گسترش   |  اقتصادی  |  

تاثیر خبر واکسن کرونا بر قیمت مس

در حالی مس هشتمین ماه متوالی افزایش قیمت را پشت سر می‌گذارد که این میزان تقریباً طولانی‌ترین روند افزایش قیمتی در یک دهه اخیر به شمار می‌رود. بازگشت چین به مسیر توسعه و تقاضا برای این فلز و همچنین نشانه‌های اثربخشی واکسن کرونا از جمله دلایلی است که سبب شده مس روزهای خوبی را تجربه کند.

تاثیر خبر واکسن کرونا بر قیمت مس

با امیدبخش بودن واکسن کرونا قیمت مس به بالاترین میزان قیمتی خود از سال 2014 تاکنون رسیده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اثربخشی واکسن کرونا توسط شرکت‌های Pfizer و Moderna نرخ مس از روز جمعه به بالاترین نرخ خود در دو سال اخیر رسید.

تحویل مس در بازار کامپکس و در ماه دسامبر با 3.1 درصد افزایش به 7،276 دلار در هر تن رسید. در صورتی که معاملات بسته شود نرخ مس تا 3.30 دلار دیگر نیز افزایش خواهد داشت و نرخ آن به بالاترین میزان خود از ژانویه سال 2014 خواهد رسید.

قیمت این فلزدر بورس فزات لندن LME با افزایش 1.6 درصدی به 7.207.50 دلار در هر تن رسید که این میزان بالاترین نرخ از ژوئن سال 2018 بوده است.

دو شرکت Pfizer و Moderna به دنبال گرفتن تأییدیه‌های لازم از ایالات‌متحده امریکا برای تزریق در مواقع اضطراری هستند به گفته آن‌ها اثربخشی این واکسن 95 درصد بوده و از ماه‌‌های آینده در امریکا در دسترس خواهد بود.

هشتمین ماه متوالی افزایش قیمت مس

در حالی  مس هشتمین ماه متوالی افزایش قیمت را پشت سر می‌گذارد که این میزان تقریباً طولانی‌ترین روند افزایش قیمتی در یک دهه اخیر به شمار می‌رود. بازگشت چین به مسیر توسعه و تقاضا برای این فلز و همچنین نشانه‌های اثربخشی واکسن کرونا از جمله دلایلی است که سبب شده مس روزهای خوبی را تجربه کند.

سرمایه‌گذاران همچنین به طرح توسعه 5 ساله چین درزمینهٔ زیرساخت‌های سبز نیز امیدوارند و این در حالی است که جوبایدن رئیس‌جمهوری منتخب امریکا نیز از ابتکارات جدید در بهره‌گیری از انرژی سخن به میان آورده است.

Ole Hansen رئیس بخش راهبردی کامودیتی‌های بانک ساکسو در گفت‌وگو با رویترز گفت: به طور کلی قدرت گرفتن بازار فلزات صنعتی در پی اخباری مبنی بر تولید واکسن کرونا امیدهایی را در خارج از چین ایجاد کرده که همین امر سبب شده تا تقاضا برای مس افزایش یابد.

Peter Mooses استراتژیست ارشد بازار شرکت RJO Futures به بلومبرگ گفت: انتشار خبرهای خوش و اثرات آن بر بازار فلزات سبب شده تا مس جایگاه اصلی خود را بیابد.

پایه اساسی جهش دربازار سرسخت فلزات به انتشار اخبار مثبت در جهان باز می‌گردد و تولید واکسن همان چیزی است که بازار به دنبال آن است. ضمن اینکه نگرانی در خصوص قطع بهبود‌های جهانی نیز همواره به عنوان یک چالش اساسی مطرح بوده است

نگرانی از اختلالات تأمین مس

آغاز موج جدیدی از انتشار ویروس کرونا در سراسرجهان سبب می‌شود نگرانی از قطع تأمین زنجیره در کوتاه مدت ایجاد شود که همین امر تحریک بازار را به دنبال خواهد شد

ارز کشور پرو نیز طی هفته‌های گذشته و بر اثر هرچ مرج‌های سیاسی و اعتراضات صورت گرفته در پایتخت آن لیما با کاهش بی‌سابقه‌‌ای در یک دهه گذشته مواجه بوده است ضمن این که کارشناسان نیز نگرانی‌های خود را از میزان شیوع بیماری کرونا در این کشور اعلام کرده‌اند. این کشور با داشتن 32 میلیون نفر جمعیت یکی از بالاترین آمارهای کشته‌شدگان ناشی از بیماری کووید-19 در جهان را به خود اختصاص داده است.

در یادداشت شرکت BMO Capital Markets آمده است: تشدید ناآرامی‌ها در پرو که دومین کشور تولیدکننده مس جهان بعد از شیلی به شمار می‌رود سبب شده تا مشکلات بزرگی در تولید کنسانتره مس و همچنین دیگر فلزات ایجاد شود ضمن اینکه این ناآرامی‌ها در پایتخت پرو اتفاق افتاده است.

در کشور شیلی نیز کارگران معدن Lundin’s Candelaria دومین ماه اعتصابات خود را پشت سر می‌گذرانند و به همین دلیل عملیات معدنکاری با بن‌بست مواجه شده است.

اتحادیه کارگران معدنی در شرکت معدنی Antofagasta پیشنهاداتی را برای حل مشکلات در معدن مس Centinela شیلی تدوین کرده‌اند و قرار است تا هفته آینده به رأی گذاشته شود ضمن اینکه این احتمال وجود دارد که این پیشنهاد‌ها مورد قبول واقع نشود که در این صورت راه ادامه اعتصابات فراهم خواهد شد.

Edward Meir تحلیلگر ارشد شرکت ED&F Man Capital می‌گوید: درحال‌حاضر شاهد افزایش پرونده‌هایی از این دست هستیم و انتظار می‌رود اتفاقاتی از این دست منجر به محدودیت‌های بیشتر شود.

ترس از افزایش آمار مبتلایان به کووید 19 می‌تواند نگرانی‌هایی را  مبنی بر توقف عملیات معدنکاری و همچنین افزایش حق بیمه  را به دنبال داشته باشد.

 

منبع: mining.com

قیمت افزایش قیمت ماه   اخبار برگزیده
  

خروج از پروتکل الحاقی و زدن بندر حیفا مجازات دشمن نیست/ رفتار برخی در روزهای اخیر، انتقام از دولت است نه عاملان ترور/ به گونه‌ای رفتار کنیم که برای دشمن هزینه درست شود نه این‌که خودمان هزینه بپردازیمیک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: امروز باید در نظر بگیریم هر تصمیم می‌تواند بر بازار کشور که در هفته‌های اخیر به یک ثبات رسیده است تاثیر بگذارد، بنابراین نباید با سر دادن شعار در داخل التهاب ایجاد کنیم.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت خارجه دولت 

  

رشد 28 هزار واحدی بورس در 20 دقیقه/ جهش قیمتی اغلب نمادهای معاملاتیبورس امروز همانند روز گذشته با افزایش تقاضا و جهش قیمت در اکثر نمادها آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا مصدوم شدرسانه‌های امریکا گزارش دادند که جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب این کشور از ناحیه پا دچار آسیب‌دیدگی شده و قرار است پزشک وی را معاینه کند.
گسترش ریاست جمهوری رسانه بازی 

  

برخی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهیدکسانی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهید. مردم خیال نکنند این دارایی برای خودشان است. اگر حس کنند این ثروت برای آنهاست دیگر ما را قبول نمی کنند. من هم گفتم خوب قبول نکنند. مگر وحی منزل است که مردم حتما ما را قبول کنند؟
مستقل‌آنلاین یارانه ثروت 

  

بهارستان به‌دنبال خروج از برجام؟ | با تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌هانمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح روز گذشته با 232 رأی موافقت کردند که طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به صورت دو‌فوریتی بررسی کنند. محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس، بعد از تصویب این طرح، گفت: «ان‌شاءالله این طرح در دستور هفته جاری مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد و بتواند بُعد امکانات صنعت هسته‌ای را تقویت کرده و جلوی یاوه‌گویی‌ها و اقدامات تروریستی دشمنان را بگیرد».
۵۵ آنلاین مصاحبه غنی سازی رقابت انتخاباتی 

  

رییس دفتر رییس جمهور از تصمیم مهم روحانی در مورد شهید فخری زاده که به دلیل امنیتی رسانه ای نشد نوشت و فاش کرد که دانشمند شهید کشورمان ارتباط نزدیکی با دولت و وزارت خارجه در پیشبرد فعالیت های صلح آمیز صنعت هسته ای داشته است.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در خاورمیانه باشیم/ واکنش به کنش‌های تحریکی، باید با هوشیاری تمام و همه جانبه‌نگری همراه باشد/ محافظت از دانشمندان هسته‌ای به عهده نهاد نظامی است​یک استاد روابط بین‌الملل گفت: از نشست نتانیاهو و بن سلمان و گزارش‌هایی که از آن منتشر شد و همچنین حضور پمپئو در خاورمیانه و احتمال حضور محرمانه پمپئو در آن نشست می‌توان نتیجه گرفت که ما باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در فضای خاورمیانه باشیم.
ایلنا ایران شورای شهر تهران هسته ای 

  

عوامل ریزش سنگین قیمت خودرو وارداتی / کاهش تا 35 درصد هم رسیدبا کاهش تورم انتظاری و نرخ ارز از یکسو و اثرات روانی احتمال لغو ممنوعیت واردات خودرو، بازار خودروهای خارجی کشور نیز در مسیر سقوط قیمت قرار گرفت. طبق اخبار رسیده از بازار، طی سه تا چهار هفته گذشته، قیمت خودروهای وارداتی ریزشی شدید را تجربه کرده، تا آنجاکه فعالان بازار از افت قیمت تا مرز 35 درصد نیز صحبت به میان می‌آورند.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها واردات خودرو 

  

میراث حسن روحانی برای اصلاح‌طلبان چیست؟اصلاح طلبان جناحی بودند که در انتخابات 92 و 96 موجبات پیروزی حجت‌الاسلام روحانی را فراهم آوردند.
مثلث حسن روحانی دولت اصلاحات اصلاح طلبان 

  

قیمت خودرو به ثبات می رسد یا کاهش ادامه دارد؟ / آخرین وضعیت بازاربازار خودرو دیروز نیز با کاهش قیمت خودرو مواجه بود. با این حال نشانه هایی از ثبات نیز به نسبت روزهای قبل بیشتر دیده شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

چگونه وام یک میلیونی دولت را دریافت کنیم ؟ + نحوه ارسال پیامکمتقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیونی کرونا ابتدا کد ملی سرپرست خانوار را به شماره 6369 ارسال کنند، چنانچه پیامک ارسال نشد، بار دوم آن را به 986369+ ارسال کنند.
مستقل‌آنلاین وام دولت تلفن همراه 

  

جدیدترین اقدام پرسپولیس برای لغو محرومیت آل‌کثیرباشگاه پرسپولیس لایحه حقوقی جدیدی برای محرومیت عیسی آل‌کثیر را به دیوان داوری ورزش ارسال کرده است.
مملکت‌آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

حضور قالیباف در جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملیسخنگوی کمیسیون امنیت ملی از حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه فوق‌العاده امروز این کمیسیون خبر داد.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خبرنگار 

  

هشدار وزیر بهداشت درباره اوج گرفتن کروناوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد روزانه مرگ کرونا در کشور بعد از حدود یکماه برای دومین روز متوالی به زیر 400 نفر رسید و امروز 389 فوتی داشتیم.
گسترش وزارت بهداشت درمان وزارت کشور 

  

شرایط حفاظتی شهید فخری‌زاده سال‌ها مورد تهدید دشمنان بوده استسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که مشخص است ترور شهید فخری‌زاده از پیش طراحی شده و اقدامی پیچیده و ترکیبی بوده است.
ایلنا سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

نقش‌آفرینی روابط‌عمومی سازمان‌ها در مواجهه با کرونا تحلیل شد به گزارش خبرگزاری مهر، نشست مجازی «روابط‌عمومی ایران و پاندمی کرونا» با هدف تحلیل نقش‌آفرینی روابط‌عمومی سازمان‌ها در ایران در مواجهه با کووید 19، با حضور حسین امامی، رئیس انجمن متخصصان روابط‌عمومی ایران، منصور ساعی، استادیار ارتباطات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و مژگان جزی‌زاده کریمی رئیس روابط‌عمومی ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران برگزار شد…
مهر روابط عمومی سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

پرداخت تسهیلات کرونایی به 70 درصد از واحدهای معرفی شدهبانک مرکزی اعلام‌کرد: از مجموع واحدهای معرفی شده به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات مربوط به کسب‌و کارهای آسیب دیده از کرونا، 365 هزار و 841 واحد معادل حدود 70 درصد واحدها تسهیلات مذکور را دریافت کرده‌اند.
اعتماد بانک مرکزی بانک ویروس 

  

ویروس کرونا مغز را گرفتار می کند! به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، تحقیقی جدید نشان می دهد ویروس کرونا پس از استنشاق شدن و گرفتار شدن در مخاط بینی، می تواند به مغز انسان برسد. این نخستین دلیل ثابت شده ای است که نشان می دهد ویروس کرونا می تواند از طریق مسیر مخاطی اعصاب مغز را مبتلا کند. طی شیوع همه گیری کووید 19 مشخص شد ویروس کرونا فقط دستگاه تنفسی را آلوده نمی کند بلکه به اختلالات عصبی نیز منجر می شود…
مهر ویروس مغز مغز انسان 

  

برای مبارزه با ایدز حتی در پاندمی کرونا عقب‌نشینی نکردیموزیر بهداشت گفت: با تلاش فراوان کیت تشخیص سریع اچ آی وی در سراسر کشور در دسترس قرار گرفته است.
ایلنا ایدز درمان وزارت بهداشت 

  

کاهش رژ لب، افزایش خط چشم/ زیبایی در کرونا هم مهم است! + فیلمدغدغه زیبایی در دوران کرونا بیشتر از قبل شده است.
گسترش زیبایی زنان 

  

لزوم توجه به اختصاص منابع برای حمایت بیشتر از بیمه شدگان در دوران کرونامدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران در دیدار با نمایندگان کمیسیون بهداشت مجلس بر اختصاص کامل منابع سازمان و در نظر گرفتن منابع مناسب و پایدار در بودجه سالیانه براساس هزینه های سازمان به منظور حمایت هر چه بیشتر از بیمه شدگان در شرایط اقتصادی و شیوع بیماری کرونا در کشور تاکید کرد.
برنا بیمه سلامت ایران 

  

نقش موثر دما در شیوع کرونانتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که کشورهای گرم‌تر نسبت به بیماری کووید- 19 آسیب‌پذیری کمتری دارند.
اقتصادنیوز زمین استرالیا روسیه 

  

قیمت سکه و طلا در بازار افزایش یافت/ سکه 11 میلیون و 700 هزار تومان شدهم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای 18عیار هرگرم یک‌میلیون و 73 هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 11 میلیون و 700 هزار تومان و قیمت دلار 25 هزار و 500 تومان است.
اعتماد قیمت ارز قیمت سکه و طلا 

  

کرونا با گیاهان دارویی درمان نمی‌شودمتخصص بیماریهای عفونی با تاکید بر اینکه تاکنون در هیچ کشوری، استفاده از داروی گیاهی برای درمان بیمار
خبرفوری درمان خواب موفقیت 

  

18 سرگرمی و بازی جالب برای کودکان در روزهای قرنطینه و خانه‌نشینی کروناییسرگرم کردن و بازی با کودکان کار چندان آسانی نیست. علیرغم این‌که کودکان نسل قدیمی‌تر علیرغم امکانات کم‌تر و محدودتر سرگرمی‌ها و تفریحات بیشتری داشتند، کودکان نسل حاضر سخت‌تر سرگرم می‌شوند. از سوی دیگر با این‌که در حال حاضر انواع و اقسام کلاس‌های تفریحی و سرگرمی‌های برای کودکان مهیاست اما یکی از سردرگمی‌های والدین نسل حاضر سرگرم کردن کودکان است...
برنا سرگرمی کودکان والدین