ایلنا   |  اجتماعی  |  

پیشنهاد تعطیلی حمل ونقل عمومی پایتخت در جلسه هیات دولت مسکوت ماند/ فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی از بی‌تصمیمی خارج شود

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به ارسال پیشنهاد شورا به هیات دولت درخصوص تعطلی متروی تهران گفت: پیشنهاد تعطیلی سیستم حمل و نقل عمومی از طریق شهردار تهران، به هیات دولت و ستاد ملی ارسال شد اما موضوع مسکوت مانده و تصمیمی گرفته نشده است.

پیشنهاد تعطیلی حمل ونقل عمومی پایتخت در جلسه هیات دولت مسکوت ماند/ فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی از بی‌تصمیمی خارج شود

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به ارسال پیشنهاد شورا به هیات دولت درخصوص تعطلی متروی تهران گفت: پیشنهاد تعطیلی سیستم حمل و نقل عمومی از طریق شهردار تهران، به هیات دولت و ستاد ملی ارسال شد اما موضوع مسکوت مانده و تصمیمی گرفته نشده است.

علی اعطا (سخنگوی شورای شهر تهران) در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، درباره اظهارات فرمانده ستاد مبارزه با کرونا در استان تهران مبنی بر اینکه تعطیلی خطوط حمل و نقل عمومی پایتخت باید از سوی شورای شهر تهران ابلاغ شود، گفت: آنچه دکتر زالی فرمانده ستاد استانی مطرح کرده اند اظهارنظر عجیبی است. تهران پایتخت کشور است و تصمیماتی در این سطح حتماً باید در راستای سیاست ها و تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا که رهبری تصمیمات آن را در حکم تصمیمات شورای عالی امنیت ملی دانسته اند، اتخاذ شود. 

او با اشاره به طرح پیشنهاد تعطیلی حمل و نقل عمومی از سوی شورای شهر تهران در جلسه هیات دولت تصریح کرد: وقتی ستاد ملی مقابله با کرونا بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی شکل می گیرد، طبیعتا تصمیماتی نظیر تعطیلی حمل و نقل عمومی پایتخت با دامنه تاثیرگذاری گسترده ای که دارد، در این ستاد تصویب شود. در شرایط عادی، تغییرات در روند فعالیت سیستم حمل و نقل عمومی، سیر قانونی روشنی دارد. در شرایط فعلی هم شورا در راستای هماهنگی با ساختار فعلی مدیریت بحران کرونا، برای اینکه در کار ستاد ملی اختلال ایجاد نکند و در ساختار تعریف شده مدیریت بحران کرونا حرکت کند؛ پیشنهاد تعطیلی سیستم حمل و نقل عمومی را از طریق شهردار تهران، به هیات دولت و ستاد ملی ارسال کرده است. اما شگفت آور است که موضوع مسکوت مانده  و تصمیمی گرفته نشده است. اما مثلا پیشنهاد دیگر ما در موضوع تعطیلی کامل بوستان ها، مورد تایید قرار گرفت و جهت اجرا ابلاغ شد.

سخنگوی شورای شهر تهران تصریح کرد: اما در بحث حمل و نقل عمومی اظهار نظر شفاهی که به ما منتقل شد  به این مضمون بود که تعطیلی کامل حمل و نقل عمومی تبعاتی به همراه دارد و این موضوع را مسکوت گذاشتند. 

اعطا با تاکید بر پافشاری شورای شهر تهران برای تعطیلی ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت ادامه داد: شورا بر پیشنهاد خود مبنی بر تعطیلی سیستم حمل و نقل عمومی تا 16 فروردین و تصمیم گیری سریع، تاکید و پافشاری دارد. 

او با اشاره به آمار تردد در متروی تهران طی 6 روز نخست سال جاری گفت: طی 6 روز نخست سال 99، حدود 714 هزار نفر برای تردد از مترو استفاده کرده اند. یعنی به طور متوسط، روزانه قریب به 119 هزارنفر در تهران از مترو استفاده کرده اند. هرچند این آمار، نسبت به همین ایام در سال 98 کاهش قابل ملاحظه ای داشته است، اما بالاخره توجه کنیم در فضاهای بسته ای در شهر، که ضدعفونی آن نیز چندان ساده نیست، و باوجود سیستم تهویه نیز، هوای آلوده منتقل می شود و انتشار می یابد چه حجمی از شهروندان در حال رفت و آمدند.

اعطا با اشاره به اینکه در برخی از کشورها سیستم حمل و نقل عمومی محدود و در برخی تعطیل شده است تصریح کرد: مطالبه شورا این است که نحوه فعالیت سیستم حمل و نقل عمومی از بی تصمیمی خارج شود و ستاد ملی مقابله با کرونا و هیات دولت، به تصمیم روشن و قاطعی برسند چرا که شیوع سریع ویروس کرونا از طریق حمل و نقل عمومی، امری اثبات شده است. 

 سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه گفت: میانگین روزانه سفر با مترو در 6 روز ابتدایی سال جاری در حدود 119 هزار نفر در روز  بوده است. هرچند این عدد نسبت به سال قبل، کاهش جدی دارد، اما باید توجه کرد همین آمار نیز در یک فضای محدود به صورت روزانه، چه تبعاتی می تواند به همراه داشته باشد.

 اعطا گفت: پیشنهاد ما روشن است؛ توقف سیستم حمل و نقل عمومی تا 16 فروردین.

حمل و نقل حمل و نقل عمومی پایتخت   اخبار برگزیده
  

جزئیات پرداخت وام 1 تا 2 میلیونی بسته حمایتیاقتصادنیوز: با اعلام اختصاص کارت اعتباری یک تا دو میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر این سوال برای مردم ایجاد شد که آیا قرار است کارت اعتباری از سوی شبکه بانکی در اختیار مشمولان قرار گیرد؟ در پاسخ باید گفت که مبلغ مورد نظر به حساب یارانه افراد واریز می‌شود و هیچ نیازی به مراجعه به بانک‌ها نخواهد بود.
اقتصادنیوز وام خشکبار کارت اعتباری 

  

لغو جلسه علنی مجلس در صورت درخواست ستاد ملی کرونا/ آمار مبتلایان استان البرز نزولی است/ نمایندگان در طبقه پایین و بالای صحن با فاصله از هم می‌نشینندرئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگانی که مشکوک به کرونا هستند طبیعتاً در جلسه علنی روز سه‌شنبه و چهارشنبه شرکت نمی‌کنند ضمن اینکه اگر ستاد ملی کرونا نامه بزند و درخواست کند که جلسه برگزار نشود، جلسه برگزار نخواهد شد.
ایلنا مجلس شورای اسلامی استان البرز وزارت بهداشت 

  

ژاپن : داروی آویگان را به کشورهای درگیر کرونا رایگان می دهیمدولت ژاپن قصد دارد به کشورهایی که درگیر همه گیری جهانی ویروس کرونا هستند داروی ضد آنفلوآنزای «آویگان» (Avigan) که با نام عمومی «فاوی پیراویر» (favipiravir) شناخته می شود را به صورت رایگان ارائه کند.
۵۵ آنلاین ژاپن رایگان دولت 

  

مراقب سهمیه بنزین ذخیره شده در کارت سوخت باشیدشرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد اگر فردی از ابتدای زمان سهمیه‌بندی بنزین از سهمیه‌اش استفاده نکرده باشد، سهمیه اردیبهشت به آن فرد تعلق نمی‌گیرد.
خودروتک سهمیه بندی بنزین بنزین 

  

شرط مهم دولت برای کارفرمایان متقاصی تسهیلات کروناییشرطی که دولت برای حفظ کارگران بنگاه‌ها گذاشت.اخراج کارگران پس از دریافت تسهیلات ممنوع!
مثلث دولت سازمان تامین اجتماعی مهناز افشار 

  

فرد آلوده به کرونا 406 نفر را آلوده می کند!دبیر ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا: فرد آلوده به ویروس کرونا می تواند در عرض 30 روز 406 نفر را آلوده کند، در صورتی که اگر این فرد 75 درصد از اصول بهداشتی را رعایت کند، یک نفر در مدت مشابه آلوده می شود.
مستقل‌آنلاین ویروس 

  

قیمت پراید در اولین روز کاری سال 99 (جدول)قیمت کارخانه ای پراید 111 بدون تغییر نسبت به سال قبل 39 میلیون و 800 هزار تومان اعلام شده است.
خودروتک قیمت خودرو جدول 

  

دکتر معین این روزها را نقطه اوج کرونا می‌دانددکتر معین میگوید اگر آمار منتشره را درست بدانیم این آمار نشانگر وضعیت نقطه‌ای مبتلایان و متوفیان است، و چون موارد در حال افزایش است نشان میدهد در نقطه پیک بیماری قرار دلریم.
مستقل‌آنلاین ایران شیراز مدیریت بحران 

  

یک کرونای جدید در راه است!رئیس تیم کارشناسان چین در مساله مبارزه با کرونا اعلام کرد «ویروس کرونا در این کشور تا پایان ماه جاری میلادی (11 اردیبهشت 1399) کاملا کنترل خواهد شد اما شاید در بهار سال آینده یک کرونا جدید شیوع پیدا کند»...
مستقل‌آنلاین بلژیک درمان تلفن همراه 

  اخبار داغ
  

تست کرونا رمز موفقیت در مبارزه با ویروسدر حالی که اکثر کشورهای جهان برای پیاده‌سازی طرح‌های آمادگی‌شان در مقابل ویروس کووید-19 ‏بسیار کُند و آهسته عمل می‌کردند، در اوایل ماه ژانویه یک متخصص به نام «اولفرت لانت» در برلین، شباهت این ویروس ‏جدید به سارس را تشخیص داد و متوجه نیاز به داشتن کیت‌های آزمایشی شد...
۵۵ آنلاین موفقیت ویروس سازمان بهداشت جهانی 

  

رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ می‌گوید که به تیم‌ها فرصت برای آماده سازی می‌دهند.
ورزش۳ 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ جهش نرخ رسمی دلار در آرامش اولین روز کاری سالاقتصادنیوز؛ امروز شنبه 16فروردین‌ماه 99 نخستین روز کاری سال جدید بود و در بحبوحه شیوع کرونا، بازار طلا و ارز پایتخت در آرامش به سر بردند و خلاف جهت یکدیگر حرکت کردند.
اقتصادنیوز شبکه های مجازی بازار طلا و ارز پایتخت 

  

قیمت سکه، طلا و ارز پس از تعطیلات نوروز + جزئیاتبازار سکه، طلا و ارز نخستین روز کاری پس از تعطیلات نوروز را با ثبات نسبی سپری کردند.
شما‌نیوز قیمت ارز قیمت یورو 

  

سلطانی فر: تابع تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم/ واکنش وزیر به شروع دوباره مسابقات ورزشیوزیر ورزش و جوانان گفت: عملکرد ادارات کل استانی و فدراسیون های ورزشی و سه هزار سازمان مردم نهاد در موضوع مقابله با ویروس کرونا درخشان و چشمگیر بود.
ورزش۳ وزارت بهداشت ورزش وزارت ورزش و جوانان 

  

فولاد مبارکه در مبارزه با ویروس کرونا نیز عملکرد قابل تقدیری داشته استحجت الاســـــلام موســــوی نمایندۀ ولـــی فقیه و امـــــام جــمعه شــهرســــتان مـــبارکه در دیــدار با نمایندگان مدیرعامل فولاد مبارکه از ادامۀ روند تولید در فولاد مبارکه و حمایتهای این شرکت در زمینۀ توسعۀ فضای فرهنگی شهرستان مبارکه و حمایت از نهادهای ذیربط کشور در مبارزه با ویروس کرونا تشکر و قدردانی کرد.
شما‌نیوز فولاد فولاد مبارکه صنعت فولاد