مورد مشکوک در بیانیه استقلال علیه فولاد

نماینده حقوقی مدیرعامل باشگاه فولاد در واکنش به ادعای باشگاه استقلال درباره نحوه بخشش سعید آذری گفت: این ادعا کمیته اخلاق را هتک حیثیت می کند و این کمیته را زیر سوال می برد.

مورد مشکوک در بیانیه استقلال علیه فولاد

رویداد24 در پایان دیدار تیم‌های فوتبال استقلال تهران و فولاد خوزستان اتفاقاتی رخ داد که منجر به واکنش‌های تند دو باشگاه شد. صحبت‌های محمود فکری سرمربی استقلال و توهین وی به سبک بازی فولادی‌ها جرقه این اتفاقات بود و باعث شد باشگاه استقلال هم روز شنبه بیانیه‌ای علیه تیم فولاد و همچنین سعید آذری مدیرعامل این باشگاه صادر کند.

یکی از نکات عجیب بیانیه استقلال، بخشی بود که به رفع محرومیت سعید آذری اختصاص داشت. در این بیانیه آمده بود که سعید آذری با «من بمیرم تو بمیری» موفق شده محرومیت خود را که از سوی کمیته اخلاق ایجاد شده بود، برطرف کند. این بخش از بیانیه شاید نشان دهنده مسئله‌ای باشد که کمتر به آن توجه شده است، یعنی درز اطلاعات حقوقی پرونده و انتشار آن در باشگاهی که گفته می‌شود یکی از مدیران جدید آن از نزدیکان سرپرست فعلی فدراسیون فوتبال است.

در همین ارتباط و برای پیگیری بیشتر ماجرا با پیروز میرحیدری نماینده حقوقی سعید آذری که در جلسات کمیته اخلاق حضور داشته است، گفتگویی را ترتیب دادیم. وی ضمن تکذیب ادعای باشگاه استقلال در ارتباط با نحوه رفع محرومیت سعید آذری تأکید کرد که این ادعا بیش از هر چیزی استقلال کمیته اخلاق را زیر سوال می‌برد و باعث هتک حیثیت این کمیته می‌شود.

مشروح گفتگو با میرحیدری در ادامه می‌آید:

روز گذشته باشگاه استقلال در بیانیه خود اعلام کرد سعید آذری با «من بمیرم تو بمیری» محرومیت خود را تمام کرده است. نظر شما در این باره چیست؟

من در تاریخ 10 آبان به نمایندگی از آقای آذری به کمیته اخلاق رفتم تا برای تهیه یک دفاعیه پرونده او را مطالعه کنم. یک هفته بعد با دعوت کمیته اخلاق همراه با آقای آذری به این کمیته رفتیم و به سؤالات و مطالبی که وجود داشت، جواب دادیم.

در این فاصله نامه‌ای به کمیته اخلاق داده و درخواست کرده بودیم با توجه به بند 5 ماده 21 مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال، وسایل سمعی و بصری در جلسه فراهم باشد تا اگر اختلافاتی حادث شد بتوان به فایل جلسه استناد کرد. متأسفانه وقتی در تاریخ 17 آبان در جلسه حاضر شدیم، دوستان رسیدگی کننده به این پرونده اعلام کردند درخواست شما رد شده است، چون مقررات انضباطی فدراسیون به آیین نامه اخلاق ارتباطی ندارد، در حالی که این چنین نیست و مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال برای تمام ارکان قضایی فدراسیون از جمله کمیته اخلاق لازم الااجراست خصوصاً اینکه تاریخ تصویب مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال موخر به تاریخ ابلاغ آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال است، اما به هر حال دوستان مصلحت ندانستند.

به عنوان فردی که در هر دو جلسه کمیته اخلاق حاضر بودم، نه من و نه آقای سعید آذری صحبتی از «تو بمیری من بمیرم» و یا از این روش‌ها استفاده نکردیم. نمی دانم دوستان در باشگاه استقلال چه چیزهایی شنیده‌اند. اگر مدعی هستند اعلام کنند از کجا این حرف‌ها را شنیده‌اند. تلاش کردیم ضمن احترام به شان و جایگاه کمیته محترم اخلاق و اعضای آن کاملاً جدی هم از حقوق خودمان دفاع کنیم. در طرف مقابل هم گرچه در ابتدای دو جلسه چالش‌هایی وجود داشت اما در مجموع طرف مقابل هم رویکردی مثبتی داشت.

* ظاهراً نویسنده متن بیانیه باشگاه استقلال اطلاعات خوبی از جزئیات پرونده سعید آذری داشته است. آیا ممکن است این موضوع به انتصاب یکی از بستگان سرپرست فدراسیون فوتبال در باشگاه استقلال ربط داشته باشد.

- این را می‌پذیرم که فردی که بیانیه باشگاه محترم استقلال را می‌خواند ممکن است این ذهنیت برای او ایجاد شود که شخصی که متن را نوشته از جزئیات (چه غلط و چه درست) باخبر بوده است یا حتی ممکن است این ذهنیت برای او ایجاد شود که پرونده‌ای که برای سعید آذری ایجاد شده ممکن است فرمایشی و یا حتی یک نوع پرونده سازی باشد.

وقتی در بیانیه اعلام می‌شود آذری با «من بمیرم تو بمیری» مجوز گرفته در ذهن این سوال ایجاد می‌شود که حتماً اطلاعاتی از پرونده درز پیدا کرده است. این یک حقیقت است. از کمیته اخلاق و نهادهای رسیدگی کننده انتظار می‌رود به اصول حرفه‌ای دادرسی پایبند باشند. آنها باید متوجه باشند بیانیه باشگاه استقلال بیش از هر چیزی خود کمیته اخلاق را زیر سوال می‌برد.

اینکه می‌گویند سعید آذری در کمیته اخلاق با چنین حرف‌هایی اظهار ندامت کرده است، جای تأسف دارد و حیثیت کمیته اخلاق را هتک می‌کند. دوستان در کمیته اخلاق خودشان باید به این موضوع رسیدگی کنند. این ادعای کوچکی نیست و استقلالِ کمیته اخلاق را زیر سوال می‌برد.

درباره اینکه افرادی در باشگاه استقلال به سرپرست فدراسیون فوتبال وابسته هستند، اظهارنظر نمی‌کنم، ولی اتفاقاتی که رخ داده خوب نیست. اگر دوستان کمیته اجازه ضبط جلسه را داده بودن این حرف‌ها کمتر مطرح می‌شد. آیا خود من به عنوان کسی که در جریان این پرونده قرار دارم حق دارم با خواندن بیانیه استقلال اینگونه تصور کنم که کسی به مسئول بالاترش گفته آذری و یا وکیلش اینجا آمدند و با «تو بمیری من بمیرم» طلب بخشش داشتند؟ باور کنید این اتفاقات خوب نیست. این بیانیه بدتر از کلمه‌ای که آقای فکری بکار برده‌اند بیشتر نباشد کمتر نیست. مخاطب این حرف هم مقام قضایی و استقلال اوست چه اینکه آن حرف در فضای هیجانی بیان شده است اما این بیانیه در شرایط خود آگاهی و به دور از هیجان.

* پرونده سعید آذری در حال حاضر در چه مرحله‌ای است؟

- پرونده آقای آذری مستند به 16 یا 17 مصاحبه و اظهار نظر ایشان است که این مصاحبه‌ها در فدراسیون فوتبال یا کمیته اخلاق و یا نهاد دیگری که از آن اطلاع ندارم جمع آوری شده. 5 شکایت هم توسط شاکیان خصوصی طرح شده است که همگی مسئولین فدراسیون فوتبال هستند که یک نفر از آنها به ما اعلام کرد شکایت خود را پس گرفته است. یک دستور موقت برای محرومیت آقای آذری صادر شد که به مدت 20 روز اعتبار داشت و زمان آن هم تمام شد.

البته ما هم به کمیته استیناف اعتراض کردیم که استیناف هم آن محرومیت را نقض کرد. در حال حاضر نه آن دستور موقت اعتبار دارد و نه با جهت قبلی قابل تمدید است. در مورد ماهیت پرونده هم باید منتظر رسیدگی دوستان باشیم. امیدوارم شاهد یک رأی مناسب و همراه با رفع تخلفات انتسابی نسبت به آقای آذری باشیم.

واقعاً در پرونده آقای آذری نکته خاصی نمی‌بینم که این طور کسی بخواهد ورود کند. ما لایحه‌ای بیست و پنج صفحه‌ای برای دفاع ارائه دادیم و گفتیم که نباید مصاحبه را تقطیع کرد و همچنین گفتیم که باید به حواشی هر پاسخ و چرایی مصاحبه یا اظهار نظر آقای آذری هم توجه شود. مثلاً در مورد آقای اصفهانیان گفتیم که انتصاب ایشان غیر قانونی است و دوستان هم از ما خواستند که استنادات قانونی را در متن دفاعیه ذکر کنیم که این کار را کردیم.

* باشگاه استقلال در بیانیه خود مدعی شده است که فیلم رفتارهای غیر اخلاقی و فحاشی اعضای کادر فنی باشگاه فولاد را اختیار دارد اما آن را منتشر نمی‌کند نظر شما چیست؟

- من از دوستان باشگاه استقلال خواهش می‌کنم که اگر فیلم یا تصویری یا صوتی در این زمینه دارند که در جریان مسابقه توسط داور محترم بازی مورد رسیدگی قرار نگرفته آن را در اختیار کمیته محترم انضباطی قرار دهند. این حق باشگاه استقلال است. باشگاه فولاد از متخلف حمایت نمی‌کند مطمئن باشید اگر برای باشگاه فولاد ثابت شود که کسی تخلف کرده خودش ابتدا به ساکن عذرخواهی خواهد کرد.

مدیریت باشگاه فولاد می‌داند که این کار هم به لحاظ اخلاقی و هم به لحاظ حفظ شخصیت کادر فنی اش مهم است. آقای فکری خصوصیات یک مربی خوب را دارد اما ممکن است اشتباهی را انجام داده باشد کما اینکه من و شما هم مرتکب اشتباه می‌شویم مهم این است که مدیریت یک باشگاه با روش اصولی از این سرمایه حفاظت کند مربیان جوان به حمایت بیشتری نیاز دارند. البته منظور از حمایت، اینجا بیشتر نظارت و هدایت است. نه رفتار انجام شده توسط مدیریت باشگاه استقلال چه اینکه این رفتارها بیشتر به این سرمایه‌های انسانی ضربه می‌زند.‌

* به عنوان سوال پایانی؛ باشگاه فولاد خوزستان روز گذشته اعلام کرد از سرمربی استقلال شکایت می‌کند. آیا از این موضوع خبر دارید؟

- می دانم دوستان در باشگاه فولاد شکوائیه ای را تنظیم کرده‌اند، ولی اینکه نهایتاً شکایت ثبت شده است یا نه را اطلاع ندارم و باید از مدیر محترم حقوقی باشگاه فولاد سوال کنید. نکته‌ای که می‌توانم بگویم استرس پایان بازی است. فاصله سکوها و زمین چمن در ورزشگاه اختصاصی فولاد کم است. دوستان باید دقت کنند، چون هیجانات بالا است. به نظرم دوستان در باشگاه استقلال به جای بیانیه نوشتن یا مصاحبه چند عضو کادر فنی این تیم بهتر بود با یک عذرخواهی ماجرا را تمام کنند. شاید هم آنها تحت فشار بوده‌اند. اینکه برای استقلال به این شکل مشکل ایجاد شود چیزی خوبی نیست آن هم در هفته دوم. به نظرم با یک عذرخواهی ساده موضوع قابل حل بود.

فدراسیون فوتبال باشگاه استقلال استقلال   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

درگذشت یک خبرنگار بر اثر کرونادراگان میلیویویچ، خبرنگار کانال بالکان شبکه سحر روز چهارشنبه (5 آذرماه) به علت ابتلا به ویروس کرونا
خبرفوری خبرنگار بالکان ویروس 

  

حضور برخی ذینفعان در شورای عالی بورس!نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لیست 50 موسسه متخلف که عمدتا شرکتهای حقوقی هستند، توسط شورای عالی بورس اعلام شده است، گفت: خوشبختانه بورس بازاری کاملاً شفاف است و اطلاعات و آمار آن کاملاً قابل رسیدگی است.
گسترش درآمد مجلس شورای اسلامی بانک 

  

ترامپ حامیانش را به لغو نتایج انتخابات فراخواند و بایدن از اتحاد مقابل کرونا گفترئیس جمهور منتخب آمریکا اساس سخنرانی خود به مناسب عید شکرگزاری را، توصیه به هموطنانش برای خودداری از
خبرفوری دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

جزییات همکاری ایران و روسیه در مورد واکسن کروناسخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران گفت: ایران با طرف روسی در مورد واکسن کرونا همکاری می کند.
۵۵ آنلاین ایران ایران و روسیه وزارت بهداشت 

  

کاهش 30 درصدی قیمت خودرو طی 20 روزبررسی ها بازار خودرو حاکی از کاهش 20 تا 30 درصدی خودروهای داخلی، مونتاژی و وارداتی نسبت به 20 روز گذشته است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

هشدار درباره خوش‌بینی خطرناک کروناییاقتصادنیوز: مسوولان وزارت بهداشت و حوزه سلامت، از افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی به 90 درصد و توقف روند صعودی بستری کرونایی در بیمارستان‌های تهران می‌گویند در حالی که هنوز اعداد فوت و بستری کرونا در کل ایران، بالا و بسیار نگران‌کننده است.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت کودکان جوانان 

  

درگذشت خبرنگار کانال بالکان شبکه سحر بر اثر کرونادراگان میلیویویچ، خبرنگار کانال بالکان شبکه سحر روز چهارشنبه (5 آذرماه) به علت ابتلا به ویروس کرونا در بلگراد جان باخت.
اعتماد خبرنگار بالکان ویروس 

  

قیمت طلا ، قیمت سکه | پنجشنبه 6 آذرقیمت طلا ، قیمت سکه | پنجشنبه 6 آذر
مستقل‌آنلاین قیمت جدول بهار 

  

«هیچ داروی شیمیایی، گیاهی و سنتی برای کرونا وجود ندارد»ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر ما هیچ دارویی اعم از داروهای شیمیایی، سنتی و گیاهی نداریم که درمان قطعی کرونا باشد و کلیه داروها سیکل کمکی دارند. ایرج حریرچی پنجشنبه 6 آذر در حاشیه ستاد مقابله با کرونای استان قزوین، در جمع خبرنگاران تصریح کرد: تست سریع در استان‌ها و … نوشته «هیچ داروی شیمیایی، گیاهی و سنتی برای کرونا وجود ندارد» اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز آموزش دارو قزوین