ایلنا   |  گوناگون  |  

برخورد ناشایست ماموران دولت امارات با لنج‌‌داران ایرانی/ حرفه لنج‌داری در حال مرگ تدریجی است

رییس هیات مدیره تعاونی لنج‌داران و حمل‌و‌نقل دریایی استان بوشهر با اشاره به تاثیر ویرانگر افزایش نرخ ارز بر کار و معیشت لنج‌داران استان بوشهر، گفت: براساس مصوبه هیات دولت از ابتدای سال قرار بود به لنج‌ها سوخت یارانه‌ای بدهند. اما در عمل سوخت را دارند به نرخ آزاد و لیتری 9000 تومان عرضه می‌کنند. این امر شناورهای ما را زمین‌گیر کرده است.

برخورد ناشایست ماموران دولت امارات با لنج‌‌داران ایرانی/ حرفه لنج‌داری در حال مرگ تدریجی است

رییس هیات مدیره تعاونی لنج‌داران و حمل‌و‌نقل دریایی استان بوشهر با اشاره به تاثیر ویرانگر افزایش نرخ ارز بر کار و معیشت لنج‌داران استان بوشهر، گفت: براساس مصوبه هیات دولت از ابتدای سال قرار بود به لنج‌ها سوخت یارانه‌ای بدهند. اما در عمل سوخت را دارند به نرخ آزاد و لیتری 9000 تومان عرضه می‌کنند. این امر شناورهای ما را زمین‌گیر کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مدتی پیش کلیپی در شبکه‌های مجازی دست به دست شد که در آن تعدادی از لنج‌داران بندر گناوه، داد و فغانشان از زمین‌گیر شدن لنج‌هایشان به خاطر عدم دسترسی به سوخت ارزان و گران بودن سایر هزینه‌های مرتبط با حرفه‌شان به آسمان رفته بود و از اینکه حتی پول خرید ساده‌ترین مایحتاج روزانه خانواده‌شان را ندارند، حکایتی آشنا از روزگار این روزهای بسیاری از مردم ایران.

سوخت را نه به قیمت یارانه‌ای بلکه به نرخ آزاد 9000 تومان به لنج‌داران می‌دهند

این مسائل و مشکلات را در گفتگویی مفصل با سیدعلی موسوی گمارانی (رییس هیات مدیره تعاونی لنج‌داران و حمل‌و‌نقل دریایی استان بوشهر) در میان گذاشتیم. وی در ابتدای صحبتش، پیرامون وضعیت سوخت لنج‌داران اظهار داشت: براساس مصوبه هیات دولت از ابتدای سال قرار بود به لنج‌ها سوخت یارانه‌ای بدهند. اما در عمل سوخت را به نرخ یارانه‌ای که ندادند هیچ، بلکه به نرخ آزاد و لیتر سوختی 9000 تومان عرضه شد. این امر موجب زمین‌گیر شدن و جلوگیری از فعالیت شناورها شده است.

وی ادامه داد: اخیرا گفته شده که مسافت سفر در آب‌های داخلی محاسبه شود تا براساس آن، سوخت به قیمت یارانه داده شود. از بندر گناوه تا دبی 400 مایل دریایی است. از این میان، حدود 20 مایل فاصله ابوموسی تا دبی است بنابراین، تقریبا 5 درصد از این سفر دریایی در آب‌های خارجی قرار دارد اما در محاسبات مسئولان، این میزان را 30 درصد گرفته‌اند. ما با ادله و مدرک، می‌توانیم این میزان 5 درصدی را اثبات کنیم که فقط شامل آب‌های مجاور امارات متحده عربی می‌شود.

54 میلیون تومان؛ هزینه سوخت سفر دریایی یک لنج بین گناوه و دوبی

موسوی در خصوص فرمول فائو که سابقا برای محاسبه میزان سوخت مصرفی به کار می‌رفت، به انتقاد از فرمول جدید من‌درآوردی مسئولان پرداخت و گفت: با فرمول فائو و براساس محاسبه سرعت (لنج)، قدرت (موتور لنج) و مسافت، حواله سوخت را محاسبه می‌کردند. بعدا مقامات ایرانی آمدند این فرمول را کنار گذاشتند و یک فرمول من‌درآوردی ابداع کردند. با فرمول جدید، از سوختی که سابقا (و طبق فرمول فائو) به هر لنج داده می‌شد، بین 35 تا 40 درصد کاستند. به‌علاوه، با توجه به اختلاف محاسبه ما با مقامات رسمی بر سر میزان آب‌های داخلی، از سوخت باقی‌مانده، 30 درصد آن نیز به صورت بانکرینگ (دلار به نرخ آزاد) تخمین زده می‌شود. براساس حواله سوختی که با سیستم فائو به لنج‌داران داده می‌شد تا 3 میلیون هزینه می‌شد اما اکنون با محاسبه جدید، 54 میلیون تومان تقریبا هزینه سوخت هر لنج در یک سفر دریایی (از گناوه تا دوبی) می‌شود. این طرح جدید برای محاسبه سوخت، قابلیت اجرایی ندارد.        

با افزایش نرخ ارز، مغازه‌دار برای خرید کالا باید چند برابر سابق سرمایه داشته باشد

رییس هیات مدیره تعاونی لنج‌داران و حمل‌و‌نقل دریایی استان بوشهر با بیان این نکته تلخ که از تعداد لنج‌هایی که بتوانند به سفر دریایی بروند، بسیار کاسته شده، گفت: شاید در دبی، به سختی بتوان 15 لنج ایرانی از استان بوشهر را یافت.

وی دلیل این امر را در افزایش شدید نرخ ارز و متقابلا، کاهش قدرت خرید مردم دانست و به تاثیرات آن در شهر محل سکونت خود، یعنی گناوه پرداخت و عنوان داشت: مغازه‌دارهای گناوه و بوشهر توان آوردن کالا را ندارند. درهم اکنون نزدیک به 5 هزار تومان قیمت دارد درحالیکه تا همین سال قبل، بین 800 الی 900 تومان بود. مغازه‌دار باید بتواند چند برابر سرمایه‌ای را که در گذشته داشت جمع‌آوری کند تا بتواند کالا وارد کند.

برخورد ناشایست ماموران دولت امارات با لنج‌‌داران ایرانی

به‌نظر می‌رسد برخوردهای آزاردهنده برخی ماموران کشورهای همجوار ایران با شهروندان ایرانی قرار نیست تمام شود. به گفته این لنج‌دار اهل گناوه، دولت امارات و ماموران مرزبانی آن برخورد بسیار ناشایستی با شاغلان لنج‌های ایرانی دارند و هزینه‌های بسیار زیادی برای آنها می‌تراشند. ملوانان و لنج‌داران ایرانی این مسیر را با دلهره طی می‌کنند. وقتی آنها به دهانه (مثلا بندر دبی) امارات می‌رسند بین 10 الی 12 روز نگاه داشته می‌شوند و فقط آنهایی که حامل میوه و تره‌بار، آب معدنی، خشکبار و محصولاتی نظیر این هستند، بی‌نوبت وارد می‌شوند. لنج‌های خالی باید مدت‌ها در نوبت برای اجازه ورود باقی بمانند. در آنجا نه اسکله‌ای وجود دارد و نه لنگرگاهی.

این انتظار، یک انتظار ساده چندروزه نیست چراکه امواج دریا تکان‌های شدیدی را برای لنج‌ به همراه دارند و لنج را همچون یک گهواره، این‌سو و آن‌سو می‌کنند. بسیاری از ملوانان طی این مدت براثر ضربه و برخورد با در و دیوار لنج، بدنشان به‌شدت کوفته و پر از جراحت می‌شود، زخم‌هایی که تا بعد از بازگشت آنها از سفر روی بدنشان باقی مانده است.

هزینه سرسام‌آور اقامت در دبی، گمرگ و... همزمان با کاهش قیمت کرایه حمل و نقل دریایی

اما تاثیر افزایش نرخ ارز بر لنج‌داران و ملوانان قرار نیست به سوخت و یا کسادی بازار گناوه و بوشهر محدود شود. هزینه‌های اقامت لنج‌داران ایرانی در امارات سرسام‌آور شده است. وی عنوان کرد: سابقا یک لنج از زمان ورود تا خروج به طور میانگین 16 میلیون تومان (بیست‌هزار درهم) هزینه داشت اما با توجه به نرخ‌ کنونی درهم، 100 میلیون تومان هزینه دارد. این هزینه‌ها شامل مسائل ساده‌ای همچون خرید آب و غذا تا بارگیری در پهلوی بنادر می‌شود.

به گفته موسوی؛ در وضعیت کنونی، بین 60 الی 70 میلیون تومان هزینه سوخت لنج کوچک است. ورودی و خروجی لنج، پول بلدیه براساس تناژ، تعداد دفعات بارگیری هر دفعه براساس متراژ لنج به غیر از خوردن، بقیه شامل هزینه‌های بارگیری می‌شود. هم‌چنین یک لنج هزینه‌های سرسام‌آور گمرک دارد. قبلا نهایت هزینه گمرک یک لنج بین دو الی 3 میلیون تومان می‌بود اما اکنون یک لنج بین 40 الی 60 میلیون تومان هزینه گمرک به‌علاوه هزینه‌هایی در زمینه بهداشت و استاندارد، تخلیه بار و... هم دارد. در این میان، به دلیل کاهش معاملات و قدرت خرید مردم، کسی هم انگیزه و رغبتی به هزینه برای حمل و نقل دریایی ندارد و در نتیجه، کرایه‌ها روز به روز کاهش می‌یابند.

حرفه لنج‌داری در حال مرگ تدریجی است

حال در این میان، به لطف وابستگی لنج‌ها به موتورهای دیزلی خارجی (ژاپنی، انگلیسی، آمریکایی و...) که هزینه آنها هم براساس قیمت درهم و دلار تعیین می‌شود، استهلاک لنج‌ها روز به روز بیشتر می‌شود. مساله‌ای که رییس هیات مدیره تعاونی لنج‌داران و حمل‌و‌نقل دریایی استان بوشهر را واداشت به اینکه بگوید: همه چیز دست به دست هم داده که حمل و نقل دریایی دچار مشکل شود. در این وضعیت ادامه فعالیت برای لنج‌های سنتی بسیار سخت است. جدا از لنج‌ها، حتی اکنون بسیاری از کشتی‌های فلزی در لنگرگاه‌ها خوابیده‌اند. لنج‌داران بدون وام و هیچ حمایتی کار می‌کنند. در بنادری مثل استان بوشهر که فاقد هرگونه کارخانجات و زمین حاصلخیز هستند، فاقد هرگونه مسیر امرار معاش هستند. محل درآمد بنادر و ساکنان آن، از خرمشهر در خلیج نیلگون فارس گرفته تا چابهار در آب‌های دریای عمان از دریا و عمدتا همین لنج‌های سنتی است. این حرفه مدتی است که در مسیر مرگ تدریجی افتاده است. با ادامه این وضعیت فعالیت لنج‌های سنتی و حتی صنعتی هم، بسیار مشکل خواهد بود.

روزی نیست که خبر غرق شدن یکی از لنج‌ها را نشنویم

موسوی به نکته تاسف‌بار دیگری هم اشاره می‌کند که این روزها بر سرعت مرگ لنج‌ها بیشتر می‌افزاید و آن اینکه؛ خاصیت ساخت لنج به‌گونه‌ایست که موادی که در آن به کار گرفته شده، باید مرتبا با آب در تماس باشند و در چرخش باشند. در غیر این صورت، دچار فرسودگی مفرط و متعاقبا، غرق خواهند شد. متاسفانه روزی نیست که خبر غرق شدن یکی از لنج‌ها در آب‌های خلیج فارس را نشنویم.

وی تاکید کرد که یک لنج بدون اغراق قابلیت این را دارد که طی هربار سفر دریایی خود، صدها نفر را درگیر کار کند؛ از ملوان و لنج‌دار گرفته تا ماموران بندر و گمرک و باربر و دکان‌دار و... .

با محدود کردن خلیج فارس برای ما، معلوم نیست چه چیزی عاید مردم خواهد شد

موسوی به خدمات لنج‌داران طی تحریم‌های ادوار مختلف به کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون با کمک لنج‌های سنتی بسیاری از تحریم‌ها را توانسته‌ایم دور بزنیم. امتیازی که لنج‌های سنتی دارند این است که هیچ وسیله‌ای به راحتی آنها نمی‌توانند در امارات متحده عربی جنس خریداری کرده، و از آنجا خارج سازند. مواد اولیه موردنیاز پتروشیمی‌ها و بسیاری از واحدهای عمده تولید را همین لنج‌های سنتی آوردند.

انتقاد این فعال حقوق لنج‌داران به مسئولان اینست که چرا آنها که به دنبال محدود کردن لنج‌های سنتی هستند تاکنون زیرساخت مناسبی را برای امرار معاش ساحل‌نشینان فراهم نیاورده‌اند؟ اول بیایند یک‌چنین زیرساخت‌هایی را تهیه کنند بعد دریای آرام حیات و معاش ساحل‌نشینان را متلاطم سازند.  

وی با اشاره به اهمیت آبراهه خلیج فارس، گفت: اکنون که در مجامع بین‌المللی، هر کسی یا ما را تحریم کرده و یا محدود نموده، تنها بعد ارتباطی ما با دنیا، خلیج فارس است. با محدود کردن آن برای ما، معلوم نیست که چه چیزی عاید مردم می‌شود؟

سوخت را با ما گران حساب می‌کنند اما در مقابل، برای شیر خوردن تا سنگ قبر ممنوعیت می‌گذارند

موسوی افزود: از یک طرف سوخت را گران با ما حساب می‌کنند و از سویی دیگر، برای یک تعداد زیادی کالا از شیر خوردن تا سنگ قبر را برایش ممنوعیت می‌گذارند. من و سایر لنج‌داران از کسانی که این مصوبات و تعرفه‌ها را یک‌شبه می‌گذرانند به شدت گلایه‌مندیم. پرسش ما این است: چرا در کارها از ما نظرخواهی نمی‌کنند؟ ما مثل یک سرباز حاضریم نظر دهیم و کمک دهیم. من به شخصه با توجه به تجربیاتی که سال‌ها از کار در دریا و تماس با ملوانان و لنج‌داران یافته‌ام و با توجه به آشنایی‌ای که با شرایط مناطقی که ساحل‌نشینان در آنها سکنی گزیده‌اند، می‌توانم راهکاری بدهم که قاچاق سوخت و کالا به طور کامل در استان بوشهر تعطیل شود.

به گفته وی؛ ما تا حرفی می‌زنیم و می‌خواهیم درد و دل مردم را انعکاس دهیم به ما انتقاد و اعتراض می‌کنند و بر پیشانی ما، مهر سیاسی می‌زنند. من این کشور، دولت، مردم و نظام آن را دوست دارم. آرمان‌هایی که من و دیگر ملوانان و لنج‌داران از آنها پیروی می‌کنیم، در راستای خون‌ها و جان‌فشانی‌های شهدای ما است. اما این نکات دلیل نمی‌شود که زبان به بیان مشکلات نگشاییم. افرادی همچون ما که مسئول صنف و اتحادیه و نماینده قانونی مردم هستند می‌بایستی درد و دل و مشکلات اعضایشان را بیان کنند. اگر ما درد و زخم‌های مردم را بپوشانیم و مرهمی برای آنها نیابیم، آنها بزرگ‌تر می‌شوند و ناگهان شاهد این هستیم که کلیپی از یک لنج‌دار منتشر می‌شود که بر سر خود می‌کوبد و فریاد و فغانش از مشکلات معیشتی حل‌نشده‌‌اش به آسمان می‌رسد.

لنج‌دارانی هستند که حتی قدرت تامین برنج برای اعضای خانواده‌شان ندارند

وی وضعیت سابق نسبتا مطلوب لنج‌داران را یادآوری کرد و گفت: لنج‌دار کسی بوده که وضعیت درآمدی‌اش در شرایطی بوده که هیچگاه از لحاظ معیشتی دچار مشکل نمی‌شده است. چند روز پیش لنج‌داری پیش من آمد که مرا به جده‌ام بانو فاطمه زهرا (س) قسم داد و گفت که یک‌ماه می‌شود که نتوانسته برای خانواده‌اش حتی برنج تهیه کند. گوشت و مرغ که جای خود دارد. باید یادمان باشد که بسیاری از این افراد عیالوار و دارای چند فرزند هستند. وقتی که لنج‌دار در جنوب این حرف را بزند دیگر از یک کارگر، وانت‌دار و رفتگر چه انتظاری می‌توان داشت؟  

رییس هیات مدیره تعاونی لنج‌داران و حمل‌و‌نقل دریایی استان بوشهر در پایان از رسانه‌ها نیز گله کرد و گفت: به ندرت به مسائل و مشکلات لنج‌داران و ملوانان می‌پردازند. لنج‌داری که شغل آباء و اجدادی‌اش را دنبال می‌کند و در طول این 4 دهه که از پیروزی انقلاب مردم ایران می‌گذرد، یک شغل جایگزین برایش ایجاد نشده، آیا مستحق دریافت سوخت یارانه‌ای با شرایط عادلانه نیست؟

گفتگو: علی رفاهی   

دولت امارات متحده عربی خشکبار   اخبار برگزیده
  

وزیر صنعت معدن و تجارت اعلام کرد: اگر خودرو تا عید مرتب عرضه شود، یقیناً قیمت پایین می‌آید.
نامه نیوز صنعت خودرو معدن 

  

یک سایت حامی دولت ضمن اعتراض به سخنان روحانی درباره ارزانی اجناس و قاچاق پرسید: نمی‌دانید یا تجاهل می‌کنید؟!
نامه نیوز ایران گرانی عراق 

  

در جریان بررسی کلیات بودجه 98 با تصویب مجلس ماهانه 300 تومان از مشترکین برق و گاز برای بیمه خسارات اخذ می‌شود.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی گاز بودجه 

  

خداحافظ بشار رسن؟شنیدیم یک باشگاه از امارات، یک تیم قطری و همین‌طور یک تیم متمول شهرستانی ایران برای جذب بشار رسن ابراز علاقه کرده‌اند.
خودروتک پرسپولیس برانکو ایران 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 30 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز سه شنبه 30 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودروهای داخلی مشخص شدند / دی 1397شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، جدیدترین گزارش خود از میزان کیفیت خودروهای تولیدی در کشور را منتشر کرد که به بررسی آن می‌پردازیم.
خودروتک خودرو تولید پژو 

  

برای خرید خودرو فعلا دست نگه داریدیک کارشناس صنعت خودرو گفت: افزایش اخیر قیمت خودرو در بازار غیرواقعی بوده و این مساله تنها جوسازی دلالان است و صراحتاً باید اعلام کنم که در این شرایط به نفع و صلاح مردم نیست که اقدام به خرید خودرو کنند، چرا که قیمت‌ها به این شکل باقی نخواهد ماند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

صعود دسته جمعی قیمت خودروهای داخلی / پراید به 45 میلیون رسید!گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از روند صعودی قیمت‌‌ها دارد به نحوی که قیمت انواع خودروهای داخلی تا 13 میلیون تومان گران شده است.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها خودرو 

  

تابلو قیمت خودروهای داخلی قرمز شدبازار خودرو با نزدیکی به آخرین ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های شگفت انگیزی به خود می‌بیند...
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 24 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

شاگردان سیمئونه به یک پیروزی ارزشمند خانگی دست یافتند.
نود مادرید 

  

قیمت انواع تلویزیون ارزان قیمت در بازارآنچه در زیر می‌آید جدول قیمت انواع تلویزیون‌های زیر 4میلیون تومان در سطح بازار تهران است.
خبرفوری قیمت تلویزیون بازار تهران 

  

اورامانات به اندازه چندین چاه نفت ارزش ثروت آفرینی داردکرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه اعلام کرد: به گواهی و اذعان کارشناسان حوزه گردشگری، منطقه اورامانات با طبیعت چشم نواز و کم‌ نظیر خود به اندازه چندین چاه نفت ارزش ثروت آفرینی برای مردم منطقه دارد.
ایرنا نفت ثروت کرمانشاه 

  

مبارزه‌ای از جنس نویسندگی و کتابخبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به مناسبت سالروز درگذشت عالم ربانی مصطفی زمانی نجف‌آبادی، مبارزات سیاسی، فعالیت‌های فرهنگی و تالیفات وی را مرور کرده است.
ایبنا ایران ازدواج نماز 

  

نرخ تورم 23.5 درصد افزایش یافت / رشد 64درصدی تورم خوراکی‌هانرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه 23.5 درصد و تورم قیمتی گروه خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات
خبرفوری تورم افزایش قیمت ماه 

  

جدیدترین قیمت‌ها از بازار ارز، طلا و سکهامروز در بازار طلا و سکه قیمت‌ها به روند افزایشی خود ادامه دادند و در بازار ارز نیز افزایش حدود 200
خبرفوری قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

کنایه "باربد بابایی" به تورم و گرانی+فیلماین مجری تلویزیونی در برنامه تب تاب به انتقاد از گرانی ها پرداخت و گفت: داریم دنبال دوربین مخفی می‌گ
خبرفوری تورم دوربین گرانی 

  

تحولات امروز بازار سکه و ارز ؛ خیز سکه برای کانال جدیددر نخستین روز اسفندماه بازار طلا و ارز تهران با جهش نرخ‌های بازگشایی آغاز به کار کرد و در ادامه نرخ‌ها تمایل چندانی برای رشد بیشتر نشان ندادند. البته سکه به دلیل حباب سیال، به رشد خود ادامه داد و تا مرز 4.7 میلیون تومان بالا رفت. دلار وارد نیمه بالای کانال 12هزار تومان شد و طلای آبشده در نیمه بالای کانال 1.8 میلیونی جابه‌جا شد.
خودروتک بازار طلا و ارز سکه و طلا یورو 

  

عرضه ارز در سامانه نیما افزایشی شدطی سه روز هفته جاری، بیش از 275 میلیون یورو توسط صادرکنندگان و بانک مرکزی برای تأمین ارز ثبت سفارش‌ه
خبرفوری ارز یورو واردات