اعتماد   |  سیاسی  |  

باید از تخاصم پرهزینه میان ایران و آمریکا خارج شد / به سمت یک توازن در ارتباط با شرق و غرب برویم / بزرگ‌ترین تهدید برای کشور دچار چالش شدن حق حاکمیت ملی است

حسین نورانی‌نژاد گفت: باید اصل مسائل فیمابین ایران و آمریکا را به نحوی مدیریت کرد و از این تخاصم پرهزینه خارج شد تا به سمت یک توازن در ارتباط با شرق و غرب برویم. مساله‌ای که عدم تحققش موجب سوء استفاده بسیاری از دشمنان و رقبای منطقه‌ای و غیر منطقه‌ای شده است.

باید از تخاصم پرهزینه میان ایران و آمریکا خارج شد / به سمت یک توازن در ارتباط با شرق و غرب برویم / بزرگ‌ترین تهدید برای کشور دچار چالش شدن حق حاکمیت ملی است

اعتمادآنلاین|  حسین نورانی‌نژاد سخنگوی حزب اتحاد ملت، در ارزیابی عملکرد دولت و مجلس در سال گذشته، اظهار کرد: در سال 99 جهان با بحران بزرگ کرونا مواجه شد و کشور ما نیز از کشورهایی بود که مرگ و میر بالایی ناشی از این ویروس داشت؛ دولت هم توانمندی مالی لازم را برای قرنطینه نداشت و در مجموع هم حاکمیت و هم مردم با این بحران فراگیر جهانی مواجه شدند و سال سختی را پشت‌سر گذاشتند. 

 

به گزارش ایلنا، وی افزود: همچنین ما با تحریم‌ها نیز مواجه بودیم که البته کنار رفتن ترامپ از ریاست‌جمهوری آمریکا نویدبخش این شد که با دیپلماسی فعال از این تحریم‌های سخت خارج شویم و با توجه به دو تجربه متفاوت دوره اوباما و ترامپ، مطالبه حل اساسی مسائل فیمابین ایران و آمریکا فراگیر شود؛ اساسا برآورد من این است که سیاست خارجی تنش‌زدا از موضوعات اصلی باشد که در انتخابات 1400 مورد توجه بخش بزرگی از جامعه قرار خواهد گرفت چون عملا نقش مهم این عامل در معیشت و آرامش مردم درک شده‌است. 

 

سخنگوی حزب اتحاد ملت بیان‌کرد: در واقع باید گفت راهبردهای پیشین، اگر در زمان خودش هم موجه بود که همان هم جای بحث و بررسی دارد، قطعاً با تغییراتی که در دولت آمریکا صورت‌گرفته و نسبت دیگر کشورها با این دولت و توان اجماع‌سازی که دولت بایدن به نسبت دولت ترامپ دارد و این که بالاخره معقول‌تر از دولت پیشین است، ضمن حل و فصل مساله برجام، باید اصل مسائل فیمابین ایران و آمریکا را به نحوی مدیریت کرد و از این تخاصم پرهزینه خارج شد تا به سمت یک توازن در ارتباط با شرق و غرب برویم. مساله‌ای که عدم تحققش موجب سوء استفاده بسیاری از دشمنان و رقبای منطقه‌ای و غیر منطقه‌ای شده است.

 

نورانی‌نژاد گفت: متاثر از این مسائل و مسائل مدیریتی در اداره کشور به لحاظ اقتصادی نیز سال خوبی را پشت‌سر نگذاشته‌ایم و تورم و کاهش روزانه ارزش پول و قدرت خرید، امان مردم را بریده است. به نظر می‌رسد با توجه به بودجه‌ای که برای سال آینده در نظر گرفته‌شده، سال 1400 نیز سال خوبی نخواهد بود و احتمالا سالی با افزایش تقدینگی شدید و تورمی بالاتر از سال 99 خواهیم داشت که بسیار نگران‌کننده‌است و چه بسا تبعات اجتماعی و اعتراض بخش‌های مختلف جامعه را در بر داشته باشد. 

وی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری 1400 گفت: برای انتخابات چند عامل وجود دارد که می‌تواند در میزان مشارکت مردم در انتخابات تاثیرگذار باشد؛ یکی حل یا تداوم تحریم‌هاست و دیگری، میزان کنترل کرونا و توزیع و تزریق واکسن آن است. 

 

وی به تزریق واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: مردم از طریق اخبار سایر کشورها متوجه خواهند شد که ما در روند تزریق واکسن چقدر عقب هستیم و اگر این مسأله همچنان با تأخیر همراه باشد و با افزایش سفرهایی که در ایام نوروز پیش آمده با موج جدیدی از افزایش شدید کرونا مواجه می‌شویم که بر روی مشارکت مردم در انتخابات 1400 تأثیر منفی خواهد گذاشت. 

 

وی گفت: پیشرفت ما در تولید واکسن داخلی حائز اهمیت است اما اینکه نتوانسته‌ایم کماکان به میزان قابل قبولی واکسن تهیه و تزریق کنیم یک ضعف بزرگ برای نهادهایی است که در این زمینه مسئولیت دارند و به رغم اینکه کشور ما از کشورهایی است که بالاترین تلفات را داشته است، این تأخیر، ناکارآمدی آزاردهنده‌ای برای مردم محسوب می‌شود. 

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: بر این اساس مشارکت در انتخابات یک مشارکت متوسط خواهد بود به خصوص اینکه انتخابات شوراها نیز با انتخابات ریاست جمهوری همزمان شده است، مگر این که حضور ناگهانی کاندیداهای جذاب و رقابت‌ساز، فضای رخوت کنونی را تغییر دهد. 

 

نورانی نژاد تأکید کرد: فعلا که چهره‌های مطرح و موج‌ساز اصلاح طلبان رغبتی برای فعالیت در انتخابات نشان نداده‌اند و عده‌ بسیاری از آنها معتقدند که از سد نظارت استصوابی که هیچگاه خارج از تعلقات جناحی نبوده، نمی‌توانند عبور کنند یا تقابل بخش‌های موازی با قدرت دولت چنان است که برای پرهیز از تشدید تنش‌ها کناره می‌گیرند که اینها اتفاقات خوبی برای یک نظام جمهوری نیست. در جمهوری اسلامی بنا نبود که ما به این نقطه برسیم اما متأسفانه با اعمال نظارت استصوابی و تضعیف نهادهای انتخابی توسط نهادهای موازی عملاً شاهد هستیم که هرچه جلوتر می‌رویم، نهاد انتخابات و نهادهای انتخابی در کشور ضعیف و ضعیف‌تر شده‌اند.

 

سخنگوی حزب اتحاد ملت گفت: بزرگترین تهدید برای کشور این است که حق حاکمیت ملی به معنای اعمال اراده آزادانه مردم در سرنوشت خود دچار چالش شود. 

 

وی اظهار کرد: مقدم بر مشارکت بالا در انتخابات، باید به دیگر شاخص‌های یک انتخابات مطلوب همچون آزادی انتخابات پرداخت تا آحاد جامعه در بین کاندیداها کسی که آن‌ها را نمایندگی کند، داشته باشند. حرف‌های موجود در دل جامعه در نگاه کاندیداها وجود داشته باشد. انتخابات، انتخاباتی رقابتی باشد و احزاب و نهادها در آن نقش موثری داشته باشند و در نهایت اینکه همه موضوعات در یک فرآیند سالم انتخاباتی رقم بخورد.

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: در کشور ما تجربه نشان داده‌است که چنین انتخاباتی معمولاً مشارکت مردم را نیز در بر خواهد داشت وگرنه می‌دانیم که در برخی کشورهای به ظاهر جمهوری و دارای انتخابات، انتخابات‌هایی برگزاری می‌شود که بالای 90 درصد مردم در آن شرکت می‌کنند اما هیچ‌کس به چشم انتخابات واقعی به آن‌ها نگاه نمی‌کند؛ چون شاخص‌‌های مهم دیگری چون آزادی و رقابتی بودن انتخابات، در آن‌ها رعایت نشده است.

ایران ایران و آمریکا جمهوری اسلامی   اخبار برگزیده
  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، لعیا جنیدى - معاون حقوقى رییس جمهور در گفت و گو با ایران گفت: روابط بانکی و مالی بین‌المللی بسیار مهم است و این روابط پیش شرط صادرات موفق، پیش‌شرط جهش تولید، پیش شرط پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید است، ارتباط با نظام بانکی دنیا برای کشور امری حیاتی است. رئیس جمهوری بتوانند این زمینه را فراهم کنند، تحفظ را مطرح کرد…
نامه نیوز جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی رهبر انقلاب 

  

لاریجانی برای کاندیداتوری، شرایط مطلوبی ندارد/ با کاندیداتوری رئیسی، لاریجانی کاندیدا نخواهد شد/ رئیسی و قالیباف قطعاً باهم رقابت نخواهند کرد/اجماع کامل اصولگرایان بر روی رئیسی به معنای رأی‌آوری قطعی استکنشگر سیاسی اصولگرا گفت: آقای لاریجانی جزو افراد استثناء هستند که شرایط ایشان واقعا پیچیده است، سایر افراد حمایت یکی از جناح‌ها را با خود دارند اما آقای لاریجانی یک وضعیت پیچیده بینابینی دارد. حتی اگر برخی طیف‌ها در جریان اصولگرا بخواهند از ایشان حمایت کنند و ببینند که ایشان مورد حمایت جریان‌های اصلاح‌طلب هم قرار گرفته‌اند، ممکن است حمایت خود را پس بگیرند.
ایلنا علی لاریجانی انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان 

  

از شکایت نماینده مجلس از راهور بی‌اطلاعم/فوت 26 تهرانی در بهمن‌ماه به دلیل خاموشی معابررییس پلیس راهور تهران بزرگ از شکایت نماینده مجلس از پلیس راهور به دلیل درگیری با مامور این پلیس اظهار بی اطلاعی کرد.
ایلنا پلیس راهور ماه پلیس 

  

انتقام سخت فوتبال ایران از AFC / سنگ تمام باشگاه های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیابا صعود فولاد به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا ، تنها کشوری که با 4 نماینده در لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب حاضر می شود ، ایران است.
خانه فوتبال انتقام فوتبال ایران 

  

نبویان: واگذاری جزایر ایران به چین دروغ محض استنایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: توافق با چین برد - برد است و واگذاری جزایر ایران به این کشور دروغ محض است.
فردا ایران ایران و چین چین 

  

محمود احمدی نژاد افشاگری می کند؟ | مطالبی دارم که وقت انتخابات می گویممحمود احمدی نژاد این روزها بساط جلسات انتخاباتی را برپا کرده و هر روز در جمع طیفی از اقشار مردم سخنرانی می کند. او اخیرا وعده داده است در ایام انتخابات مسائلی را بیان خواهد کرد.
۵۵ آنلاین احمدی نژاد زمین ایران 

  

نگاه سکه‌بازان به مذاکرات برجامی/ علت اصلی کاهش قیمت سکه چه بود؟در اولین روز هفته، سکه یک حمایت قیمتی مهم را از دست داد. روز شنبه، فعالیت فروشندگان در بازار سکه زیاد بود و این فلز گرانبها به زیر محدوده حمایتی 10 میلیون و 500 هزار تومان رفت. ساعت 4 بعدازظهر، سکه امامی در بازار با قیمت 10 میلیون و 450 هزار تومان معامله می‌شد که 150 هزار تومان کمتر از روز پنج‌شنبه بود.
اقتصادنیوز قیمت 

  

احمدی‌نژاد: به فضل الهی از کسی نمی‌ترسمرئیس دولت نهم و دهم گفت: به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض خواهم کرد و به فضل الهی از کسی هم نمی‌ترسم.
مثلث احمدی نژاد بهاره رهنما دولت 

  

برخی یکسری وعده‌ها می‌دهند که نمی‌توانند آن را عملی کنند بعد می‌گویند نمی‌گذارند ما کار کنیمکسانی که می گویند رئیس جمهور بیشتر از 15 درصد اختیار ندارند دروغ می گویند، اینها یکسری وعده ها می دهند بعد که نمی توانند آن را عملی کنند، می گویند نمی گذارند ما کار کنیم و رئیس جمهور اختیار ندارد!
مستقل‌آنلاین دانشگاه امیرکبیر امیرکبیر ایران 

  

جک S5 فیس لیفت با موتور جدید در بازار ایران + عکسجک S5 یکی از خودروهای چینی است که در بازار ایران توانست اطمینان مصرف کننده را جلب کند. شرکت عرضه کننده این خودرو حالا نسخه جدیدی از این خودرو را روانه بازار می کند.
خودروتک خودرو ایران عکس 

  

سیگنال ارزی به افزایش قیمت خودرو در کارخانهدولت در حالی مبنای محاسبه حقوق ورودی کالا در گمرک را در بودجه 1400، نرخ حاشیه بازار ارز در نظر گرفته که این موضوع سبب رشد هزینه تولید خودروهای داخلی خواهد شد...
خودروتک افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

یارانه معیشتی ماه رمضان تصویب شد / مبلغ پرداختی چقدر است؟حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: در آستانه ماه رمضان هستیم و امیدواریم از این ماه مبارک همه ما بتوانیم استفاده کنیم.
مستقل‌آنلاین ماه ماه رمضان ماه رجب 

  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  اخبار داغ
  

تصاویر آیت الله علم الهدی پس از مبتلا شدنش به کرونا+فیلمفیلمی از نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد پس از مبتلا شدنش به ویروس کرونا منتشر شده است.
اقتصادنیوز ویروس مشهد 

  

کرونای انگلیسی در 10 کشور بیداد می‌ کند + عکسنوع جهش‌یافته کووید-19 موسوم به کرونای انگلیسی در سراسر اروپا در حال گسترش است؛ اما از سوی مقامات اروپایی در چند هفته گذشته چندان جدی گرفته نشد. این نوع ویروس ناگهان طغیان کرده و در بیش از 10 کشور اروپایی شیوع یافته است. گونه‌های دیگری از این ویروس که در آفریقای جنوبی کشف شده است، به‌شکل قابل‌توجهی در اروپا دیده می‌شود.
گسترش عکس بهار امانوئل مکرون 

  

بورس برمی‌گردد؟دو کارشناس پیش بینی کردنداقتصاد نیوز: گرچه در بازار سهام همچنان بازیگران در یک وضعیت سرد و بی کسلی به انتظار روزهای آینده هستند، اما برخی از نشانه‌های مثبت بازگشت بازار خبر می‌دهند.
اقتصادنیوز اقتصاد سهام 

  

جزییات رنگ‌بندی جدید کرونایی در کشورنقشه جدید رنگ‌بندی کرونا در کشور، دوشنبه 23 فروردین از سوی وزارت بهداشت منتشر شد که بر اساس آن 295 شهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته‌اند.
اقتصادنیوز رنگ وزارت بهداشت 

  

افزایش 13 درصدی فوتی ‌های کرونا در خوزستانسخنگوی ستاد مدیریت کرونا خوزستان با اشاره به افزایش 13 درصدی فوتی‌های کرونا در خوزستان نسبت به هفته قبل، گفت: روند ابتلا به کرونا روزانه در اهواز 700 تا 800 نفر است که یکی از دلایل آن، میزان زیاد انجام تست است.
گسترش اهواز خرمشهر 

  

دیگر ماسک به تنهایی برای جلوگیری از کرونا کافی نیستپیام طبرسی ( رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ) : شرایط خیلی سخت است. واقعا کسانی که در کرونا کار کردند، فرسوده شدند. شرایط پراسترس و پرفشار بود.
۵۵ آنلاین ماسک بیمارستان کار 

  

آبی یا گازی؛ کدام کولر در انتقال ویروس کرونا خطرناک‌تر است؟ + ویدئوآبی یا گازی؛ کدام کولر در انتقال ویروس کرونا خطرناک‌تر است؟
۵۵ آنلاین ویروس 

  

دومین اطلاعیه قرارگاه عملیاتی مقابله با کروناقرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا تاکید کرد: هرگونه محدودیت و الزامات محدودیت زا باید بر اساس وضعیت رنگ بندی شهرها، اعمال شود و ملاک عمل در این عرصه، اعلام وضعیت رنگ بندی شهرها، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ابلاغ آن از طریق وزارت کشور است.
فردا وزارت کشور وزارت بهداشت آموزش 

  

برخورد قاطع آیت‌الله علم الهدی با اظهارات خرافی یک طلبه درباره کروناوضع ضدخرافی آیت الله علم الهدی، در مقابل اظهارات خرافی و نادرست یک طلبه در صحن آستان امام رضا(ع) را باید نیکو پنداشت و آن را مورد قدردانی قرار داد.
برنا 

  

رنگ بندی شهرهای کرونایی در (23 فرودین) + عکسرنگ‌بندی جدید کشور که از 23 فروردین اعمال می‌شود در اپلیکیشن ماسک منتشر شد.
گسترش رنگ عکس اپلیکیشن 

  

اولین اسکی ماراتن روسیه بعد از کرونا رکوردشکنی کردبیش از 3200 نفر در اسکی ماراتن اوگرا شرکت کردند که حضور این تعداد اسکی باز یک رکورد در تاریخ برگزاری رقابت ها محسوب می شود.
۵۵ آنلاین اسکی روسیه ویروس 

  

آیا واکسن کرونا از مردم حفاظت می کند؟پزشکان نگران هستند که آیا ویروس کرونا ممکن است مانند آنفلوانزا باشد که هر ساله به واکسن جدیدی احتیاج دارد یا خیر، هم به این دلیل که این ویروس سریع جهش می‌کند و هم به دلیل اینکه ایمنی در اثر واکسن به سرعت از بین می‌رود.
برنا ویروس آنفلوانزا 

  

انتخاب آقای بازیگر بین واکسن کرونای ایرانی و خارجیمحمد صادقی، بازیگر سینما و تلویزیون گفت: بدون شک هر واکسنی که جواب دهد را می‌زنم و اگر واکسن ایرانی عملکرد خوبی داشته باشد چرا سراغ نسخه خارجی بروم، ما متخصصان بزرگ و متبحری داریم که قطعا می توانند بهترین نمونه واکسن را تولید کنند.
۵۵ آنلاین دوربین تلویزیون جوانان