فردا   |  سیاسی  |  

آخوندی: تنها راه حل ایران، انتخابات 1400 است!

آخوندی گفت: تنها راه حل ایران، انتخابات 1400 است. همیشه انتخابات‌ها مهم بوده است؛ اما هر چه جلو رفتیم چون شرایط بحرانی‌تر شده، اهمیت انتخابات هم بیش‌تر شده است.

آخوندی: تنها راه حل ایران، انتخابات 1400 است!

آخوندی: وضع موجود تصادفی نیست، برایند نیروهای ذی‌نفعان است

یک فعال سیاسی گفت: وضع موجود تصادفی نیست، ذی‌نفعانی وجود دارند؛ تنها راه حل ایران، انتخابات 1400 است.

عباس آخوندی وزیر مستعفی دولت حسن روحانی معتقد است ذی‌نفعانی در ایجاد شرایط امروز کشور از جمله فسادهای مالی، بدهی بانکی،‌ کیفیت پایین تولیدات داخلی و عدم روابط بین‌المللی در تولید و تجارت وجود دارند؛ که تنها راه مقابله با آن‌ها از طریق انتخابات 1400 تحقق پیدا می‌کند.

وی در گفت‌وگو با ایسنا،‌ در ارتباط با ضرورت رفع موانع تولید که شعار ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری برای سال 1400 نیز هست، اظهار کرد: برای ورود به بحث موانع تولید ابتدا باید دید تولید در چه محیطی صورت می‌گیرد؟ آیا تولید در محیط بین‌المللی صورت می‌گیرد و یا در محیطی صد در صد داخلی؟ مجموعه اتفاق‌هایی که در جهان تحت عنوان فن‌آوری‌های نو صورت می‌گیرد، امری داخلی است یا بین‌المللی؟

وی ادامه داد: وقتی از رفع موانع تولید در ایران صحبت می‌کنیم درمورد موقعیت چهارراهی ایران بحث می‌کنیم؛ در واقع می‌گوییم ایران در محیط بین‌المللی چگونه تولید کند که بیش‌ترین منفعت را برای ملت داشته باشد. وقتی می‌گوییم رفع موانع تولید، منظور رفع موانع تولید در صحنه بین‌المللی است؛ چراکه تولید در یک محیط بسته که هیچ کسی امکان رقابت و رفت و آمد ندارد اتفاق نمی‌افتد.

آخوندی گفت: اگر این موضوع را در نظر بگیریم می‌توانیم بگوییم که تولید بدون تجارت و رقابت بین‌المللی بی‌معنی است. تولید بدون امکان مبادله روان مالی با تمام جهان بی‌معنی است. تولید باید صرفه اقتصادی در گستره‌ی داشته باشد. بازار فن‌آوری‌های نوین امروز جهانی است .

وی ادامه داد: یکی از دلایلی که باعث ایجاد این همه گرفتاری در صنعت خودرو شده این است که معمولا این صنعت در ایران نیمه انحصاری است و تمام وجودش را با بستن درها به روی رقابت حفظ کرده است و هزینه این کار را به ملت ایران تحمیل کرده است. ملت ایران باید خودرویی با کیفیت پایین و قیمت بالا تهیه کنند. اگر بحث تولد واقعی باشد باید ایران‌خودرو خود را با دیگر خوردرو سازان استاندارد جهان مقایسه کند و ببنید چه طور می‌تواند با خودروی چینی، مالزییایی و ترکیه‌ای رقابت کنند.

این فعال سیاسی تصریح کرد: بنابراین خیلی محیط بین‌المللی مهم است. از نظر من رفع موانع تولید یعنی رفع مشکلات بین الملل، حل مسئله FATF و رقابت آزاد؛ و از نظر من تحقق این موضوعات مهم است. آن‌هایی که می‌گویند بگذارید محیط صددرصد انحصاری باشد مفهومش این است جنسی با کیفیت نازل با قیمت بالا به مردم می‌دهند.

آخوندی رفع موانع تولید را در ادامه سیاست اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: یکی از راه‌زنی‌هایی که در مورد موضوع اقتصاد مقاومتی انجام شد، حذف بخش برون‌گرا بودن اقتصاد مقاومتی بوده است. اقتصاد مقاومتی اولش می گوید درون‌زا و برون‌گرا است. عده‌ای برون‌گرایی را در تبلیغات حذف کردند و تنها به درون‌زا بودنش تاکید کردند. اساسا اقتصاد مقاومتی بر مبنای ملی استوار است. مگر می‌شود اقتصادی را در نظر بگیریم که روی مبنای ملی نباشد ،اما در سطح جهان حرفی برای گفتن داشته باشد؟ بنابراین، در ضرورت درون‌زایی بودن اقتصاد تردیدی نیست. مشکل در انکار برون‌گرایی اقتصاد است.

وی ادامه داد: مفهوم اقتصاد مقاومتی این نیست که در داخل تولید می‌کنیم، اما بعد وقتی کالای تولید شده رو در روی دنیا قرار گرفت فرو بریزد. این که دیگر اقتصاد مقاومتی نیست؛ اقتصاد گلخانه‌ای است. اقتصاد مقاومتی یعنی مقابل تحولات مختلف جهان ایستادگی کردن.

آخوندی یادآور شد: اقتصاد مقاومتی مخصوص ایران نیست؛ همه کشورهای جهان دنبال این هستند تا اقتصادشان مقاومتی باشد. راه حل تحقق این امر افزایش توان رقابت‌پذیری است. در محیط حقوقی درست است که توان رقابت‌پذیری افزایش یابد. اگر قرار باشد یک بنگاه خصوصی، با یک بنگاه عمومی که همه ریسکش را به بیت‌المال منتقل کند، رقابت کند که  رقابت منصفانه‌ای نیست و در نتیجه، ارزش افزوده‌ای هم در سطح ملی ایجاد نمی‌شود.

وی با بیان اینکه "اقتصاد مقاومتی زمانی محقق می‌شود که بتواند در صحنه‌ی رقابت جهانی ایستادگی کند" گفت:  ضرورت تحقق اقتصاد مقاومتی رعایت اصلِ اقتصادی صرفه‌ی مقیاس دارد. زمانی اقتصاد مقاومتی محق می‌شود که بتوان به تکنولوژی روز دنیا دسترسی پیدا کرد و با دنیا رقابت کرد. تکنوژی اطلاعات و ارتباطات؛ هوشمندسازی و فضای مجازی را نه با سیم خاردار می شود کنترل کرد و نه با قوانینی مثل ساترا که در مجلس تصویب شده است. آیا ساترا می‌تواند با تکنولوژی روز دنیا رقابت کند؟ آیا این می‌شود اقتصاد مقاومتی؟ این که دست در جیب مردم بکنید و از مخابراتی که قدرت رشد فن آورانه ندارد به زور حمایت کنید درست است؟

این فعال سیاسی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی رشد و توان حضور در مقابل تحولات مختلف داشتن است. صرفه‌ی مقیاس، فن‌آوری به‌روز، آزادی مبادله و شرایط حقوقی درست از جمله الزامات اقتصاد مقاومتی و همچنین رفع موانع تولید است که همه این‌ها در یک جمله در تجارت آزاد اتفاق می‌افتد. اگر توانستم در تجارت آزاد با کره و چین رقابت کنیم، کار مهم را انجام داده‌ایم.

آخوندی خاطر نشان کرد: من یک باری به آقای مصباحی مقدم گفتم تجارت وقتی آزاد نیست با گزاره‌های منفی مثل عدم شفافیت و فساد مالی می‌خواهیم چه کار کنیم؟ معنی شفافیت چیست؟ فقط به شعار تبدیل شده‌است. اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که شفاف باشد؛ وقتی تجارت و رقابتی وجود ندارد شفافیت هم نیست. وقتی دو تیم در یک زمین فوتبال مقابل چند صد هزار نفر با دوربین‌های تصویربرداری بازی می کنند؛ اگر کوچک ترین مشکلی پیش آید شفافیت نشانش می‌دهد. اما اگر قرار باشد در زیر زمینی فوتبال بازی کنیم و بگوییم می‌خواهیم شفافیت را اجرا کنیم شوخی کرده‌ایم. در زیر زمین شفافیت در کار نیست، بلکه فقط رانت و فساد است.

وی با اشاره به مفاد ضروری برای تحقق گزاره رفع موانع تولید گفت: قطع دست واسطه‌ها از موارد مطروحه است. این چگونه صورت می‌گیرد؟ تنها راهش تجارت آزاد است. الان شبکه واسطه جهانی در تجارت ایران وجود دارد. مبادلات، واردات و صادرات ایران سالانه صد میلیارد دلار است که بیش از 20 درصد آن برای واسطه‌ها است. از مرحله تجارت مواد اولیه تا تکنولوژی از مسائل حمل و نقل تا اصل واردات و صادرات دست واسطه‌ها در بین است.

این فعال سیاسی در ارتباط با اصلاح نظام بانکی نیز گفت: اصلاح نظام بانکی قطعا بحث مهمی است. اما، لازمه‌اش این است که پول سمی که در بانک‌ها است، از آنها تصفیه شود. در سیستم بانک ایران چیزی حدود ده‌درصد مانده بدهی وصول نشده یا همان تسهیلات باز پرداخته نشده وجود دارد. هم پول پرداخت نشده‌است و هم جریمه‌اش را تا مدتی در سود صاحبان سهام حساب کردند؛ پولی که اصلا وجود نداشته‌است. پول سمی دارایی‌هایی هست که اصلا وجود خارجی ندارند. نتیجه‌اش این است که کسی که می‌خواهد تولید کند و نیازمند سرمایه است با بانکی که سرمایه نامعلوم دارد روبه‌رو می‌شود.

آخوندی با بیان اینکه "اصلاح نظام بانکی چند صد هزار میلیارد تومان هزینه لازم دارد" گفت: اصلاح این اقتصاد به این راحتی ها نیست و هزاران نفر در این موضوع ذینفع هستند. شوربختانه بخشی از آن‌ها ذی‌نفوذ هم هستند. تنها اتفاقی که می‌تواند این موضع را حل کند انتخاب 1400 است.

وی ادامه داد:  از نظر من وضع موجود تصادفی نیست و شرایط موجود نتیجه برآیند نیروهای ذی‌نفعان است. تصادفی این طوری نشده است. این وضع برآیند ناکارآمدی‌های عقیم و نازا است که در عین حال نیرومند هم هستند. آیا بابک زنجانی‌ها به صورت اتفاقی پدید می‌آیند؟ برای اینکه این اتفاقات عوض شود نیرویی از بیرون باید باشد و این چرخه‌ی ناسالم را به‌هم بزند. این نیرو فقط انتخابات است؛ آن هم انتخاباتی که هدفش این باشد که به سمت حفظ ایران برود و تعدل نیروهای موجود را به‌هم‌بریزد.

این فعال سیاسی گفت: اگر کسی بگوید در چهارراه جهان می‌خواهد نگاه درون‌زا بدون برون‌گرایی داشته باشد در نگاه اول، سیاستش شکست خورده است. نتیجه این نگاه وضع اقتصادی امروز ایران است. تورم 50 ساله و بسیار بالای این ساله‌ها. تورم تقطه به نقطه در پایان سال 1399 به حدود 50درصد رسید. و هیچ نشانی هم از تغییر جهت آن وجود ندارد. روند بدهی دولت فزایند است و دو نسل آتی بدهکار شده‌است. اصلی‌ترین مسئله برای حل این معضلات انتخابات است. چون در وضع موجود عده‌ای ذی‌نفع هستند و تنها اراده‌ی ملی ملت است که باید این تعادل باطل و چرخه‌ی ناکارآمد را در جایی پایان بخشد.

وی با تاکید بر ضرورت اجتناب از شعارزدگی ایام انتخابات گفت: هدف اصلی باید بازار آزاد، تجارت آزاد و رقابت در روابط بین الملل باشد. بخش‌های مختلف تولید و ساخت‌وساز ما باید بتوانند با مشابهان بین‌المللی خود رقابت کنند. حالا هر کسی از این حرف‌ها بزند پوست از سرش می‌کنند. مثلا در اقدامی بخواهید بحث خودور را آزاد کنید گروه‌هایی که در صنعت خودرو هستند برایتان کف نمی‌زنند؛ چراکه سال‌ها میلیارد میلیارد تومان از این وضعیت سود کردند.

آخوندی در پایان گفت: تنها راه حل ایران، انتخابات 1400 است. همیشه انتخابات‌ها مهم بوده است؛ اما هر چه جلو رفتیم چون شرایط بحرانی‌تر شده، اهمیت انتخابات هم بیش‌تر شده است.

عباس آخوندی ایران خودرو ایران   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

نورخورشید و کاهش مرگ های کرونایی/ مضرات مواد قندی برای مغز کودک به گزارش خبرنگار مهر، مهم‌ترین اخبار منتشرشده در حوزه بهداشت، درمان و تغذیه در سطح جهان به شرح زیر بوده اند: مواد قندی برای رشد مغز کودک مضر است نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد مصرف زیاد مواد قندی و شکر بر حافظه و یادگیری کودک تأثیر می‌گذارد. پیش بینی میزان خطر کووید 19 با اندازه گیری میزان دی اکسید کربن تحقیق جدید نشان می‌دهد اندازه گیری میزان دی اکسید کربن در فضاهای بسته، روشی…
مهر حوزه خورشید مرگ 

  

واکنش مدیر رسانه‌ای پرسپولیس به خبر کرونایی شدن دو بازیکنمدیر رسانه ای باشگاه پرسپولیس به خبر رسانه قطری مبنی بر مثبت اعلام شدن تست کرونای دو بازیکن این تیم
خبرفوری رسانه باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

یک تخت برای دو کرونایی! +عکسدر هند تعداد موارد ابتلای روزانه به بیش از 200 هزار مورد رسیده است و بیمارستان‌ها چنان از بیمار پر شده که در برخی از آنها دو بیمار از یک تخت استفاده می‌کنند.
فردا عکس هند بیمارستان 

  

کدام واکسن کرونایی بیشترین عوارض را ثبت کرده است؟در این قسمت از قصد داریم واکسنی که بیشترین عوارض جانبی را به همراه دارد به شما معرفی کنیم. البته به یاد داشته باشید که این عوارض جانبی طبیعی هستند و نباید شما را از واکسن زدن منصرف کنند.
شما‌نیوز پوست ویروس بیمارستان 

  

قیمت خودرو سمند در بازار تهرانقیمت انواع سمند رد بازار تهران اعلام شد.
خبرفوری قیمت خودرو بازار تهران 

  

اظهارات مهم حسن روحانی درباره تهیه واکسن کرونارئیس جمهور روحانی با تاکید بر ضرورت حفظ آرامش روانی جامعه به ویژه در موج چهارم کرونا از اظهار نظرها و اطلاع رسانی غلط و هیجانی و موضع گیری‌های تند در جامعه انتقاد کرد.
اقتصادنیوز حسن روحانی رئیس جمهور 

  

تکذیب رنگ بندی جدید کروناییعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره رنگ بندی سیاه و فوق قرمز کرونایی گفت که باید توجه داشت که مبنای اعلام رنگ ستاد ملی مقابله با کروناست و رنگ بندی جدید اعلام شده صحت ندارد.
برنا رنگ 

  

علیرضا رئیسی: رنگ بندی های جدید کرونایی صحت ندارد+ فیلمعلیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: رنگ بندی جدید کرونایی صحت ندارد، هیچ شهری سیاه نیست. منبع : صداوسیما
اقتصادنیوز رنگ 

  

جواب تست کرونای پرسپولیسی‌ها فردا اعلام می‌شودبازیکنان پرسپولیس امروز صبح تست کرونا دادند و قرار است نتیجه این تست فردا اعلام شود.
برنا پرسپولیس