ایلنا   |  سیاسی  |  

یکی از اهداف خروج آمریکا از سوریه، فروپاشی روند آستانه بود/ می‌توان به پایان بحران سوریه در سال 2019 امیدوار بود

مذاکره‌کننده ارشد ایران در روند آستانه گفت: دولت‌های سوریه، ترکیه، ایران و روسیه از این خروج خوشحال شدند زیرا حضور آمریکا در سوریه را نامشروع می‌دانستیم و معتقد بودیم که خروج آنها هرچند با هدف خیر نیست ولی در کاهش بحران تاثیرگذار خواهد بود.

یکی از اهداف خروج آمریکا از سوریه، فروپاشی روند آستانه بود/ می‌توان به پایان بحران سوریه در سال 2019 امیدوار بود

مذاکره‌کننده ارشد ایران در روند آستانه گفت: دولت‌های سوریه، ترکیه، ایران و روسیه از این خروج خوشحال شدند زیرا حضور آمریکا در سوریه را نامشروع می‌دانستیم و معتقد بودیم که خروج آنها هرچند با هدف خیر نیست ولی در کاهش بحران تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حمیدرضا دهقانی پوده عصر امروز در نشست چشم‌انداز سوریه و نظم منطقه‌ای خاورمیانه که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، گفت: در مورد خروج نظامیان آمریکایی از سوریه سوالی که مطرح می‌شود این است که این تصمیم مانند دو تصمیم قبلی است که اعلام شد ولی عملی نشد یا واقعا عملی می‌شود؟ سوال دیگر این است که این تصمیم با هماهنگی دوستان آمریکا است یا همانند دفعات قبلی بدون هماهنگی با آنها؟ 

وی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی گفت: اظهارات مختلف مقامات آمریکایی تردید را بیشتر کرده زیرا روایت‌های مختلفی از این موضوع ارائه شده است. ولی به نظر می‌رسد این تصمیم با اطلاع هم‌پیمانان منطقه‌ای گرفته نشده است. البته مقامات آمریکایی مسئولان عربی را حساب نمی‌کنند ولی شخص ترامپ، یک ویژگی مهمی دارد و آن اینکه ترامپ مسئولان داخلی آمریکایی را هم حساب نمی‌کند. 

دستیار وزیر امور خارجه ادامه داد: گفته می‌شود حدود یک ساعت قبل از اعلام تصمیم، سیاست جدید آمریکا به نتانیاهو اعلام شد و تلاش‌های مقامات آمریکایی و اسرائیلی برای ملغی شدن آن ناکام ماند. بنابراین این تصمیم، تصمیم شخصیترامپ بود. 

دهقانی پوده با طرح این سوال که این تصمیم برای چه از سوی ترامپ اتخاذ شد؟ تصریح کرد: به نظر می‌رسد هر تصمیم ترامپ تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آتی امریکا، در چارچوب چشمداشت وی به رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 دارد. یعنی هر تصمیم به دنبال آن است که پایه رای‌ وی را افزایش دهد و به تعهداتش مبنی بر اینکه من نیروها را کاهش داده و هزینه‌های بی‌علت برای آمریکا ایجاد نمی‌کنم و سعی می‌کنم هزینه‌ای روی دست آمریکا نگذارم، عمل کند . 

وی با تاکید بر اینکه بخشی از تصمیم ترامپ به این موضوع برمی‌گردد که وضعیت آمریکایی‌ها در شمال شرق برای هر کشور از جمله امریکا سخت بود، خاطرنشان کرد: وقتی نیروهای آمریکایی در شمال شرق بودند، بین دو گزینه کردی و ترکی، کردی را انتخاب کرده و گزینه ترکی را رها کرده بودند. استمرار این هزینه می‌توانست برای آمریکا هزینه‌های استراتژیکی داشته باشد از جمله اینکه ترکیه به صورت نرم به سمت روسیه رفته بود و قصد داشت اقداماتی مانند خرید اس400 داشته باشد که می‌توانست همکاری ترکیه با ناتو را زیرسوال ببرد بنابراین نگرانی آمریکا مبنی بر رفتن ترکیه به سمت روسیه در تصمیم آمریکایی‌ها موثر بوده است. 

مذاکره‌کننده ایران در روند آستانه با بیان اینکه ظاهر روند آستانه این است که سه کشور در مورد سوریه توافق می‌کنند، ابراز داشت: پس از گذشت دو سال از روند آستانه، دنیا به این نتیجه رسیده است که این سه کشور علیرغم اختلافات توانسته‌اند همکاری‌هایشان را استمرار داده و علاوه بر آن، مشورت‌هایی را انجام می‌دهند که فراتر از سوریه است و می‌تواند به موضوعات دیگر منطقه‌ای سرایت کند. 

دهقانی پوده افزود: بنابراین آمریکایی‌ها راهی را طراحی کردند مبنی بر اینکه کالایی را به فروش برسانند و تصورشان این بود که خریداران آن به رقابت با یکدیگر پرداخته و حتی با یکدیگر درگیر می شوند. سوالشان این بود که جای خالی ما 27 درصد خاک سوریه را شامل می‌شود، چه کسی این خلاء را پر می‌کند؟ به صورت طبیعی دولت سوریه و حامیانش آنجا باید بروند. ترک‌ها هم می‌گویند ما باید آنجا برویم تا تروریست‌ها را سرکوب کنیم. سروصدایی هم ایجاد شد تا کشورهای عربی آنجا بروند. 

وی با بیان اینکه از جمله اهداف خروج آمریکا از سوریه این بود که روند آستانه فروبپاشد، عنوان کرد: فکر نمی‌کنم که خیلی درباره ترامپ دقیق شویم. او خواسته هم نیروهایش را خارج کند و این کالا را به مردم آمریکا بفروشد و هم مانع نزدیکی ترکیه و سوریه شود. 

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه با بیان اینکه دو هزار نیروی آمریکایی مهم نبوده بلکه وسعت سرزمین و سیاستی که پشت این تصمیم بود، مهم است، یادآور شد: پایگاه‌های مهمی از جمله پایگاه‌های هوایی زیادی در آنجا است که اگر این عقب‌نشینی شامل پایگاه‌ها هم بشود، خیلی مهم است. 

دهقانی پوده با تاکید بر اینکه اسرائیل، اعراب و کردها از عقب‌نشینی آمریکا ناراحت شدند، بیان کرد: آنها فکر کردند یک پشتیبان اصلی این سنگر را خالی کرده است. دولت‌های سوریه، ترکیه، ایران و روسیه از این خروج خوشحال شدند زیرا حضور آمریکا در سوریه را نامشروع می‌دانستیم و معتقد بودیم که خروج آنها هرچند با هدف خیر نیست ولی در کاهش بحران تاثیرگذار خواهد بود و درصد بالایی از پیروزی از آن مردم و دولت سوریه است زیرا یک نیروی اشغالگر، نامشروع و غیرقانونی آنجا را ترک کرده است. نیرویی که می‌توانست به اسرائیل و تجزیه‌طلبان و همچنین کشورهایی که به دنبال تداوم بحران در سوریه بودند، سیگنال بدهد.

وی با بیان اینکه هنوز سوالاتی درباره زمان خروج، چگونگی خروج و همچنین محدوده عقب‌نشینی وجود دارد، گفت: در آنجا که در سوریه پایگاه‌های نظامی مهمی وجود دارد. درباره خروج از این مناطق سوال وجود دارد و درباره حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه هم هنوز سوال وجود دارد. 

این مقام مسئول اضافه کرد: بخشی از سفر پمپئو و بولتون برای رفع نگرانی کسانی است که از خروج آمریکا از سوریه نگران شده بودند. با این حال، اگر آمریکا عقب‌نشینی هم نکند درصد بالایی از اثرات و کارکردهای عقب‌نشینی به جای گذاشته شده است. 

دهقانی پوده درباره رویکرد ترکیه پس از خروج نظامی آمریکا از سوریه اظهار داشت: شاید تلاش آمریکا برای عدم دور شدن ترکیه از غرب و ناتو موجب شود تا ترک‌ها اندکی صبر کرده و با خود تامل کنند که آیا منافعشان در همکاری با غرب تامین می‌شود؟ از طرفی، این مسئله می‌تواند موجب تامل در روس‌ها شود تا کالایی استراتژیک را به طرفی که هنوز تصمیم خود را نگرفته، ندهند. 

وی با بیان اینکه صحبت‌ مقامات آمریکایی درباره نحوه خروج شاید به خاطر آن باشد که دستاوردی از اعلام یکباره خروج نظامی کسب نکرده اند، تصریح کرد: همزمان بحث حضور سوریه در اتحادیه عرب مطرح شده و من معقتد هستم نه عرب‌ها از خروج آمریکا از سوریه خوشحال شده اند و نه آمریکایی‌ها از بازگشت اعراب به سوریه و بازگشت سوریه به اتحادیه عرب خوشحال شده اند.

دستیار وزیر امور خارجه با بیان اینکه بخشی از دلیل بازگشت اعراب به سوریه علاوه بر ایران، به نگرانی آنها از نقش آینده ترکیه در منطقه بازمی‌گردد، تصریح کرد: ترکیه کشوری است که در جهان اهل سنت حضور داشته و مرز طولانی با سوریه دارد و هم از توان اقتصادی برای بازسازی سوریه برخوردار است. البته اعراب از ایران هم نگرانی‌هایی دارند که در سوءظن و خطا هستند. 

دهقانی پوده با بیان اینکه ترکیه احتمالا از این وضعیت استفاده می‌کند، خاطرنشان کرد: احتمالا ترکیه منطقه حائلی را با سوریه در اختیار بگیرد و آن با آوارگان و معارضین پر کرده و به سنگر و خندقی برای خود نسبت به کردهای ترکیه و سوریه تبدیل کند. این منطقه عامل فشاری برای حکومت دمشق خواهد بود تا هرچه بخواهد را دولت سوریه محقق کند. 

وی با بیان اینکه ایران و روسیه به دنبال گسترش حاکمیت دولت مرکزی در این مناطق هستند، ابراز داشت: شاید از نظر کردها بهتر هم باشد تا رفع تنشی صورت بگیرد و ایران و روسیه هم تسهیلگر خواهند بود.

مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات بین‌المللی صلح سوریه با اشاره به مذاکرات ژنو بیان کرد: در مذاکرات ژنو، اعلام تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی بسیار نزدیک بود و ایران بیش از هر بازیگری تلاش کرد و مشورت‌های بسیاری با معارضین، دولت سوریه، ترکیه، روسیه و نماینده ویژه سازمان ملل انجام داد ولی آمریکایی‌ها و غربی‌ها با طرح یکی، دو نام مانع از اعلام این کمیته شده و باعث شکست تشکیل تدوین کمیته قانون اساسی شدند و دوستانی که امیدوار به حل و فصل سیاسی بحران بودند، فریب دادند. 

دهقانی پوده ادامه داد: فکر می‌کنم تلاش‌های سه کشور ضامن صلح در آینده جلو برود و در مرحله آتی، روند سیاسی سوریه به نتایجی برسد؛ به ویژه آنکه شاهد به نوعی دستیابی به تفاهمی کلی درخصوص مسائلی نظیر ادلب خواهیم بود. 

وی با بیان اینکه در سال 2019 می‌توان امیدوار بود که بحران سوریه رو به انتها باشد، یادآور شد: این حرف به معنای پایان بحران سوریه نیست ولی امید ما را برای حل بحران سوریه افزایش می‌دهد.

سازمان ملل سوریه خاورمیانه   اخبار برگزیده
  

همه چیز درباره افزایش یا کاهش قیمت خودرو در سال آیندهپیش‌بینی قیمت خودروهای داخلی در سال 98 با توجه به نوسانات بازار ارز که یکی از مولفه‌های خودروسازان برای تأمین مواد اولیه و قطعات است، کمی دشوار به نظر می‌رسد.
خودروتک افزایش قیمت کاهش قیمت ها قیمت ارز 

  

پلیس اعلام کرد خبر خسارت به خودروی نیروی انتظامی در درگیری شهروندان دزفول و اندیمشک کذب است.
نامه نیوز نیروی انتظامی پلیس فضای مجازی 

  

رییس جمهور سابق ایران گفت‌وگویی متفاوت با خبرورزشی داشت. او از مارادونا، انتقال تیم‌ها به شهرستان‌ها، جام جهانی و ورود بانوان به ورزشگاه‌ها گفت.
نامه نیوز احمدی نژاد رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

خبر خوش برای دارندگان خودروهای گازسوزمدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به افزایش قیمت سی ان جی به میزان 10 درصد از سال آینده گفت: طبق مصوبه هیئت دولت، قیمت این سوخت تا 5 سال آینده ثابت خواهد ماند.
خودروتک ایران رانندگی استاندارد 

  

فرمانده مرزبانی استان کردستان ‌با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح گفت: اشرار مسلح ‌قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند.
نامه نیوز اشرار استان همدان استان کردستان 

  

گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت نهایی پژو 301پژو 301 در کنار 2008 و 508 محصولاتی بودند که از آن‌ها به اسم میوه‌های برجامی صنعت خودرو یاد می‌شود. بعد از بروز تنش‌های بین‌المللی و آغاز تحریم‌ها، همکاری پژو و ایران‌خودرو آسیب شدیدی دید. طبیعتاً 301 نیز از این بحران بی‌نصیب نماند. حالا خبر می‌رسد که با اتخاذ راهکارهایی قرار است که این خودرو راهی بازار شود ولی با قیمتی نامعلوم.
خودروتک قیمت پژو ایران خودرو 

  

کمتر از 24 ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعار‌های اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. پلیس لندن زخمی شدن یک جوان 27 ساله با چکش از ناحیه سر را تایید کرده است.
نامه نیوز حمله تروریستی لندن نیوزیلند 

  

قیمت خودرو چقدر دیگر پایین می آید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، 400 هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می‌شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان 10 تا 20 درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
نامه نیوز وزارت آموزش و پرورش آموزش مجلس شورای اسلامی 

  

الان خودرو صفر کیلومتر بخریم یا بعد از عید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

90 گروه خسارت خانه های سیل زده گلستان را ارزیابی می کندگرگان - ایرنا - مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان گفت: 90 تیم ارزیاب خسارت با حضور در مناطق سیل زده گلستان، خسارت های وارد شده به منازل این مناطق را بررسی می کنند.
ایرنا سیل تهران رانش زمین 

  

حضور مردم در کمک به آسیب دیدگان بسیار ارزشمند است/ افزایش تولید، راه دستیابی به توسعه و پیشرفت استرئیس جمهور وظیفه همگانی را در دوره کنونی، تلاش برای کاستن از سختی ها و کمک به حل مشکلات مردم بویژه در مناطق سیل زده دانست و تاکید کرد: اولویت اصلی امروز در مناطق سیل زده، امدادرسانی و تلاش برای رفع مشکلات مردم آسیب دیده و جبران خسارت های ناشی از سیل است و دولت با همه توان برای حل این مشکلات و جبران خسارت های ناشی از حوادث اخیر تلاش می کند.
برنا تولید حسن روحانی رئیس جمهور 

  

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 98/01/06|نرخ خرید دلار از مردم کاهش یافتقیمت دلار در صرافی‌های بانک‌ها 12هزار و 950 تومان تعیین شده است.
تسنیم قیمت افزایش قیمت قیمت نفت 

  

قیمت سکه و ارز در روز ششم فرودینبا وجود تعطیلات ثبات در بازار ارز و طلا حاکم شده است.
ایلنا قیمت یورو ارز 

  

طرح های افتتاحی ایمیدرو پارسال 2.1 میلیارد دلار ارزش داشتتهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارزش طرح های افتتاح شده توسط سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) دربخش معدن و صنایع معدنی در سال 1397 به بیش از 2 میلیارد و 170 میلیون دلار رسید.
ایرنا دلار تهران ایرنا 

  

روز ملی هنرهای نمایشی؛ ارزیابی عملکرد یکسال تئاترتهران- ایرنا- پژوهشگر تئاتر با اشاره به اهمیت بررسی وضعیت تئاتر در سال گذشته گفت: روز ملی هنرهای نمایشی باید روزی برای ارزیابی عملکرد یکسال تئاتر باشد.
ایرنا نوروز تئاتر تهران 

  

آغاز پویش لبخند مهربانی "گلستانم ارزوست"سازمان بهزیستی کشور در راستای حمایت از افراد آسیب دیده از سیل استان گلستان؛ پویش لبخند مهربانی "گلستانم آرزوست" را برای حمایت از این افراد کلید زد.
تسنیم بهزیستی سیل استان گلستان 

  

آندره آ پیرلو، ستاره سابق میلان و یوونتوس، معتقد است که اینتر با لائوتارو مارتینس بهتر از زمان حضور مائورو ایکاردی بازی می کند.
ورزش۳ ستاره بازی 

  

از ثبت رکوردهای جدید تا چالش های ارزی در معاملات کالایی بورستهران- ایرنا- مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه با افزایش حجم معاملات رکوردهایی جدیدی در سال 97 به ثبت رسید، گفت: پارسال نوسانات نرخ ارز بر همه بازارهای کالایی تاثیر گذار بود که بورس کالا نیز از این قاعده مستثنی نبود.
ایرنا تنظیم بازار سازمان بورس و اوراق بهادار بورس کالا