در نقد دفاعیات «مجید توکلی»‌ها از تحریم

علی نصری در یادداشتی تلگرامی با عنوان «در نقد دفاعیات «مجید توکلی»‌ها از تحریم» نوشت: کاترین دوم، ملکه روسیه، در پاسخ به یکی از نامه‌های دنی دیدرو، فیلسوف قرن 18 فرانسه، که پیشنهاداتی در مورد حکمرانی به او داده بود نوشت: «در توصیه‌هایتان، یک تفاوت اساسی میان موقعیت من و خودتان را فراموش کرده‌اید؛ کار … نوشته در نقد دفاعیات «مجید توکلی»‌ها از تحریم اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

در نقد دفاعیات «مجید توکلی»‌ها از تحریم

علی نصری در یادداشتی تلگرامی با عنوان «در نقد دفاعیات «مجید توکلی»‌ها از تحریم» نوشت:

کاترین دوم، ملکه روسیه، در پاسخ به یکی از نامه‌های دنی دیدرو، فیلسوف قرن 18 فرانسه، که پیشنهاداتی در مورد حکمرانی به او داده بود نوشت: «در توصیه‌هایتان، یک تفاوت اساسی میان موقعیت من و خودتان را فراموش کرده‌اید؛ کار شما بر روی کاغذ است که همه چیز را تحمل می‌کند. سر و کار من، ملکه بینوا، اما با پوست انسان است که بسی زودرنج و حساس است».

اگر در تمام استدلال‌های «منطقی» مجید توکلی در دفاع از تحریم به عنوان یک «ابزار فشار» در روابط بین‌الملل برای «عادی»سازی رفتار طرف مقابل، واژه «تحریم» را با «حمله نظامی»، «کودتای خارجی»، «بمباران اتمی» – یا هر جنایت دیگری در عرصه بین‌الملل – جایگزین کنیم، کوچکترین ‌‌خللی در منطق متن او بوجود نخواهد آمد.

اساساً کمتر جنایتی در طول تاریخ رخ داده که عاملان و حامیان آن، با همین محاسبات مهندسی، «سود و زیان» کوتاه‌مدت و درازمدت آن را محک نزده باشند و با یک حساب‌ سرانگشتی تعداد جان‌باختگان و آسیب‌دیدگان‌ش را از «استمرار» وضع موجود کمتر نخوانده باشند.

مگر نه اینکه هری ترومن، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، پس از انداختن اولین بمب اتم در شهر هیروشیما، بیانیه صادر کرد که «همان نیرویی که خورشید را روشن نگه داشته، امروز بر سر کسانی که در خاور دور جنگ‌افروزی میکنند فرود آمد» و به حاکمان ژاپن ضرب‌الاجل داد که این بمباران‌ها تا تسلیم کامل آنها ادامه خواهند داشت و بمب اتم را ابزاری در دست آمریکا برای حفاظت از «صلح جهانی»‌ خواند؟ و مگر نه اینکه تا به امروز توجیه‌گران این جنایت بزرگ، بمب اتم هیروشیما و ناکازاکی را «بمب صلح» میخوانند؟

حدس میزنم اگر مجید توکلی‌ها در آن زمان حضور داشتند – هر چند بسیار بعید میدانم که از شهروندان خود ژاپن بودند! – به مخالفان بمباران اتمی برچسب «استمرارطلب» میزدند و تحمل این «فشار» خارجی را «هزینه»‌ای لازم برای «عادی» شدن و رسیدن به «زندگی نرمال» می‌خواندند.

پس باید از مجید توکلی‌ها پرسید که چرا این استدلال‌هایشان را محدود به «تحریم» اقتصادی میکنند؟ مگر کاندالیزا رایس حمله نظامی اسرائیل به لبنان و قتل عام هزاران شهروند این کشور را «درد زایمان» خاورمیانه جدید نخوانده بود؟ و شلدون ادلسون انداختن تنها «یک» بمب اتم در کویر ایران – و اگر کافی نبود – «یک» بمب اتم دیگر در تهران را آسان‌ترین، سریع‌ترین و بی‌هزینه‌ترین راه حل مشکلات «جهان» با ایران معرفی نکرده است؟ آیا راهکار او به مراتب «موثر»تر و زود بازده‌تر از «فشارهای حداکثری» و تحریم‌های «خردکننده» و زجرکش کردن تدریجی ملت ایران نیست؟

واقعیت این است که اگر با نگاه مهندسی و‌ منطق ریاضی، «رنج» انسان را صرفاً به عنوان یک «متغیر» بی‌جان در معادلات و‌ محاسبات انتزاعی سیاسی‌مان‌ بر روی کاغذ بگنجانیم – و در ذهنمان رنج ملموس امروز را با وعده آسایش آینده معاوضه کنیم – نه تنها راه هر جنایت بزرگ در قبال یک ملت یا کل بشریت را هموار ساخته‌ایم که حتی خاموش کردن ته‌سیگار داغ بر پشت دست فرزند برای جلوگیری از عوارض «سیگاری» شدن‌ و ابتلای او به سرطان ریه در آینده یا «آدم» کردنش با کمربند را نیز روا داشته‌ایم.

به مجید توکلی«ها» – یا تمام کسانی که به گمانم حسابشان از ویرانی‌طلبانی که از راه همکاری و همدستی با جنایت «فشار حداکثری» دولت آمریکا علیه مردم ایران ارتزاق می‌کنند، جداست – توصیه میکنم تا «رنج‌آگاه» نشده‌اند و تفاوت میان کاغذ بی‌جان و پوست انسان را درک نکرده‌اند از نسخه نویسی و تحلیل سیاسی پرهیز نمایند تا نامش در تاریخ در کنار مروجان استفاده از سلاح‌ کشتار جمعی و «سلاح زجرکش جمعی» (تحریم) ثبت نشود.

انتهای پیام

برچسب هاتحریم علی نصری مجید توکلی

تحریم اقتصادی روسیه فرانسه   اخبار برگزیده
  

افزایش قیمت خودروهای وطنی و فشار بیشتر بر مردم/ چرا کارگران امکان اعتراض به دستمزد 99 را ندارند؟!عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها با بیان اینکه روز به روز وضع معیشتی طبقه کارگر سخت‌تر می‌شود؛ خواستار توجه به معاش کارگران شد.
ایلنا افزایش قیمت قیمت تورم 

  

ریزش شدید دلارارزش دلار در مقابل تمامی رقبای اصلی‌اش کاهش یافت.
گسترش دلار بازار کار بازی 

  

خبر تازه ترامپ در مورد احتمال آغاز مذاکره ایران و آمریکارئیس جمهور آمریکا بامداد روز پنجشنبه در سخنرانی خود در ایالت کارولینای شمالی بار دیگر مدعی شد در صورت پیروزی در انتخابات، ایران اولین کشوری خواهد بود که با وی برای انجام مذاکره تماس می‌گیرد.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

مقام معظم رهبری:«بعضی ها جوری حرف می زنند، جوری اقدام می کنند که به اسم اینکه می خواهیم اوضاع را درست کنیم؛ در نقشه دشمن کار می کنند، خودشان ملتفت نیستند. اینهایی که خطاب می کنند به دولت که بایستی دولت برکنار بشود و از این قبیل حرف ها، اینها دارند در نقشه دشمن کار می کنند. نخیر، دولت باید با قوّت سرِ کار بماند، کارها را باید این دولت انجام بدهد.»
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی بازی 

  

قیمت خودرو تا کجا کاهش پیدا می کند؟روند کاهش قیمت خودرو که از ابتدای این هفته با شیب ملایمی آغاز شده بود از روز سه شنبه تند شد و قیمت خودروهای داخلی با سرعت زیادی کاهش یافت. هر چند به دلیل افزایش بی رویه هفته های گذشته شاید هنوز کاهش قیمت خودرو برای بسیاری محسوس نباشد. اما در این میان سوال این است که کاهش قیمت خودرو تا کجا ادامه پیدا می کند.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر ارزان شد / پراید به زیر 100 میلیون برمی گردد؟روند کاهش قیمت خودرو در بازار که از روز سه شنبه شدت گرفته بود دیروز نیز ادامه یافت و قیمت پراید 2 میلیون تومان دیگر نیز کاهش یافت.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

هشدار حجاریان به همایون شجریان / شاید شما هم دچار مصائب پدر شوید!استاد شجریان در زندگی خود همواره جانب مردم را گرفتند و به این خاطر صدمه‌ها دیدند تا ‌حدی که ممنوع‌الصدا شدند و حتی ربنای‌شان را خاموش کردند. ایشان می‌گفتند «من صدای خس‌و‌خاشاکم». به‌ گمانم شما نیز به‌ مرور با این مصائب روبه‌رو خواهید شد!
اعتماد همایون شجریان محمدرضا شجریان پدر 

  

کار ترامپ تمام است؟بایدن در همه نظرسنجی‌های ملی با میانگین 8 تا 10 درصد پیشتاز است و این پیشتازی خود را در ایالت‌های موسوم به میدان نبرد همچون ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان، نوادا و... خارج از حاشیه خطای نظرسنجی‌ها حفظ کرده است.
اقتصادنیوز کارگر کار ترامپ 

  

بحران انسولین|چرا انسولین به دست مردم نمی‌رسد؟!شیخی مبارکه سخنگوی کمیسیون بهداشت گفت: پس از بررسی موضوع کمبود انسولین در کمیسیون بهداشت، واردات دوبرابری دارو از جمله داروهای داخلی نسبت به سال گذشته از سوی وزارتخانه و سازمان غذا و دارو به کمیسیون گزارش شد. درحال بررسی اتفاقاتی هستیم که باعث عدم رسیدن دارو به دست مصرف کنندگان شده است کمبود انسولین و موارد اینچنینی در کمیسیون و مراجع ذی‌ربط در حال بررسی و پیگیری است.
مستقل‌آنلاین انسولین واردات دارو 

  

جو بایدن نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز استنظرسنجی مشترک روزنامه یو اس‌ای تودی- دانشگاه سوفلوک حاکی است جو بایدن نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به دونالد ترامپ در ایالت پنسیلوانیا 7 درصد پیشتاز است. بر اساس این گزارش 49 درصد رای دهندگان گفته اند که از بایدن حمایت می‌کنند و این رقم برای ترامپ به 42 درصد رسیده است.
۵۵ آنلاین دونالد ترامپ ترامپ انتخابات ریاست جمهوری 

  

اقدام عجیب انگلیس برای آزمایش واکسن کروناقرار است یک کارآزمایی چالش انسانی برای واکسن استنشاقی بالقوه کووید19 در انگلیس انجام شود که طی آن 90 فرد سالم به ویروس کرونا مبتلا می شوند.
مملکت‌آنلاین انگلیس ویروس پوند 

  

اگر شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و نام تمام مقصران را خواهم گفتوزیر بهداشت: ایهاالناس بدانید که من به تنهایی نمی‌توانم اپیدمی را جمع کنم. اگر روزی شکستی را به پای ما بنویسند دهانم را باز می‌کنم و مقصران را خواهم گفت تا خون شهید سلامت پایمال نشود چند ماه است التماس می‌کنیم اما نمی‌دانم چه کسی باید مشکل‌های رعایت پروتکل‌ها را حل کند. کجای دنیا وزیر بهداشتش التماس می‌کند؟! آنجا وزیر نامه می‌زند و همه مکلف به اجرا هستند...
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما ماه سلامت 

  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

جدیدترین استفتاء از رهبر انقلاب درباره رفت و آمد خانوادگی در ایام کرونارهبر انقلاب اسلامی به استفتائاتی درباره کرونا پاسخ فرمودند.
اقتصادنیوز استفتا رهبر انقلاب کار 

  

چقدر طول می‌کشد تا موارد شدید کرونا بهبود پیدا کند؟عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه نگران تبعات جبران ناپذیر موج سوم کرونا در بسیاری از شهرهای کشور هستیم، از مردم خواست با توجه به تعطیلات پیش‌رو به سفر نروند.
اقتصادنیوز نیروی انتظامی تعطیلات ویروس 

  

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: سوداگران با گره زدن بازار ارز به انتخابات آمریکا تلاش داشتند انتظارات منفی را تشدید کنند؛ حال آنکه اتفاق مخربی پیش‌روی بازار ارز نیست.
صراط اتاق بازرگانی قیمت ارز قیمت 

  

استفتائات جدید درباره کرونا از رهبر انقلابرهبر انقلاب اسلامی به استفتائاتی درباره کرونا پاسخ فرمودند.
ایلنا رهبر انقلاب کار 

  

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه نگران تبعات جبران ناپذیر موج سوم کرونا در بسیاری از شهر‌های کشور هستیم، از مردم خواست با توجه به تعطیلات پیش‌رو به سفر نروند.
رویداد۲۴ نیروی انتظامی ویروس تعطیلات 

  

رهبر انقلاب اسلامی به استفتائاتی درباره کرونا پاسخ فرمودند.
نامه نیوز فضای مجازی رهبر انقلاب بهنوش بختیاری 

  

پیش‌بینی آل‌اسحاق از آینده قیمت دلاررئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: سوداگران با گره زدن بازار ارز به انتخابات آمریکا تلاش داشتند انتظارات منفی را تشدید کنند؛ حال آنکه اتفاق مخربی پیش‌روی بازار ارز نیست.
اقتصادنیوز یحیی آل اسحاق اتاق بازرگانی قیمت ارز 

  

چطور در دورهمی‌های کوچک از کرونا پیشگیری کنیم؟بارها و بارها هشدار داده شده که هر گونه تجمع و دورهمی می‌تواند منجر به ابتلا به کرونا شود. بنابراین باید تا حد ممکن از برگزاری تجمع و دورهمی پرهیز کرد، اما اگر هم مجبور شدید که یک دورهمی کوچک را برگزار کنید، باید چند نکته بهداشتی را مدنظر داشته باشید.
اقتصادنیوز دورهمی وزارت بهداشت مواد غذایی 

  

بورس زمین بازی برای جناح‌های سیاسیبورس در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی و به خصوص کاربران شبکه اجتماعی توییتر تبدیل به ابزاری برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 شده است.
گسترش زمین بازی مجلس شورای اسلامی 

  

کرونا | نیمی از کادر درمان با مشکلات روحی و روانی مواجه شده اندرئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: شیوع کرونا در کشور نیمی از کادر درمان را با مشکلات روحی و روانی مواجه کرده است.
۵۵ آنلاین درمان سلامت روان ایران