اعتماد   |  سیاسی  |  

برخی می‌خواهند مردم را نسبت به حاکمیت بدبین کنند

مصطفی هاشمی‌طبا، فعال سیاسی اصلاح طلب، درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 گفت: «به نظر می‌رسد عده‌ای تعمدا می‌خواهند مردم نسبت به انقلاب و حاکمیت بدبین شوند و در انتخابات شرکت نکنند؛ یعنی علاوه بر رسانه‌های بیگانه برخی هم در داخل سعی می‌کنند مردم را از شرکت در انتخابات دلسرد کنند.

برخی می‌خواهند مردم را نسبت به حاکمیت بدبین کنند

اعتمادآنلاین| مدت زیادی به انتخابات ریاست‌جمهوری1400 باقی نمانده است و هنوز معادلات انتخاباتی جناح‌های مختلف روشن نشده است و از سویی معلوم نیست میزان مشارکت عمومی چگونه خواهد شد. از طرفی در مقطع کنونی این پرسش برای مردم وجود دارد که باتوجه به مشکلات موجود دولت آینده چه اولویت‌هایی باید داشته باشد؟

مصطفی هاشمی‌طبا درباره میزان مشارکت مردم در انتخابت ریاست‌جمهوری سال آینده گفت: «به نظر می‌رسد عده‌ای تعمدا می‌خواهند مردم نسبت به انقلاب و حاکمیت بدبین شوند و در انتخابات شرکت نکنند؛ یعنی علاوه بر رسانه‌های بیگانه برخی هم در داخل سعی می‌کنند مردم را از شرکت در انتخابات دلسرد کنند زیرا باور دارند پیروزی‌شان در انتخابات در گرو کاهش مشارکت است. شما نگاه کنید که برخی چه‌طور به مقامات دولت توهین می‌کنند. من با انتقاد هیچ مشکلی ندارم و چه‌بسا خودم هم شدیدترین انتقادها را علیه دولت نوشته‌ام اما نقد با توهین، دشنام و اتهام‌زنی کاملا متفاوت است. برخی با توهین‌های افسارگسیخته می‌خواهند ذهنیت مردم را به کل نظام بدبین کنند تا در انتخابات شرکت نکنند. توهین به مسئولان دولت به کل نظام برمی‌گردد و من توصیه می‌کنم این آقایان دست از توهین‌ها بردارند».

او ادامه داد:‌ «برای آنکه مردم امیدوار شوند و در انتخابات شرکت کنند، همه جناح‌ها باید برنامه بدهند. ما باید فرض‌مان را بگذاریم که تحریم‌های آمریکا تا 10سال آینده ادامه خواهد داشت و با چنین پیش‌فرضی برنامه‌ای بدهیم که متکی به ظرفیت‌های داخلی باشد و البته موانع و محدودیت‌ها را هم ذکر کنیم. وقتی مردم ببینند که واقعا برنامه وجود دارد قانع می‌شوند که رای بدهند».

این فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که آیا هنوز سیاست ائتلاف میان نیروهای سیاسی پاسخگو است یا خیر، تصریح کرد: «من در حال حاضر سیاست ائتلافی را مفید نمی‌دانم و اصلا مهم نیست این ائتلاف بین چه گروه‌هایی باشد زیرا هیچ‌یک از جناح‌ها، احزاب و گروه‌ها برنامه‌ای برای ارائه به مردم ندارند و خودشان هم نمی‌دانند اگر دولت را در اختیار بگیرند می‌خواهند چه کار کنند و در بی‌برنامگی اصلاح‌طلب و اصولگرا هم فرقی با هم ندارند».

او پیام‌های امثال موسوی خوئینی‌ها به اصلاح‌طلبان و مردم برای مشارکت در انتخابات را بی‌اثر دانست و گفت:‌ «تصور نمی‌کنم تا وقتی برنامه‌ای وجود نداشته باشد، پیام‌های دعوت به مشارکت تاثیری بر ذهن مردم بگذارد، خواه آن پیام را آقای موسوی خوئینی‌ها داده باشد یا هر شخصیت دیگری».

او در پاسخ به شائبه‌هایی درباره اینکه برخی تمایل به یکدست‌سازی سیاسی دارند، اظهار کرد: «هم بعید می‌دانم چنین تصمیمی وجود داشته باشد و هم اساسا یکدست‌سازی در کشور متکثری مانند ایران امکان‌پذیر نیست. اگر کسی فکر یکدست‌سازی را در سر پروراند، به یاد حزب رستاخیز در زمان شاه بیفتد و در نتیجه آن تامل کند. مطمئن باشید کسی که به دنبال یکدست‌سازی سیاسی است می‌خواهند انقلاب را زمین بزند».

او همچنین درخصوص اینکه برخی می‌گویند باید نهاد ریاست‌جمهوری حذف و نظام سیاسی با نخست‌وزیری به کار خودش ادامه دهد، خاطرنشان کرد: «ما باید تکلیف خود را روشن کنیم؛ اینکه جمهوریتِ نظام را می‌خواهیم یا نه؟ اگر بنا باشد نخست‌وزیر جای رئیس‌جمهور را بگیرد و نخست‌وزیر با رای غیرمستقیم مردم انتخابات شود جمهوریت متزلزل می‌شود می‌شود».

او در پایان درباره اولویت‌های دولت آینده هم گفت: «ما باید ابتدا فرضیات خود را معلوم کنیم. دولت آینده باید به مردم صادقانه بگوید که فرض بر آن است که تحریم‌های آمریکا تا 10سال آینده طول می‌کشد. اکنون که fatf هم در ایران تصویب نشده است روابط بانکی ما با دنیا دچار اخلال است از طرفی تا الان 250 شرکت اسرائیلی در امارات حضور دارند که احتمالا تا 500شرکت هم افزایش داده شوند؛ با چنین اوضاعی احتمالا تا مدتی بعد با امارات هم ارتباط نداشته باشیم. با درنظر داشتن همه اینها باید صادقانه موانع موجود را به مردم گفت و البته راهکارهایی که در چنین شرایطی می‌تواند منجر به بهبود اوضاع شد را هم بگوییم تا مردم بدانند قرار است کشور چه مسیری را طی کند. افزون بر این مهم‌ترین اولویت‌های دولت بعد باید سامان‌دادن اوضاع اقتصادی، مشخص‌کردن سیاست بین‌المللی ایران و بحث محیط زیست باشد زیرا در مورد آخر هم مشکلات بسیاری اهم از معضلات موجود در کشاورزی یا نابودی آب‌های زیرزمینی وجود دارد که باید به سرعت فکری به حال‌شان کرد».

 

منبع: نامه نیوز

زمین مصطفی هاشمی طبا ایران   اخبار برگزیده
  

سیاست‌های ترامپ در مورد خاورمیانه مشخص است، اما سیاست‌های بایدن چگونه خواهد بود؟ قطعا بایدن اعتبار را به توافق هسته‌ای با ایران باز می‌گرداند و معامله قرن را کنار گذاشته، علیه شهرک سازی و الحاق می‌ایستد و رابطه با رهبری فلسطین را از سر می‌گیرد، برای مهار جنون بن سلمان تلاش می‌کند و به دنبال صلح در خلیج فارس خواهد بود.
نامه نیوز خاورمیانه رئیس جمهور ایوانکا ترامپ 

  

افزایش واردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبرواردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبر افزایش یافت‌.
ایلنا واردات نفت ایران 

  

دیدگاه متفاوت کیهان با نظر رهبر انقلاب: هتک حرمت مسئولان بد است اما ...رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه به اقدام اخیر برخی‌ها در مواجهه با دولت و شخص رئیس‌جمهور ‌اشاره کردند و گفتند: «اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موضوع را به‌طور صریح اعلام می‌کنم.»
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب دولت رئیس جمهور 

  

یک پیش بینی جذاب برای بازار خودروعضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه هنوز در مورد عرضه خودرو در بورس با وزیرصمت به توافق نرسیده ایم، گفت:در صورت اجرای طرح، اختلاف قیمت حاشیه بازار و کارخانه 70 تا 80 درصد کاهش می‌یابد.
خودروتک بازار خودرو خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

آیا موج حمایت از نامزدی ظریف به راه خواهد افتاد؟محمد جواد ظریف چند باری گفته که نامزد انتخابات نخواهد شد، اما زمانه آبستن هزار ماجراست!
مثلث نماز محمد رضا عارف محمد باقر قالیباف 

  

دوئل بایدن و ترامپ در بازار ارز و سکه ایرانکسانی که دلار و سکه دارند، ترجیح می دهند در فضای مجازی به گونه ای فضا را جلوه دهند که ترامپ بار دیگر رییس جمهور خواهد شد، حال آنکه ریال داران، ترجیح می دهند برد بایدن را برجسته کنند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری خانواده ریاست جمهوری 

  

تاوان نپیوستن کشور به FATF / چرا لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام مسکوت ماند؟پس از آنکه گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF حاضر به همراهی بیشتر با جمهوری اسلامی نشد و نام ایران را در لیست سیاه قرار داد، ناظران از لزوم طی شدن روندی حدودا 10 ساله برای ایجاد فرصتی دوباره به منظور خروج جمهوری اسلامی از لیست سیاه این گروه سخن به میان آوردند و نسبت به عواقب این تصمیم هشدارها دادند ولی باز هم هیچ گوش شنوایی بدهکار این حرف‌ها و توصیه‌ها نبود.
اعتماد مجمع تشخیص مصلحت نظام سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

خبر مهمی که ممکن است بر بورس اثر بگذاردرئیس کل بانک مرکزی دیشب ضمن تکذیب افزایش نرخ سود اعلام کرد که بانک مرکزی به دنبال افزایش نرخ سود نیست. این درحالیست که پیش از این خیلی از فعالان بازار سهام نسبت به افزایش نرخ سود هشدار داده بودند.
گسترش نرخ سود بانکی بانک مرکزی بانک 

  

مسئولانی که یک‌شبه دکتر و مهندس ‌شدند!فریدون جعفری، مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دستیار ویژه وزیر در امور حقوق شهروندی بار دیگر بر موضوع ⁧مدارک جعلی⁩ برخی از مسئولان انتقاد کرد.
مستقل‌آنلاین وزارت علوم فناوری ثروت 

  

فلاکت و گرفتاری امروز ریشه در در دوره احمدی‌نژاد داردیکدست شدن قدرت اصلا و ابدا به صلاح نیست. اصلاح‌طلبان حتما باید انتخابات 1400 را جدی بگیرند. کشور در زمینه‌های اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی با نابهنجاری‌های متعددی روبرو است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور شورای نگهبان 

  

اولین خودرو روسی به بازار ایران رسید + قیمت یواز پاتریوتاولین خودرو روسی بازار ایران یعنی یواز پاتریوت درآستانه عرضه به بازار قرار گرفته است. تصاویر منتشر شده از نمایندگی این خودرو نشان می دهد که اولین سری پاتریوت ها آماده تحویل شده اند.
خودروتک خودرو بازار خودرو ایران 

  

مدیرعامل آپارات به خاطر انتشار کدام ویدئو بازداشت شد؟حدود یک سال پیش بود که در آپارات ویدئویی بارگذاری شد که حواشی و پیامدهای زیادی برای مدیران آن داشت.
مملکت‌آنلاین مصاحبه بازداشت کودکان 

  

ایران در فهرست سیاه اف ای‌تی‌اف باقی ماندکارگروه ویژه اقدام مالی(FATF) اعلام کرد که ایران همچنان در لیست سیاه این کارگروه باقی می‌ماند.
اقتصادنیوز ایران گروه ویژه اقدام مالی کره شمالی 

  

راهنمای ساخت واکسن کووید 19 از تحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری جهت اجراسعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نامه‌ای به شانه‌ساز، معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو و رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، «راهنمای ساخت واکسن کووید 19 ازتحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری» جهت اجرا را ابلاغ شد.
ایلنا وزارت بهداشت فناوری آموزش 

  

موضع رسمی ایران: دخالتی در انتخابات آمریکا نداریمفارس/ سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل در پاسخ‌ به جدیدترین اظهارات «جو بایدن» درباره نقش ایران در انتخابات آمریکا تأکید کرد که جمهوری اسلامی علاقه‌ای به ورود به مناظره‌های انتخاباتی واشنگتن ندارد.
مثلث ایران ایران و روسیه انتخابات ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

اهالی فرهنگ و هنر وطن‌دوستانه‌ترین رفتار را در شرایط کرونا از خود بروز داده‌انددر مراسم پایانی چهاردهمین دوره جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران»، محمدعلی اسلامی ندوشن تجلیل شد. مجموعه شعر زنده‌یاد علی نجفی نیز عنوان کتاب سال را به خود اختصاص داد و وطن‌دوستی جایزه‌های خصوصی تحسین شد.
ایلنا خاورمیانه موسیقی آموزش 

  

سقوط شاخص ها در بورس آمریکادر بورس آمریکا بیشتر شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
اقتصادنیوز شاخص شانگهای بورس های آسیایی 

  

علایم هشدار کرونا را جدی بگیریدیک متخصص گفت: ادامه تب تا بیش از 5 روز، بروز سرفه به صورت مستمر و مداوم خصوصا اگر همراه با خلط باشد و بروز تنگی نفس چه در حال استراحت و چه در هنگام فعالیت از مهمترین علایم هشدار این بیماریست.
اقتصادنیوز بیمارستان بهار کودکان 

  

پیش بینی قیمت سکه و دلار در روز سه شنبه/ پرسش مهم در بازار ارز و طلااقتصاد نیوز:بازار سکه و ارز در مسیر نزولی قرارگرفته بود که تحریم‌های دوشنبه‌شب آمریکا، روند معاملات هر دو دارایی در معاملات پشت خطی را تغییر داد.
اقتصادنیوز قیمت فروشنده سود 

  

منابع مطلع از تعویق جلسه حزب دموکرات مسیحی آلمان برای انتخاب رئیس جدید به دلیل همه گیری کرونا در این کشور خبر دادند.
صراط آنگلا مرکل دموکرات آلمان 

  

راه‌حلی مهم برای کاهش مرگ و میرهای پنهان کرونارییس بخش پیوند بیمارستان امام خمینی (ره) درباره راه‌حل کاهش مرگ و میرهای غیر مستقیم و پنهان کرونا گفت: تنها راه حل این است که مراقبت کنیم تا فشار از روی سیستم درمانی برداشته شود.
اقتصادنیوز مرگ وزارت بهداشت کودکان 

  

تجارت اعضای بدن کرونایی ها در تبریز صحت دارد؟دادستان عمومی و انقلاب تبریز اعلام کرد: شایعه پراکنان فضای مجازی که تجارت اعضای بدن بیمار کرونایی را شایع کرده بودند در دام قانون گرفتار شدند.
گسترش تجارت تبریز روابط عمومی 

  

تاثیر مخرب کرونا بر بهبود وضعیت بازار نفتدبیرکل اوپک از طولانی شدن احتمالی روند احیای بازار نفت به واسطه شیوع کرونا در جهان خبر داد.
اقتصادنیوز نفت قیمت نفت اوپک 

  

سوپی که شما را مقابل ویروس کرونا ضدضربه می‌کندسوپ عدس یکی از غذا‌هایی است که با توجه به شیوع بیماری همه گیر کرونا و شروع فصل زمستان باید به مصرف آن توجه جدی داشت.
برنا ویروس زمستان 

  

عکس | روحانی واکسن کرونا زد«حسین روحانی» سرمربی ایرانی تیم ملی کاراته روسیه به‌عنوان نخستین ایرانی واکسن کرونا تزریق کرد.
خودروتک کاراته روسیه ایرنا 

  

سقوط آزاد قیمت خودرو/ پراید 30 میلیون ارزان شدریزش قیمت دلار در بازار ، خرید و فروش در بازار خودرو را متوقف کرد.
گسترش قیمت خودرو بازار خودرو 

  

ابهام در مورد برگزاری مسابقات کشتی جام تختی در روزهای کرونایییکی از سؤال‌های بدون پاسخ این روزها، ابهام در خصوص برگزاری کشتی جام بین المللی تختی است که معمولا ابتدای زمستان با شرکت تیم‌های خارجی برگزار می‌شود.
تسنیم فدراسیون کشتی کشتی آزاد صربستان 

  

به گزارش خبرنگار مهر، فرزین رضاعی دوشنبه شب در ستاد استانی مبارزه با کرونا اظهار کرد: متأسفانه اوضاع استان از لحاظ همهگیری ویروس کرونا نگران کننده است و به دلیل بی توجهی برخی شهروندان شاهد افزایش نگران کننده تعداد مبتلایان و فوتی‌ها هستیم. وی افزود: با وارد شدن استان در پیک سوم همهگیری هر روز 30 نفر به تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان اضافه می‌شود و اینک به رقم نگران…
مهر خودرو استان کردستان خبرنگار 

  

آیا کرونا باعث دچار شدن به دیابت می‌شود؟ماریو بوئلنا، پدر 28 ساله آمریکایی در ماه ژوئن (خرداد) دچار تب و تنگی نفس شد و به مدت بعدی آزمایش کرونا دچار شدن او به کووید-19 را تایید کرد.
برنا دیابت پدر ماه