ایلنا   |  سیاسی  |  

یکی از اهداف خروج آمریکا از سوریه، فروپاشی روند آستانه بود/ می‌توان به پایان بحران سوریه در سال 2019 امیدوار بود

مذاکره‌کننده ارشد ایران در روند آستانه گفت: دولت‌های سوریه، ترکیه، ایران و روسیه از این خروج خوشحال شدند زیرا حضور آمریکا در سوریه را نامشروع می‌دانستیم و معتقد بودیم که خروج آنها هرچند با هدف خیر نیست ولی در کاهش بحران تاثیرگذار خواهد بود.

یکی از اهداف خروج آمریکا از سوریه، فروپاشی روند آستانه بود/ می‌توان به پایان بحران سوریه در سال 2019 امیدوار بود

مذاکره‌کننده ارشد ایران در روند آستانه گفت: دولت‌های سوریه، ترکیه، ایران و روسیه از این خروج خوشحال شدند زیرا حضور آمریکا در سوریه را نامشروع می‌دانستیم و معتقد بودیم که خروج آنها هرچند با هدف خیر نیست ولی در کاهش بحران تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حمیدرضا دهقانی پوده عصر امروز در نشست چشم‌انداز سوریه و نظم منطقه‌ای خاورمیانه که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، گفت: در مورد خروج نظامیان آمریکایی از سوریه سوالی که مطرح می‌شود این است که این تصمیم مانند دو تصمیم قبلی است که اعلام شد ولی عملی نشد یا واقعا عملی می‌شود؟ سوال دیگر این است که این تصمیم با هماهنگی دوستان آمریکا است یا همانند دفعات قبلی بدون هماهنگی با آنها؟ 

وی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی گفت: اظهارات مختلف مقامات آمریکایی تردید را بیشتر کرده زیرا روایت‌های مختلفی از این موضوع ارائه شده است. ولی به نظر می‌رسد این تصمیم با اطلاع هم‌پیمانان منطقه‌ای گرفته نشده است. البته مقامات آمریکایی مسئولان عربی را حساب نمی‌کنند ولی شخص ترامپ، یک ویژگی مهمی دارد و آن اینکه ترامپ مسئولان داخلی آمریکایی را هم حساب نمی‌کند. 

دستیار وزیر امور خارجه ادامه داد: گفته می‌شود حدود یک ساعت قبل از اعلام تصمیم، سیاست جدید آمریکا به نتانیاهو اعلام شد و تلاش‌های مقامات آمریکایی و اسرائیلی برای ملغی شدن آن ناکام ماند. بنابراین این تصمیم، تصمیم شخصیترامپ بود. 

دهقانی پوده با طرح این سوال که این تصمیم برای چه از سوی ترامپ اتخاذ شد؟ تصریح کرد: به نظر می‌رسد هر تصمیم ترامپ تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آتی امریکا، در چارچوب چشمداشت وی به رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 دارد. یعنی هر تصمیم به دنبال آن است که پایه رای‌ وی را افزایش دهد و به تعهداتش مبنی بر اینکه من نیروها را کاهش داده و هزینه‌های بی‌علت برای آمریکا ایجاد نمی‌کنم و سعی می‌کنم هزینه‌ای روی دست آمریکا نگذارم، عمل کند . 

وی با تاکید بر اینکه بخشی از تصمیم ترامپ به این موضوع برمی‌گردد که وضعیت آمریکایی‌ها در شمال شرق برای هر کشور از جمله امریکا سخت بود، خاطرنشان کرد: وقتی نیروهای آمریکایی در شمال شرق بودند، بین دو گزینه کردی و ترکی، کردی را انتخاب کرده و گزینه ترکی را رها کرده بودند. استمرار این هزینه می‌توانست برای آمریکا هزینه‌های استراتژیکی داشته باشد از جمله اینکه ترکیه به صورت نرم به سمت روسیه رفته بود و قصد داشت اقداماتی مانند خرید اس400 داشته باشد که می‌توانست همکاری ترکیه با ناتو را زیرسوال ببرد بنابراین نگرانی آمریکا مبنی بر رفتن ترکیه به سمت روسیه در تصمیم آمریکایی‌ها موثر بوده است. 

مذاکره‌کننده ایران در روند آستانه با بیان اینکه ظاهر روند آستانه این است که سه کشور در مورد سوریه توافق می‌کنند، ابراز داشت: پس از گذشت دو سال از روند آستانه، دنیا به این نتیجه رسیده است که این سه کشور علیرغم اختلافات توانسته‌اند همکاری‌هایشان را استمرار داده و علاوه بر آن، مشورت‌هایی را انجام می‌دهند که فراتر از سوریه است و می‌تواند به موضوعات دیگر منطقه‌ای سرایت کند. 

دهقانی پوده افزود: بنابراین آمریکایی‌ها راهی را طراحی کردند مبنی بر اینکه کالایی را به فروش برسانند و تصورشان این بود که خریداران آن به رقابت با یکدیگر پرداخته و حتی با یکدیگر درگیر می شوند. سوالشان این بود که جای خالی ما 27 درصد خاک سوریه را شامل می‌شود، چه کسی این خلاء را پر می‌کند؟ به صورت طبیعی دولت سوریه و حامیانش آنجا باید بروند. ترک‌ها هم می‌گویند ما باید آنجا برویم تا تروریست‌ها را سرکوب کنیم. سروصدایی هم ایجاد شد تا کشورهای عربی آنجا بروند. 

وی با بیان اینکه از جمله اهداف خروج آمریکا از سوریه این بود که روند آستانه فروبپاشد، عنوان کرد: فکر نمی‌کنم که خیلی درباره ترامپ دقیق شویم. او خواسته هم نیروهایش را خارج کند و این کالا را به مردم آمریکا بفروشد و هم مانع نزدیکی ترکیه و سوریه شود. 

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه با بیان اینکه دو هزار نیروی آمریکایی مهم نبوده بلکه وسعت سرزمین و سیاستی که پشت این تصمیم بود، مهم است، یادآور شد: پایگاه‌های مهمی از جمله پایگاه‌های هوایی زیادی در آنجا است که اگر این عقب‌نشینی شامل پایگاه‌ها هم بشود، خیلی مهم است. 

دهقانی پوده با تاکید بر اینکه اسرائیل، اعراب و کردها از عقب‌نشینی آمریکا ناراحت شدند، بیان کرد: آنها فکر کردند یک پشتیبان اصلی این سنگر را خالی کرده است. دولت‌های سوریه، ترکیه، ایران و روسیه از این خروج خوشحال شدند زیرا حضور آمریکا در سوریه را نامشروع می‌دانستیم و معتقد بودیم که خروج آنها هرچند با هدف خیر نیست ولی در کاهش بحران تاثیرگذار خواهد بود و درصد بالایی از پیروزی از آن مردم و دولت سوریه است زیرا یک نیروی اشغالگر، نامشروع و غیرقانونی آنجا را ترک کرده است. نیرویی که می‌توانست به اسرائیل و تجزیه‌طلبان و همچنین کشورهایی که به دنبال تداوم بحران در سوریه بودند، سیگنال بدهد.

وی با بیان اینکه هنوز سوالاتی درباره زمان خروج، چگونگی خروج و همچنین محدوده عقب‌نشینی وجود دارد، گفت: در آنجا که در سوریه پایگاه‌های نظامی مهمی وجود دارد. درباره خروج از این مناطق سوال وجود دارد و درباره حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه هم هنوز سوال وجود دارد. 

این مقام مسئول اضافه کرد: بخشی از سفر پمپئو و بولتون برای رفع نگرانی کسانی است که از خروج آمریکا از سوریه نگران شده بودند. با این حال، اگر آمریکا عقب‌نشینی هم نکند درصد بالایی از اثرات و کارکردهای عقب‌نشینی به جای گذاشته شده است. 

دهقانی پوده درباره رویکرد ترکیه پس از خروج نظامی آمریکا از سوریه اظهار داشت: شاید تلاش آمریکا برای عدم دور شدن ترکیه از غرب و ناتو موجب شود تا ترک‌ها اندکی صبر کرده و با خود تامل کنند که آیا منافعشان در همکاری با غرب تامین می‌شود؟ از طرفی، این مسئله می‌تواند موجب تامل در روس‌ها شود تا کالایی استراتژیک را به طرفی که هنوز تصمیم خود را نگرفته، ندهند. 

وی با بیان اینکه صحبت‌ مقامات آمریکایی درباره نحوه خروج شاید به خاطر آن باشد که دستاوردی از اعلام یکباره خروج نظامی کسب نکرده اند، تصریح کرد: همزمان بحث حضور سوریه در اتحادیه عرب مطرح شده و من معقتد هستم نه عرب‌ها از خروج آمریکا از سوریه خوشحال شده اند و نه آمریکایی‌ها از بازگشت اعراب به سوریه و بازگشت سوریه به اتحادیه عرب خوشحال شده اند.

دستیار وزیر امور خارجه با بیان اینکه بخشی از دلیل بازگشت اعراب به سوریه علاوه بر ایران، به نگرانی آنها از نقش آینده ترکیه در منطقه بازمی‌گردد، تصریح کرد: ترکیه کشوری است که در جهان اهل سنت حضور داشته و مرز طولانی با سوریه دارد و هم از توان اقتصادی برای بازسازی سوریه برخوردار است. البته اعراب از ایران هم نگرانی‌هایی دارند که در سوءظن و خطا هستند. 

دهقانی پوده با بیان اینکه ترکیه احتمالا از این وضعیت استفاده می‌کند، خاطرنشان کرد: احتمالا ترکیه منطقه حائلی را با سوریه در اختیار بگیرد و آن با آوارگان و معارضین پر کرده و به سنگر و خندقی برای خود نسبت به کردهای ترکیه و سوریه تبدیل کند. این منطقه عامل فشاری برای حکومت دمشق خواهد بود تا هرچه بخواهد را دولت سوریه محقق کند. 

وی با بیان اینکه ایران و روسیه به دنبال گسترش حاکمیت دولت مرکزی در این مناطق هستند، ابراز داشت: شاید از نظر کردها بهتر هم باشد تا رفع تنشی صورت بگیرد و ایران و روسیه هم تسهیلگر خواهند بود.

مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات بین‌المللی صلح سوریه با اشاره به مذاکرات ژنو بیان کرد: در مذاکرات ژنو، اعلام تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی بسیار نزدیک بود و ایران بیش از هر بازیگری تلاش کرد و مشورت‌های بسیاری با معارضین، دولت سوریه، ترکیه، روسیه و نماینده ویژه سازمان ملل انجام داد ولی آمریکایی‌ها و غربی‌ها با طرح یکی، دو نام مانع از اعلام این کمیته شده و باعث شکست تشکیل تدوین کمیته قانون اساسی شدند و دوستانی که امیدوار به حل و فصل سیاسی بحران بودند، فریب دادند. 

دهقانی پوده ادامه داد: فکر می‌کنم تلاش‌های سه کشور ضامن صلح در آینده جلو برود و در مرحله آتی، روند سیاسی سوریه به نتایجی برسد؛ به ویژه آنکه شاهد به نوعی دستیابی به تفاهمی کلی درخصوص مسائلی نظیر ادلب خواهیم بود. 

وی با بیان اینکه در سال 2019 می‌توان امیدوار بود که بحران سوریه رو به انتها باشد، یادآور شد: این حرف به معنای پایان بحران سوریه نیست ولی امید ما را برای حل بحران سوریه افزایش می‌دهد.

سازمان ملل سوریه خاورمیانه   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

دخیا، سلطان سیو در ترکیب شیاطین سرخگلر شیاطین سرخ یک بار دیگر با واکنش‌هایش تیم خود را نجات داد.
ایلنا داوید دخیا منچستر منچستر یونایتد 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  

واکنش بازار به افزایش قیمت محصولات ایران خودروگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از واکنش منفی بازار نسبت به افزایش قیمت محصولات ایران خودرو دارد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

قیمت جدید 14 محصول پرتیراژ ایران خودرو اعلام شدگروه صنعتی ایران خودرو قیمت جدید محصولات پرتیراژ خود را اعلام کرد. این فهرست 14 محصول ایران خودرو را شامل می شود.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  اخبار داغ
  

لابی های قدرتمند طرح مبارزه با پوشاک قاچاق را متوقف کردعضو هیات مدیره اتحادیه صنف تولید‌کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با اشاره به توقف طرح مبارزه با عرضه پوشاک قاچاق گفت: لابی‌های قدرتمند عرضه‌کنندگان پوشاک قاچاق باعث توقف طرح شده است.
فارس قاچاق تهران تولید 

  

ارزش آفرینی طرح توسعه مکران با مبانی نظری امکان پذیر استبندرعباس- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان از توجه به توسعه سواحل مکران در برنامه توسعه ششم به عنوان یک اتفاق مطلوب در استان هرمزگان نام برد و گفت: این طرح توسعه بدون مبانی نظری نمی تواند ارزش آفرینی رضایت بخشی داشته باشد.
ایرنا بندرعباس بازی استان هرمزگان 

  

توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق در تهران/ لابی قاچاقچیان جواب داد؟سعید جلالی قدیری در مصاحبه با رادیو افزود: لابی قدرت و فشار یک جریان بسیار پرقدرت است و شکی در این
خبرفوری قاچاق تهران مصاحبه 

  

اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟لایحه بودجه برای ارائه در صحن مجلس، این روزها در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است، اما با توجه به پیش‌
خبرفوری اقتصاد اقتصاد ایران رشد اقتصادی 

  

قیمت طلا ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 26 دیتسنیم: قیمت سکه تمام‌ بهار آزادی در بازار تهران امروز، 3 میلیون و 915 هزار تومان شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت سکه و طلا 

  

منزل مسکونی به ارزش 15 میلیارد ریال در آشخانه وقف درمان شدبجنورد-ایرنا- معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی گفت: یک باب منزل مسکونی به ارزش 15 میلیارد ریال توسط زوج مانه و سملقانی برای دارو و درمان بیماران خاص در شهر آشخانه وقف شد.
ایرنا ریال درمان تندرستی 

  

تورم ظالمانه‌ترین مالیات بر قشر ضعیف جامعه استمعاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: تورم موجود نه‌تنها افراد بسیاری را ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به زیر خط فقر می‌کشاند، بلکه افراد فقیر از گذشته فقیرتر خواهند شد. لذا تورم ظالمانه‌ترین مالیات بر قشر پایین‌دست جامعه است که نیاز به کمک جدی دولت، سازمان‌های مردم‌نهاد و سایرین را می‌طلبد.
فارس تورم مالیات بهزیستی 

  

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از تورم 10میلیون درصدی ونزوئلا!به گزارش ایسنا به نقل از بیزینس تایمز، صندوق بین المللی پول در گزارشی پیش‌بینی کرد با تداوم روند فعلی، نرخ تورم ونزوئلا تا پایان امسال به 10 میلیون درصد برسد. ونزوئلا که دارای بالاترین نرخ تورم در جهان است از نوامبر سال 2016 تاکنون با پدیده ابرتورم دست به گریبان است...
انصاف‌نیوز صندوق بین المللی پول پول تورم 

  

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شدتهران- ایرنا- بانک مرکزی در راستای تامین حواله های ارزی واردات کشور، ارزهای یورو، درهم، یوان چین،وون کره، ربل روسیه و لیر ترکیه را تامین و به اندازه کافی به بازار تزریق کرد.
ایرنا ارز بانک مرکزی بانک