فردا   |  سیاسی  |  

آغاز مرحله دوم بررسی بودجه در شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان گفت: تلاش داریم تا پایان سال نظر نهایی شورا را نسبت به بودجه 1402 اعلام کنیم.

آغاز مرحله دوم بررسی بودجه در شورای نگهبان

هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در برنامه تلویزیونی «صف اول» که پنجشنبه شب از شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد، درباره کارنامه شورای نگهبان در سال 1401 اظهار کرد: در سال‌هایی که انتخابات برگزار می‌شود بیشتر به موضوع انتخابات پرداخت می‌شود، اما چون در سال 1401 انتخابات نداشتیم، تمرکز ما و رسانه‌ها بر کارویژه اصلی شورای نگهبان یعنی تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی با موازین شرع و قانون اساسی بود.

وی در ادامه اعلام کرد: در سال 1401، 59 مصوبه از مجلس شورای اسلامی دریافت کردیم که 28 مصوبه دریافتی، «لایحه» و 31 مصوبه دریافتی، «طرح» بود. 12 مصوبه در مرحله اول مورد تأیید قرار گرفت. 24 مصوبه پس از رفع ایرادات شورای نگهبان مورد تأیید قرار گرفت. 23 مصوبه نیز همچنان در رفت و آمد است.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: همچنین در سالی که گذشت، 24 اساسنامه ارسالی از دولت در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت که 21 مورد تأیید شد و 3 مورد همچنان در حال بررسی است.

طحان نظیف در مورد بررسی نامه‌ها و استعلامات شرعی در شورای نگهبان نیز گفت: در سال 1401، 162 نامه ارسال شده از دیوان عدالت اداری از سوی فقهای شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت که 102 مورد تأیید و 27 مورد خلاف موازین شرعی شناخته شد.

وی افزود: از ابتدای سال 120 جلسه در شورای نگهبان برگزار شده که 89 مورد، جلسه صحن شورای نگهبان بود و 31 جلسه برای فقهای شورای نگهبان بوده است.

 

آغاز مرحله دوم بررسی بودجه

طحان نظیف در بخش دیگری از این گفتگوی تلویزیونی به لایحه بودجه 1402 اشاره کرد و گفت: برای بررسی بودجه در مرحله اول 16 جلسه و در مرحله دوم تاکنون 2 جلسه برگزار شده است.

وی در ادامه بیان کرد: مجلس در بحث بودجه با دو دسته ایرادات مواجه است؛ یک دسته از ایرادها مربوط به هیأت عالی نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام است. یک دسته از ایرادها نیز مربوط به شورای نگهبان است.

سخنگوی شورای نگهبان اشاره کرد که روز گذشته در نشست با خبرنگاران مهمترین ایرادات شورای نگهبان را بیان کردم.

وی اضافه کرد: تلاش داریم تا پایان سال نظر نهایی خودمان را نسبت به بودجه 1402 بیان کنیم.

طحان نظیف بیان داشت: برخی از اشکالات لایحه بودجه 1402 مواردی بود که از سوی هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام مورد ایراد قرار گرفت. مجلس تعدادی از آنها را مرتفع و بر برخی از آنها اصرار کرد که امروز جلسه مجمع برای بررسی آن تشکیل و نتایجش اعلام شد.

اصلاح ساختار بودجه تا وضعیت مطلوب فاصله دارد

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به سوال مجری این برنامه تلویزیونی با بیان اینکه «بودجه نقشه راه کشور است»، گفت: تمامی کارشناسان و نخبگان و همچنین رهبر معظم انقلاب از سال ها قبل بر اصلاح ساختار بودجه تاکید داشتند. روند بودجه ریزی کنونی و تصویب آن با اشکالاتی به لحاظ مبنایی مواجه است.

وی افزود: البته اقداماتی برای اصلاح شروع شده، اما تا وضعیت مطلوب فاصله داریم. ما نیز در چارچوب شرع و قانون اساسی اظهارنظر می کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه عنوان کرد: بودجه باید جامع و متعادل باشد. ریز درآمدها و ترازی درآمدها و هزینه ها باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از مشکلاتی که در نحوه بودجه ریزی و تصویب آن مشاهده می شود، احکام غیر بودجه ای است. ممکن است این احکام به لحاظ محتوایی مفید باشند، اما با انقضای زمان وضعیت آنها مشخص نحواهد بود.

وی در این رابطه مثال زد: گاهی در قانون بودجه، ساختار و تشکیلاتی پیش بینی می شود که این بدان معناست که تنها برای یک سال است.

 

شورا به بحث «پایه‌های مالیاتی» ورود نمی‌کند

طحان نظیف همچنین گفت: شورای نگهبان به بحث پایه های مالیاتی و کارشناسی آن ورود پیدا نمی کند؛ چرا که در صلاحیت مجلس و دولت است. کارشناسی ما در چارچوب شرع و قانون اساسی است.

وی افزود: شورای نگهبان بررسی می کند که اجحافی در حق مردم صورت نگیرد. براساس قانون تبعیض نباید وجود داشته باشد و اگر چنین موردی وجود داشته باشد، ورود پیدا می کنیم.

 

ایرادات به طرح ساماندهی کارکنان چیست؟

سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح «ساماندهی کارکنان دستگاه های اجرایی» هم که در بررسی های شورای نگهبان با ابهام و ایراد مواجه شده بود، گفت: این موضوع با توجه به گستردگی مشمولینش بسیار مهم است و لازم می باشد واژه ها و عبارات آن دقیق باشد.

 

وی ادامه داد: اگر ابهام در چنین مصوبه ای وجود داشته باشد، در عمل مخاطبان آن را دچار سردرگمی و ناراحتی می‌کند.

طحان نظیف گفت: برخی از واژگان که در این مصوبه آمده، مبهم است. به طور مثال مشخص نیست که منظور از «به کارگیری» چیست. یا اینکه واژه «مستمر» در مصوبه آمده که تعریف قانونی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در مورد «نیروهای شاغل» نیز مشخص نیست که منظور اشتغال رسمی و مستقیم است یا سایر اشتغال ها را نیز شامل می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: عمده ایرادات ما مربوط به ابهام است. هیات عالی نظارت نیز دو ایراد مربوط به سیاست ها اعلام کرد که ضمن اعلام مغایرت به مجلس منتقل کردیم.

 

مشروح مذاکرات شورا در حال انتشار

طحان نظیف در بخش دیگری از این برنامه تلویزیونی درباره سامانه های جامع ارتباطات و نظرات شورای نگهبان گفت: سامانه جامع ارتباطات شورای نگهبان مسیر ارتباطی جدید شورا با مردم است که در سال آینده که سال انتخابات است برای شکایات بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین عنوان کرد: هر طرح و لایحه ای که از ابتدای انقلاب به شورای نگهبان ارسال شده در سامانه جامع نظرات آمده است. نظرات شورای نگهبان نیز بارگذاری شده است.

وی اعلام کرد: مشروح مذاکرات شورای نگهبان تا آن جایی که پیاده سازی شده نیز در این سامانه بارگذاری شده است.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: استدلال های شورای نگهبان درباره مصوبات نیز به صورت دسته بندی در این سامانه آمده است.

اصرار مجلس بر مصوبه شفافیت قوای سه گانه

طحان نظیف درباره طرح شفافیت قوای سه گانه نیز گفت: این طرح چند باری در رفت و آمد بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی بود.

وی ادامه داد: مصوبه مجلس اکنون با یک اشکال در شورای نگهبان مواجه است. مجلس نسبت به آن اشکال اصرار دارد و این بدان معناست که مصوبه به مجمع تشخیص مصحلت نظام ارسال خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: به نظر می‌رسد که سرانجام این طرح این می باشد که به مجمع ارسال شود و در آنجا درباره آن تصمیم گیری شود.

 

امیدواریم اصلاح قانون به انتخابات آینده برسد

این عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره اصلاح قانون انتخابات هم گفت: امیدواریم این قانون به انتخابات آینده که در اسفند 1402 برگزار می شود، برسد.

وی اضافه کرد: هرچه زودتر این اصلاحیه به نتیجه برسد، تشریفات آن زودتر طی خواهد شد. همچنین هرچه زودتر به تصویب برسد، بیشتر می توانیم از مفاد آن استفاده کنیم.

طحان نظیف اظهار کرد: مهلت رسیدگی در قانون انتخابات بسیار مهم است. قانونی که اکنون با آن مواجه هستیم، مصوب سال 1378 است. تعداد ثبت نامی ها از آن زمان خیلی بیشتر شده و لازم است در مهلت های رسیدگی تغییر ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: موضوع «پیش ثبت نام» نیز که در سیاست های کلی انتخابات آمده مهم است. فرآیند پیش ثبت نام این تسهیل را به وجود می آورد که برخی از استعلام ها مثل مدرک قبل از ثبت نام صورت بگیرد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در بحث تبلیغات نیز باید بر مبنای شرایط و اقتضائات کنونی تغییراتی در آن به وجود بیاید. امروزه بسیاری از تبلیغات به فضای مجازی منتقل شده، اما با احکام اندکی درباره آن مواجه هستیم.

وی عنوان کرد: پیش بینی نقش آفرینی احزاب نیز مهم است. این موضوع نیز در سیاست های کلی انتخابات آمده است. ما با احزابی مواجه هستیم که در شب انتخابات به وجود می آیند و بعد هم گزارشی به مردم نمی دهند.

 طحان نظیف با بیان اینکه سیاست های کلی انتخابات دارای 18 بند است، اظهار داشت: فهرست آسیب‌های نظام انتخاباتی در سیاست های کلی آمده و از آن می توان به عنوان یک سند نام برد. اگر نمایندگان در مجلس مبنا را سیاست های کلی انتخابات قرار بدهند، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

 

رفع بسیاری از اشکالات طرح بانک مرکزی

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه این برنامه تلویزیونی درباره طرح «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» نیز گفت: برخی از مصوبات که در مجلس دریافت می کنیم مربوط به اقشار است. برخی از مصوبات نیز مربوط به موضوعات خاص است؛ مانند کسانی که در فضای مجازی با شرط بندی مردم را متضرر می کنند.

وی ادامه داد: دسته دیگری از مصوبات که دریافت می کنیم درباره ساختار و تشکیلات دستگاههاست. طرح بانک مرکزی از این جمله است. این طرح جدید است و در ماه های اخیر آن را بررسی کردیم.

 طحان نظیف با بیان اینکه این مصوبه مفصل و حجیم و مباحث مختلفی نسبت به آن مطرح بود، اظهار داشت: بخش زیادی از ابهام ها توسط مجلس شورای اسلامی برطرف شده، اما همچنان برخی از آنها پابرجاست.

 

ارتباط شورا با نخبگان

وی در ادامه در پاسخ به سوال مجری این برنامه درباره ارتباط شورای نگهبان با نخبگان گفت: ما با بدنه های کارشناسی و پژوهشی متعددی در تهران و قم ارتباط داریم. بسیاری از آن ها نیز نخبگان جوان هستند.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: ما موضوعی در دستور کار شورای نگهبان قرار نمی دهیم، مگر اینکه بازوان مشورتی شورای نگهبان نسبت به موضوع اظهارنظر کرده باشند؛ ولو مصوبه کوتاه باشد و به ظاهر نکته ای نداشته باشد.

طحان نظیف گفت: درباره لایحه بودجه 1402 هم در پژوهشکده شورای نگهبان و هم در صحن شورا، بحث‌های کارشناسی صورت گرفت.

بودجه برمبنای برنامه ششم بررسی شد

وی در پاسخ به سوالی درباره برنامه هفتم توسعه نیز گفت: نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی برعهده هیات عالی نظارت وظیفه است، البته شورای نگهبان هم در مواردی می‌تواند ورود کند.

 طحان نظیف خاطرنشان کرد: چون سیاست‌های کلی هنوز به برنامه تبدیل نشده و برنامه ششم نیز تمدید شده است، مبنای ما در بررسی بودجه برنامه ششم بود. امیدواریم لایحه بودجه 1403 با برنامه هفتم توسعه تدوین و بررسی شود.

ایسنا

بودجه لایحه بودجه مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  

بررسی علت تلف شدن «پیروز» در فراکسیون محیط‌زیست مجلسجلسه فراکسیون محیط زیست مجلس برای مرگ یوز ایرانی امروز برگزار می‌شود.
ایلنا فراکسیون محیط زیست محیط زیست مجلس شورای اسلامی 

  

مجوز مجلس به دولت برای تامین مالی طرح های نیروگاه های برق اتمی از طریق فاینانسنمایندگان مجلس به دولت مجوز دادند از طریق فاینانس طرح های نیروگاه های برق اتمی را تامین مالی کند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی دولت مالیات 

  

قالیباف: تنها دو شهر درگیر مسمومیت دانش‌آموزی هستند /جلسه ویژه ظهر امروز با وزیر بهداشترئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که دو شهر قم و بروجرد درگیر مسمومیت دانش‌آموزی شدند تاکید کرد که امروز جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت و کمیسیون در خصوص این موضوع در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.
فردا مسمومیت مجلس شورای اسلامی قم 

  

هر کشوری علیه امنیت ما با رژیم صهیونیستی همکاری کند، هزینه‌اش را خواهد پرداختفرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) تاکید کرد: هر کشوری که با رژیم صهیونیستی برای تهدید امنیت ملی ایران همکاری کند، هزینه اقدامات خود را خواهد پرداخت.
مثلث رزمایش بازی بانک 

  

فیلم گل سوم پرسپولیس به نفت با بازگشت مهدی عبدیگل سوم پرسپولیس به نفت مسجدسلیمان توسط عبدی در دقیقه 89
خانه فوتبال پرسپولیس نفت 

  

سرلشکر سلامی: صهیونیست‌ها در پی ناامنی در عراق و ایران هستنددر دیدار فرمانده کل سپاه پاسداران و وزیر دفاع عراق بر توسعه همکاری‌های دفاعی، نظامی و امنیتی دو کشور و تبادل تجارب و دستاوردها برای ادامه مبارزه با تروریسم و تهدیدات قدرت‌های فرامنطقه‌ای تاکید شد.
فردا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی حسین سلامی 

  اخبار داغ
  

متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 24 نفر از بیماران کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 145 هزار و 196 رسید.
اقتصادنیوز 

  

زمان اعلام جدید قیمت خودروها در سال 1402نایب رئیس شورای رقابت از اعلام قیمت فروش کارخانه‌ای خودروها در نیمه دوم فروردین سال آینده خبر داد و تاکید کرد که در سال جدید بازار خودرو آرامش خواهد داشت و قیمت‌های بازار به تعادل می‌رسد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت واردات خودرو 

  

برخی از افراد عنوان کرده اند که در روز ابتدایی سال جدید، قیمت فروش سکه در بازار آزاد بالای 31 میلیون تومان بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

اقتصادنیوز: در اولین روز معاملاتی بورس تهران در سال 1402 شاخص کل تا یک قدمی سطح 2 میلیون واحد صعود کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران فولاد تهران 

  

شاخص کل بورس در یک قدمی 2 میلیون واحد قرار گرفتامروز شاخص کل بورس با رشد 37 هزار و 870 واحدی در تراز یک میلیون و 998 هزار و 326 واحدی ایستاد.
صراط شاخص بورس تهران خودرو 

  

افزایش 58 درصدی مراجعات اورژانسی به مراکز درمانی/ شاهد موج هشتم کرونا در کشور هستیموزیر بهداشت با بیان این که از ابتدای سال تاکنون مراجعه به اورژانس مراکز درمانی 58 درصد و اعمال جراحی اورژانسی 8 درصد افزایش داشته است؛ در عین حال گفت: موج هشتم ویروس کرونا باعث افزایش مراجعه به مراکز درمانی شده است و مهمترین مسأله برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تزریق واکسن است.
صراط استان مازندران درمان بالگرد 

  

نماد آسیاتک در اوایل اردیبهشت ماه سال گذشته عرضه اولیه شد و توانست بازدهی بیش از 130 درصدی را به سهامداران بدهد.
اقتصادنیوز ماه 

  

موج هشتم کرونا جان دوباره گرفتبرای اطلاع از جزئیات موج هشتم کرونا با ما در ادامه همراه باشید.
۵۵ آنلاین ویروس اورژانس جراحی 

  

8 شهر خوزستان در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند به گزارش خبرنگار مهر، طبق آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونا در کشور شهرهای اهواز، کارون، رامهرمز، امیدیه، لالی، اندیکا، باغملک و بهبهان در وضعیت زرد کرونایی هستند. همچنین افراد دارای علائمی نظیر سرفه، گلودرد و آبریزش بینی باید از حضور در جمع خودداری کنند و به مدت پنج روز از منزل خارج نشوند تا بیماری کرونا به دیگران سرایت نکند. استفاده از ماسک در اماکن عمومی و سربسته و دید و بازدیدهای…
مهر خبرنگار رنگ اهواز 

  

2 شهرستان خراسان رضوی در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفتند به گزارش خبرگزاری مهر، محمد پهلوان کاشی اظهار کرد: براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 2 شهرستان خراسان رضوی شامل قوچان و کوهسرخ در وضعیت نارنجی کرونایی قرار گرفته است. رئیس کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: در 26 اسفندماه امسال هیچیک از شهرستان‌های استان خراسان رضوی در وضعیت نارنجی کرونایی قرار نداشتند که با…
مهر استان خراسان رضوی درمان وزارت بهداشت 

  

قیمت دلار در بازار مبادله ارز 5 فروردین 1402 + جدولبر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران امروز شنبه 5 فروردین 1402 قیمت هر دلار 40 هزار و 200 تومان و قیمت حواله دلار 36 هزار و 600 تومان کشف شد.
نامه نیوز قیمت دلار ارز 

  

قیمت دلار در بازار مبادله ارز، امروز 5 فروردین 1402 + جدولبر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران امروز شنبه 5 فروردین 1402 قیمت هر دلار 40 هزار و 200 تومان و قیمت حواله دلار 36 هزار و 600 تومان کشف شد.
فردا قیمت دلار ایران خودرو 

  

موج هشتم کرونا هم آمد / علامت های جدید چیست؟​وزیر بهداشت با بیان این که از ابتدای سال تاکنون مراجعه به اورژانس مراکز درمانی 58 درصد و اعمال جراحی اورژانسی 8 درصد افزایش داشته است؛ در عین حال گفت: موج هشتم ویروس کرونا باعث افزایش مراجعه به مراکز درمانی شده است و مهمترین مسأله برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تزریق واکسن است.
گسترش بالگرد بانک استان مازندران 

  

خبر مهم از آینده دلار / پیش بینی عجیب قیمت دلارحسین عبده تبریزی در گفتگویی با ویژه‌نامه 1402به پشت پرده افزایش قیمت دلار اشاره کرده و می‌گوید: در 15 سال‌ اخیر، تحریم و«سیاست»، نقش عمده‌ای بر فروش نفت، درآمدهای ارزی و تورم و قیمت ارز داشته است.
نامه نیوز دلار قیمت ارز قیمت