مهر   |  فرهنگی  |  

از جنجال مالیات سفر تا بازپس گیری کاخ مرمر

به گزارش خبرنگار مهر، در این هفته مالیات سفرهای خارجی که توسط نمایندگان مجلس مصوب شد جنجالی را به پا کرد. هنوز هم این جنجال ادامه دارد. در لایحه مصوب مجلس بدون آنکه نظری از وزارت میراث فرهنگی پرسیده شود، اعلام کردند که برای سفرهای خارجی مالیات مصوب شده است. براساس این مصوبه، سازمان امور مالیاتی مکلف است بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز برخی از موارد تبصره یک این مصوبه، از مرزهای…

از جنجال مالیات سفر تا بازپس گیری کاخ مرمر

به گزارش خبرنگار مهر، در این هفته مالیات سفرهای خارجی که توسط نمایندگان مجلس مصوب شد جنجالی را به پا کرد. هنوز هم این جنجال ادامه دارد. در لایحه مصوب مجلس بدون آنکه نظری از وزارت میراث فرهنگی پرسیده شود، اعلام کردند که برای سفرهای خارجی مالیات مصوب شده است.

براساس این مصوبه، سازمان امور مالیاتی مکلف است بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز برخی از موارد تبصره یک این مصوبه، از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی، وجوهی را به عنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز کند.

برخی از افراد جنجال به وجود آمده در باره مالیات سفر را اشتباه رسانه‌ها عنوان کردند و گفتند که مالیات سفر همان عوارض خروج است و قرار نیست قیمت آن تغییری کند منتها درباره این موضوع چند سوال مطرح شد. یکی اینکه چرا در همان مصوبه و چرا در تبصره‌ای به این موضوع اشاره نشد که این مالیات همان عوارض است و تنها نامش تغییر کرده است؟ سوال بعد اینکه گرفتن عوارض سابقه‌ای طولانی دارد و از سال 64 تاکنون هزینه‌ای بابت خروج از کشور از مسافران گرفته می‌شود. چرا تاکنون هیچ بحثی درباره تغییر نام آن نشده بود؟ سوال دیگر آنکه چرا رئیس فراکسیون گردشگری مجلس اعلام کرده که با این موضوع مخالف است و چون عوارض گرفته می‌شود دیگر نیازی به دریافت مالیات نیست و چرا اعلام کرده که پیگیر ملغی شدن آن خواهد بود؟ از سوی دیگر سازمان امور مالیاتی نیز به تازگی اعلام کرده که مصوبه اخیر مجلس همان وجوهی است که مطابق روال قانونی قبل وصول می‌شد.

به گفته معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی بدیهی است این برداشت علاوه بر وصول وجوه قبلی بابت خروج از کشور مالیات جدیدی بر سفرهای خارجی وضع شده، برداشت ناصواب است.

در این هفته همچنین یکی از نمایندگان مجلس در تذکری به وزیر میراث فرهنگی و گردشگری درباره نحوه مرمت گنبد شیخ لطف الله سوال کرده و گفته است با توجه به شرایط بحرانی گنبد، مرمت آن امری اجتناب ناپذیر بوده است. در واقع این یک تصمیم درستی بوده که به روش نامناسب اجرایی شده و حساسیت‌های جامعه میراث فرهنگی کشور را برانگیخته است. از طرفی شواهد نشان می‌دهد که به اصل برگشت پذیری در این پروژه حساس هیچ توجهی نشده است.

وزیر میراث فرهنگی در این هفته در نشستی با فعالان بخش خصوصی از جمله جامعه تورگردانان که بیشتر در حوزه ورود گردشگران خارجی در کشور فعالیت می‌کنند، اعلام کرد اگرچه وضعیت گردشگری بحرانی است و من هم هنوز در شوک هستم اما نباید خبرهای منفی در این حوزه باعث شود که در سطح بین المللی، اوضاع گردشگری ایران نامناسب جلوه داده شود. بنابراین بخش خصوصی باید به آمارهایی که ارائه می‌کند، توجه بیشتری داشته باشد.

علی اصغر مونسان همچنین اعلام کرد برنامه‌هایی برای برگرداندن وضعیت گردشگری به سابق از روز شنبه اجرا خواهیم کرد. همچنین گزارشی در مورد وضعیت حال حاضر به سران قوا و اعضای شورای امنیت ارسال شده است.

سید رضا هاشمی رئیس اداره دیپلماسی وزارت امور خارجه گفته است سند راهبردی بین وزارت خارجه و میراث فرهنگی تهیه شده است و امیدواریم به امضای دو وزیر برسد. همچنین در اولین جلسه ستاد هماهنگی تنظیم روابط اقتصادی خارجی، موضوع گردشگری اضافه شده است. بنابراین حضور فعالان بخش خصوصی می‌تواند بسیار مفید واقع شود. از سوی دیگر اعضای جامعه باستان شناسی کشور در بیانیه‌ای نسبت به نصب دوربین‌های مداربسته در محوطه‌های باستان شناسی انتقاد شدیدی به وزیر میراث فرهنگی داشتند و در این بیانیه نوشتند ابلاغیه وزارت میراث فرهنگی در محل کار کارشناسان بدعتی توجیه ناپذیر، شوم و مخرب است.

توجیه ناپذیر بودن چنین ابلاغیه‌ای از آنجایی است که می‌دانیم بسیاری از محوطه‌های باستانی به دلیل عدم تأمین اعتبار مالی فاقد ابتدایی‌ترین امکانات حفاظتی هستند و از این نظر حفاظت آنها یکی از نگرانی‌های کارشناسان است. پس چطور نصب دوربین‌های مداربسته در اولویت مدیریت وزارتخانه قرار گرفته است ولی نصب این دوربین‌ها در محوطه‌های جهانی در اولویت نیستند.

این هفته همچنین از سوی بنیاد مستضعفان خبر رسید که به زودی تا قبل از دهه فجر کاخ مرمر که در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده، به موزه هنر ایران تقدیم خواهد شد. در روزهای آتی خبرنگاران و عکاسان برای اولین بار وارد این کاخ خواهند شد.

مالیات سفر باستان شناسی   اخبار برگزیده
  

وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت خانگی حداقل 4 برابر می‌شودآنچه در قالب 100 گیگ اینترنت رایگان قبل از سال جدید اعلام شد، در حیطه اختیارات وزیر ارتباطات بود که با هماهنگی و مشارکت اپراتورهای اینترنت ثابت در اختیار مردم قرار گرفته بود.
۵۵ آنلاین ارتباطات زیرساخت سرعت اینترنت اینترنت 

  

همکاری مناسب مردم با پلیس راهور در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعیپلیس محدودیتهای مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی را بدون چشم‌پوشی اعمال می کند.
ایلنا پلیس راهور پلیس ویروس 

  

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شیوع کرونا در 13 استان روند کاهشی یافته است و در بسیاری از روستاها و شهرهای کوچک که در مجموع 32 میلیون نفر هستند، موارد ابتلا کمتر از 5 نفر بوده است.
نامه نیوز درمان وزارت بهداشت آلودگی هوا 

  

بسته حمایت معیشتی فروردین به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟اقتصادنیوز: سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی گفت: افرادی که در اسفندماه سال گذشته بسته حمایت معیشتی دریافت کردند، فروردین ماه امسال نیز جزو مشمولان خواهند بود.
اقتصادنیوز ماه بودجه سازمان برنامه و بودجه 

  

جدیدترین موضع خصمانه واشنگتن علیه ایران؛ به اندازه کافی پول دارید ، منابع را آزاد نمی کنیموب‌سایت «واشنگتن فیری» در گزارشی نوشت وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است این کشور قصد ندارد دارایی‌های ایران را برای مقابله با شیوع کرونا آزاد کند.
مثلث واشنگتن ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

250 دستگاه خودرو در مبادی تهران جریمه شدندبا توجه به مصوبه کمیته اجتماعی- انتظامی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با رانندگان متخلفی که به شهری غیر محل سکونت خود وارد شوند مبلغ 500 هزار تومان جریمه و خودرو آنها برای مدت یک ماه توقیف خواهد شد.
خودروتک خودرو تهران ویروس 

  

زمان فوران دوباره قیمت خودرو در سال 99در سال 99 با تورم و رکود سنگین در بازار خودرو مواجه خواهیم شد چراکه بیمارى کرونا منجر به رکود بازار شده و قدرت خرید مردم کاهش خواهد یافت؛ این رکود کشنده در فصل بهار کاملا محسوس بوده و هیچ معامله‌ای در این سه ماه شاهد نخواهیم بود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

کرونا | داروی درمان قطعی کرونا توسط دانشمند ایرانی ساخته شد + جزئیاتدانشمند ایرانی و استاد دانشگاه تربیت مدرس از ساخت داروی درمان بیماری کرونا در فاز اولیه آن، خبر داد.
مستقل‌آنلاین درمان ازدواج دارو 

  

منع کامل آمد و شد را در سراسر کشور اجرا کنیدچگونگی مواجهه ملت های مختلف پدیده کرونا، نه تنها در رهایی آنها بسیار موثر خواهد بود که به عنوان الگویی برای سایر جوامع توانمند در تاریخ ثبت خواهد شد.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

تعطیلی پمپ بنزین های ایران بخاطر کروناجایگاه‌های عرضه سوخت تعطیل نمی‌شوند. خبر ممنوعیت تردد در روزهای 12 و 13 فروردین کذب است. تنها خروجی شهر تهران بسته شده و تا 15 فروردین ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین بنزین ایران وام 

  اخبار داغ
  

مخالفت عجیب علم‌الهدی با تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونانماینده ولی فقیه درخراسان رضوی گفت: برنامه‌ریزی در خصوص مقابله با کرونا باید از تمرکز خارج شود و هر استان بتواند در نوع درمان‌های پزشکی و مواجهه با عوارض اجتماعی و اقتصادی که به وجود می‌آید برای خود برنامه‌ریزی خاصی داشته باشد.
شما‌نیوز سید احمد علم الهدی حوزه علمیه استان خراسان رضوی 

  

نماینده ولی فقیه درخراسان رضوی گفت: برنامه‌ریزی در خصوص مقابله با کرونا باید از تمرکز خارج شود و هر استان بتواند در نوع درمان‌های پزشکی و مواجهه با عوارض اجتماعی و اقتصادی که به وجود می‌آید برای خود برنامه‌ریزی خاصی داشته باشد.
نامه نیوز سید احمد علم الهدی حوزه علمیه مهناز افشار 

  

دیبالا از مبارزه با ویروس کرونا می‌گویدبازیکن آرژانتینی تیم یوونتوس می‌گوید در مبارزه با ویروس کرونا سختی‌های زیادی را تحمل می‌کند.
ایلنا باشگاه یوونتوس ویروس ماه 

  

مردم طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند تا این روزهای سخت را پشت سربگذاریم/ اعتبارات لازم برای مقابله با سیل و مبارزه با آفات و ملخ تأمین می شودرئیس جمهور روز یکشنبه پس از جلسه هیأت دولت در ارتباط ویدئو کنفرانسی با استان‌های کرمانشاه، فارس، لرستان و بوشهر ضمن گفتگو با استانداران این استان‌ها در جریان آخرین وضعیت مقابله با ویروس کرونا و درمان بیماران و همچنین وقوع سیل در این استان‌ها قرار گرفت.
برنا سیل رئیس جمهور دولت