بسترهای لازم برای ورود نخبگان به عرصه‌های مختلف فراهم نیست/ از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نمی‌شود/ دولت در جذب نخبگان مقررات‌زدایی کند

فرهاد فلاحتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه تعداد دانشجو و یا دانش آموزانی که در عرصه‌های ملی و بین‌المللی صاحب رتبه می‌شوند بسیار قابل توجه است افزود: در حال حاضر ظرفیت نخبگان کشور بسیار زیاد است یعنی در هر عرصه‌ای از جمله علمی و فرهنگی نخبگان زیادی داریم و آمارهای مستندی هم وزارت علوم در این زمینه به طور مستمر منتشر می‌کند اخیرا نیز دکتر ستاری و دکتر…

بسترهای لازم برای ورود نخبگان به عرصه‌های مختلف فراهم نیست/ از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده نمی‌شود/ دولت در جذب نخبگان مقررات‌زدایی کند

فرهاد فلاحتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه تعداد دانشجو و یا دانش آموزانی که در عرصه‌های ملی و بین‌المللی صاحب رتبه می‌شوند بسیار قابل توجه است افزود: در حال حاضر ظرفیت نخبگان کشور بسیار زیاد است یعنی در هر عرصه‌ای از جمله علمی و فرهنگی نخبگان زیادی داریم و آمارهای مستندی هم وزارت علوم در این زمینه به طور مستمر منتشر می‌کند اخیرا نیز دکتر ستاری و دکتر غلامی آماری در این زمینه به کمیسیون ارایه دادند اما این مهم است که تا چه میزان از این همه ظرفیت یعنی جامعه نخبگانی کشور استفاده می‌شود.

بسترهای لازم برای ورود نخبگان به عرصه های مختلف آماده نیست

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی افزود: به نظر می‌رسد که بسترهای لازم برای ورود نخبگان به عرصه های مختلف آماده نیست حتی متاسفانه شعارش را هم می‌دهیم جلسات و سمینار را هم برگزار می‌کنیم اما وقتی به جای اصلی یعنی استفاده از ایده نخبه می‌رسیم که باید نتیجه آن را ببیند، می‌لنگیم.

فلاحتی ادامه داد: در حال حاضر صدها نفر نخبه همین امروز آماده هستند تا وضعیت خودروسازی کشور را متحول کنند حتی صدها ایده هم دارند اما خروجی اینها هرز می‌رود. یعنی عملا هیچ خروجی ندرد. حتی در اکثر عرصه‌های دیگر نیز این مشکل وجود دارد.

دولت در کنار بسترسازی باید برای جذب نخبگان مقررات‌زدایی کند تا نخبه از ارائه ایده خود پشیمان نشود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: به نظر می رسد که باید به سمتی برویم که بسترهای ورود نخبگان را آماده کنیم البته اینگونه هم نیست که بسترهای لازم برای ورود نخبگان در هیچ جایی آماده نیست مثلا در عرصه‌هایی مثل نانو تکنولوژی، سلول‌های بنیادی، انرژی هسته‌ای و حتی صنایع دفاعی بسترهای خوبی آماده شده و حتی نتایج آنها هم به خوبی دیده می‌شود. پرتاب ماهواره مخابراتی به فضا و یا موسسه رویان کار نخبگان ایرانی است و در حالی که جایگاه آن آماده شده، نتیجه آن را می‌بینیم.

مقررات دست و پاگیر نخبه را پشیمان می‌کند

فلاحتی با اشاره به اینکه اولین کار در امر جذب نخبگان این است که دولت باید مقررات‌زدایی کند تصریح کرد: مقررات دست و پاگیر زیادی داریم یعنی اگر یک جوان نخبه صاحب یک ایده باشد و بخواهد آن را ارائه دهد کلاف سردرگم سیستم اداری وی را پشیمان می‌کند مشکل دیگر نیز خلاء‌های قانونی است که ممکن است باعث شود نتوانند با این نخبه قرارداد ببندند یا تشویقات لازم را داشته باشند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: دولت یک لایحه ویژه باید برای بسترسازی ورود نخبگان به عرصه‌های متعدد علمی به مجلس ارایه دهد تا بتوانیم آن را به شکل قانون درآوریم و با برطرف کردن مشکلات از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی در مورد کمک‌های لازم در این زمینه خاطر نشان کرد: در بخش پژوهش، معاونت علمی ریاست جمهوری که ورود نخبگان کشور در حیطه‌های علمی است و مواردی از این دست، مربوط به حوزه علمی کشور می‌شود و بودجه کشور که می‌آید مجلس با توجه به شرایط بودجه‌ای معمولا همکاری لازم را انجام می‌دهد و کمک می‌کند.

آمار دانشجویانی که خارج از کشور تحصیل می‌کنند تکان دهنده است

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: آمارهای تکان دهنده‌ای از تعداد دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند داریم و بخش عمده آنها کسانی هستند که بسیاری از دانشگاه‌های خارج از کشور آنها را بورسیه کردند و با همین دلار به آنها پول می‌دهند که از ظرفیت ذهنی آنها استفاده کنند.

عضو مجمع نمایندگان استان خراسان جنوبی ادامه داد: ما به راحتی 12 سال از ظرفیت دانش‌آموز استفاده می‌کنیم 4 سال لیسانس می‌گیرد حالا وارد دانشگاه اروپایی می‌شود رنکینگ جهانی خوبی نیز دارد بورسیه هم می‌گیرد تا برای آنها کار کند. باید پرسید چرا؟ در واقع این چرایی باید پاسخ داده شود در واقع این مهمترین آسیب است که مثلا یک اندیشمند ایرانی در خارج از کشور یک اختراعی انجام می‌دهد و ما تازه متوجه می‌شویم که چند سال پیش از ایران رفته است. اینها ضعف‌ها و آسیب‌های جدی کشور است.

فلاحتی درباره اینکه مجلس همکاری لازم را در بحث بودجه دارد افزود: کمک‌هایی که دولت پیشنهاد داده و به بخش پژوهش برمی‌گردد همگی وجود داشته و بودجه‌هایی که به مجلس می‌آید همکاری‌های لازم با توجه به شرایط بودجه‌ای انجام می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان گفت: به نظر من مشکل مالی نداریم مشکل اصلی بسترسازی است برای اینکه نخبگان را باور داشته باشیم؛ البته اینها فقط نخبگان علمی تحصیل‌کرده نیستند مثلا در یک روستایی یک فردی که سواد آکادمیک هم ندارد یک سیستم آبیاری را برای اراضی خود اختراع کرده که تحصیلاتی نیز ندارد اما یک نخبه است. بنابراین باید بسترسازی لازم انجام شود که متاسفانه از آن غفلت می‌کنیم./

پایان پیام

نخبگان سلول های بنیادی دولت   اخبار برگزیده
  

همه چیز درباره افزایش یا کاهش قیمت خودرو در سال آیندهپیش‌بینی قیمت خودروهای داخلی در سال 98 با توجه به نوسانات بازار ارز که یکی از مولفه‌های خودروسازان برای تأمین مواد اولیه و قطعات است، کمی دشوار به نظر می‌رسد.
خودروتک افزایش قیمت کاهش قیمت ها قیمت ارز 

  

پلیس اعلام کرد خبر خسارت به خودروی نیروی انتظامی در درگیری شهروندان دزفول و اندیمشک کذب است.
نامه نیوز نیروی انتظامی پلیس فضای مجازی 

  

رییس جمهور سابق ایران گفت‌وگویی متفاوت با خبرورزشی داشت. او از مارادونا، انتقال تیم‌ها به شهرستان‌ها، جام جهانی و ورود بانوان به ورزشگاه‌ها گفت.
نامه نیوز احمدی نژاد رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

خبر خوش برای دارندگان خودروهای گازسوزمدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به افزایش قیمت سی ان جی به میزان 10 درصد از سال آینده گفت: طبق مصوبه هیئت دولت، قیمت این سوخت تا 5 سال آینده ثابت خواهد ماند.
خودروتک ایران رانندگی استاندارد 

  

فرمانده مرزبانی استان کردستان ‌با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح گفت: اشرار مسلح ‌قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند.
نامه نیوز اشرار استان همدان استان کردستان 

  

گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت نهایی پژو 301پژو 301 در کنار 2008 و 508 محصولاتی بودند که از آن‌ها به اسم میوه‌های برجامی صنعت خودرو یاد می‌شود. بعد از بروز تنش‌های بین‌المللی و آغاز تحریم‌ها، همکاری پژو و ایران‌خودرو آسیب شدیدی دید. طبیعتاً 301 نیز از این بحران بی‌نصیب نماند. حالا خبر می‌رسد که با اتخاذ راهکارهایی قرار است که این خودرو راهی بازار شود ولی با قیمتی نامعلوم.
خودروتک قیمت پژو ایران خودرو 

  

کمتر از 24 ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعار‌های اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. پلیس لندن زخمی شدن یک جوان 27 ساله با چکش از ناحیه سر را تایید کرده است.
نامه نیوز حمله تروریستی لندن نیوزیلند 

  

قیمت خودرو چقدر دیگر پایین می آید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، 400 هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می‌شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان 10 تا 20 درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
نامه نیوز وزارت آموزش و پرورش آموزش مجلس شورای اسلامی 

  

الان خودرو صفر کیلومتر بخریم یا بعد از عید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

90 گروه خسارت خانه های سیل زده گلستان را ارزیابی می کندگرگان - ایرنا - مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان گفت: 90 تیم ارزیاب خسارت با حضور در مناطق سیل زده گلستان، خسارت های وارد شده به منازل این مناطق را بررسی می کنند.
ایرنا سیل تهران رانش زمین 

  

حضور مردم در کمک به آسیب دیدگان بسیار ارزشمند است/ افزایش تولید، راه دستیابی به توسعه و پیشرفت استرئیس جمهور وظیفه همگانی را در دوره کنونی، تلاش برای کاستن از سختی ها و کمک به حل مشکلات مردم بویژه در مناطق سیل زده دانست و تاکید کرد: اولویت اصلی امروز در مناطق سیل زده، امدادرسانی و تلاش برای رفع مشکلات مردم آسیب دیده و جبران خسارت های ناشی از سیل است و دولت با همه توان برای حل این مشکلات و جبران خسارت های ناشی از حوادث اخیر تلاش می کند.
برنا تولید حسن روحانی رئیس جمهور 

  

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 98/01/06|نرخ خرید دلار از مردم کاهش یافتقیمت دلار در صرافی‌های بانک‌ها 12هزار و 950 تومان تعیین شده است.
تسنیم قیمت افزایش قیمت قیمت نفت 

  

قیمت سکه و ارز در روز ششم فرودینبا وجود تعطیلات ثبات در بازار ارز و طلا حاکم شده است.
ایلنا قیمت یورو ارز 

  

طرح های افتتاحی ایمیدرو پارسال 2.1 میلیارد دلار ارزش داشتتهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارزش طرح های افتتاح شده توسط سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) دربخش معدن و صنایع معدنی در سال 1397 به بیش از 2 میلیارد و 170 میلیون دلار رسید.
ایرنا دلار تهران ایرنا 

  

روز ملی هنرهای نمایشی؛ ارزیابی عملکرد یکسال تئاترتهران- ایرنا- پژوهشگر تئاتر با اشاره به اهمیت بررسی وضعیت تئاتر در سال گذشته گفت: روز ملی هنرهای نمایشی باید روزی برای ارزیابی عملکرد یکسال تئاتر باشد.
ایرنا نوروز تئاتر تهران 

  

آغاز پویش لبخند مهربانی "گلستانم ارزوست"سازمان بهزیستی کشور در راستای حمایت از افراد آسیب دیده از سیل استان گلستان؛ پویش لبخند مهربانی "گلستانم آرزوست" را برای حمایت از این افراد کلید زد.
تسنیم بهزیستی سیل استان گلستان 

  

آندره آ پیرلو، ستاره سابق میلان و یوونتوس، معتقد است که اینتر با لائوتارو مارتینس بهتر از زمان حضور مائورو ایکاردی بازی می کند.
ورزش۳ ستاره بازی 

  

از ثبت رکوردهای جدید تا چالش های ارزی در معاملات کالایی بورستهران- ایرنا- مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه با افزایش حجم معاملات رکوردهایی جدیدی در سال 97 به ثبت رسید، گفت: پارسال نوسانات نرخ ارز بر همه بازارهای کالایی تاثیر گذار بود که بورس کالا نیز از این قاعده مستثنی نبود.
ایرنا تنظیم بازار سازمان بورس و اوراق بهادار بورس کالا