فردا   |  اقتصادی  |  

برنامه هدفمند دولت برای مهار تورم انتظاری

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: آسیب‌شناسی تورم انتظاری، مهم‌ترین مسئله در اصلاح یارانه‌ها است و دولت برنامه مشخص و هدفمند برای مهار این تورم انتظاری دارد.

برنامه هدفمند دولت برای مهار تورم انتظاری

سیداحسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت، در ساعات پایانی روز گذشته ‌در برنامه زنده خبری، با بیان اینکه براساس آسیب‌شناسی تورم انتظاری مشکل اصلی در اجرای طرح اصلاح یارانه‌ها می‌تواند باشد، اظهار داشت: دولت برنامه‌های جدی برای کنترل آن دارد.

وی در این راستا به کنترل سیاست‌های ارزی اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح موجب کاهش تقاضای ارز شده و بسیاری از افراد که پیش از این برای گرفتن ارز 4200 تومانی صف می‌کشیدند این اشتها را نخواهند داشت و مطمئن هستم که در ادامه اجرا گزارش‌های کاهش تقاضا به دلار و ریال را خواهیم داشت.

وزیر اقتصادی دولت به عامل اطلاع‌رسانی هم اشاره کرد و بیان داشت: باید مردم را در جریان جزئیات این طرح قرار دهیم تا آنها هم در این زمینه همکاری کنند تأثیراتی که اجرای این طرح در افزایش قیمت دارد را اعلام کنیم و مواردی را که هیچ تأثیری بر قیمت آنها نمی‌کند نیز اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

خاندوزی همچنین ادامه داد: برای کنترل تورم انتظاری نظارت جدی بر تخلفات هم در دستور کار قرار می‌گیرد و نباید در این برنامه بزرگ اقتصادی برخی با سهل‌انگاری‌ها و تخلفات خود مسیر حرکت را کند کنند و در این دوران تحول اقتصادی دولت بدون اغماض با همه متخلفان برخورد خواهد کرد.

وی در ادامه بیان داشت: طرح اصلاح یارانه‌ها موجب کنترل ارز هم خواهد شد. گزارش‌هایی که پس از اختصاص ارز 4200 تومانی در سال 97 داشتیم نشان می‌داد که تقاضا برای واردات برای دارو چندین برابر شده بود و این نشانگر این مسئله است که برخی حتی از محل دارو نیز به فکر درآمد و منابع خودشان هستند.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به اینکه آیا نرخ ارز پس از این اصلاحات کاهش می یابد؟ گفت: عوامل مختلفی در کاهش نرخ ارز از درگیری‌های نظامی اوکراین و روسیه گرفته و تقاضای ارز تأثیر دارد اما با اطمینان می‌گویم که در هفته‌های بعدی گزارش‌های از کاهش تقاضا بر ارز را خواهیم داشت.

خاندوزی در پاسخ به اینکه یارانه‌ای که برای کالاهای اساسی به صورت پنهان داده می‌شد، چقدر است، عنوان کرد: در سال 1400 حدود 17 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی مورد نیاز مردم و نیز دارو تخصیص یافت و برآورد ما این است که اگر این طرح اجرایی نمی‌شد این رقم امسال به 25 میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کرد.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم نگاه منفی به یارانه‌ها ندارد، اظهار داشت: تا زمانی که اهداف اجرای این طرح محقق می‌شود اختصاص یارانه ادامه می‌یابد.

وزیر اقتصادی دولت در پاسخ به برخی افراد که می‌گویند دولت قصد دارد کسری بودجه خود را جبران کند، گفت: به‌ هیچ‌ عنوان دولت سیزدهم چنین قصدی ندارد و به پرداخت یارانه‌ هم معتقد است و تنها اختصاص آن از واردکننده را به مصرف‌کننده تغییر داده است.

خاندوزی در پاسخ به اینکه برخی اعتراضات در مورد اختصاص این یارانه‌ها به افراد وجود دارد، عنوان کرد: افرادی که درباره عدم مشمولیت یارانه‌ها سؤال دارند باید به سایت سازمان هدفمندی یارانه‌ها مراجعه کنند اما افرادی که درباره اینکه در کدام دهک قرار گرفته‌اند باید به سایت وزارت رفاه مراجعه کنند. اما در این میان اگر افرادی باشند که یارانه 45 هزار تومانی را دریافت می‌کردند اما یارانه کمک معیشتی را دریافت نمی‌کند به دستور رئیس جمهور آنها بررسی می‌شوند و هر زمانی به استحقاق آنها برای دریافت این یارانه رسیدیم از همان ابتدای اجرای طرح برای‌شان محاسبه خواهد شد.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌ها به اعمال قیمت‌های جدید چهار قلم کالای اساسی روغن، لبنیات، مرغ و تخم‌مرغ از امروز اشاره کرد و اظهار داشت: یارانه کمک‌معیشتی اردیبهشت قابل برداشت است.

سخنگوی اقتصادی دولت به فلسفه اجرای اصلاح یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: مثلاً میزان مصرف گوشت گوسفند در  افراد ثروتمند 27 برابر خانواده فقیر دهک اول است در بقیه اقلام هم اعداد 6 یا 10 برابر هم وجود دارد.

خاندوزی در ادامه گفت: شاید مردم فکر کنند که اصلاح این یارانه‌ها ابعاد بزرگ افزایش قیمت داشته باشد اما اصلاً اینطور نیست. اصلاح یارانه نهاده‌ها در تعدادی از کالاها افزایش قیمت ایجاد می‌کند که مشخص هستند. در این میان شاید برخی محصولات دیگر و یا غذاها که از این کالاها استفاده می‌شوند نیز افزایش قیمتی داشته باشند. مثلاً در چلو مرغ که گوشت مرغ استفاده می‌شود احتمالاً افزایش قیمتی داشته باشد اما مردم انتظار نداشته باشند که این اصلاح یارانه تورم در سایر خدمات مانند مسکن، حمل‌ونقل و غیره ایجاد کند.

وی افزود: دولت با جزئیات همه این خدمات و احتمال افزایش قیمت‌ آنها را بررسی کرده و کامل اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

منبع: فارس

دولت تورم درآمد   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

قیمت سکه رکورد زد/افزایش 80 هزار تومانی قیمت سکه در یک روزبازار طلا و سکه با وجود نوسانات افزایشی اونس جهانی و دلار در بازار آزاد، ثبات نسبی قیمت را تجربه می‌کند. این در حالی است که سکه امامی به تاثیر از شرایط با 80 هزار تومان افزایش قیمت روبرو بوده است.
فردا قیمت افزایش قیمت دلار 

  

خروج نجومی پول از بورس / غلبه قرمزها در بازار سهاماقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز 2 خرداد 1401 بازار سهام، شاخص‌های بازار سهام افت کردند و عرضه‌ی بازار افزایش یافت به طوری که در پایان معاملات تعداد نمادهای صف فروش بیشتر از صف‌های خرید بود.
اقتصادنیوز پول سهام شاخص 

  

نقش صندوق تضمین در بورس چیست؟رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اوراق مرابحه می‌تواند کمک‌کننده بودجه دولت باشد، گفت: این اوراق دست دولت را بازمی‌گذارد تا خرید کالاهای موردنیاز را از طریق سرمایه‌های خرد انجام دهد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار آستان قدس رضوی بودجه 

  

پیش‌بینی مهم از بورس فردابورس امروز تقریبا دو درصد نزول کرد اما همچنان در کانال 1٫5 میلیونی باقی مانده است. کارشناسان عقیده که این هفته بازار روند متعادلی را دنبال می‌کند.
گسترش ایران خودرو خودرو ایران 

  

کف و سقف قیمت خودروهای وارداتی مشخص شداقتصادنیوز: بنابر اعلام نماینده مرودشت، رویکرد مجلس این است که برای قیمت و حجم موتور خودرو سقفی تعیین نشود و دولت این موضوع را با تعرفه کنترل کند؛ یعنی خودروهایی که قیمت پایین‌تری دارند با تعرفه کمتر و خودروهای گران‌قیمت با تعرفه بیشتر وارد شود.
اقتصادنیوز خودرو دولت قیمت 

  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز دوشنبه 2 خرداد 1401اقتصادنیوز :در بازار امروز قیمت سکه و قیمت دلار متشکل افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

آمار کرونا امروز 2 خرداد 1401 در ایرانبنابر اعلام وزارت بهداشت، طی 24 ساعت گذشته 268 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه هفت نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز محمدرضا گلزار ایران وزارت بهداشت 

  

آمار امروز کرونا 2 خرداد | 7 فوتی و شناسایی 268 بیمار جدید کرونا در کشوربنابر اعلام وزارت بهداشت، طی 24 ساعت گذشته 268 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه هفت نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت 

  

در سال‌های اخیر بازار بورس به عنوان یکی از بسترهای مناسب سرمایه‌گذاری در ایران شناخته شده است اما بسیاری از افراد که در این بستر فعالیتی نداشته‌اند، سوال بورس چیست و چه ساز و کارهایی دارد؟ یک پرسش مهم محسوب می‌شود در ادامه به این بحث می‌پردازیم.
ایبنا ایران سرمایه 

  

تذکر جدی رئیس قوه قضائیه در مورد قیمت خودرومحسنی اژه‌ای: وعده‌هایی که وزارت صمت در مورد تولید و قیمت خودرو داد را پیگیری کنید و نگذارید وعده‌هایی که داده‌اند به فراموشی سپرده شود.
گسترش خودرو قیمت تولید 

  

واکسیناسیون کرونا؛ تزریق دز چهارم ضروری است؟عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا گفت: تزریق دوز چهارم واکسن کرونا برای مواجه نشدن با پیک هفتم این بیماری که ممکن است در فصل سرما ایجاد شود، ضروری است.
نامه نیوز واکسیناسیون درمان محمدرضا گلزار