اعتماد   |  سیاسی  |  

نه اصولگرا، نه اصلاح‌طلب؛ ایده‌ای برای 1400!

رئیس‌جمهوری «فراجناحی» یا «انقلابی» کلید‌واژه‌ای است که اصولگرایان این روزها درباره انتخابات 1400 زیاد به کار می‌برند.

نه اصولگرا، نه اصلاح‌طلب؛ ایده‌ای برای 1400!

اعتمادآنلاین| از سویی دیگر با گوشه‌چشمی به وضعیت نیروهای اصلاح‌طلب و بدنه حامی‌شان، هم‌زمان معتقدند که انتخابات سال آینده ریاست‌جمهوری یک انتخابات درون‌گروهی است. این یعنی دقیقا آن فرد به‌اصطلاح فراجناحی یا انقلابی قطعا متعلق به اردوگاه اصولگرایی است. آنها با همین کلید‌واژه انقلابی به انتخابات مجلس یازدهم هم ورود کردند و مجلس تماما اصولگرایشان را مجلس انقلابی می‌نامند.

 

ابوالفضل موسوی‌بیوکی، نماینده سابق مجلس هم گفته در 12 انتخابات، رئیس‌جمهور‌های مختلفی را انتخاب کرده‌ایم و حالا براساس تجربه می‌دانیم یک رئیس‌جمهور اگر بتواند فرا‌جناحی باشد، بهتر عمل می‌کند. اگر وابسته به یک حزب و طیف باشد، مشکلاتی در آینده دارد که پیش‌تر مثالش را دیده‌ایم.  درواقع اگر فراجناحی باشد، بهتر می‌تواند تیمش را بچیند.

 

در انتخابات 84 هم احمدی‌نژاد با حمایت شبکه‌ای از جریانات اصولگرایی در قالب فردی غیر‌جناحی به جامعه معرفی شد. کلید‌واژه‌ای که آن زمان برای احمدی‌نژاد به جای اصولگرایی استفاده می‌شد، «عدالت‌محوری» بود، برای همین هم توانست در دور دوم انتخابات در مقابل هاشمی، آرای بخش زیادی از طیف خاکستری را به سمت خود جذب کند.

 

اصولگرایان در انتخابات مجلس چشم به همین سبد خاکستری داشتند اما به نظر می‌رسد به‌جز شهرهای کوچک که الگوی رأی‌دهی آنجا متفاوت است، برخلاف انتظارشان، در شهرهای بزرگ نتوانستند از همان سبد رأی پایگاه سنتی خود فراتر روند و سهمی چشمگیر از سبد آرای خاکستری داشته باشند. حالا هم با توجه به اینکه احتمال می‌دهند وضعیت مشارکت شبیه انتخابات مجلس یا حتی بدتر از آن باشد، سعی می‌کنند با طرح رئیس‌جمهور فراجناحی سبد رأی طیف خاکستری را به سمت خود سنگین کنند. البته این ایده رئیس‌جمهوری فراجناحی ازسوی برخی چهره‌های اصلاح‌طلب هم دنبال می‌شود. علی جمالی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، هم ایده رئیس‌جمهوری فراجناحی را برای 1400 بهتر دانسته است.

 

اما توضیح نداده که اساسا آیا ایده رئیس‌جمهوری فراجناحی در ساختار سیاسی فعلی ما و فیلترهای موجود امکان وقوع دارد یا خیر! از آن‌سو، برخی از اصولگرایان آن اندازه دلشان از بردن قرص نیست و نگران تکرار 76 و 92 هستند. به‌ویژه انتخابات 76؛ چرا‌که از برد خودشان به‌شدت مطمئن بودند.

 

احتمالا برخی اصلاح‌طلبان هم روی به همین تکرار تاریخ دلخوش کرده‌اند و تا حدی عملکرد مجلس فعلی اصولگرا مثلا احمد شیرزاد گفته بود: «شرایط اصلاح‌طلبان قدری وابسته به عملکرد اصولگرایان در مجلس است. اگر عملکرد آنها مقبول نباشد -که احتمالا همین‌طور خواهد بود- تمام تخریب‌های چندمدت اخیر ایشان خنثی می‌شود».

 

حمیدرضا ترقی اما برخلاف شیرزاد معتقد است که روال برعکس است و تا‌به‌حال هر جناحی مجلس را برده، پشت‌بندش ریاست‌جمهوری را هم برده است. او در‌این‌باره گفته است که معمولا روال این است که جریانی که پیروز انتخابات مجلس می‌شود، می‌تواند پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری هم بشود؛ بنابراین من به پیروزی اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری خوش‌بین هستم. اما به نظر می‌رسد که مجلس برای اصولگرایان یک شمشیر دولبه است. کنعانی‌مقدم، رئیس یکی از احزاب اصولگرا، معتقد است: «الان شرایط به‌گونه‌ای است که مجلس یازدهم در اختیار جریان اصولگرایی است و کارنامه این مجلس برای انتخابات آینده تعیین‌کننده است. اگر این مجلس بتواند به شعار‌هایی که داده عمل کند و کارنامه مثبتی از خودش ارائه دهد، می‌توان گفت آنها شانس پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری را دارند؛ اما اگر این مجلس نتواند به آن اهدافی که تعیین کرده برسد، به شعار‌هایی که داده عمل کند و همچنین به سخنان مقام معظم رهبری جامع عمل بپوشاند، نباید توقع داشته باشد که حتی اصولگرایان هم برای کاندیدای هم‌جناح خودشان چندان رغبت نشان دهند».

 

در این میان حسین مرعشی هم تحلیل عجیبی داده و برخلاف آنچه همه به آن باور دارند، شانس پیروزی اصلاح‌طلبان را بالا می‌داند. او گفته بود که براساس تحلیل‌های گذشته، 66 درصد شانس پیروزی همچنان با اصلاح‌طلبان و 34 درصد نیز احتمال پیروزی اصولگرایان وجود دارد؛ به بیانی دیگر شانس اصلاح‌طلبان، دو برابر اصولگرایان است.

 

اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب مؤتلفه هم مدعی شده که اصلاح‌طلبان برخلاف مواضع خود پس از انتخابات مجلس یازدهم که بیشتر در مورد عدم حضور در انتخابات 1400 سخن می‌گفتند، فعالیت‌های خود را تجدید کرده‌اند.

 

ناصر ایمانی، تحلیلگر اصولگرا اما بارها گفته است اینکه گفته می‌شود الزاما در انتخابات سال آینده اصولگرایان برنده خواهند بود، اصلا مشخص نیست؛ یعنی این مسئله به عوامل متعددی مرتبط است و زمان هم تا انتخابات زیاد است، بنابراین ممکن است اصولگرایان تا آن زمان موفق نشوند و نتوانند پیروز انتخابات باشند. البته اینکه اصولگرایان پیروز ‌نمی‌شوند، الزاما به این معنا که اصلاح‌طلبان پیروز خواهند بود، نیست. بلکه ممکن است فردی مستقل و جدا از دو جناح بیاید و پیروز انتخابات باشد.

 

ممکن است مردم در انتخابات به کسی رأی دهند که خیلی تعلق جناحی ندارد. پرویز سروری، عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی درباره قطعی‌بودن پیروزی نیروهای انقلاب در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 گفته است: اصلا این استنباط را ندارم. پیروز کسی که مؤلفه‌های پیروزی را به دست بیاورد. اگر بخواهیم با تفرقه و تشتت جلو برویم، اگر توهم ما را بردارد و ظرفیت‌های نیروهای انقلاب را تقسیم کنیم، قطعا شکست محصول این فرایند خواهد بود. هیچ موقع کسی نمی‌تواند خودش را پیروز قطعی انتخابات بداند بلکه باید تلاش کند تا مؤلفه‌های پیروزی را در فرایندی که منجر به پیروزی می‌شود، به دست آورد.

 

منبع: شرق

اصولگرایان اصلاح طلبان رئیس جمهور   اخبار برگزیده
  

در اولین مناظره انتخاباتی آمریکا بایدن خطاب به ترامپ گفت: کی «انشالله» مدارک مالیاتی ات را نشان می‌دهی؟
رویداد۲۴ دونالد ترامپ ترامپ دموکرات 

  

رئیس دفتر رئیس جمهوری، شایعات مطرح شده در برخی رسانه ها، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی مبنی بر ارسال کمک از سوی ایران به ارمنستان در مناقشه باکو - ایروان را تکذیب کرد و گفت: این شایعات کاملا بی اساس بوده و با هدف برهم زدن روابط خوب ایران و آذربایجان مطرح می‌شود.
رویداد۲۴ ایران جمهوری اسلامی ایران ارمنستان 

  

جزئیات فروش ماهانه خودرو با قیمت فصلیطبق مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو خودروساز بزرگ کشور باید طی نیمه دوم امسال، هر ماه در مجموع 25 هزار دستگاه محصول را در قالب فروش فوق‌العاده عرضه کنند؛ آن هم در شرایطی که شورای رقابت هر سه ماه یکبار نسبت به بازنگری قیمت‌ها اقدام می‌کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

روحانی‌: پنجشنبه‌ ها جواب منتقدان را می ‌دهم + فیلمرئیس جمهور: می‌گویند نگاه این دولت به بیرون است.
گسترش رئیس جمهور دولت 

  

جنجال حضور نظامی‌ها درانتخابات 1400/ممنوعه‌های دولت 1400/بدو میلیون تومان حقوق یک ماه 40 میلیون ایرانی است!اقتصادنیوز: بررسی روزنامه‌های امروز چهارشنبه 9 مهر 1399 رابا مرور مطالب اصلی صفحه اول روزنامه‌ها آغاز می‌کنیم.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام کالاهای اساسی 

  

نظرسنجی سی‌ان‌ان درباره برنده اولین مناظره آمریکانظرسنجی شبکه سی‌ان‌ان از مردم آمریکا در خصوص برنده اولین مناظره را مشاهده می‌کنید. قبل از مناظره: بایدن 56 درصد و ترامپ 43 درصد / بعد از مناظره: بایدن 60 درصد و ترامپ 28 درصد
۵۵ آنلاین سی ان ان ترامپ 

  

وعده کاهش قیمت خودروبدلیل تقاضای کاذب تنها 20 درصد خریداران مصرف‌کننده واقعی هستند، مابقی خودرو را در خانه‌های خود نگهداری تا مجددا در زمان گرانی آن را معامله کنند. همین امر موجب شده تا تقاضای کاذب در بازار به وجود بیاید که خود بیشترین دلیل گرانی نیز محسوب می‌شود.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

آقای رئیس‌جمهور، مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند!نماینده مخالف وزیر پیشنهادی صمت دیروز در مجلس خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای رئیس جمهور که خودت را مخفی کردی آیا می‌دانی مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند؟! وزیری پیشنهاد شده است که دو دهه در خارج از کشور زندگی می‌کرده است.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور بهاره رهنما ترکیه 

  

آمریکا با ایران وارد مذاکره می‌شودچیزی به انتخابات 2020 ریاست‌جمهوری آمریکا نمانده است؛ انتخاباتی که بیش از هر دوره دیگری هم‌زمان بر سرنوشت مردم آمریکا و خاورمیانه تأثیرگذار است؛ دو کاندیدای رئیس‌جمهوری، ترامپ و بایدن، با دو رویکرد متفاوت.
مثلث اصلاح طلبان ایران ایران و چین 

  

یک فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه اگر آقای رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، آقای جلیلی نمی آید، افزود: البته آیت الله رئیسی منصوب رهبر معظم انقلاب در ریاست قوه قضائیه هستند و حتما باید اجازه رهبر انقلاب را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند.
نامه نیوز سیدابراهیم رئیسی اصولگرایان خودرو 

  

جزئیات کامل پرداخت یارانه 60 هزارتومانیکالابرگ معیشتی در مجلس تصویب شد و خانواده‌های ایرانی از این پس به ازای هر نفر 60 هزار تومان کمک خرید غذا دریافت می‌کنند.
مستقل‌آنلاین یارانه بودجه دولت 

  

تنها راه تشخیص کرونا از آنفلوآنزاپزشکان آمریکایی معتقدند که تشخیص ویروس کرونا از آنفلوآنزا به دلیل شباهت زیاد علایم بدون انجام تست غیرممکن است.
مملکت‌آنلاین ویروس درمان پزشک 

  

فاطمه کروبی درباره حصر گفت: 10 سال است که آقای کروبی تحت شدیدترین محدودیت‌ها در حصر خانگی روزگار می‌گذرانند و در این مدت باتوجه به شرایط سنی که دارند، چندین مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند...
رویداد۲۴ مهدی کروبی فاطمه کروبی جراحی 

  

مذاکره ایران و آمریکا؛ آیا شرایط مذاکره فراهم است؟روزنامه الجریده کویت در گزارشی از مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در عمان خبر داده و نوشته است که نمایندگان ترامپ هفته گذشته با یکی از بزرگان جریان اصولگرای ایران در کشور عمان گفتگو کرده‌اند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

راه حل کارشناسی برای بازگشت تعادل به بورسدرحالی که شاخص کل بورس و فرابورس همچنان به سمت کاهشی شدن تمایل دارند درحالی که از وضعیت بازارهای موازی انتظار می رود چراغ بازار سرمایه سبز باشد، یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اجبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت ها، می تواند تاثیر زیادی روی تعادل بخشی به این بازار داشته باشد.
۵۵ آنلاین شاخص پتروشیمی تامین اجتماعی 

  اخبار داغ
  

شوک نخست کرونا باعث بیکاری یک‌ونیم میلیون نفر در کشور شدسخنگوی دولت گفت: در شوک نخست کرونا، یک میلیون و 300 هزار شغل در معرض تهدید قرار گرفت و در پی آن یک میلیون و 500 هزار نفر از کار بیکار شدند.
برنا بیکاری سخنگوی دولت دولت 

  

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در 24ساعت گذشته یک نفر بر اثر ابتلا به کرونا در استان هرمزگان جان باخت.
صراط استان هرمزگان بندرعباس درمان 

  

منابع خبری از افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در لبنان خبر دادند.
صراط لبنان وزارت بهداشت ویروس 

  

وزارت بهداشت موریتانی از شیوع وبایی جدید در این کشور که از حیوانات به انسان منتقل می‌شود، خبر داد.
صراط وزارت بهداشت صدا و سیما ویروس 

  

محدوده مقاومتی بورس کجاست؟یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: محدوده مقاومتی بورس فعلا یک میلیون و 700 هزار واحد است.
خبرفوری سرمایه پول پتروشیمی 

  

مجمع سهامداران حقیقی بورس تشکیل می شود + جزئیاتقاضی‌زاده هاشمی از تشکیل مجمع سهامداران حقوقی برای مشارکت در تصمیمات کلان بازار سرمایه خبر داد و طبق این طرح این مجمع 2 عضو در شورای عالی بورس و 7 عضو هیات مدیره خواهد داشت.
گسترش فضای مجازی سرمایه سهام 

  

سومین بورس جهان تعلیق شد! + جزئیاتاختلال در سامانه معاملاتی بورس توکیو معاملات سومین بورس جهان را روز پنجشنبه به حالت تعلیق درآورد.
گسترش رشد اقتصادی بریتانیا چین 

  

شوک نخست کرونا چند نفر را بیکار کرد؟سخنگوی دولت گفت: در شوک نخست کرونا، یک میلیون و 300 هزار شغل در معرض تهدید قرار گرفت و در پی آن یک میلیون و 500 هزار نفر از کار بیکار شدند.
اقتصادنیوز ایران بیمه بیکاری بیکاری 

  

ربیعی: شوک نخست کرونا باعث بیکاری یک‌ونیم میلیون نفر در کشور شدسخنگوی دولت گفت: در شوک نخست کرونا، یک میلیون و 300 هزار شغل در معرض تهدید قرار گرفت و در پی آن یک م
خبرفوری علی ربیعی بیمه بیکاری بیکاری 

  

آیا واقعا کرونا بر روی کوتاهی قد نیز تاثیر دارد؟مطالعات علمی انجام شده نشان می‌دهد درصد قابل توجهی از بچه‌ها قد مناسبی ندارند در حالی که با رژیم غذایی و سبک زندگی متفاوت می توانند قد بلندتری داشته باشند.
برنا رژیم غذایی سبک زندگی 

  

پیش‌بینی بورس در هفته بعد / آخرین نشانه‌های برگشت شاخص بازاردر پایان معاملات این هفته بورس، شاخص کل بورس 6٫7 درصد دیگر افت کرد ولی در آخرین روز توانست کانال یک میلیون و 500 هزار واحدی را پس بگیرد. آیا در هفته آینده روند مثبت روز چهارشنبه ادامه خواهد یافت؟
خودروتک سازمان بورس و اوراق بهادار شاخص رئیس جمهور 

  

تداوم روند افزایش مبتلایان روزانه کرونا در اروپاجدیدترین اخبار کرونایی در اروپا از ادامه روند تشدید محدودیت‌ها بر اثر افزایش چشمگیر آمار مبتلایان جدید در کشور‌ها خبر می‌دهد و ایتالیا هم تمدید وضعیت فوق العاده کرونایی تا پایان ژانویه را در دستور کار قرار می‌دهد.
رویداد۲۴ مادرید بازار کار مهاجرت 

  

وزارت ارشاد | کرونا 60 تا 80 درصد به اصحاب هنر خسارت زدوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه «شورای هنر» از خسارت 60 تا 80 درصدی کرونا به اصحاب هنر سخن گفت. او گفت: البته دولت اقداماتی را در این زمینه داشته است ولی طبیعتا نیازمند توجه مضاعف هستیم.
۵۵ آنلاین وزارت علوم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنرمندان