مدیران دولتی چقدر حقوق می‌گیرند؟

با استناد به آنچه مراکز رسمی آماری از بودجه خانوارهای کشور منتشر کرده‌اند، میانگین درآمد خانوار شهری در سال 98 بالغ بر 54 میلیون و 100 هزار تومان و به‌ طور میانگین نیز 47 میلیون و 437 هزار تومان هزینه داشته‌اند.

مدیران دولتی چقدر حقوق می‌گیرند؟

اعتمادآنلاین| با استناد به آنچه مراکز رسمی آماری از بودجه خانوارهای کشور منتشر کرده‌اند، میانگین درآمد خانوار شهری در سال 98 بالغ بر 54 میلیون و 100 هزار تومان و به‌ طور میانگین نیز 47 میلیون و 437 هزار تومان هزینه داشته‌اند.

در سال گذشته درآمد روستاییان حدود  29 میلیون و 702 هزار تومان بوده که از این میزان 26 میلیون و 100 هزار تومان آن هزینه شده است. با وجود آنکه درآمد خانوارهای شهری و روستایی در سال 98 نسبت به سال 97 به ترتیب 20.6 و 27.4 درصد افزایش داشته اما کارشناسان معتقدند تضعیف قدرت خرید و جهش تورم به‌ خصوص پس از بازگشت تحریم‌ها آن‌قدر شدید بوده که افزایش دستمزدها تاثیر چندانی بر سبد مصرفی و معیشتی افراد نداشته باشند و عملا قدرت خرید خانوارهای شهری به سال 1380 و قدرت خرید روستاییان نیز به سال 1368 بازگردد. مقایسه اعداد و ارقام مربوط به متوسط درآمد کارگران و متوسط هزینه‌ها نشان می‌دهد که کارگران همواره در برقراری تعادل میان هزینه و درآمد مشکلات فراوانی دارند. اگر این موضوع به بیکاری‌های گسترده، تعطیلی‌های چند باره و کاهش فعالیت‌های تولیدی افزوده شود، مشکلات کارگران در سال جاری و سال آینده بیشتر خواهد شد. در این صورت امکان افزایش خط فقر وکاهش طبقه دهک درآمدی برای کارگران بیشتر می‌شود. 

 

رشد شدیدتر هزینه‌ها  در  روستاها

براساس گزارش‌های مرکز آمار طی سال‌های 96 تا 98 رشد هزینه‌های سالانه خانوارهای شهری حدود 44 درصد افزایش داشته و از 32 میلیون و 952 هزار تومان به 47 میلیون و 437 هزار تومان رسیده است. در این مدت رشد هزینه خانوار روستایی شدیدتر و حدود 48 درصد گزارش شده است؛ هزینه خانوار روستایی از 17 میلیون و 637 هزار تومان به 26 میلیون و 100 هزار تومان رسید. برآورد می‌شود با وجود افزایش شدید قیمت‌ها به خصوص گروه خوراکی در نیمه اول سال جاری به خصوص در فاصله خرداد تا تیر ماه، هزینه خانوارهای کشوری افزایش بیشتری به ‌خصوص در زیرمجموعه خوراکی‌ها داشته باشد. طی این 3 سال درآمد خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب افزایشی 47.4 و 47 درصدی داشته است. با وجود اینکه افزایش درآمد برای خانوار شهری طی سال‌های 97 تا 98 حدود 24درصد بوده اما میانگین افزایش هزینه در بخش‌های مسکن و خوراکی بیشتر از افزایش در درآمدها بوده؛ به گونه‌ای که سهم این دو گروه کالایی 58 درصد در سبد مصرفی خانوارها گزارش شده است. 

 

مدیران  شهری، رکورددار  حقوق

طی سال‌های 97 تا 98 متوسط درآمد خانوار شهری 24 درصد افزایش داشته که سهم درآمد گروه‌های شغلی « قانونگذاران و مقامات عالیرتبه و مدیران» بیشتر از میانگین درآمد کل خانوارهای شهری است. براساس آخرین گزارش وزارت کار از متوسط درآمد یک خانوار شهری برحسب گروه شغلی سرپرست خانوار، درآمد این گروه از سرپرستان خانوار در سال گذشته دو برابر میانگین درآمد سالانه یک خانوار شهری و حدود  105میلیون تومان گزارش شده است. مدیران دولتی و قانونگذاران در سال 93 حدود 48 میلیون و 500 هزار تومان درآمد داشتند؛ این امر نشان می‌دهد که طی سال‌های 92 تا 98 متوسط درآمد مدیران و مقامات عالیرتبه و قانونگذاران 116درصد افزایش داشته است. در تمام سال‌های مورد بررسی، درآمد سالانه این گروه از سرپرستان خانوار شهری بیشتر از میانگین درآمد سالانه خانوارهای شهری بود. متخصصان(علمی و فنی)، تکنیسین‌ها و کارمندان امور دفتری و اداری در رده‌های دوم تا چهارم بیشترین متوسط درآمد سالانه قرار دارند. متوسط درآمد این 3 گروه در سال 98 حدود 77 میلیون و 100 هزار تومان است.کارگران ساده شهری کمترین متوسط درآمد سالانه را دارند. بر اساس گزارش وزارت کار در سال 98 متوسط درآمد این گروه از شاغلان 34 میلیون و 500 هزار تومان بوده که 32 درصد درآمد قانونگذاران و مقامات عالیرتبه و مدیران است. طی سال‌های 93 تا 98 درآمد کارگران ساده افزایشی 107درصدی داشته است. در بخش دیگری از این گزارش، متوسط درآمد سالانه «قانونگذاران و مقامات عالیرتبه و مدیران» روستایی در سال گذشته 63.6 میلیون تومان بوده که 113درصد بیشتر از متوسط درآمد سالانه خانوارهای روستایی است.کارگران روستایی نیز همانند شهرنشینان از متوسط درآمد سالانه کمتری برخوردارند؛ 24 میلیون تومان درآمد سالانه یک کارگر روستایی است. 

 

متوسط  هزینه‌ها  بالاتر از  درآمد کارگران

با استناد به گزارش‌های مرکز آمار و وزارت کار از متوسط درآمد و هزینه خانوارهای کشور می‌توان دریافت که هزینه در بخش شهری و روستایی همواره بالاتر از متوسط درآمد سالانه یک کارگر است. به بیان دیگر تنها  خانوارهایی که سرپرستان‌شان کارگر هستند با سبقت هزینه از درآمد روبه‌رو هستند و در سایر گروه‌های شغلی، متوسط هزینه‌ها سربه‌سر یا بیشتر از متوسط درآمدهاست. متوسط درآمد سالانه یک کارگر شهری و روستایی به ترتیب 34.5 و 24 میلیون و متوسط هزینه  خانوارهای شهری و روستایی نیز 47.437 و 26.1 میلیون تومان اعلام شده است. مقایسه آمارها نشان می‌دهد که کارگران تا چه اندازه بیشتر در خطر تغییر دهک درآمدی و سقوط به دهک‌های پایین‌تر هستند. 

 

درآمد  سرانه  ایرانیان از 1390 تا  1398  معادل 34  درصد کاهش یافته

نیمه ماه جاری نیز مهران بهنیا، کارشناس اقتصادی  در همایشی تحت عنوان «رکود و تورم کرونایی در ایران» که در موسسه عالی پژوهش، برنامه‌ریزی و مدیریت برگزار شد به بررسی وضعیت اقتصاد ایران همچنین قدرت خرید خانوارهای شهری و روستایی پرداخت. به باور او «3 عامل اثرگذار بر تحولات اقتصادی ایران در یک سال گذشته، تحریم،کرونا و سیاست‌گذاری بوده است.»  او معتقد بود:«کاهش بیش از یک میلیون و 500  هزار نفری از بازار کار و البته از جمعیت فعالان اقتصادی می‌تواند وضعیت رفاهی را نیز دچار مشکل کند چراکه تقریبا نیمی از اشتغالی که طی 5 سال اخیر به وجود آمده بود طی دو فصل از بین رفته است. مطالعه وضعیت رفاهی خانوارها نیز نشان می‌دهد که در دو سال 97 و 98 درآمد سالانه خانوارها در اثر رکود تورمی روندی نزولی به خود گرفته است. در سال 99 به دلیل رکود ناشی از کرونا به نظر می‌رسد که درآمد سالانه خانوارهای روستایی به محدوده سال 67 و درآمد سالانه خانوار شهری به مقدار آن در سال 80 تنزل یافته است.» در بخش دیگری از این همایش موسی شهبازی‌غیاثی، مدیرکل دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس به بیان مشکلات اقتصادی کشور پرداخت. با استناد به صحبت‌های او «درآمد سرانه کشور از سال 90 تا 98 کاهشی 34 درصدی داشته است. در واقع با وجود افزایش درآمد اسمی خانوارها، قدرت خرید هر فرد ایرانی نسبت به سال 90 حدود یک‌سوم کاهش یافته است. در صورت تحقق رشد اقتصادی 8 درصدی از سال 99 به بعد حداقل  به 6 سال زمان نیاز خواهد بود تا به سطح  درآمد سرانه سال 90 بازگردیم».

 

منبع: روزنامه اعتماد

بازار کار بودجه درآمد   اخبار برگزیده
  

موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تقابل با سیاست‌های تحریمی آمریکا استوزیر نیرو اظهار داشت: پیچیدگی‌های حاکم بر نظام اقتصاد بین‌الملل، باعث شده که مساله تجارت بین‌المللی، به امر پیچیده و کاملا تخصصی تبدیل شود و قواعد و ضوابط سازمان جهانی تجارت و سایر موافقت نامه‌های تجاری نیز بر دامنه این پیچیدگی افزوده است.
ایلنا تجارت تجارت آزاد ایران 

  

ادعاهای بی اساس سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد علیه ایرانسفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد به بیان ادعاهای بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

‌غایبان اجماع یا نامزد‌های 1400؟ | واکنش‌ها به انتشار نام‌های شخصیت‌های حقیقی سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان ادامه دارداسامی شخصیت‌های حقیقی نهاد اجماع‌ساز معرفی شدند که در میان آنها چهره‌های برجسته جبهه اصلاحات به چشم می‌خورد اما در این میان غایب‌های مهمی نیز وجود دارند که شاید بتوان از نام‌هایی مانند محمدرضا عارف، محسن هاشمی‌رفسنجانی و مسعود پزشکیان یاد کرد؛ خاصه غیاب محمدرضا عارف که تا چندی‌پیش رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بود این پرسش را به وجود آورد که علت غیبت چیست؟ آیا اختلاف‌ن...
۵۵ آنلاین مسعود پزشکیان ریاست جمهوری محسن هاشمی رفسنجانی 

  

بایدن بارها برای مذاکره با ایران چراغ سبز نشان داده، چه در زمان رقابت‌های انتخاباتی‌اش و چه حالا که رئیس‌جمهوری ایالات متحده شده.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا سکه و طلا 

  

حاشیه های جنجالی انتخاب رئیس جدید بورسانتخاب رئیس جدید سازمان بورس بعد از استعفای حسن قالیباف‌اصل، یکی از موضوعات پر بحث و پر حاشیه در شبکه‌اجتماعی توییتر، گروه‌های تلگرام و سایت‌های اقتصادی‌تحلیلی است.
اقتصادنیوز حسن قالیباف اصل تلگرام 

  

آخرین جزییات از واکسن ایرانی کرونادبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا با اشاره مراحل اخذ مجوز و کارآزمایی بالینی واکسن‌های ایرانی کرونا، در عین حال از تولید واکسنی مرتبط با وزارت دفاع با نام «میلاد نور» خبر داد و گفت: این واکسن هم در نوبت ورود به فاز مطالعات انسانی است.
گسترش کودکان وزارت دفاع تولید 

  

خرید و فروش «تارا» در دیوار ممنوع شدامروز اعلام شد خرید و فروش حواله خودروی «تارا» به فهرست ممنوعه سایت دیوار اضافه شده است.
خودروتک ایران خودرو سایت دیوار خودرو 

  

نظر ظریف درباره تیم جدید کاخ سفیدایرنا/ «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران گفت: آنچه برای ما در دولت جدید آمریکا مهم است و به آن توجه خواهیم کرد رفتار دولت بایدن در حذف عملی تحریم هایی هست که در دوران ترامپ بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل شد.
مثلث محمدجواد ظریف کاخ سفید ایرنا 

  

بترسید از روزی که مردم یکجا به حساب همه‌ شما برسندگمان نکنید مردم این خلف وعده‌های شما و سرپوش گذاشتن بر خلاف‌ها را فراموش خواهند کرد. بترسید از روزی که کاسه صبر مردم لبریز شود و یکجا به حساب همه‌ی شما برسند. اگر می‌خواهید مردم شما را باور کنند، این نماینده قانون‌شکن را از مجلس اخراج کنید.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی روزنامه دموکرات 

  

شرط کاهش قیمت کارخانه خودروبازار منتظر کاهش قیمت خودرو است و خودروسازان به دنبال واقعی کردن قیمت خودرو. این دو انتظار شاید در ظاهر با یکدیگر متضاد باشند. اما در شرایطی می توان امیدوار بود که قیمت خودرو در کارخانه و بازار، هر دو کاهش یابند.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

نهضت آزادی انحصارطلب بوددر گفتگویی با محمد سلامتی آخرین دبیرکل مجاهدین انقلاب اسلامی تلاش کردیم تا روایتی بی‌واسطه از حضور این سازمان در انقلاب، نحوه فعالیت‌هایش و خط مشی‌های این گروه انقلابی و بعدها جریان ساز سیاسی به دست بیاوریم.
مستقل‌آنلاین نهضت آزادی مدرسه بازی 

  

اول آمریکا باید حسن‌نیت خود را ثابت کندوزیر امور خارجه کشورمان در توییتی نوشت: ایالات متحده می‌بایست خطایش ر ا جبران کند؛ سپس ایران پاسخ خواهد داد. .
مملکت‌آنلاین قطعنامه شورای امنیت قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

حمله موشکی به پایتخت عربستان صحت دارد؟برخی منابع از حمله موشکی به ریاض خبر دادند. بنا به گزارش برخی رسانه‌ها، صدای انفجار در پایتخت عربستان به گوش رسیده است.
اقتصادنیوز پایتخت عربستان ریاض 

  

مدیر شبکه چهار تکذیب کرد؛ مجری برنامه ای که مهمانش به روحانی توهین کرد، اخراج نشدهمدیر شبکه چهار سیما، اخراج حبیب رحیم‌ پورازغدی سردبیر و مجری برنامه «زاویه» را تکذیب کرد.
۵۵ آنلاین شبکه چهار سیما 

  

اظهرات تخت روانچی درباره مذاکره با آمریکاتخت روانچی نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در گفتگوی اختصاصی با NBCNEWS آمریکا گفت :توپ در زمین آمریکا است.
مثلث بانک جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

بازداشت یک پزشک به علت قتل بیماران کرونایییک پزشک ایتالیایی که به قتل دو بیمار در زمان اوج بحران کرونا در این کشور متهم است بازداشت شد.
اقتصادنیوز بازداشت پزشک قتل 

  

رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار، صحنه بازار سرمایه در سال جاری را متفاوت از سال‌های گذشته ارزیابی کرد و گفت: پیش از این سالانه تا 300 هزار کد صادر شد، در حالی که تعداد کدهای بورسی هم اکنون با احتساب کدهای سهامداران عدالت به 57 میلیون رسیده است.
صراط سازمان بورس و اوراق بهادار فناوری آموزش 

  

ثبت اولین مورد مبتلا به کرونای جهش یافته در اهوازرئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: نخستین مورد مبتلا به کرونای جهش یافته که مسافری از مقصد کشور هلند بوده در شهر اهواز شناسایی شد. وی افزود: هم‌اکنون بیمار و افرادی که با ایشان در تماس نزدیک بوده‌اند قرنطینه شده‌اند که البته مطابق آزمایشات هیچ کدام از اعضای خانواده وی به ویروس انگلیسی مبتلا نشده‌اند.
۵۵ آنلاین اهواز هلند ویروس 

  

تازه ترین آمار پرداخت بیمه بیکاری کرونابر اساس اعلام معاونت روابط کار وزارت کار، تاکنون 730 هزار نفر از متقاضیان بیمه بیکاری کرونا مورد حما
خبرفوری بیمه بیکاری بیمه بیکاری 

  

رئیس سابق بورس، سمت جدید گرفتوزیر امور اقتصادی و دارایی طی حکمی حسن قالیباف اصل را به سمت مشاور وزیر در امور تأمین مالی منصوب کرد.
اقتصادنیوز مشاور حسن قالیباف اصل 

  

پرونده کرونا چه زمانی بسته می‌شود؟/ فیلمپرونده کرونا با تجمع های این روزهای بازار به این زودی بسته نخواهد شد.
گسترش 

  

حشمت‌الله مهاجرانی (پیشکسوت فوتبال) کرونا را شکست دادپیشکسوت فوتبال ایران که به کرونا مبتلا شده بود، با بهبود وضعیتش در بیمارستان، بعد از حدود یک هفته راهی منزل شد.
مملکت‌آنلاین تیم ملی فوتبال ایران فوتبال ایران 

  

ویروس کرونا اینگونه به فروش جهانی خودرو ضربه زد | عکسبه دنبال شیوع ویروس کرونا و اثرات مختلف آن، میزان فروش خودرو در سراسر جهان در سال 2020 به میزان چشمگیری کاهش یافت.
خودروتک ویروس خودرو عکس 

  

چگونه کرونا از موادغذایی منتقل می‌شود؟رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، گفت: تحقیقات نشان داده است که منجمد کردن مواد غذایی، راه از بین بردن کرونا نیست.
برنا تغذیه مواد غذایی صنایع غذایی 

  

جزئیات بدهی میلیاردی بارسلونا در شرایط کروناییباشگاه بارسلونا بد بدهی بزرگی مواجه شده و باید مبلغ هنگفت 730 میلیون یورو را در مدت زمان کوتاهی پرداخت کند.
مملکت‌آنلاین بارسلونا درآمد یورو 

  

باید پشت پرده واقعیت بورس از نظر عملکرد نشان داده شوددژپسند به این سوال که گفته می شود دولت و وزیر اقتصاد در بازار سرمایه دخالت می کنند گفت: آدرس دهند کدام مورد بوده است. گاهی ممکن است یک عضو دولت اظهار نظر کند اما مداخله یعنی مسیر تضمین عوض شود. شورای عالی بورس سیاست گذار عالی و وزیر اقتصاد رئیس این شورا است.
۵۵ آنلاین 22 بهمن دولت اقتصاد 

  

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تورهای بیماریابی کرونا را باید در معابر شلوغ و پرجمعیت تهران داشته باشیم تا بیماران و افراد در تماس با آنها که مشکوک هستند را با سرعت بالاتر شناسایی کنیم.
صراط درمان تهران وزارت بهداشت