اعتماد   |  سیاسی  |  

علیرضا علوی‌تبار در کلاب هاوس: درصورت شکل گیری معنای انتخابات در آن شرکت می‌کنیم

علیرضا علوی‌تبار رئیس کمیتهٔ برنامه‌ریزی و راهبردهای «جبههٔ اصلاحات ایران» در گفت‌وگوی شب گذشته در کلاب «دآد» در کلاب‌هاوس به سوالاتی پیرامون یادداشتش با عنوان «قواعد راهنما در انتخابات» پاسخ داد.

علیرضا علوی‌تبار در کلاب هاوس: درصورت شکل گیری معنای انتخابات در آن شرکت می‌کنیم

اعتمادآنلاین| علیرضا علوی‌تبار رئیس کمیتهٔ برنامه‌ریزی و راهبردهای «جبههٔ اصلاحات ایران» در گفت‌وگوی شب گذشته در کلاب «دآد» در کلاب‌هاوس به سوالاتی پیرامون یادداشتش با عنوان «قواعد راهنما در انتخابات» پاسخ داد.

 

به گزارش امتداد نکات زیر از جمله سخنان او در این گفت‌وگو با طیف متکثری از حاضران بود:*جبههٔ اصلاحات ایران بخش عمده‌ای از انرژی خود را صرف تصویب فرایندهای تصمیم‌گیری دموکراتیک کرده است که با مشارکت حداکثری نهایتاً به تصمیم واحد برسد.

 

*تنها در شرایطی خوب است در انتخابات شرکت کنیم که میان دو الگوی متمایز ادارهٔ کشور رقابتی معنادار برقرار شود.*از میان سه آرمان مدرنِ «همبستگی جمعی»، «آزادی فردی» و «برابری اجتماعی» در هر مقطعی وزن هر کدام در گفتمان و جهت‌گیری‌های اصلاح‌طلبان متفاوت بوده است. ‌بعد از دوم خرداد آرمان آزادی فردی برای ما اهمیت ویژه پیدا کرد و به دو آرمان دیگر توجه کافی نداشتیم. ‌امروز با قاطعیت می‌توانیم بگوییم که نابرابری باعث افزایش جرم، فقر و بیماری می‌شود ‌و چون این سه مشکل امروز بیشتر خودنمایی می‌کند، توجه ما به «برابری اجتماعی» در حال افزایش است.

 

*هر نیرویی نمی‌تواند حامل هر آرمانی باشد. وقتی صحبت از مبارزه با فساد می‌‌شود، نیرویی می‌تواند حامل این شعار باشد که اساساً ترکیبش متکی بر نیروهایی که به لحاظ رانتی قدرت یا ثروت به دست آوردند، نباشد یا نیرویی که از برابری صحبت می‌کند، باید نیرویی باشد که منافع و آینده‌اش در تداوم تبعیض نباشد.

 

*در جبهه اصلاحات ما وجوه مشترکی داریم و به لحاظ چهارچوب فکری این جبهه تحت تأثیر دو جریان اصلی است: جریان راست مدرن و جریان چپ مدرن. مثلاً چپ مدرن از رشد همراه با توزیع مجدد صحبت دفاع می‌کند. یا اگر از توسعه صحبت می‌کند استراژی توسعهٔ مشارکتی را انتخاب می‌کند. این دو جریان به تدریج خود را در معرض گفت‌وگوی با هم دیگر خود را قرار می‌دهند. هرچه جلوتر می‌رویم تمایزها مشخص‌تر می‌شود.

 

*به نظرم جبههٔ اصلاحات به این زودی تجزیه نمی‌شود، اما به نظر می‌رسد در بلندمدت و به طور طبیعی در جبههٔ اصلاحات با چند معیار دسته‌بندی به وجود می‌آید: یکی سطح اصلاحاتی‌ که دنبال می‌‌کند و دیگری جهت‌گیری‌های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی. استراتژی و راهبرد در سیاست حاصل ترکیب تحلیل ما از وضع موجود است و آرمان‌هایی که دنبال می‌کنیم. اگر افراد در این دو اختلاف داشته باشند، در راهبرد هم اختلاف خواهند داشت. جبههٔ اصلاحات تا به حال توانسته این طیف گسترده را جمع کند و کمابیش تعارض‌ها را با تصویب راهبردها مدیریت کند.

 

*انتخابات به چند دلیل مهم است: 1. حفظ نهاد انتخابات که بماند و از بین نرود. 2. استفاده از فرصت انتخابات برای ارتباط با مردم، گفت‌وگو و سازماندهی. 3. امکان تغییر ترکیب نهادهای انتخابی با کمک انتخابات و در نتیجه کمک به تقویت نیروهای طرفدار دموکراسی در درون حاکمیت و بسترسازی برای تحول نهادی که برای توسعه و دموکراسی بیشتر به آن توجه داریم.

 

*انتخابات باید از دعواهای تاریخی، هویتی و جماعتی به رقابت بر اساس برنامه‌ها تبدیل شود. این کار احزاب است و جبهه در واقع از محصول تحقیقات احزاب بهره می‌گیرد و وجهی از برنامه را پررنگ می‌کند که برای همه اعضای حاضر در جبهه قابل قبول باشد.

 

*ما باید سعی کنیم نوع رابطه را در داخل از صورت ستیز به سمت سازش ببریم. سازش نشان‌دهندهٔ این است که ما وجود همدیگر را به رسمیت می‌شناسیم. چه ما و چه رقبایمان خوب است از ستیز در عرصهٔ سیاست بکاهیم. مثلاً چهرهٔ آقای بهزاد نبوی چهرهٔ ستیز نیست و چهرهٔ گفتگو و کاهش درگیری است. حضور ایشان به عنوان نماد و رئیس جبههٔ اصلاحات نشان‌دهندهٔ این است که ما برای ستیز نیامده‌ایم.

 

*در انتخابات 1400 باید دو چیز را با مردم در میان بگذاریم: 1- چه می‌خواهیم؟ و 2- در چارچوب ساختارها و فرصت‌ها و تنگناهای موجود چه می‌توانیم بکنیم؟

 

*در این انتخابات هم به نوعی توافق با مردم نیاز داریم و هم نوعی توافق با قدرت مرکزی در حاکمیت. وقتی حکومت اجازه می‌دهد نماینده شما در انتخابات شرکت کند، باید متوجه باشد که دارد اجازه می‌دهد که شما حدودی از اختیارات را داشته باشید برای اجرای برنامه. اما نباید دایره را وسیع کنیم که تنش‌زا باشد. مواردی را تعیین کنیم که منجر به گفت‌وگو و توافق شود.

 

*اصلاحات ضروری است که در سه زمینه خود را نوسازی کند: گفتار سیاسی، تشکیلات و راهبردها.

 

*این‌که در چه مرحله‌ای کاندیدایی را معرفی کنیم و چه کسی را معرفی کنیم، مطابق با فرایند‌ شفاف و دموکراتیکی است که در حال بررسی و تصویب است.

وقتی فرآیند قابل دفاع باشد، از نتیجه‌اش حمایت می‌کنیم.

دموکراسی ثروت وزن   اخبار برگزیده
  

"عملیات روانی انتخابات"من هم مثل بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی نگران سرنوشت ایران و مردم هستم اما هیچ وقت معلول را بجای علت نمی نشانم.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری روزنامه روزنامه کیهان 

  

پدرخوانده‌ها را به وحدت تشویق می‌کنیم/ نبود نماینده حزبی زن در «شورای وحدت» نقصان بزرگی است/ چرا مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری فقط به رأی دادن خلاصه شده؟/شورای نگهبان تفسیر روشن «رجل سیاسی» را ارائه دهددبیرکل جامعه زینب(س) در گفت‌وگو با ایلنا به تشریح آخرین فعالیت‌های این تشکل، حضور و فعالیت‌شان در شورای وحدت و نظر این مجموعه درباره حضور و مشارکت زنان در انتخابات‌ها پرداخت.
ایلنا شوراهای شهر شوراهای شهر و روستا بهار 

  

پس لرزه‌های یک تصمیم بورسی25 بهمن ماه سال 1399، دامنه نوسان بورس با هدف تعادل بخشی به بازار سرمایه از حالت متقارن مثبت و منفی پنج به حالت نامتقارن مثبت 6 و منفی دو درامد تا شاید ضمن اینکه ترمز هیجانات منفی در بازار کشیده شود، سهام داران نیز ضرر کمتری را متحمل شوند.
اقتصادنیوز ماه سرمایه سهام 

  

ایران و عربستان دور دوم مذاکرات خود را برگزار می‌کنندمنابع آگاه از برگزاری دور دوم مذاکرات میان ایران و عربستان خبر دادند.
ایلنا ایران ایران و عربستان وین 

  

پشت پرده فروش ارزان خودروهای ایرانی در کشورهای عربیمدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت: این موضوع که قیمت خودروهای ایرانی در بازار خارجی کمتر از بازار داخلی است کاملا تکذیب می‌شود و رقم 1500 دلار برای برخی خودروها در بازار خارجی نیز صحت ندارد.
خودروتک خدمات پس از فروش ایران خودرو خودرو 

  

خبر مهم: پرسپولیس میزبان استقلال می‌شودبا شکست تیم استقلال و دیگر اتفاقاتی که در هفته سوم لیگ قهرمانان آسیا رخ داد، حالا دربی پایتخت در یک هشتم نهایی، جزو محتمل‌ترین مسابقات خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس استقلال فوتبال 

  

روحانی: واکسن پولی هم داریم«هیچ کشوری در دنیا واکسن را به مردم نفروخته‌است»؛ مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا این را می‌گوید و تأکید می‌کند «اگر واکسن پولی در ایران اجرایی شود، رتبه اول بی‌کفایتی در جهان را کسب می‌کنیم».
مثلث حسن روحانی درمان محمدرضا گلزار 

  

اگر قالیباف در انتخابات رای بیاورد چه بر سر مملکت خواهد آمد؟کامبیزنوروزی حقوقدان در کانال تلگرامی خود خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی در باره خطاهای او والیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق مجلس سوال کرد.
۵۵ آنلاین مجلس شورای اسلامی بودجه ریاست جمهوری 

  

محمدرضا خاتمی گزینه جدید اصلاح طلباندر حال حاضر محمدرضا خاتمی از ظرفیت‌های اصلاح‌طلبان پس از گزینه‌های حذفی است
فردا اصلاح طلبان محمدجواد ظریف شورای نگهبان 

  

رصد بازدهی بازار خودرو با بررسی قیمت 7 پرتقاضابا نگاهی به منحنی قیمت خودروهای منتخب در بازه زمانی انتهای اسفند 99 تا آخر فروردین 1400، مشخص می‌شود بازار خودرو در این مدت نزدیک به 5/ 7 درصد بازدهی داشته است. در واقع اگر این خودروها را به‌عنوان یک سبد کلی محصول در نظر بگیریم، ارزش آن در انتهای فروردین، حدود هشت درصد نسبت به آخر اسفند بیشتر شده است.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت 

  

«جبهه اصلاحات ایران» برای انتخاب کاندیدا وارد مصادیق نشده است/ فضا برای حضور نامزدهای متعدد فراهم نیست/ آقای خاتمی برای حضور در انتخابات با موانع رو‌به‌رو استدبیرکل حزب پیشرو اصلاحات ایران گفت: جبهه اصلاحات تاکنون نامزدی را برای حضور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری انتخاب نکرده است.
ایلنا ایران انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

احمدی‌نژاد: 25 سال است در این مملکت خوردند و بردنداحمدی نژاد وقتی(درسال84) کاندیدا شد در صداوسیما گفت 25 سال است در این مملکت خوردند و بردند، من گفتم اگر حضرت امام بود و این حرف‌ها را می‌شنید می‌گفت صلاحیتش را تأیید نکنند. به‌خصوص اوایل انقلاب کسانی که در این مملکت کار کردند، واقعا افراد صادقی بودند و اگر توانستیم در جنگ‌ها و بحران‌ها بالا بیاییم، با وجود اینکه آمریکا این‌طور نمی‌خواست.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رفتار زشت بازیکن پرسپولیس دوباره تکرار شد/ در انتظار تصمیم قاطع یحییدلیل احترام نگذاشتن به تصمیم یحیی از سوی برخی از بازیکنان پرسپولیس مشخص نیست و محمدحسین کنعانی‌زادگان هم حرکتش را تکرار کرد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو محمدرضا گلزار 

  

نماینده ایران در مذاکره با عربستان چه کسی بود؟خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نقل از منابعی با تأیید دیدار طرف‌های سعودی و ایرانی در بغداد، هدف از آن را تلاش برای بهبود روابط میان ریاض و تهران اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران عربستان فرانسه 

  

رؤسای قوا نامزد انتخابات نشوند/ اصولگرایان روی کاندیداتوری قالیباف به اجماع نمی‌رسند/ تعدد نامزدها همواره باعث شکست جریان اصولگرایی شده استدبیر سیاسی جبهه ایستادگی، گفت: توصیه من این بود که روسای قوا نامزد انتخابات نشوند؛ به لحاظ اینکه آن‌ها اکنون مسئولیت‌هایی که دارند که اگر به خوبی انجام دهند نفع آن برای مردم بیشتر است.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصولگرایان رسانه 

  اخبار داغ
  

سعید روستایی هم به کرونا مبتلا شدسعید روستایی کارگردان و فیلمنامه نویس نیز به کرونا مبتلا شد.
برنا فیلمنامه 

  

وضعیت نگران کننده فوتبالیست سرشناس پس از ابتلا به کرونا+عکسکاپیتان تیم فوتبال رئال مادرید که به ویروس کرونا مبتلا شده بود، شرایط جالبی در دوران قرنطینه نداشت.
۵۵ آنلاین عکس فوتبال رئال مادرید 

  

سعید روستایی هم کرونا گرفتعباس یاری، منتقد و نویسنده سینما که خود نیز به کرونا مبتلا شده و در بیمارستان بستری شده است، خبر از ابتلای سعید روستایی نویسنده و کارگردان به ویروس کرونا داد.
اقتصادنیوز نویسنده ویروس سینما 

  

جدیدترین آمار جهانی قربانیان کرونا + جدولبر اساس جدیدترین آمار، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان تاکنون به بیش از 145 میلیون نفر رسیده است.
اعتماد جدول برزیل ویروس 

  

ماجرای پول‌هایی که از بورس به خارج از کشور رفت!عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: حقوقی‌هایی که سرمایه‌های خود را از بازار سرمایه خارج کردند عمد
خبرفوری پول دولت یازدهم مجلس شورای اسلامی 

  

کشته شدن 13 بیمار کرونایی بر اثر آتش سوزی در یکی از بیمارستان های هندوقوع آتش سوزی در یکی از بیمارستان های بمبئی در هند 13 فرد مبتلا به کرونا را کشت.
۵۵ آنلاین بیمارستان آتش سوزی درمان 

  

جزییات واکسن کرونای انستیتو پاستور | ورود به فاز واکسیناسیون عمومی؛ پایان خردادرئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به جزئیات فاز سوم مطالعه انسانی واکسن ایرانی-کوبایی کرونا، با تاکید بر آنکه برند "پاستور" برندی است که نمی‌توانیم آن را بر روی هر واکسنی بگذاریم؛ زیرا یک برند 100 ساله است، گفت: از ماه‌ها قبل سعی کردیم که در طراحی، واکسنی را به عنوان واکسن پاستور طراحی و معرفی کنیم که اولا مطمئن باشیم که کاراست و ثانیا از کم بودن عوارضش کاملا مطمئن باشیم.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون ایران ایران و کوبا 

  

جزییات عرضه خودرو در بورس کالارئیس کمیته خودرو کمیسیون صنایع و معدن مجلس اظهار کرد: فروش خودرویی که از بورس خریداری می‌شود تا 2 سال مشمول مالیات 30 درصدی نسبت به نرخ خریداری شده می‌شود. این کار می‌تواند کمک کند تا جلوی سوداگری و خرید خودور به قصد سود گرفته شود.
گسترش خودرو خودروسازان بورس کالا 

  

سفر زیارتی به عراق در «طوفان کرونا»درحالی که ستاد ملی مقابله با کرونا، تردد با عراق را عامل اصلی سرایت ویروس جهش‌یافته کرونا به ایران دانسته و این تردد را محدود کرده، اما برخی گروه‌ها با وعده دعوتنامه و ویزا مردم را برای سفر زیارتی به این کشور تشویق کرده و کاروان اعزام می‌کنند.
۵۵ آنلاین سفر وزارت بهداشت عراق 

  

شباهت آدنو ویروس‌ها به کرونا / اثر ژنتیک بر میزان بروز علائم بالینی ویروس کرونارئیس انجمن ویروس شناسی گفت: آدنو ویروس‌ها یک نوع سرما خوردگی است که خیلی هم جدی نیست و در همان حد سرما خوردگی‌های معمولی است که سال‌های قبل هم، همراه ویروس‌های قدیمی کرونا و آنفوآنزا شیوع پیدا می‌کرد.
ایلنا ویروس ژنتیک خبرنگار