بسترهای لازم برای ورود نخبگان به عرصه‌های مختلف فراهم نیست/ از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نمی‌شود/ دولت در جذب نخبگان مقررات‌زدایی کند

فرهاد فلاحتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه تعداد دانشجو و یا دانش آموزانی که در عرصه‌های ملی و بین‌المللی صاحب رتبه می‌شوند بسیار قابل توجه است افزود: در حال حاضر ظرفیت نخبگان کشور بسیار زیاد است یعنی در هر عرصه‌ای از جمله علمی و فرهنگی نخبگان زیادی داریم و آمارهای مستندی هم وزارت علوم در این زمینه به طور مستمر منتشر می‌کند اخیرا نیز دکتر ستاری و دکتر…

بسترهای لازم برای ورود نخبگان به عرصه‌های مختلف فراهم نیست/ از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نمی‌شود/ دولت در جذب نخبگان مقررات‌زدایی کند

فرهاد فلاحتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه تعداد دانشجو و یا دانش آموزانی که در عرصه‌های ملی و بین‌المللی صاحب رتبه می‌شوند بسیار قابل توجه است افزود: در حال حاضر ظرفیت نخبگان کشور بسیار زیاد است یعنی در هر عرصه‌ای از جمله علمی و فرهنگی نخبگان زیادی داریم و آمارهای مستندی هم وزارت علوم در این زمینه به طور مستمر منتشر می‌کند اخیرا نیز دکتر ستاری و دکتر غلامی آماری در این زمینه به کمیسیون ارایه دادند اما این مهم است که تا چه میزان از این همه ظرفیت یعنی جامعه نخبگانی کشور استفاده می‌شود.

بسترهای لازم برای ورود نخبگان به عرصه های مختلف آماده نیست

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی افزود: به نظر می‌رسد که بسترهای لازم برای ورود نخبگان به عرصه های مختلف آماده نیست حتی متاسفانه شعارش را هم می‌دهیم جلسات و سمینار را هم برگزار می‌کنیم اما وقتی به جای اصلی یعنی استفاده از ایده نخبه می‌رسیم که باید نتیجه آن را ببیند، می‌لنگیم.

فلاحتی ادامه داد: در حال حاضر صدها نفر نخبه همین امروز آماده هستند تا وضعیت خودروسازی کشور را متحول کنند حتی صدها ایده هم دارند اما خروجی اینها هرز می‌رود. یعنی عملا هیچ خروجی ندرد. حتی در اکثر عرصه‌های دیگر نیز این مشکل وجود دارد.

دولت در کنار بسترسازی باید برای جذب نخبگان مقررات‌زدایی کند تا نخبه از ارائه ایده خود پشیمان نشود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: به نظر می رسد که باید به سمتی برویم که بسترهای ورود نخبگان را آماده کنیم البته اینگونه هم نیست که بسترهای لازم برای ورود نخبگان در هیچ جایی آماده نیست مثلا در عرصه‌هایی مثل نانو تکنولوژی، سلول‌های بنیادی، انرژی هسته‌ای و حتی صنایع دفاعی بسترهای خوبی آماده شده و حتی نتایج آنها هم به خوبی دیده می‌شود. پرتاب ماهواره مخابراتی به فضا و یا موسسه رویان کار نخبگان ایرانی است و در حالی که جایگاه آن آماده شده، نتیجه آن را می‌بینیم.

مقررات دست و پاگیر نخبه را پشیمان می‌کند

فلاحتی با اشاره به اینکه اولین کار در امر جذب نخبگان این است که دولت باید مقررات‌زدایی کند تصریح کرد: مقررات دست و پاگیر زیادی داریم یعنی اگر یک جوان نخبه صاحب یک ایده باشد و بخواهد آن را ارائه دهد کلاف سردرگم سیستم اداری وی را پشیمان می‌کند مشکل دیگر نیز خلاء‌های قانونی است که ممکن است باعث شود نتوانند با این نخبه قرارداد ببندند یا تشویقات لازم را داشته باشند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: دولت یک لایحه ویژه باید برای بسترسازی ورود نخبگان به عرصه‌های متعدد علمی به مجلس ارایه دهد تا بتوانیم آن را به شکل قانون درآوریم و با برطرف کردن مشکلات از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی در مورد کمک‌های لازم در این زمینه خاطر نشان کرد: در بخش پژوهش، معاونت علمی ریاست جمهوری که ورود نخبگان کشور در حیطه‌های علمی است و مواردی از این دست، مربوط به حوزه علمی کشور می‌شود و بودجه کشور که می‌آید مجلس با توجه به شرایط بودجه‌ای معمولا همکاری لازم را انجام می‌دهد و کمک می‌کند.

آمار دانشجویانی که خارج از کشور تحصیل می‌کنند تکان دهنده است

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: آمارهای تکان دهنده‌ای از تعداد دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند داریم و بخش عمده آنها کسانی هستند که بسیاری از دانشگاه‌های خارج از کشور آنها را بورسیه کردند و با همین دلار به آنها پول می‌دهند که از ظرفیت ذهنی آنها استفاده کنند.

عضو مجمع نمایندگان استان خراسان جنوبی ادامه داد: ما به راحتی 12 سال از ظرفیت دانش‌آموز استفاده می‌کنیم 4 سال لیسانس می‌گیرد حالا وارد دانشگاه اروپایی می‌شود رنکینگ جهانی خوبی نیز دارد بورسیه هم می‌گیرد تا برای آنها کار کند. باید پرسید چرا؟ در واقع این چرایی باید پاسخ داده شود در واقع این مهمترین آسیب است که مثلا یک اندیشمند ایرانی در خارج از کشور یک اختراعی انجام می‌دهد و ما تازه متوجه می‌شویم که چند سال پیش از ایران رفته است. اینها ضعف‌ها و آسیب‌های جدی کشور است.

فلاحتی درباره اینکه مجلس همکاری لازم را در بحث بودجه دارد افزود: کمک‌هایی که دولت پیشنهاد داده و به بخش پژوهش برمی‌گردد همگی وجود داشته و بودجه‌هایی که به مجلس می‌آید همکاری‌های لازم با توجه به شرایط بودجه‌ای انجام می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان گفت: به نظر من مشکل مالی نداریم مشکل اصلی بسترسازی است برای اینکه نخبگان را باور داشته باشیم؛ البته اینها فقط نخبگان علمی تحصیل‌کرده نیستند مثلا در یک روستایی یک فردی که سواد آکادمیک هم ندارد یک سیستم آبیاری را برای اراضی خود اختراع کرده که تحصیلاتی نیز ندارد اما یک نخبه است. بنابراین باید بسترسازی لازم انجام شود که متاسفانه از آن غفلت می‌کنیم./

پایان پیام

نخبگان سلول های بنیادی دولت   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

دخیا، سلطان سیو در ترکیب شیاطین سرخگلر شیاطین سرخ یک بار دیگر با واکنش‌هایش تیم خود را نجات داد.
ایلنا داوید دخیا منچستر منچستر یونایتد 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  

واکنش بازار به افزایش قیمت محصولات ایران خودروگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از واکنش منفی بازار نسبت به افزایش قیمت محصولات ایران خودرو دارد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

قیمت جدید 14 محصول پرتیراژ ایران خودرو اعلام شدگروه صنعتی ایران خودرو قیمت جدید محصولات پرتیراژ خود را اعلام کرد. این فهرست 14 محصول ایران خودرو را شامل می شود.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  اخبار داغ
  

لابی های قدرتمند طرح مبارزه با پوشاک قاچاق را متوقف کردعضو هیات مدیره اتحادیه صنف تولید‌کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با اشاره به توقف طرح مبارزه با عرضه پوشاک قاچاق گفت: لابی‌های قدرتمند عرضه‌کنندگان پوشاک قاچاق باعث توقف طرح شده است.
فارس قاچاق تهران تولید 

  

ارزش آفرینی طرح توسعه مکران با مبانی نظری امکان پذیر استبندرعباس- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان از توجه به توسعه سواحل مکران در برنامه توسعه ششم به عنوان یک اتفاق مطلوب در استان هرمزگان نام برد و گفت: این طرح توسعه بدون مبانی نظری نمی تواند ارزش آفرینی رضایت بخشی داشته باشد.
ایرنا بندرعباس بازی استان هرمزگان 

  

توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق در تهران/ لابی قاچاقچیان جواب داد؟سعید جلالی قدیری در مصاحبه با رادیو افزود: لابی قدرت و فشار یک جریان بسیار پرقدرت است و شکی در این
خبرفوری قاچاق تهران مصاحبه 

  

اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟لایحه بودجه برای ارائه در صحن مجلس، این روزها در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است، اما با توجه به پیش‌
خبرفوری اقتصاد اقتصاد ایران رشد اقتصادی 

  

قیمت طلا ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 26 دیتسنیم: قیمت سکه تمام‌ بهار آزادی در بازار تهران امروز، 3 میلیون و 915 هزار تومان شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت سکه و طلا 

  

منزل مسکونی به ارزش 15 میلیارد ریال در آشخانه وقف درمان شدبجنورد-ایرنا- معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی گفت: یک باب منزل مسکونی به ارزش 15 میلیارد ریال توسط زوج مانه و سملقانی برای دارو و درمان بیماران خاص در شهر آشخانه وقف شد.
ایرنا ریال درمان تندرستی 

  

تورم ظالمانه‌ترین مالیات بر قشر ضعیف جامعه استمعاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: تورم موجود نه‌تنها افراد بسیاری را ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به زیر خط فقر می‌کشاند، بلکه افراد فقیر از گذشته فقیرتر خواهند شد. لذا تورم ظالمانه‌ترین مالیات بر قشر پایین‌دست جامعه است که نیاز به کمک جدی دولت، سازمان‌های مردم‌نهاد و سایرین را می‌طلبد.
فارس تورم مالیات بهزیستی 

  

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از تورم 10میلیون درصدی ونزوئلا!به گزارش ایسنا به نقل از بیزینس تایمز، صندوق بین المللی پول در گزارشی پیش‌بینی کرد با تداوم روند فعلی، نرخ تورم ونزوئلا تا پایان امسال به 10 میلیون درصد برسد. ونزوئلا که دارای بالاترین نرخ تورم در جهان است از نوامبر سال 2016 تاکنون با پدیده ابرتورم دست به گریبان است...
انصاف‌نیوز صندوق بین المللی پول پول تورم 

  

ارز وارداتی کشور توسط بانک مرکزی تامین شدتهران- ایرنا- بانک مرکزی در راستای تامین حواله های ارزی واردات کشور، ارزهای یورو، درهم، یوان چین،وون کره، ربل روسیه و لیر ترکیه را تامین و به اندازه کافی به بازار تزریق کرد.
ایرنا ارز بانک مرکزی بانک