برنا   |  سیاسی  |  

گام چهارم برجامی ایران هشداری به اروپاست تا به جای تهدید، به تعهداتش عمل کند/ اروپا از تهدیدات خود علیه ایران دست برداشته است

دیپلمات پیشین کشورمان گفت: گام چهارمی که ایران اعلام کرده به منزله هشداری به اروپایی‌ها است مبنی بر اینکه ایران در برداشتن گام چهارم و تعهدات خود جدی است.

گام چهارم برجامی ایران هشداری به اروپاست تا به جای تهدید، به تعهداتش عمل کند/ اروپا از تهدیدات خود علیه ایران دست برداشته است

«سیدجلال ساداتیان»، دیپلمات پیشین کشورمان، درباره گام چهارم برجامی ایران به منظور کاهش تعهدات به خبرنگار سیاسی برنا گفت: در راستای گام چهارمی که ایران اعلام کرده است میزان غنی سازی افزایش خواهد یافت. این مباحث به منزله هشداری به اروپایی‌ها است مبنی بر اینکه ایران در برداشتن گام چهارم و تعهدات خود جدی  بوده و اقدامات خود را با جدیت، دنبال خواهد کرد. اروپا به نوعی تحت تاثیر آمریکا، به تعهدات خود در قبال ایران عمل نکرده است.

 او درباره اظهار نظر اخیر سفیر بریتانیا در ایران مبنی بر اینکه خبرهای جدیدی درباره برجام در راه است نیز افزود: سفرای سابق بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی و همچنین سفیر فعلی بریتانیا در این ارتباط اظهارنظرهای خود را مطرح کرده‌اند و در حال بررسی هستند که چه اقداماتی را می‌توانند، در ارتباط با ایران انجام دهند. نکته مهم این بوده که گفته ایران بسیار روشن  و شفاف است. ایران اعلام کرده است که آمریکا به صورت غیرقانونی از برجام خارج شد. حال در ارتباط با اروپا نیز مسئله مهم این است که کشورهای اروپایی باقی مانده در برجام چرا به تعهدات خود عمل نمی‌کنند و به جای عمل کردن به تعهدات، همواره ایران را تهدید می‌کنند. آنچه که برای ایران مهم است انجام تعهدات اروپا بوده اما اروپا به نظر می‌رسد استقلال سیاسی از آمریکا در تصمیم‌گیری‌ها ندارد و نتوانسته خود را از فشار آمریکا رها سازد.

سفیر اسبق ایران در انگلیس ادامه داد: اینکه اروپایی‌ به دلیل ترس یا فشار سیاسی آمریکا نمی‌توانند تعهدات خود را اجرایی کنند به ایران ارتباطی پیدا نمی‌کند. اروپایی‌ها همواره خواستار ملاحظه و صبوری از سوی ایران شدند بدون اینکه خود تلاشی برای حل مشکلات و یا انجام تعهدات خود انجام دهند. ایران همواره اعلام کرده است که از برجام خارج نشده بلکه به صورت مرحله‌ای تعهدات خود را در برجام کاهش خواهد داد. چراکه ایران همواره خود را متعهد به توافقنامه بین‌المللی برجام می‌داند و در مقابل انفعال اروپا را نیز نخواهد پذیرفت.

این کارشناس مسائل بین‌الملل عنوان کرد: درماه‌های اخیر اروپایی‌ها گفتند که خط اعتباری 15میلیارد دلاری را برای تجارت با ایران راه‌اندازی خواهند کرد  و یا طرح مشترکی را با ژاپن مطرح کردند که 18/4 میلیارد دلار به ایران پرداخت خواهند کرد. در نتیجه این طرح‌ها بلاتکلیف باقی مانده است و این بدعهدی برای ایران قابل پذیرش نیست.  ایران باید از مواهبی که در برجام بود و هست برخوردار شود. این مواهب این است که اگر  اروپا نمی‌تواند در سطح و چارچوب شرکت‌های بزرگ با ایران به تجارت بپردازد حداقل می‌تواند در سطح شرکت‌های کوچک که تعهداتی با آمریکا ندارند، با ایران به مبادله و تجارت بپردازد.

سید جلال ساداتیان ادامه داد: حال که ایران در این باره از خود جدیت نشان داده است و خود را آماده برداشتن گام چهارم کرده، به نظر می‌رسد اروپایی‌ها تا حدودی از تهدیدات خود دست برداشتند و به طور جدی به دنبال چاره‌ای هستند. به هر حال ایران نیز منتظر خواهد ماند تا ببیند اروپایی‌ها چه اقدام جدی در آینده انجام خواهند  داد. 

بیشتر بخوانید: قرارداد فروش آب سنگین ایران به آمریکا امضا شد امارات 700 میلیون دلار پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کرد

ایران بریتانیا غنی سازی   اخبار برگزیده
  

هیچ تمدیدی در مورد fatf نخواهد بودمدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری تاکید کرد: عدم تصویب FATF منجر به تحریم همه ملت ایران می شود در واقع دیگر تحریم افراد و اشخاص نیست بلکه ملیت ایرانی را هدف قرار می دهد.
مثلث ریاست جمهوری ایران کار 

  

آمادگی لازم برای حل اختلافات ایران-آمریکا وجود ندارد​یک کارشناس مسائل بین المل، با تاکید بر این که سفر آتی رئیس جمهور به ژاپن را باید در چارچوب گسترش روابط دو جانبه تهران و توکیو ارزیابی کرد، گفت: توکیو برای ایفای نقش میانجی‌گری حتما باید نظر مثبت ایران و آمریکا را جلب کند.
مثلث ایران ایران و آمریکا سفر 

  

خبر دروغ قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF از سوی یک منبع آگاه در بانک مرکزی تکذیب شد.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران اف ای تی اف FATF 

  

ساخت سریال مربوط به ماجرای قتل میترا استاد ! +عکساقتصاد نیوز:اطلاعاتی دست اول از تازه‌ترین سریال شبکه نمایش خانگی که بخش زیادی از داستان آن وام گرفته از اتفاقات روز است؛ از جمله ماجرا‌هایی که بر زندگی محمد علی نجفی گذشته است.
اقتصادنیوز قتل عکس اقتصاد 

  

نماینده مردم تهران در مجلس، در واکنش به اظهارات اخیر سردار جعفری گفت که اگر کسی قانون اساسی را قبول داشته باشد، همین مساله برای ورود به مجلس کافی است و نیازی به تفتیش عقاید نیست.
نامه نیوز علی مطهری شورای نگهبان تهران 

  

کاهش میلیونی قیمت پراید / بازگشت به زیر 50 میلیون تومانقیمت تمامی مدل‌های پراید در بازار با کاهشی بیش از یک میلیون توان روبرو شد و فایل‌های اعلامی با کاهش قابل توجه قیمت همراه بودند.
خودروتک قیمت خودرو رنگ 

  

شرط بازگشت ثبات بلند مدت به قیمت خودرودر یکی دو ماه اخیر قیمت خودرو در بازار افزایش چشمگیری داشت. در خصوص این افزایش یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید: نوسان قیمت دلار باعث شد تا در هفته‌های اخیر قیمت تمام خودروهای داخلی مجدد گران شود. مادامی که دولت در سیاست‌های کلان اقتصادی تغییراتی را اعمال نکند قیمت خودرو در بازار ثابت باقی نخواهد ماند.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

روحانی از «زمان دقیق» اجرای طرح بنزینی مطلع بوداحمد علیرضابیگی با اشاره به یکی از جلسات کمیسیون شوراهای مجلس با حضور وزیر کشور گفت: رحمانی‌فضلی در جلسه کمیسیون شوراها گفت در تاریخ 22 آبان ماه در جلسه هیات دولت با حضور رئیس‌جمهور اعلام کردم که ساعت صفر بامداد جمعه 24 آبان ماه، قیمت بنزین افزایش می‌یابد...
مستقل‌آنلاین ماه دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

بلیط هواپیما ارزان را با موتور جستجو سفر مارکت بخریدبلیط هواپیما ارزان و خرید آن این روزها و با توجه به افزایش قیمت سوخت و نوسانات قیمت دلار، کار دشواری شده است. زیرا بلیط هواپیما از یک طرف تحت تاثیر قیمت سوخت است و از سوی دیگر از نوسانات قیمت ارز، تاثیر می‌پذیرد.
اقتصادنیوز بلیط هواپیما سفر 

  

استفساریه قانون مبارزه ملی با دخانیات از دستور کار مجلس خارج شدطرح یک فوریتی استفساریه قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات از دستور کار صحن خارج شد.
خبرفوری قانون شورای نگهبان کار 

  

عملکرد 7 ساله واگذاری داراییهای مالی/ آیا فروش اوراق چاره عبور از چاله رکود تورمی است؟ + جدولسخنگوی ستاد بودجه، با اشاره به فروش 189 هزار میلیارد تومان انواع اوراق در 7 ساله گذشته، گفت: بازپرداخت اصل و سود تعهدات ایجاد شده بدون تاخیر انجام شد.
تسنیم اوراق مشارکت جدول بودجه 

  

نقص قوانین در حوزه مبارزه با مواد مخدر مشهود است/ نباید فرض شود که صرفا پخش کننده پول هستیمدبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به خلاهای قانونی نیز اشاره کرد و گفت: نقص قوانین در حوزه مبارزه با مواد مخدر مشهود است.
ایلنا مواد مخدر درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر 

  

رشد 6 درصدی ارزش صادرات مواد و محصولات معدنی فلزیرئیس گروه معدن و صنایع معدنی از رشد ارزشی و وزنی صادرات اقلام معدنی فلزی در 7 ماهه نخست سال جاری خبر داد.
ایلنا کاهش صادرات بورس کالا اندونزی 

  

یاوری: اگر باشگاه‌ها برای تیم امید ارزش قائل نباشند, این تیم دیگر مدینه فاضله نیست/ راه چاره, تعامل استمحمود یاوری، سرمربی اسبق تیم فوتبال امید ایران گفت: فدراسیون فوتبال باید با باشگاه‌ها صحبت کند تا تعامل خوبی برای رد و بدل شدن بازیکنان بین باشگاه‌ها و تیم امید به وجود بیاید.
تسنیم محمود یاوری فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

طراحی سریع تر و ارزان تر صفحات خورشیدی با هوش مصنوعی به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تک اسکپلوریست، تولید صفحات خورشیدی به روش های سنتی بسیار هزینه بر است و بهره وری هر یک از این صفحات نیز معمولا از 30 درصد فراتر نمی رود. اما استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی می تواند این روند را تغییر دهد. استفاده از الگوریتم های مذکور برای تولید صفحات خورشیدی منجر به ابداع نرم افزاری شده که با بررسی ساختارهای نازک ارگانیک سلول های خورشیدی بهترین…
مهر بودجه هوش مصنوعی تولید 

  

شکایت معمارزاده از پرسپولیس رد شد/ محکومیت پارس جنوبی، فولاد و نساجیمطابق آرای جدید کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال، باشگاه‌های پارس جنوبی جم، فولاد خوزستان و نساجی مازندران محکوم شدند.
تسنیم باشگاه پرسپولیس پرسپولیس پارس جنوبی 

  

کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال آرای مرتبط با برخی از پرونده های مربوطه را صادر کرد.
نود پرسپولیس فولاد نساجی