ایلنا   |  اقتصادی  |  

آسیب به اقتصاد کشاورزی با واگذاری تعاون روستایی/ تصمیمی غیرکارشناسی مخالف با تاب آوری

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه حذف سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اقتصاد کشاورزی را آسیب‌پذیرتر از آنچه که هست خواهد کرد.

آسیب به اقتصاد کشاورزی با واگذاری تعاون روستایی/ تصمیمی غیرکارشناسی مخالف با تاب آوری

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه حذف سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اقتصاد کشاورزی را آسیب‌پذیرتر از آنچه که هست خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ بر اساس پیشنهاد وزارت اقتصاد و دارایی و تصویب هیات دولت، طی سه ماه آینده، سازمان مرکزی تعاونی روستایی به بخش غیردولتی واگذار می‌شود.

چند روز پیش معاون اول رئیس جمهور با امضای مصوبه هیات وزیران در یک بیانیه رسمی، وزارت جهادکشاورزی را مکلف کرد تا با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور، تا اول مرداد 1400 پیشنهاد لازم را در خصوص شناسایی و واگذاری تصدی‌گری سازمان مرکزی تعاون روستایی به بخش‌های غیردولتی در چارچوب ماده 115 قانون مدیریت خدمات کشوری، تنظیم و به شورای عالی اداری ارائه کند.

کارشناسان معتقدند واگذاری سازمان مرکزی تعاون روستایی به بخش غیر دولتی با توجه به کارکرد و اثر آن بر اقتصاد بخش کشاورزی می‌تواند نتایج منفی زیادی برای این بخش دنبال داشته باشد، ضمن اینکه تجربه خصوصی سازی نشان می‌دهد این امر نه تنها اوضاع را برای تولیدکنندگان بهتر نمی‌کند بلکه شرایط را بدتر از گذشته می‌کند.

 غلامرضا مرحبا، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، یکی از مخالفان این واگذاری در گفت وگو با ایلنا درباره ابلاغیه‌ی اخیر دولت مبنی بر واگذاری وظایف سازمان تعاون روستایی، گفت: مخالفت من و بسیاری از کارشناسان اقتصادی درباره خصوصی سازی سازمان تعاون روستایی به دلیل نتایج منفی آن است.

وی معتقد است؛ انحلال سازمان مرکزی تعاون روستایی بر شرایط اقتصادی روستاهای کشور تاثیر سویی برجا خواهد گذارد‌.

مرحبا اظهار کرد: سازمان مرکزی تعاون روستایی با سه رکن وظیفه‌ای هدایتی، حمایتی و نظارتی خود بر عملکرد شبکه‌ی گسترده‌ی مردمی تعاونی‌ها، با قدمتی که دارد از سازمان‌های بانفوذ در حوزه‌ی روستایی است.

 نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش ساختار وظیفه‌ای و ماهیت و اصالت تعاونی‌های روستایی و کشاورزی تحت نظارت سازمان تعاون روستایی، افزود: شبکه‌ی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی در تامین نیازهای حرفه‌ای و معیشتی روستاییان، بویژه توزیع نهاده‌های کشاورزی و دامی نقش مهمی دارند.

وی تصریح کرد: تغییر ساختار وظیفه نظارتی-حاکمیتی سازمان تعاون روستایی به تصدی گری، نه تنها به بهبود نتیجه فعالیت شبکه تعاونی‌ها کمکی نخواهد کرد، بلکه سبب می‌شود؛ ساختار عملیاتی-اجرایی تعاونی‌ها دچار تعارض و دوگانگی ساختاری شود.

مرحبا با بیان اینکه حمایت از تعاونی‌های فعال در بخش روستایی و کشاورزی ضروری است، گفت: سیاستگذاری‌های ساختاری در حوزه کشاورزی و روستایی نیازمند سیستم مجزای حاکمیتی است که خود باید ابتدا از مسیر مصوبات قانونی مجلس عبور کند.

سازمان تعاون روستایی نقش انکار ناپذیری در اقتصاد کشاورزی دارد، خصوصی سازی این سازمان در شرایطی که کشاورزان و روستاییان به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی کشور به سختی و با زحمات زیاد در حال تاب آوری هستند تصمیمی غیرکارشناسی در زمان نامناسب است. با توجه به اینکه سازمان مرکزی تعاونی روستایی به موجب قانون در سال 1350 تاسیس شد تنها مجلس است که می‌تواند در مقابل مصوبه فراقانونی هیأت وزیران بایستد.

اقتصاد کمیسیون اقتصادی مجلس کشاورزی   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی