ایلنا   |  اجتماعی  |  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیم

رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیم

رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.

سید محمد مقیمی، رییس دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره میزان مشارکت دانشجویان و ضرورت بهره‌گیری از خرد جمعی آنان گفت: شیوه ما برای مدیریت دانشگاه یک شیوه متفاوت است که مهم‌ترین عنصر در این روش این است که ما معتقدیم دانشگاه شامل سه رکن اساسی دانشجو، هیات علمی و کارکنان می‌شود. همه اینها ضمن اینکه باید در مرحله انتخاب و انتصاب مدیران نقش داشته باشند در عین حال باید برای اداره و بخش اجرایی دانشگاه هم نقش آفرینی کنند.

وی با اشاره به اهمیت دموکراسی سازمانی در دانشگاه اشاره کرد و گفت: گاهی اوقات ما تصور می‌کنیم که مشارکت یعنی افراد بیایند رای بدهند و بعد مشارکت تمام می‌شود در حالی که عمل مشارکت خیلی بیش از اینهاست. من به دموکراسی سازمانی در دانشگاه معتقدم که طبق آن این سه گروه باید در همه ارکان از جمله در مرحله انتخاب و هم در مرحله اجرا سهیم باشند.

رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه فضای دانشگاهی ایجاب می‌کند، از خرد جمعی بیشتر بهره‌مند شویم، گفت: در این فضا ما زمانی که می‌خواهیم یک مدیریتی را تغییر دهیم یا تثیبت کنیم نشست‌هایی برگزار می‌کنیم که طی آن ملاحظات هیات علمی، کارکنان و دانشجویان را می‌شنویم. البته شنیدن نظرات کارکنان برای این نوع تصمیم گیری‌ها تاکنون سابقه نداشته است و از کارکنان هیچ وقت سوال نمی‌شد که چه کسی رییس دانشکده باشد و این اولین بار است که اتفاق می‌افتد، همین موضوع بسیار در کارکنان ما اثر روانی مثبتی دارد.

وی افزود: دانشجویان هم به ما مراجعه کردند و من به طور غیرمستقیم نظر آن‌ها را جویان شده‌ام، اما از آنجا که هنوز محیط دانشگاه حضوری نیست، امکان برگزاری نشست مشترک با دانشجویان فراهم نبود، ولی حتما در ادامه که کلاس‌ها حضوری شد با حضور دانشجویان برگزار خواهیم کرد.

رییس دانشگاه تهران گفت: بعضا ایمیل‌هایی از دانشجویان به دست ما می‌رسد و آن‌ها برای من یادداشت‌هایی می‌نویسند که حتما آن‌ها را در بررسی‌ها و گزارش‌های خود لحاظ خواهم کرد.

وی درباره ضرورت همگام بودن دانشگاه و صنعت برای رشد جامعه دانشگاهی گفت: ما متاسفانه یک سازوکار بالادستی که همزمان بتواند دستگاه‌ها و دانشگاه‌ها را با هم هماهنگ کند نداریم. درست است که یک نهادی مانند معاونت علمی ایجاد شده و اعتبارات و اقدامات خاص خود را دارد، اما به نظر می‌رسد به وجود یک نهاد بالا دستی نیاز است که بتواند این فرآیند را تضمین کند.

مقیمی ادامه داد: در واقع تصمیمات این نهاد بالادستی باید ضمانت اجرایی داشته باشد، به طور مثال وزارت علوم بالاترین نهاد بالادستی ماست که فقط می‌تواند با دانشگاه‌ها این تعامل را داشته باشد و قدرت تحکم، امر و نهی به دستگاه‌های دیگر را ندارد. قاعدتا این باید در سطح ریاست محترم جمهور اتفاق بیافتد ولی وی به قدری درگیر مسائل و مشکلات جامعه است که نمی‌تواند هماهنگ‌سازی میان این نهادها را انجام دهد.

رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه برخی دستگاه‌ها به شکل مستقل با دانشگاه کار می‌کنند، گفت: نیاز است که یک نهاد بالادستی مطالبات دستگاه‌ها و سازمان‌ها را دریافت کرده و ظرفیت دانشگاه‌ها را در خدمت حل مسائل به کار بگیرد، متاسفانه این نگاه وجود ندارد و دستگاه‌ها خودشان به صورت داوطلبانه با دانشگاه‌ها ارتباط می‌گیرند اگر هم علاقه‌مند نباشند این اتفاق نمی‌افتد، کسی هم سوال نمی‌کند که چرا به سمت دانشگاه نرفته‌اند.

وی افزود: در حال حاضر در وزارت علوم یک صندوق نوآوری شکل گرفته که اتفاق بسیار خوبی است. فلسفه این صندوق این است که دولت اعتباری را برای آن در نظر بگیرد و دستگاه‌ها و سازمان‌ها نیازهایشان را به وزارت علوم بگویند، سپس از محل اعتبار این صندوق که مبتنی بر تقاضای دستگاه‌ها است دانشگاه‌ها حل مساله را ارائه دهند.

رییس دانشگاه تهران در پایان اظهار داشت: اگر اعتبارات مربوط به پژوهش متمرکز شود و یک مدیریت متمرکز صورت بگیرد خیلی بهتر خواهد بود، به طور کلی باید این نهاد بالادستی شکل بگیرد تا بتواند نیاز دستگاه‌ها و ظرفیت دانشگاه‌ها را با هم مرتبط کند و یک شبکه ایجاد شود تا در راستای حل مسائل کشور قدم بردارد.

انتهای پیام/

دموکراسی دانشگاه تهران تهران   اخبار برگزیده
  

افزایش ناگهانی قیمت دلارنوسانات نرخ ارز از موضوعاتی است که در این سال‌ها به کرات با آن مواجه بوده‌ایم. در سال‌های اخیر خروج آمریکا از برجام به کاهش درآمدهای ارزی ایران و در نتیجه افزایش نرخ ارزهای خارجی به ویژه دلار منجر شد.
نامه نیوز افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

العربیه: تاریخ مشخصی برای پایان مذاکرات وجود نداردشبکه العربیه به نقل از منابع دیپلماتیک با اشاره به اینکه مذاکرات وین به بن بست نرسیده است نوشت که هنوز زمان مشخصی برای پایان مذاکرات وجود ندارد.
فردا العربیه بانک وین 

  

تماس‌های روسیه و ایران در زمینه‌های مختلف ادامه خواهد یافتسخنگوی کاخ کرملین از تداوم تعاملات میان ایران و روسیه خبر داد.
ایلنا روسیه ایران و روسیه ایران 

  

ایجاد ساز و کارهای لازم برای رفع مشکلات تجارت ایران و انگلیسمعاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با سفیر انگلستان و رایزن بازرگانی این کشور بر توسعه مناسبات تجاری دو کشور تاکید کرد.
ایلنا کشاورزی حوزه ایران و انگلیس 

  

بازار سهام سبزپوش شد / علت صعود شاخص بورس چه بود؟در حالی که در 3 روز گذشته شاخص کل بورس پایتخت بیش از 73 هزار واحد افت کرده بود، روز چهارشنبه شاخص‌ها رشد کردند، علت چه بود؟
اقتصادنیوز سهام شاخص پایتخت 

  

امیکرون و دلتا چه تفاوتی با هم دارند؟/علائم آنها را بشناسیدامیکرون، سویه‌ای از بطن ویروس "سارس کوو 2" است که به دلیل علائم خفیف‌تر ابتلا به آن، "واریانت ملایم‌" نیز خوانده می‌شود و به نظر می‌رسد که روند شدید بیماری کووید 19 در ابتلا به این سویه به‌ ندرت دیده می‌شود، اما چرا؟
مستقل‌آنلاین کودکان ویروس والدین 

  

ورود سامانه بارشی به کشور طی امروز | کاهش دما تا 8 درجهرئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به تداوم آلودگی هوا در چهار کلانشهر طی امروز (6 بهمن‌ماه) از ورود سامانه بارشی به کشور خبر داد.
۵۵ آنلاین ارومیه آلودگی هوا قزوین 

  

جاماندگان سهام عدالت از کی سهام دار می‌شوند؟پرونده جاماندگان سهام عدالت همچنان باز است و درباره تعیین تکلیف آن، وعده های زیادی داده شده است اما همچنان تصمیم گیری درباره 20 میلیون نفر که از گرفتن سهام عدالت جامانده اند، به آینده موکول می شود.
مستقل‌آنلاین سهام عدالت سهام دولت دوازدهم 

  

«بایدن» و دو گزینه نهایی در مساله ایران«روند خاصِ تحولات در عرصه سیاست و اقتصادِ داخلی آمریکا، تا حد زیادی موقعیت بایدن و حزب دموکرات را با چالش هایی قابل توجه رو به رو کرده است. چالش هایی که در نهایت می توانند به ظهورِ دو سناریوی شوکه‌کننده و حتی ناگهانی در زمینه سیاست این کشور در رابطه با ایران ختم شوند. فرصت شناسی و استفاده درستِ ایران از وضعیت کنونی آمریکا است که می تواند مشخص کننده سناریویِ نهایی باشد.»
مثلث دونالد ترامپ باراک اوباما رئیس جمهور 

  

هفته های آینده به پیک مرگ و میر امیکرون می رسیمعضو کمیته علمی مبارزه با کرونا گفت: در هفته های آینده به پیک امیکرون می رسیم که با مرگ و میر همراه خواهد بود.
مستقل‌آنلاین مرگ کودکان والدین 

  

پرسپولیس بدون حریف ماندحریف پرسپولیس در سوپرجام در حال برگزاری مقدمات سفر به امارات و برگزاری اردویی در این کشور بود که این سفر در دقیقه 90 منتفی شد.
خانه فوتبال پرسپولیس سفر وام 

  

قیمت سکه امامی امروز سه شنبه 5 بهمن 1400/ سکه امامی ارزان شداقتصادنیوز ، قیمت سکه در بازار امروز ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

شرایط آسان و باورنکردنی دریافت وام تا 50 میلیون تومان +جزئیاتروابط عمومی بانک مرکزی از شرایط دریافت وام زیر 100 میلیون تومان بدون ضامن و با اعتبارسنجی خبر داد.
فردا وام دولت بخش خصوصی 

  

جزئیات سفر رئیس جمهور به روسیه از زبان سخنگوی دولتآخرین خبر/ سخنگوی دولت در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
نامه نیوز سفر رئیس جمهور روسیه 

  

جزئیات رسیدگی به 2 پرونده در دادگاه مطبوعاتسخنگوی هیات منصفه جرایم مطبوعاتی و سیاسی از رسیدگی به 2 پرونده به ریاست قاضی محمدی کشکولی خبر داد.
ایلنا مطبوعات ماه تهران 

  اخبار داغ
  

افزایش قیمت خودروهای داخلی/قیمت جدید محصولات سایپادر پی اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده خودروهای داخلی، این مالیات از 13 دی‌ماه در طرح‌های جدید فروش خودروسازان نیز اعمال شده و براساس آن قیمت‌های جدید مشخص شده است.
فردا افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

آغاز پیک ششم کرونا در کشور/ 2 تا 4 هفته آینده به اوج اومیکرون می رسیمعضو ستاد ملی مقابله با کرونا با هشدار درباره ورود کشور به موج ششم کرونا گفت: کشور 2 تا چهار هفته آینده به اوج اومیکرون می رسد.
اقتصادنیوز 

  

تیم اقتصادی دولت در حمایت از بورس مصمم و هماهنگ استمعاون اقتصادی رییس‌جمهور تأکید کرد: تیم اقتصادی دولت در حمایت از بورس مصمم و هماهنگ است.
ایلنا دولت محسن رضایی ماه 

  

زنان ایران 0 زنان چین‌تایپه 5؛ حذف تیم کرونا زدهتیم ملی فوتبال زنان ایران با نمایشی دور از انتظار در مقابل چین‌تایپه با شکستی سنگین مغلوب شد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.
مثلث زنان ایران خودرو ایران 

  

خداحافظی دختران ایران با جام ملتهای آسیا؛/ زنان ایران 0 زنان چین‌تایپه 5؛ حذف تیم کرونا زدهتیم ملی فوتبال زنان ایران با نمایشی دور از انتظار در مقابل چین‌تایپه با شکستی سنگین مغلوب شد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.
ورزش۳ دختران ایران تیم ملی فوتبال ایران 

  

به صدا درآمدن زنگ خطر آغاز موج ششم کرونادر جلسه کمیته تخصصی کرونا به ریاست معاون اول رئیس‌جمور بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید شد.
فردا وزارت بهداشت درمان رئیس جمهور 

  

بورس تغییر جهت داد/ خروجی پول حقیقی ها حداقلی شداقتصادنیوز: امروز 6 بهمن 1400 معاملات بازار سهام در روز پایانی کاری شاهد یک تغییر جدی بود.
اقتصادنیوز پول سهام 

  

زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا در کشور به صدا درآمده استجلسه کمیته تخصصی کرونا بعداز ظهر امروز به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.
ایلنا درمان وزارت کشور وزارت بهداشت 

  

کرونای دبیر اختلالی در جشنواره فیلم فجر ایجاد نکرده استیزدان عشیری تأکید کرد که ابتلای دبیر جشنواره فیلم فجر به ویروس کرونا اختلالی در این رویداد ایجاد نکرده است.
برنا جشنواره فیلم فجر ویروس 

  

افزایش پنج درصدی قیمت خودرو از فردا؛خریداران ایران خودرو و سایپا دست به جیب شوند|جزئیاتافزایش قیمت خودرو :مثلا صعود 4 میلیونی قیمت پژو پارس به خاطر مالیات!
خانه فوتبال افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

درخواست مدیرعامل بورس انرژی از شرکت نفتمدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: صنعت نفت صنعت پیشران اقتصاد کشور است و با توجه به پیچیدگی، گستردگی و تنوع نیازهای این صنعت، شرکت ملی نفت باید تامین مالی از طریق بازار سرمایه را به صورت فرایندی مستمر و نه مقطعی مورد توجه قرار دهد. ‌
گسترش انرژی گاز وزارت نفت 

  

5 نفر از اعضای کاروان تیم ملی فوتبال زنان ایران امروز همراه تیم در مسابقه حساس و سرنوشت‌ساز با چین‌تایپه نیستند.
ورزش۳ ورزش فوتبال ورزشگاه 

  

آخرین وضعیت سبد بورسی سهام عدالت (6 بهمن) + جدولوضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.
گسترش سهام عدالت سهام جدول 

  

خود دولت هم تفاوت دو بسته بورسی را نمی ‌داندیک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مصوبات امروز دولت برای حمایت از بورس پرداخت و تاکید کرد تا زمانی که این مصوبات اجرایی نشوند، تاثیری بر بازار نخواهند داشت.
گسترش دولت ایران اقتصاد ایران