاب کرده بود، نمونه‌ای دیگر بود. فحش‌های روی کین به آلف اینگ هالند پدر همین ارلینگ هالند جوان، فحاشی‌های آلن پاردو به مانوئل پیگرینی، سرژ اوریه خطاب به لوران بلان هم دیگر نمونه‌هایی هستند که منتشرشدنش بحث‌های زیادی در پی داشت. البته ستاره‌های بزرگ‌تر دنیا هم درگیر چنین بداخلاقی‌هایی بوده‌اند؛ دیوید بکام زمانی که به رئال مادرید پیوست، در دیداری الفاظ بسیار زشتی به زبان اسپانیایی خطاب به داور اسپانیایی تورینسو آلوارس به زبان آورد. او البته بعد از بازی به این موضوع اشاره کرد که معنی حرفی که زده را نمی‌دانسته و چون می‌دیده تعدادی از هم‌تیمی‌هایش پیش‌تر این جمله را خطاب به داور می‌گویند او هم گفته است! نمونه شاخص‌ترش هم که مربوط به کریستیانو رونالدو است؛ زمانی که مائوریتسیو ساری، سرمربی یوونتوس بود و در یک بازی، کریس را از زمین بیرون کشید، فوق ستاره پرتغالی ناراحت شد و با لفظ زشتی، سرمربی تیمش را خطاب قرار داد.

حالا با مرور بی‌شمار نمونه جهانی و داخلی‌اش می‌توان به این موضوع رسید که کاربرد الفاظ رکیک در فوتبال، فقط مربوط به ایران نمی‌شود و تقریبا پدیده‌ای جهانی است ولی تفاوت عمده‌ای که بین این دو مقوله وجود دارد این است که نمونه‌های آن طرف آب، به محض برجسته‌شدن چنین رفتاری، سریعا بابت حرف‌هایی که زده‌اند عذرخواهی می‌کنند و از این که الگوی بدی برای بازیکنان جوان‌تر شده‌اند، ابراز پشیمانی می‌کنند. محمود فکری به هر دلیل سه فحش ناموسی به زبان آورده که نه‌تنها وجهه خودش، مربیان و بازیکنان فوتبال را تا حدودی زیر سؤال برده بلکه به‌عنوان سرمربی باشگاه بزرگ استقلال، خدشه‌ای هم به وجهه اجتماعی این باشگاه وارد کرده است؛ طبیعتا او هم انسان است و مثل هر انسان دیگر، طاقتش در نقطه‌ای تمام می‌شود و دست به اقدامی هیجانی می‌زند ولی شایسته است که برخلاف بیانیه عجیب و غریب باشگاه، او با عذرخواهی از جوانان زیادی که در ایران به فوتبال علاقه دارند، وجهه این رشته ورزشی را در ایران تاریک‌تر نکند.»

انتهای پیام

برچسب هامحمود فکری

روزنامه باشگاه استقلال استقلال   اخبار برگزیده
  

جدیدترین موضع ایران درباره مذاکره احتمالی با آمریکاسخنگوی وزارت خارجه گفت: آینده روابط ایران و آمریکا ساده‌ نیست، زیرا این کشور جنایت‌های متعددی را علیه ایران انجام داده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی ادامه می‌یابدبانک مرکزی با اجرای سیاست ارز 4200 تومانی به طور مستمر و شفاف اسامی دریافت‌کنندگان این نوع ارز را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرده و به این سیاست خود ادامه می‌دهد.
ایلنا ارز روابط عمومی بانک مرکزی 

  

نخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 به صورت حضوری و مجازی برگزار شدنخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به دو صورت حضوری ( با حداکثر 15 نفر) و مجازی برگزار شد.
ایلنا دولت لایحه بودجه بودجه 

  

جزییاتی درباره واکسیناسون کرونا"پدرو سانچز" نخست وزیر اسپانیا از تصویب طرحی در آینده نزدیک خبر داد که به موجب آن واکسیناسیون کرونا در این کشور از نخستین هفته سال2021 قابل اجرا خواهد بود.
گسترش اسپانیا واکسیناسیون آلمان 

  

استراحتِ موقت بورس بعد از 7 روز صعود​در معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس تهران نزول 7 هزار واحدی داشت تا پس از 7 روز صعودی متوالی با تعدیل قیمت‌ها مواجه شود. همچنین تفاوت اندک ارزش عرضه و تقاضا در پایان معاملات نشان از تعادل در بازار دارد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودروسازان ایران خودرو 

  

حمله به ایران به سه دلیل یک ایده وحشتناک است.اگرچه سفر اخیر پمپئو به اروپا و خاورمیانه به عنوان مجموعه‌ای از مشاوره در مورد ابتکار وی برای ارتقا آزادی مذهبی در سراسر جهان اعلام شده، اما این همچنین می‌تواند تلاشی برای همراه کردن متحدانی باشد که واشنگتن در حمله به ایران به قلمرو یا حریم هوایی آنها احتیاج دارد...
۵۵ آنلاین ایران اقتصاد ایران فرانسه 

  

مزایای آزادسازی قیمت خودروسیاست‌گذار کلان اقتصادی مجوز استفاده از مکانیزم عرضه و تقاضا را برای تعیین قیمت محصولات تولیدی به خودروسازان نمی‌دهد و همچنان بر تداوم حضور نهادی مانند شورای رقابت تاکید می‌کند در این میان برخی از مسوولان صنعتی از جمله علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صمت به دنبال واقعی‌سازی قیمت خودرو هستند تا به هر صورت ممکن جلوی تولید همراه با ضرر شرکت‌های خودروساز گرفته شود.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: تحریم مسئله ای نیست که با روی کار آمدن بایدن برچیده شود زیرا مهار ایران محور سیاست آمریکایی ها است.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس کار 

  

نتایج یک مطالعه جدید: مبتلایان به کرونا تا 6 ماه مصون هستندنتایج یک مطالعه که به تازگی منتشر شد، نشان می‌دهد افرادی که به کووید19 آلوده بوده اند، دست کم 6 ماه در برابر ابتلای مجدد به این ویروس محافظت می‌شوند.
مملکت‌آنلاین بیمارستان ماه ویروس 

  

آغاز کاهش دوباره قیمت خودرو پس از یک روز توقف/ سمند 6 میلیون دیگر ریختقیمت خودرو در نرخ های اعلامی از سوی فروشندگان در دومین روز از این هفته با کاهش محسوسی نسبت به دیروز مواجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

به آقای قالیباف بگویید سه سال و 6 ماه از مناظره‌ها گذشته است!قالیباف همچنان روحانی را رقیب خود می‌بیند. باید یکی به آقای قالیباف بگوید که سه سال و 6 ماه از مناظره‌ها گذشته است. -مجلس دیگر در رأس امور نیست.
مستقل‌آنلاین بهنوش بختیاری بهزاد نبوی حسن روحانی 

  

اینکه روحانی به مجلس نمی‌آید به تحریم‌ها مربوط است یا به روحیه دیکتاتوری ایشان؟آقای روحانی! شما قانونا موظفید که به مجلس بیایید و این که شما به مجلس نمی ‌آیید آیا ربطی به تحریم ‌ها دارد؟ یا مربوط به روحیه دیکتاتوری شماست؟
مستقل‌آنلاین وزارت بهداشت جبهه پایداری کالاهای اساسی 

  

تشریح محدودیت‌های جدید بیمه‌ای و درمانی سازمان تامین اجتماعییک مقام سازمان تامین اجتماعی با اشاره به محدودیت‌های اعمالی ستاد ملی مقابله با کرونا، از اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در دو بخش بیمه‌ای و درمان خبر داد.
ایلنا بیمه بیکاری بیمه حوزه 

  

نحوه دریافت سود سهام عدالت به روش مستقیم و غیر مستقیم اعلام شدافرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، سود سهام‌شان به حساب‌های معرفی شده توسط سرمایه گذاران و برای کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند، به حساب شرکت‌های سرمایه گذاری استان‌ها واریز می‌شود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

احتمال برگزاری انتخابات 1400 در 2 روزرئیس ستاد انتخابات کشور از احتمال 2 روزه شدن انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داد و گفت:‌ما این پیشنهاد را می‌دهیم و اجرایی شدن آن منوط به موافقت شورای نگهبان و تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا است.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات کشور وزارت کشور 

  اخبار داغ
  

مهمترین کشف دانشمندان برای مقابله با ویروس کرونابرخی از ویروس‌ها می‌توانند به واسطه مکانیسمی که مولکول‌های آلی گوگرد را درگیر می‌کند، به درون سلول راه یابند. شیمی‌دانان "دانشگاه ژنو"(UNIGE) سوئیس، مهارکننده‌های موثری را کشف کرده‌اند که می‌توانند جلوی جذب کروناویروس را بگیرند.
برنا ویروس شیمی سوئیس 

  

پرواز اختصاصی برای کرونایی های تیم ملی کره جنوبیبازیکنان و اعضای کادر فنی کره جنوبی که در اتریش به کرونا مبتلا شدند با پرواز اختصاصی به کشورشان باز
خبرفوری کره جنوبی فوتبال فوتسال 

  

نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در خصوص آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار آزاد توضیحاتی داد.
صراط قیمت خودرو خودروسازان 

  

یک پژوهشگر طب سنتی گفت: بیش از 70 هزار فرد مبتلا به کرونا در چین با استفاده از طب سنتی درمان شده اند.
صراط درمان مواد مخدر چین 

  

سخنگوی کمیسیون بهداشت گفت:تجربه‌های علمی نشان می‌دهد تولید واکسن کرونا به سرعت اتفاق نمی‌افتد.
صراط تولید وزارت بهداشت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

قیمت طلا ، قیمت سکه | دوشنبه 3 آذرقیمت طلا ، قیمت سکه | دوشنبه 3 آذر
مستقل‌آنلاین قیمت جدول بهار 

  

تست کرونای شیخ ویسی مثبت شددروازه‌بان پیکان تهران به ویروس کرونا مبتلا شده است.
ایلنا تهران ویروس بازی 

  

اشک شوق یک پرستار برای رعایت محدودیت‌های کرونایی توسط مردم/ ویدئویک پرستار به خاطر رعایت محدودیتهای کرونایی، از مردم قدردانی کرد.
خبرفوری پرستار سلامت 

  

چگونگی، قیمت و مزایای انجام تست کرونا در خانهحضور در بیمارستان‌ها برای تست کرونا، به دلیل وجود افراد خطرات خاص خود را دارد. بهتر است به گزینه تست کرونا در خانه نیز فکر کنید.
برنا قیمت بیمارستان 

  

چه زمانی محدودیت ها کرونایی تمام می شوداقتصادنیوز :‌ذوالفقاری رئیس کمیته امنیتی و انتظامی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به اینکه نظارت ها بر اجرای طرح جامع هوشمند بیماری کرونا بسیار جدی است؛ گفت: طی سه روز اخیر بیش از 11 هزار خودرو در کشور جریمه شده و در حوزه اصناف هم 69769 مورد تذکر داده شده و 7398 مورد نیز پلمپ شده‌اند.
اقتصادنیوز نیروی انتظامی دورهمی خودرو 

  

اینفوگرافیک/ مراحل ثبت‎‌نام وام کروناثبت‌نام وام یک میلیون تومانی کرونا از فردا، چهارم آذر ماه آغاز می‌شود. اما این وام به چه افرادی تعلق می‌گیرد و به چه افرادی تعلق نمی‌گیرد و روند ثبت نام آن چگونه است؟
گسترش وام ماه کار 

  

وزیر بهداشت| تست انسانیِ واکسن کرونایِ ایرانی از همین هفتهسعید نمکی روز دوشنبه در حاشیه دهمین جلسه کمیته ملی کووید- 19 افزود: در کمیته واکسیناسیون با کمک دانشمندان و محققان کار واکسن کووید19 را دنبال کردیم. این کار را از سه مسیر را دنبال می کنیم اول خرید واکسن از منابعی که در دنیا تایید شدند. ما جزو کشورهایی هستیم که تعیین و انتخاب منبع خرید با خودمان است و چهار منبع را تاکنون برای خرید واکسن انتخاب کرده ایم.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی درمان واکسیناسیون 

  

پیش بینی بورس در فردا سه شنبه 4 آذر 99 / بازار فردا مثبت استهر چند که شاخص کل بورس امروز در نهایت بیش از یک درصد رشد داشت اما عرضه در برخی نمادهای بنیادین در جریان معاملات امروز زیاد شد. بورس فردا چگونه خواهد بود؟
خودروتک خودرو سهام شاخص 

  

خواص عجیب پیاز قرمز در روزهای سرد و کرونایی:یکی از راه‌های کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی تنفسی و فصلی مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا کووید 19 در روزهای سرد سال، تقویت شدید سیستم دفاعی بدن است.
برنا سرماخوردگی