گسترش   |  اجتماعی  |  

نامزدهای انتخابات برای بیکاری بانوان برنامه ای ندارند!

زهرا نژاد بهرام، فعال سیاسی در مورد اظهارات برخی نامزدهای انتخاباتی نسبت به حقوق زنان و شغل خانه داری آن ها واکنش نشان داد و ابراز داشت با توجه به اینکه 20 میلیون خانوار در کشور داریم، حدود 20 میلیون زن خانه دار در ایران حضور دارند که باید از نظر دستمزدی و اختصاص بیمه و حقوق بازنشستگی برای آن ها برنامه هایی تدوین شود.

نامزدهای انتخابات برای بیکاری بانوان برنامه ای ندارند!

 همواره نزدیک ایام انتخابات ، بحث بر سر احقاق حقوق زنان داغ می شود. گاهی نامزدها از اجحاف هایی که در حق بانوان می شود دم می زند، گاهی هم خبرهایی از اختصاص دستمزد و بیمه برای شغل خانه داری بانوان شنیده می شود.

انتخابات ریاست جمهوری امسال نیز با چنین صحبت هایی همراه است، یکی از نامزدها از ارسال پیامک حجاب به افراد گله مند است و نامزد دیگر صحبت از برپایی دوره های توانمند سازی بانوان برای خانه داری و اختصاص دستمزدی مشخص برای آن ها در صورت رسیدن به مسئولیت به میان می آورد. به هر حال اینکه توانمندی بانوان با توجه به رشد آن ها طی چند ده سال اخیر محدود به امور خانه داری شود یک موضوع و نادیده گرفتن فعالان و جنبش های ایجاد شده توسط آن ها نیز موضوع دیگری است که نیازمند نقد و بررسی است.

حقوق خانه داری زنان در تولید ناخالص ملی درنظر گرفته شود

زهرا نژاد بهرام، فعال سیاسی و عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران در مورد توجه به مسائل زنان در مناظرات انتخاباتی و موضوع خانه داری بانوان به خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار داشت: باید نسبت به موضوع زنان و خانه داری آن ها به صورت واقعی نگاه کرد. براساس آمار های موجود حدود 80 درصد خانم های ما خانه دار هستند و این وضعیت در جهان نیز تقریباً به همین ترتیب است. متاسفانه ارزش و معادل اقتصادی کاری که زنان خانه دار انجام می دهند مورد توجه قرار نگرفته است. افراد فکر می کنند خانه داری کاری روتین و بدون مزد است، در حالی که اگر معادل اقتصادی این کار بخواهد تعیین شود ارزشی زیاد خواهد داشت . از نگهداری کودکان تا تمیز کردن خانه و اتاق ها و آسپزی کردن و کارهایی از این دست جزو وظایف خانه داری محسوب می شود. علاوه بر این ارتباطات انسانی و روابط عاطفی که مادران با بچه ها برقرار می کنند، همگی دارای معادل اقتصادی است.

وی ادامه داد: متاسفانه حقوق خانه داری بانوان در تولید ناخالص ملی ما محسوب نمی شود. بنابراین اگر به موضوع خانه داری به عنوان شغل بنگریم، متوجه خواهیم شد که اختصاص بیمه، حقوق بازنشستگی و مواردی از این دست نیز برای آن ضروری است. این موضوع نیاز به اصلاح ساختاری در سسیستم تامین منابع و هزینه های کشور در ابعاد کلی آن دارد. اگر ما 20  میلیون خانوار در کشورمان داشته باشیم، این موضوع به معنای آن است که در کشورمان حدود 20 میلیون زن داریم که مشغول شغل خانه داری هستند.

دو برابری میزان بیکاری بانوان نسبت به آقایان

این فعال سیاسی در مورد نوع نگاه برخی افراد نسبت به زنان که توانایی آن ها را فقط در خانه داری می بینند، افزود: عده ای نگاه شان به توانایی زنان فقط منحصر به خانه داری می شود و این کم لطفی است. اکنون بسیاری از بانوان در جامعه مشغول فعالیت های گوناگونی هستند که در کنار آن ها خانه داری نیز می کنند. ضمناً در جامعه ما 50 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی از بانوان هستند و با تحصیلات عالیه در انتظار شغل هستند. سوال اینجاست که با توجه به دو برابری میزان بیکاری بانوان نسبت به آقایان و سه برابر بودن میزان آن ها در برخی مقاطع، برنامه نامزدهای انتخاباتی برای این قشر از جامعه چیست؟ زنان ما هزینه و زمان زیادی برای کسب علم و دانش صرف کرده اند تا به این جایگاه برسند، اما ظرفیت های شغلی برای آن ها بسیار محدود است. بهر حال این به معنای آن نیست که شغل خانه داری ارزشی ندارد، بلکه ارزش و احترام زیادی دارد و مسئولان باید برنامه هایی جدی برای رسیدگی به آن در نظر بگیرند.

جنبش و فعالیت زنان در ایران قدمتی بیش از 100 سال دارد

زهرا نژاد بهرام در رابطه با فعالیت های زنان از گذشته تا کنون در ایران گفت: جنبش زنان در ایران قدمتی بیش از 100 دارد، به عبارتی از همان زمان که موضوع جنبش تنباکو و انقلاب مشروطه مطرح بود، زنان فعالیت های گسترده ای داشتند، بهرحال اگر تاریخ نویسان مرد بودند و به فعالیت زنان توجه نکردند، باید توسط فعالان زیربط مشکل اش مرتفع شود. زنان توانسته اند دستاوردهای زیادی داشته باشند. زنان در ایران نهضت درس خواندن داشته اند، آن ها توانسته اند جایگاه زنان را به نقطه ای برسانند که می توانند در تبیین دیدگاه های سیاسی نیز نقش پررنگی ایفا کنند. اکنون وضعیت بانوان در ایران به گونه ای است که بیشترین ورودی دانشگاه ها از بانوان هستند و زنان به گفته امام خمینی (ره) در مقدرات کشور دخیل هستند، ما نمی توانیم نقش زنان در انقلاب اسلامی ایران را نادیده بگیریم.

ظرفیت های محدود شغلی و عدم برخورداری از دستمزد یکسان نقطه ضعف فعالیت زنان در ایران

وی در مورد نقش زنان در اتفاقات مهم و سیاسی کشور گفت: در زمان جنگ تحمیلی ایران و عراق، بانوان نقش بسیار مهمی داشتند و این نکته از مواردی است که متاسفانه به دلیل آن که وقایع نویسان، تاریخ نویسان و اکثر مسئولان ما مرد هستند، چندان مورد توجه واقع نشد، این درحالی است که اگر زنان در زمان جنگ حضور نداشتند، فرزندان و مردان و مسئولان هم وجود نداشتند. بنابراین لازم است تا به نقش زنان در جایگاهی گسترده و واضح تر در جامعه دیده شود.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران در مورد نقش زنان در عرصه های مهم و تاثیرگذار کشور طی چند ده سال اخیر گرفت: زنان همیشه در شاخص های رای دهندگی و رای گیری حضور موثری داشتند، در حوزه اقتصادی نیز به دلیل آن که زنان معمولاً در کارهای خانوادگی مشارکت می کنند، شاید ضعیف ترین حوزه مشارکت زنان بوده، با این حال، وجود ظرفیت های محدود شغلی برای زنان و عدم برخورداری از دستمزد یکسان در کارها از نقاط ضعف فعالیت زنان محسوب می شود.

زنان به جایگاهی رسیده اند که در انتخابات ریاست جمهوری از بین خود نماینده معرفی می کنند

زهرا نژاد بهرام با تاکید بر این که جنبش زنان در چند ده سال اخیر دارای دستاوردهای فراوانی بوده است، افزود: امروز زنان به جایگاهی رسیده اند که یک زن را برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری معرفی می کنند و از آن حمایت می کنند. بهرحال این زن با توانمندی هایی که دارد به عنوان یک رجل سیاسی وارد میدان شد اما به دلایلی که بسیاری از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نیز تایید نشدند، او هم تایید صلاحیت نشد. ضمناً توجه به این نکته مهم است که ما از ابتدای انقلاب 57 دو نوع خوانش در کشور داشتیم، خوانش اول، خوانش امام خمینی (ره) است که معقتد بود زنان باید به خیابان بیایند و در مقدرات کشورشان سهیم باشند و در تصمیم گیری های اصلی حضور داشته باشند، خوانش دیگر نیز خوانش متعلق به گروهی است که معتقد است زنان فقط باید در چارچوب و حریم خصوصی حضور داشته باشند، این دو از ابتدای انقلاب بایکدیگر چالش داشتند، اما بر اساس وقایع و اتفاقاتی که در کشور می افتد اکنون می بینیم که خوانش حضرت امام خمینی (ره) همواره خوانش برتر است.

منبع: رکنا

انتخابات ریاست جمهوری بیکاری ایران   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

روند افزایشی کرونا در 4 استان/ یک استان گرفتار موج جدید پاندمی به گزارش خبرگزاری مهر، سیما سادات لاری، افزود: میانگین بروز هفتگی موارد بستری در هفته گذشته در کشور حدود 10.4 نفر به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت و میانگین بروز هفتگی موارد مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا حدود 12.2 نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است. وی ادامه داد: طبق گزارشات واصله در هفته گذشته تعداد موارد بستری بیماران مثبت کرونا در بیمارستان‌های کشور حدود 10.5 درصد…
مهر استان سیستان و بلوچستان وزارت بهداشت دستورالعمل 

  

حقوق نجومی کارمندان بورسبر اساس صورت‌های مالی منتشر شده از سوی سازمان بورس، میانگین دستمزد ماهانه کارکنان سازمان بورس و شرکت‌های فرعی آن در سال 99 بیش از 20 میلیون تومان بوده است.
گسترش بورس تهران دستمزد حداقل دستمزد 

  

آیا واقعا ادعای یک زن درباره قادر نبودن به صحبت کردن بعد از تزریق دوم واکسن کرونا صحت دارد؟یک زن انگلیسی ادعا می‌کند پس از تزریق دوز دوم واکسن «آکسفورد-آسترازنکا» دیگر قادر به صحبت نیست.
برنا 

  

تاثیر گیاهخواری بر نوع حاد کروناسلامت نیوز: گروهی از متخصصان انگلیسی بر اساس آزمایشات جدید مدعی شدند که احتمال ابتلا به نوع وخیم کوویدـ 19 در افرادی که برنامه غذایی گیاهی دارند مانند گیاهخوارها و وگان ها (گیاهخواری مطلق) یا افرادی که تنها از گوشت ماهی تغذیه می کنند، بسیار پایین می آید...
سلامت‌نیوز گیاهخواری بریتانیا سلامت 

  

جزئیات صورتهای مالی سازمان بورسمدیر امور مالی سازمان بورس با تاکید بر اینکه این صورتهای مالی با استانداردهای حسابرسی تهیه شده، گفت: افزایش تعداد کدهای سهامداری منجر به افزایش هزینه های شرکتهای سپرده گذاری مرکزی شد.
اعتماد سازمان بورس و اوراق بهادار خبرنگار هزینه 

  

مشارکت بانک ملت در نمایشگاه بورس، بانک و بیمهبانک ملت به صورت فعال در سیزدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه حضور پیدا کرد.
اقتصادنیوز بانک ملت بانک بیمه 

  

هشدار/لال شدن این زن پس از تزریق واکسن کرونا آسترازنکاعوارض وحشتناک تزریق واکسن کرونا این زن را لال کرد!
پندارآنلاین دارو ویروس واکسیناسیون 

  

پاسخ دبیرخانه ستاد کرونا به اظهارات رئیسیایرنا نوشت: دبیرخانه ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به اظهارات حجت الاسلام والمسلمین رئیسی از نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری درباره تجمع انتخاباتی اهواز اعلام کرد: به رغم تاکید فراوان پروتکل های بهداشتی رعایت نشد...
انصاف‌نیوز ایرنا انتخابات ریاست جمهوری اهواز 

  

اطلاعیه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی/ از سیاسی کردن این مسائل خودداری کنیدسلامت نیوز: در جلسه ستاد ملی کرونا نیز تصمیم مورد نظر با نظر اجماع اعضای جلسه (که با حضور نمایندگان همه دستگاه ها از جمله دادستان محترم کل کشور به نمایندگی از رئیس محترم قوه قضائیه، تشکیل شد) مورد تصویب قرار گرفت و ابلاغ گردید. بنابراین ادعای تصمیم گیری شخصی رئیس جمهور یا هر مرجع یا نهاد دیگری در این خصوص بیانی نادرست و سیاسی وبه دور از انصاف می باشد...
سلامت‌نیوز انتخابات ریاست جمهوری سلامت رئیس جمهور 

  

اولین محموله میلیونی واکسن ایرانی کرونا در راهشانه ساز درباره ایجاد وقفه در واکسیناسیون سالمندان گفت: محموله جدید چند میلیونی در راه است. منتها همانطور که از ابتدا اعلام کرده بودیم، بحث مان استفاده از ظرفیت های تولید داخل است. ان شاءلله در طول این هفته اولین‌ محموله میلیونی تولید داخل را خواهیم داشت.
اقتصادنیوز واکسیناسیون سالمندان تولید 

  

ناکامی بزرگان سبزپوش بورس در بالا کشیدن شاخصامروز بسیاری از نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز بازار افزایش قیمت داشتند که موجب رشد شاخص در 90 دقیقه پایانی معاملات شدند اما نتوانستند شاخص را سبزپوش کنند.
اقتصادنیوز شاخص افزایش قیمت قیمت 

  

خودرویی‌ها صدرنشینِ بورسِ یکشنبهدر معاملات امروز سهام شرکت ایران خودرو بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 105 میلیارد تومان بود.
اقتصادنیوز سهام ایران خودرو خودرو 

  

جریمه ی رئیس جمهور برزیل برای نقض قوانین کروناییجائر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل، به دلیل حضور میان طرفداران خود بدون ماسک، 110 دلار جریمه نقدی شد.
۵۵ آنلاین رئیس جمهور برزیل ویروس 

  

آخرین آمار کشته شدگان کرونا امروز 23 خرداد / تعداد قربانیان بالا رفتفوت 187 هموطن دیگر بر اثر کرونا در شبانه روز گذشته
نامه نیوز سکه و طلا قیمت دلار