مجلس یازدهم جلب رضایت مردم و شفافیت را آغاز کند

سید مرتضی نبوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری و دکتر قالیباف بر استفاده از ابزار نظارتی از سوی قوه مقننه، گفت: برای آنکه شرایطی که از سوی اما و رهبری برای قوه مقننه اجرایی شود باید مجلس در رأس امور باشد. عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به اینکه قانون اساسی نیز برای مجلس شرایطی را پیش بینی کرده است، بیان داشت: باید این نکات…

مجلس یازدهم جلب رضایت مردم و شفافیت را آغاز کند

سید مرتضی نبوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری و دکتر قالیباف بر استفاده از ابزار نظارتی از سوی قوه مقننه، گفت: برای آنکه شرایطی که از سوی اما و رهبری برای قوه مقننه اجرایی شود باید مجلس در رأس امور باشد.

عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به اینکه قانون اساسی نیز برای مجلس شرایطی را پیش بینی کرده است، بیان داشت: باید این نکات احصاء شود تا مسیر نظارت مجلس تعیین و قوه مجریه به درستی اجرای قوانین را دنبال کند،از سوی دیگر قوه قضاییه با ابزار بازرسی کل کشور ناظر بر اجرای قوانین محسوب می شود.

وی ادامه داد: ابزارهای نظارتی طبق اصولی برای جایگاه مجلس تعیین شده است که شامل استیضاح رئیس جمهور و وزرا، تذکر، سوال و تحقیق و تفحص است، قانون اساسی به این موارد تاکید داشته است، فلسفه نظارت این است که با وجود تفکیک قوا، هر قوه به نوعی بر دیگری نظارت می کند تا اقدامات به درستی انجام شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دورنمای تعامل مجلس یازدهم با دولت، بیان داشت: تفکیک قوا به این معنا نیست که قوا در برابر یکدیگر صف آرایی کنند بلکه قوا باید مکمل یکدیگر باشند، با این حساب ساختار تفکیک قوا به این معنا است که تصمیم گیری ها منجر به دیکتاتوری نشود.

نبوی تصریح کرد: در واقع یک قوه تصمیم گیری می کند، قوه دیگر آن را اجرا کرده و قوه بعدی نیز نظارت می کند و ضامن صحت اجرای قوانین است، با این حال باید ارتباط منطقی بین این موارد باشد تا انرژی یکدیگر را خنثی نکنند.

عضو هیات عالی حل اختلاف قوا با تاکید براینکه تفکیک قوا باید منجر به هم افزایی در نظام شود، عنوان کرد:در  دوره هایی آنقدر قوا با یکدیگر نزاع داشتند که رهبر معظم انقلاب، هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه را تشکیل دادند و آن نیز به عهده رهبری است و پیش بینی هوشمندانه ای نیز بود لذا جزء اختیارات و وظایف رهبری است که روابط قوا را نیز تنظیم کند.

وی با بیان اینکه مجلس باید از نظر قانونی برای دولت و قوه قضاییه راهگشا باشد، گفت: معتقدیم نقش مجلس در این مقطع برای کارآمدی نظام فوق العاده است. تا کنون به صورت منطقی قانونگذاری نکرده ایم و با سرعت تغییرات زیاد داشته و به نوعی مسابقه در قانونگذاری داشتیم و به حجم زیاد قوانین افتخار کرده ایم در حالی که در متن پیام رهبری آمده است که در تکثر قوانین بازنگری شود، قوانین سابق اصلاح شود و نظام حقوقی شسته و رفته ای ایجاد شود که امورات را تسهیل کند و در واقع نرم افزار کار نظام برای کارآمدی آن باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید براینکه تحریم داخلی همان قوانین مزاحمی است که به آیین نامه های دست و پاگیر را به دنبال دارد، بیان داشت: این موارد در نهایت منجر به ایجاد موانع در نظام اداری می شود که کار مردم را به جای تسهیل، سخت می کند.

نبوی با اشاره به چهار رویکرد تحولی رئیس مجلس که شامل شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی می شود، اظهار داشت: زمانی که رهبر معظم انقلاب سیاست های قانونگذاری را ابلاغ فرمودند مصادف با اواخر دوره مجلس دهم بود، انتظار می رود مجلس یازدهم باید نقطه عطفی در تحول در قانونگذاری باشد و به سمت ایجاد منطق در تقنین با تابلوی سیاست های رهبری معظم برود.

وی تاکید کرد: باید مشخص شود که برای تنظیم قانون جدید، چه قوانین مرتبطی در گذشته بوده است و آیا تصویب چنین قانونی منجر به نسخ قوانین دیگر می شود یا نه و آیا قوانین دیگر را تحت الشعاع قرار می دهد یا خیر. بررسی این موضوعات پیش از قانونگذاری باعث می شود مجلس منشأ تحولی برای روان سازی و شفاف سازی نظام اداری باشد که این شفافیت و کارآمدی نظام مستلزم قوانین و نظام حقوقی شفاف است که برعهده مجلس است.

این فعال سیاسی با بیان اینکه تنقیح قوانین از پیش از انقلاب مطرح بوده که برعهده دولت است، اظهارداشت: مهم ترین اقدام مقطع کنونی برای رسیدن به شرایط عاری از فساد و جلب رضایت مردم و شفافیت است که آغاز آن در دست مجلس است. برخی مفاد آیین نامه مجلس نیاز به اصلاح دارد تا سیاست های رهبری دستور کار نمایندگان باشد و ضمانت اجرایی داشته باشد تا در نهایت قوانین پشتوانه نظام اقتصادی کشور شود. مرکز پژوهش های مجلس نیز مطالعات خوبی داشته است که باید از آن استفاده شود./

پایان پیام

مجلس دهم رئیس جمهور قوه قضاییه   اخبار برگزیده
  

کارشناس مسئول تغذیه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: بهره‌گیری از رژیم غذایی مناسب برای فرد مبتلا به کرونا می‌تواند در تسریع بهبودی موثر باشد.
رویداد۲۴ تغذیه درمان رژیم غذایی 

  

گزارش مقام سازمان ملل درباره ترور ژنرال سلیمانیفارس/ گزارشگر ویژه سازمان ملل در گزارشی، جنایت آمریکا در ترور سردار سلیمانی و المهندس را غیرقانونی و نقض منشور ملل متحد توصیف کرد.
مثلث سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

اگر واکسن کرونا تولید شود با همکاری سازمان بهداشت جهانی آن را وارد می‌کنیم/ مازنداران دوباره در وضعیت هشدار قرار دارد/ وضعیت بیمارستان‌های نوشهر مانند روزهای ابتدایی شیوع کرونا استیک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: درحال حاضر ساخت واکسن کرونا در حد ادعا است و تا زمان تایید نهایی زمان زیادی مانده است اما اگر واکسن کرونا تولید شود با همکاری سازمان بهداشت جهانی آن را وارد می‌کنیم
ایلنا تولید سازمان بهداشت جهانی وزارت بهداشت 

  

بازار خودرو بی مشتری شد | آخرین قیمت هابه دنبال افزایش قیمت ارز بازار خودرو متأثر از این موضوع با رشد قیمت ها بدون خریدار و مشتری شد.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت ارز 

  

رفتار با ظریف در مجلس، مظهر بی‌اخلاقی بودنماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی حواشی جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر امور خارجه را مظهر بی‌اخلاقی توصیف کرد و گفت: این رفتارها نشانه این است که ما هنوز به عقلانیت کامل نرسیده‌ایم.
اعتماد مجلس شورای اسلامی مجلس نهم ادبیات 

  

پشت پرده درخواست ایران برای فعال سازی مکانیزم حل‌اختلاف برجامقتصادنیوز: به‌دنبال بد‌عهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی‌شان، ایران چند روز پیش تصمیم به رجوع به مکانیزم حل اختلاف در برجام گرفت. اکنون این سوال مهم مطرح شده که چرا ایران تصمیم به استفاده از این مکانیزم در این مقطع زمانی گرفته است؟ برخی کارشناسان نارضایتی و برخی دیگر فشار ایران به اروپا برای اجرای تعهدات برجامی را دلیل این تصمیم می‌دانند.
اقتصادنیوز ایران جمهوری اسلامی ایران سیاست خارجی 

  

انتقاد تند ظریف از تخریب وزارت‌خارجه: با کشیدن عکس مار جامعه را تهییج می‌کنندوزیر امور خارجه با بیان اینکه «امروز وزارت امور خارجه در صحنه خارجی با کشور‌ها و گروه‌هایی مواجه است که از همه توان خود برای فشار بر مردم ایران استفاده می‌کنند»، گفت: همانطور که دیروز هم در جلسه مجلس مشاهده شد، وزارت امور خارجه در مقابل دوستان داخلی هم مجبور است از خود دفاع کند.
رویداد۲۴ وزارت خارجه اصلاح طلبان عکس 

  

قیمت مسکن با اجرای مالیات بر خانه‌های خالی کاهش می یابد/عرضه هم باید افزایش یابدیک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: موضوع مالیات بر خانه‌های خالی در مجلس یازدهم هم در دستور کار است تا با اجرای این طرح هم برای دولت منبع درآمدی ایجاد شود و هم با عرضه این واحد‌ها، قیمت ها در بازار مسکن کاهش دهد.
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

ایسنا/ یک عضو هیات رییسه مجلس گفت که 200 میلیون ودیعه مسکن نمایندگان تا پایان دوره نمایندگی از حقوق‌شان کسر خواهد شد.
نامه نیوز مسکن گاز خودرو 

  

مجلس یازدهم به دنبال سقوط دولت روحانی استکابینه 19 عضو دارد و در‌صورتی‌که این روند به هر علت دیگر یعنی استعفا، عزل یا استیضاح ادامه پیدا کند و تنها دو وزیر دیگر از دایره دولت خارج شوند؛ یعنی نصف کابینه دچار تغییر شده و طبق قانون دولت باید مجددا از مجلس شورای اسلامی برای هیئت وزیران تقاضای رأی اعتماد کند؛ اتفاقی که در سال آخر دولت بی‌فایده و مضحکه‌آمیز به نظر می‌رسد.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت جبهه پایداری 

  اخبار داغ
  

برگزاری «متمرکز» مسابقات راهکاری برای داشتن لیگ کشتی پس از کاهش کرونا‎بعد از عبور از دوره اوج‌گیری دوباره کرونا، باید دید برگزاری لیگ کشتی به صورت متمرکز و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی تا چه حد امکان‌پذیر خواهد بود.
تسنیم لیگ برتر کشتی فرنگی فدراسیون کشتی 

  

شمار جان باختگان کرونا در کرمان به مرز 200 نفر نزدیک می‌شود دریافت 5 MB به گزارش خبرنگار مهر، مهدی شفیعی بعدازظهر سه شنبه در نشست خبری به تشریح آخرین وضعیت کرونا در استان کرمان پرداخت و اظهار کرد: تعداد بیماران بستری قطعی مبتلا به کرونا هم اکنون در بیمارستان‌های استان کرمان 314 نفر است. وی اظهار کرد: در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان 165 نفر، حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان 20 نفر، حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت 74 نفر، حوزه دانشگاه علوم…
مهر استان کرمان خبرنگار حوزه 

  

چطور کرونا را دور بزنیم؟!اقتصاد نیوز: خبر لزوم استفاده از ماسک به عنوان بهترین و در دسترس ترین راه حل برای مقابله با بیماری کرونا در حال حاضر، سوژه کارتونی از راندال انوس در سایت کگل شد.
اقتصادنیوز اقتصاد ماسک 

  

هنوز هیچ‌جا واکسن کرونا را نساخته/ گام به گام با دنیا پیش می‌رویمرئیس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که اعطای مجوز به تولید داروی رمدسیویر منوط به تایید کمیته علمی کروناست، گفت: در زمینه واکسن کرونا پابه‌پای دنیا کار می‌کنیم.
۵۵ آنلاین ایران سازمان بهداشت جهانی بانک مرکزی 

  

فرماندار داکوتای جنوبی که با یک فرد مبتلا به ویروس کرونا در تماس بوده، با رئیس جمهور آمریکا سوار هواپیمای مخصوصش شده است.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ویروس 

  

اگر کربوهیدرات بخورید؛ کرونا نمی گیرید!رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد درخصوص توصیه های تغذیه ای در مواجهه با تظاهرات گوارشی بیماری کرونا گفت: این دسته از بیماران باید از یک رژیم غذایی سبک، حاوی موز، برنج سفید، بلغور جو دو سر، سیب زمینی پخته، مرغ بدون پوست، کمپوت سیب و نان سفید (کم سبوس) که کربوهیدرات بدنشان را تامین می کند پیروی کنند.
برنا تغذیه مشهد رژیم غذایی