تازه‌ترین وضعیت تولید واکسن‌ کرونا در جهان

مسابقه برای یافتن واکسن کرونا بین تعدادی از کشورها همچنان ادامه دارد و تاکنون تحقیقات با سرعت چشمگیری انجام شده است و به گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO) در مجموع 26 واکسن در حال حاضر در مرحله ارزیابی بالینی قرار دارند.

تازه‌ترین وضعیت تولید واکسن‌ کرونا در جهان

رویداد24 روند کشف و تولید واکسن معمولا 10 تا 15 سال طول می‌کشد اما این بار دولت‌ها و شرکت‌های پیشروی داروساز طی همکاری با یکدیگر امیدوارند واکسن این بیماری و راهی برای پایان دادن به این بیماری عالم‌گیر را تا پایان سال جاری میلادی (2020) ارائه کنند.

از 26 واکسنی که در حال آزمایش روی انسان است، تنها تعداد اندکی از آن‌ها وارد مرحله سوم آزمایش شدند، یعنی آخرین مرحله پیش از آن‌که مجوزهای لازم را گرفته یا درخواستش رد شود.

این تلاش‌ها در حالی صورت می‌گیرد که چندی پیش تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با اشاره به این‌که تعدادی واکسن در مرحله سوم آزمایش بالینی هستند و امید است که به‌زودی تعدادی واکسن مؤثر که به پیشگیری از ابتلا به ویروس کمک می‌کند در اختیار قرار گیرد، تأکید کرد: در حال حاضر هیچ راه حل جادویی وجود ندارد و ممکن است واکسن ویروس کرونا هرگز به دست نیاید و مسیر عادی‌سازی زندگی طولانی باشد. به همین خاطر کشورها باید به دستورالعمل‌های سلامت پایبند باشند و انتقال ویروس از طریق اجتماعات را محدود کنند.

بیشتر بخوانید: واقعیت‌ها درباره یک واکسن/ واکسن کرونا به سرنوشت واکسن ایدز دچار می‌شود؟

بنابر گزارش اخیر روزنامه ایندیپندنت،‌ گرچه هنوز خیلی زود است که بگوییم کدام یک از این واکسن‌ها موفقیت‌آمیز خواهند بود اما در ادامه نگاهی به واکسن‌های پیشرو می‌اندازیم و خواهیم دید هر یک در چه مرحله‌ای قرار دارند و طی ماه‌های آینده کی می‌توانیم منتظر عرضه آن‌ها در بازار باشیم؟

- دانشگاه آکسفورد و آسترازنکا

نام واکسن: ChAdOx1 nCoV-19

چگونه عمل می‌کند؟

واکسن دانشگاه آکسفورد یک ویروس تضعیف شده حامل این بیماری است و با مهندسی ژنتیکی ویروسی که باعث ابتلای شامپانزه‌ها به سرماخوردگی معمولی می‌شود خلق شده است. این ویروس تضعیف شده به قطع باعث بروز هیچ بیماری در انسان نشده است و به گونه‌ای دستکاری شده تا شاخک‌های پروتئینی، مانند آنچه در ویروس سارس-کوو-2 موجود است، داشته باشد که ابزار حمله این ویروس برای هدف قرار دادن سلول‌های بدن انسان است.

به گفته پروفسور اندرو پولارد، رئیس این تحقیقات، وقتی این ماده ژنتیکی وارد بدن انسان می‌شود به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند تا ویروس سارس-کوو-2 را تشخیص دهد.

آخرین اخبار آن چیست؟

در تحقیقی که ماه گذشته در نشریه علمی «لانست» منتشر شد دانشمندان گفتند این واکسن واکنش مصون دوگانه‌ای در 1077 داوطلب 18 تا 55 ساله که آن را دریافت کرده بودند ایجاد کرد و ظرف 14 روز پس از دریافت، واکنش تولید لنفوسیت‌ تی در سیستم ایمنی بدن را برانگیخته و 28 روز پس از تزریق باعث ایجاد پادتن ویروس کرونا در بدن می‌شود.

به آزمایش‌های بیشتری نیاز است تا مشخص شود این مصونیت چقدر در بدن فرد باقی می‌ماند. همچنین هنوز مشخص نیست آیا این واکسن می‌تواند جلوی بیمار شدن افراد را بگیرد یا فقط باعث تضعیف علائم کووید-19 می‌شود.

بعد از این چه خواهد شد؟

مراحل دوم و سومِ آزمایشِ تاثیر این واکسن به خارج از بریتانیا و به کشورهای آفریقای جنوبی، برزیل و ایالات متحده توسعه یافته است چرا که در این کشورها نرخ ابتلا هنوز بالا است و به محققان اجازه می‌دهد تشخیص دهند آیا این واکسن می‌تواند جلوی شیوع این بیماری در جمعیت‌های بزرگ را گرفته یا آن را محدود کند؟

دانشگاه آکسفورد با شرکت داروساز آسترازنکا در همکاری است تا این واکسن را در مقیاس جهانی تولید کنند. شرکت داروساز وعده داده است به محض تایید تاثیر این واکسن، دو میلیارد دوز آن را تولید خواهد کرد.

- سینواک (Sinovac)

نام واکسن: CoronaVac

چگونه عمل می‌کند؟

شرکت داروساز چینی واکسن غیرفعالی تولید کرده است که به جای ویروس مسری از نسخه غیرمسری آن استفاده می‌کند تا واکنش سیستم ایمنی بدن را برانگیزد.

آخرین اخبار آن چیست؟

واکسن این شرکت داروساز که در پکن مستقر است و CoronaVac نام دارد، بالای 90 درصد از پادتن‌های این ویروس را 14 روز بعد از دریافت دو واکسن (با فاصله دو هفته از یکدیگر) در بدن افراد مورد آزمایش ایجاد کرد. هیچ عوارض جانبی برای این واکسن گزارش نشده است.

نتایج اولیه از آزمایش مرحله سوم روی 600 بیمار گرفته شده که بعضی از آن‌ها صرفا گروه کنترل پلاسبو بودند.

بعد از این چه خواهد شد؟

سینواک نیز در ماه گذشته وارد مرحله سوم آزمایش‌ها در برزیل شد و قرار است 9000 کارمند نظام درمانی در سراسر این کشور را در این مرحله به کار گیرد.

به گفته دانشمندان تشخیص این که آیا واکسنی باعث برانگیختن سیستم ایمنی بدن می‌شود نیاز به آزمایش روی 20 تا 40 هزار نفر دارد که به دو گروه آزمایش و کنترل تقسیم شده‌اند و وضعیت آنان باید برای ماه‌ها از نزدیک زیر نظر قرار بگیرد. به همین خاطر پرسش‌هایی وجود دارد که مبنی بر اینکه آیا آزمایش‌های سینواک می‌تواند اطلاعات کافی را گردآوری کند و انجام این آزمایش روی کارمندان نظام پزشکی می تواند نتیجه موثر داشته باشد؟

- مدرنا

نام واکسن: mRNA-1273

چگونه عمل می‌کند؟

شرکت زیست‌فناوری آمریکایی مدرنا یکی از معدود شرکت‌هایی است که سعی دارد یک واکسن آران‌ای برای این ویروس پیدا کند. گرچه در روش‌های سنتی تولید واکسن نسخه ضعیف‌شده یا غیرفعال ویروس سارس-کوو-2 وارد بدن انسان می‌شود، در روش آران‌ای ماده ژنتیکی به سلول انسان وارد می‌شود که باعث شده سیستم ایمنی بدن «شاخک‌های» پروتئینی سطح ویروس کرونا را تشخیص دهد.

بعد از تزریق واکسن سیستم ایمنی بدن با این شاخک‌های پروتئینی به نحوی برخورد می‌کند که گویا به بیماری مبتلا شده است. این مساله باعث برانگیختن زنجیره‌ای از اتفاقات شده که طی آن پادتن‌های این بیماری و دیگر روش‌های دفاعی در بدن ایجاد می‌شود.

تاکنون هیچ واکسن آران‌ایی برای هیچ بیماری مسری تایید نشده است و شرکت مدرنا نیز هرگز چنین محصولی را وارد بازار نکرده است. اما مدافعان این واکسن می‌گویند تولید عمده آن آسان‌تر و سریع‌تر خواهد بود چرا که تنها مقادیر کمی از این ویروس و ترکیب ژنتیکی آن برای آزمایش واکسن استفاده شده است.

آخرین اخبار چیست؟

واکسن آزمایشی مدرنا در مرحله اول آزمایش در تمام 45 داوطلب سالمی که آن را دریافت کردند واکنش سیستم ایمنی بدن را برانگیخت. با این حال، چهار هفته بعد از تزریق اول، نیاز به دریافت واکسن دومی بود تا بدن بتواند واکنش ایمنی قوی‌تری از خود نشان دهد.

هیچ یک از داوطلبان این آزمایش عوارض جانبی جدی تجربه نکردند اما بیش از نیمی آن‌ها علائمی خفیف یا ملایم نظیر سرگیجه، سردرد، لرز، درد ماهیچه یا درد در محل دریافت واکسن داشتند.

بعد از این چه خواهد شد؟

مرحله سوم آزمایش مدرنا اواخر ماه گذشته میلادی کلید خورد و حدود 30 هزار داوطلب در 89 منطقه که در 30 ایالت و شهر واشینگتن‌دی‌سی پخش هستند، در آن شرکت خواهند کرد. هدف آزمایش این است که تشخیص دهد آیا دریافت دو دوز از واکسن آران‌ای جلوی ابتلای افراد به کووید-19 را می‌گیرد یا خیر، از مرگ افراد مبتلا جلوگیری می‌کند یا هر دوی این تاثیرات را خواهد داشت.

دکتر آنتونی فاوچی، مشاور ارشد کاخ سفید برای ویروس کرونا، ماه گذشته گفت نتایج این آزمایش احتمالا تا ماه نوامبر آماده خواهد شد.

- فایزر و بایون‌تک

نام واکسن: BNT162b2

چگونه عمل می‌کند؟

فایزر، شرکت داروساز آمریکایی و بایون‌تک، شرکت زیست‌فناوری آلمانی نیز مشغول همکاری برای تهیه واکسن آران‌ایی هستند که از همان فناوری استفاده شده در واکسن مدرنا بهره می‌جوید.

آخرین اخبار چیست؟

در اوایل ماه گذشته میلادی، شرکت بایون‌تک گفت آزمایش دو دوز از این واکسن روی 24 داوطلب سالم نشان داد بعد از 24 روز آن‌ها نسبت به افرادی که به این بیماری مبتلا شده‌اند سطوح بیشتری از پادتن کووید-19 را در بدن خود تولید کرده‌اند.

بعد از این چه خواهد شد؟

فایزر و بایون‌تک در ماه گذشته میلادی مرحله سوم آزمایش خود را با جذب 30 هزار داوطلب در 39 ایالت آمریکا و کشورهای برزیل، آرژانتین و آلمان آغاز کردند.

دولت ایالات متحده در ماه ژوئیه اعلام کرد طی قراردادی با فایزر قرار است اگر واکسن این شرکت موثر و ایمن باشد تا پایان سال جاری میلادی 100 میلیون دوز آن را به قیمت 1.95 میلیارد دلار خریداری کند. با شروع سال 2021 نیز 120 میلیون دوز این واکسن به ژاپن تحویل داده خواهد شد.

دیگر واکسن‌های پیشرو

- کان‌سینو بیولوژیکس (CanSino Biologics): این شرکت داروساز چینی هنوز در مرحله دوم آزمایش‌های خود به سر می‌برد ولی در ماه ژوئن مجوزی محدود از دولت دریافت کرد تا واکسن خود را برای تنها یک سال روی نیروهای نظامی آزمایش کند.

- سینوفارم (Sinopharm): این شرکت داروساز چینی که تحت اداره دولت است ماه گذشته میلادی مرحله سوم آزمایش خود روی 15 هزار داوطلب 18 تا 60 ساله بدون هیچ مشکل جدی پزشکی در امارات متحده عربی کلید زد.

- موسسه تحقیقات کودکان مرداک: این شرکت تحقیقات پزشکی امور کودکان که در ملبورن مستقر است در حال انجام مرحله سوم آزمایش خود روی واکسن بیماری سل است که حدودا 100 سال قدمت دارد. گرچه سازمان جهانی بهداشت می‌گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این واکسن می‌تواند از افراد در برابر کووید-19 محافظت کند اما گفته می‌شود این واکسن می‌تواند باعث تقویت کلی واکنش سیستم ایمنی بدن شود.

- موسسه تحقیقات علمی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی "گامالیا"(Gamaleya): وزیر بهداشت روسیه نیز به تازگی اعلام کرده است که  موسسه تحقیقات علمی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی "گامالیا"(Gamaleya) آزمایش‌های بالینی یک واکسن آدنوویروس علیه کرونا را تکمیل کرده است و برای ثبت دارو کارهایی در دست اقدام است.

روسیه امیدوار است واکسن کرونا تا ماه اکتبر (مهر ماه) به صورت انبوه ارائه شود.

"میخائیل موراشکو" وزیر بهداشت روسیه با بیان اینکه پزشکان و معلمان اولین کسانی خواهند بود که واکسن را دریافت می‌کنند افزود، 800 نفر در مرحله سوم کارآزمایی شرکت می‌کنند و در همان زمان تولید آغاز می‌شود که نتیجه آن تولید و بکارگیری واکسن به میزان انبوه خواهد بود.

تولید روزنامه آفریقای جنوبی   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

فوتی های کرونا دوباره اوج گرفت / حال 4203 نفر وخیم است به گزارش خبرنگار مهر، سیما سادات لاری، بعد از جمعه در ارتباط تصویری با شبکه خبر سیما، به ارائه تازه‌ترین آمار کرونا در کشور پرداخت. وی با اشاره به شناسایی 3 هزار و 563 مورد جدید کرونا در کشور، گفت: آمار بیماران به 439 هزار و 882 نفر رسید. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: هزار و 708 فرد مبتلا در 24 ساعت گذشته بستری شده‌اند. لاری به مورد 207 فوتی در شبانه روز گذشته اشاره کرد و افزود:…
مهر وزارت بهداشت خبرنگار قزوین 

  

تلخ‌ترین هدیه کرونا به مبتلایاندانشمندان اعلام کردند ابتلا به کووید 19 می‌تواند فرد را مستعد ابتلا به پارکینسون کند.
گسترش ویروس مغز جوانان 

  

برگ برنده های بورسی در نیمه دوم سالجواد عشقی‌نژاد، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد (زیرمجموعه هلدینگ خلیج‌فارس)، با اعلام خبر عرضه اولیه سهام پتروشیمی الوند و بوعلی در پاییز امسال، سهم‌های بنیادی و صادرات‌محور را در نیمه دوم امسال، جذاب‌تر دانست.
گسترش سرمایه اقتصاد کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

واکنش نرخ سود به حرکت بورس در هفته گذشته + نموداراقتصاد نیوز: روند نرخ سود یک‌ساله در بازار اوراق دولتی با روند شاخص کل در هفته جاری بالاترین حد همسویی را داشته است.
اقتصادنیوز سود بهره وری اقتصاد 

  

تست کرونای استقلالی‌ها قبل از بازی با پاختاکوراعضای تیم استقلال قبل از دیدار با پاختاکور ازبکستان تست کرونا دادند.
ورزش۳ بازی ازبکستان فوتبال 

  

همکاری ایران و روسیه برای تولید واکسن کرونا؟!کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه اظهار داشت: ایران با همکاری روسیه قصد دارد تا واکسن کووید-19 را تولید کند...
انصاف‌نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

ریزش طلای جهانی با اوج گرفتن دوباره کروناقیمت طلا و نقره در ایالات متحده به شدت کاهش یافت و بر این اساس طلا به کمترین قیمت دو ماه گذشته و نقره به پایین‌ترین سطح هفت هفته گذشته رسید.
رویداد۲۴ قیمت قیمت نفت یورو 

  

شرط کاهش قیمت خودرویکی از اعضای هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان در یادداشتی ضمن تشریح وضعیت صنعت قطعه کشور و تاکید براینکه عمده مشکل صنعت قطعه‌سازی کشور، نبود سیاست کلی در صنعت خودرو است، معتقد است که باتوجه به شرایط فعلی و اقتصادی، نیاز خودرویی کشور نهایت به 700 هزار دستگاه کاهش پیدا کرده است.
رویداد۲۴ قیمت خودرو خودروسازان 

  

تاثیر 10 فناوری در کنترل و مدیریت ویروس کرونادر این روزهای کرونایی، فناوری‌ها نقش مهمی در کنترل و مدیریت ویروس کرونا داشته‌اند. بیشتر این فناوری‌ها به ما کمک کردند تا روزهای ماندن در قرنطینه راحت‌تر بگذرند، از سرعت انتشار ویروس کرونا کاسته شود و در عین حال بسیاری از کسب‌وکارها به فعالیت خود ادامه دهند.
۵۵ آنلاین فناوری درمان تایوان 

  

قیمت سکه و طلا در چهارم مهرقیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بر اساس نرخ اتحادیه طلا و جواهرات 13 میلیون و 350 هزار تو
خبرفوری قیمت سکه و طلا جدول 

  

شرکت زیست فناوری چینی "سینوواک" (Sinovac) روز پنجشنبه گفت واکسن کرونا ویروس آن تا اوایل سال آینده برای جهانیان آماده خواهد شد.
نامه نیوز فناوری ویروس سالمندان 

  

خواننده معروف ایرانی به کرونا مبتلا شدبهمن بابازاده خبرنگار حوزه موسیقی در توئیتی خبر از ابتلای خواننده گروه ماکان بند به کرونا داد.
رویداد۲۴ خواننده خبرنگار حوزه