اعتماد   |  سیاسی  |  

انتخابات پرشور می‌خواهید؟ اول تحریم‌ها باید برداشته شوند

کسانی که برای ریاست جمهوری کت و شلوار دوخته‌اند برخی امیدهایی دارند که از صندوق ذخیره ارزی استفاده کنند یا دلارهایی که در پستو پنهان کردند در جامعه هزینه کنند. هر چند ممکن است در کوتاه مدت هم اتفاقاتی بیفتد اما در درازمدت ممکن نیست و هیچ پلنی در جامعه وجود ندارد که مردم را نسبت به رفع تحریم‌ها امیدوار کند. مجموع اینها باعث می‌شود که مردم احساس خودمانی بودن با انتخابات نکنند.

انتخابات پرشور می‌خواهید؟ اول تحریم‌ها باید برداشته شوند

اعتمادآنلاین| جامعه نگاه چندان مثبتی به نهاد انتخابات و صندوق رای ندارد و به عبارتی از تغییر نا امید شده و تا حدی اعتماد خود را از دست داده است. این در حالی است که دو ماه تا انتخابات حساس و سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری سیزدهم باقی است و جریانات سیاسی نیز نهایت تلاش خود را برای حضوری موفق در این انتخابات به کار گرفته‌اند.

 

به گزارش آرمان ملی،  با این حال عده‌ای معتقدند که اگر شرایط بین‌المللی به نحوی پیش برود که تحریم‌ها برداشته شود و وضعیت معیشتی مردم در دو ماه آینده سامان یابد می‌توان انتظار مشارکت بالای مردم در انتخابات را داشت.

 

محمد مهاجری در گفت‌وگویی می‌گوید:

 کمــتر از دو مــاه تا انتخابات ریاست جمهوری باقی است اما فضای کشور اصلا سمت و سوی انتخاباتی ندارد؛ از دیدگاه شما این عدم انتخاباتی بودن چه دلایلی دارد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که  همه‌چیز دست به دست هم داده و باعث شده که مردم وقعی به انتخابات ننهند. نخست اینکه مشکلات معیشتی در جامعه زیاد است اما نه بدین معنا که ما در گذشته مشکلات معیشتی نداشتیم. هرچند این دفعه مشکلات معیشتی بیشتر است اما از زمان جنگ که بیشتر نیست.

 

در زمان جنگ شاید فضا از حال حاضر نیز سخت‌تر بود اما به عدم مشارکت مردم به صورت جدی منجر نمی‌شد. اینکه چرا شرایط اینگونه است یکی از دلایلش این است که شاید اراده‌ای برای حل مشکلات در جامعه دیده نمی‌شود و مردم چنین احساسی ندارند که قرار است مشکلاتشان حل شود.

 

آقای روحانی در دوره‌های 92 و 96 با شعار تعامل با جهان وارد میدان شد اما به هر دلیلی نتوانست آن شعار را که یکی از روزنه‌های امیدی بود که داشت به سمت مردم باز می‌کرد اما به دلایل داخلی و خارجی نشد محقق کند. لذا من تصور می‌کنم  مردم مقداری نسبت به اینکه با جهان ارتباط سالم داشته باشند نا امیدند. وقتی کسی نسبت به اینکه بتواند با دنیا ارتباط داشته باشد ناامید باشد طبیعی است که دچار خمودگی و افسردگی شود. این خمودگی و افسردگی در جامعه سیاسی ما وجود دارد.

 

دوم اینکه فرض کنید در یک خانواده اتفاق تلخی می‌افتد و افراد خانواده دچار افسردگی می‌شوند. در آن صورت رئیس خانواده به دنبال روشی برای برون رفت از این وضعیت خواهد بود. برای برون رفت موانعی که وجود دارد و دلایلی که باعث بوجود آمدن چنین وضعیتی شده شناسایی شده و برطرف می‌گردد. اما در حال حاضر چنین چیزی دیده نمی‌شود. دیگر اینکه جناح مخالف دولت به جای اینکه به مردم امید به آینده بدهد از هم اکنون یأس را ترویج می‌کند. آنها ممکن است نفهمند که چه کاری می‌کنند اما این یأس از الان یأس از آینده را هم به مردم القا می‌کند.

 

به هر حال دولتی که ادعا می‌کرده می‌تواند با دیپلماسی فعال تحریم‌ها را از بین ببرد یا هر چیز دیگری با شرایطی مواجه شده که هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد. خب این باعث می‌شود در آینده چه اتفاقی بیفتد؟  مگر ظرفیت‌های اقتصادی مصرف نشده‌ای در کشور وجود دارد که فکر کنیم انتخابات ریاست جمهوری که برگزار می‌شود در یک چاه نفت را باز می‌کنیم و مثلا 300 تن الماس را کشف کرده و به دنیا می‌فروشیم و پول می‌گیریم و زندگی را می‌گذرانیم؟ قطعا چنین اتفاقی نخواهد افتاد. البته کسانی که برای ریاست جمهوری کت و شلوار دوخته‌اند برخی امیدهایی دارند که از صندوق ذخیره ارزی استفاده کنند یا دلارهایی که در پستو پنهان کردند در جامعه هزینه کنند. هر چند ممکن است در کوتاه مدت هم اتفاقاتی بیفتد اما در درازمدت ممکن نیست و هیچ پلنی در جامعه وجود ندارد که مردم را نسبت به رفع تحریم‌ها امیدوار کند. مجموع اینها باعث می‌شود که مردم احساس خودمانی بودن با انتخابات نکنند. 

 بسیــاری بر این عقیده‌اند که حتی اگر دولت بعدی طبق میل اصولگرایان روی کار بیاید و رقابت میان آیت‌ا... رئیسی، آقـای قالیباف و... باشد باز هم اگر مشکلاتی مثل تحریم‌ها،FATF و مذاکرات حل و فصل نشود روال فعلی ادامه خواهد یافت؛ تحلیل شما در این خصوص چگونه است؟

اگــر در منــزلی برق قطع شــود نمی‌تـوان از یخچال استفاده کرد که حرفی کاملا منطقی است. حال شاید برخی بگویند ما مثلا از یخچال نفتی استفاده می‌کنیم که حرف خنده‌داری است. FATF راه معامله پولی با دنیا است.

 

اصلا فرض کنیم این یک راه غلط است. می‌توان گفت چون یک راه وجود دارد و اگر از آن استفاده کنیم به خود آسیب خواهیم زد، پس هیچ وقت استفاده نکنیم؟ این به نظر من حرف دقیقی نیست. بنابراین FATF با همه ایرادهای احتمالی که مخالفین می‌گویند دارد و من معتقدم 95 درصد از این حرف‌ها ناشی از دو نکته است که ناآگاه یا مغرضند باید به تصویب برسد.  البته من تعداد آدم‌های کم دقت را بیشتر می‌دانم که همین‌ها تحت تاثیر افراد مغرض قرار می‌گیرد. اگر نتوانید راهی برای معامله با جهان پیدا کنید، یعنی FATF را نپذیرید حتی اگر تحریم‌ها هم برداشته شود، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

 

اگر FATF را نپذیرید چین قرارداد 25 ساله که چه عرض کنم قرارداد 250 ساله نیز با شما ببندد و بگوید که تمام امکانات چین را به ایران خواهم آورد بازهم توفیقی حاصل نخواهد شد. بنابراین ما اگر با دولتی روبه‌رو شویم که نخواهد این چیزها را بپذیرد آش همان آش و کاسه همان کاسه خواهد بود. اما من تقریبا یقین دارم که آن آقایان در دولت بعدی  علنی و شفاف و یا غیرعلنی این مسائل را حل خواهند کرد.

 چهره‌های بسیاری از اصولگرایان برای حضور در انتخابات اعلام حضور کرده یا خواهند کرد و از هم اکنون نیز اصولگرایان خود را پیروز می‌دانند؛ اساسا این قاطعیت از کجا نشات می‌گیرد و می‌توان در دقیقه نود منتظر شگفتی‌سازی یا معجزه‌ای بود؟

آنها یک تحلیلی دارنــد کـــه انــتخابات 1400  مثل انتخابات 98 خــواهد بود. یعنی مشارکت حدود 40 درصدی که در آن 2 گروه اصلاح‌طلبان و بخش مهمی از آرای خاکستری حضور ندارند. این خود برای جریان اصولگرا امیدبخش است که بتوانند پیروز شوند.

 

منتها می‌خواهم بگویم در یک فضای انتخابات سرد حتی اگر رئیس جمهور از اصولگرایان باشد قطعا برای آنها نیز شکست خواهد بود.

 

در حال حاضر چه کسی به این مجلس افتخار می‌کند و مایه عزت چه گروهی است؟

 

من تصورم این است که اصولگرایان از حالا خیالشان راحت است که اصلاح‌طلبان نه انگیزه حضور در انتخابات دارند و نه آرای خاکستری سمت اصلاح‌طلبان خواهند آمد.  صاحبان آرای خاکستری به شدت به لحاظ روحی آسیب‌پذیرند و اگر در جایی رای دهند و ببینند رایشان تاثیرگذار نیست یکی دوبار رای می‌دهند اما دیگر کنار می‌روند، البته انتخابات ایران در همه دوره‌ها نشان داده که باید منتظر معجزه بود.

 

اکثر روسای جمهور مثل آقای خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی معجزه‌وار رای آوردند. اما واقعا فهم اینکه شرایط سیاسی جامعه به گونه‌ای است که می‌شود یک معجزه صورت بگیرد وجود داشت. اما من در حال حاضر چنین زمینه‌ای را مشاهده نمی‌کنم هم کاندیدای بالقوه‌ای را در بین اصلاح‌طلبان نمی‌بینم که رای‌آوری داشته باشد. فقط یک امکان بسیار ضعیفی وجود دارد که آنچه که در وین اتفاق می‌افتد بتواند به رفع تحریم‌ها منجر شود و این رفع تحریم‌ها حداکثر تا یک هفته مانده به انتخابات ما به ازای ریالی، دلاری و معیشتی داشته باشد. در آن صورت ممکن است شخصی بیاید و بر همین پیروزی سوار شود  و رای بیاورد که می‌توان گفت تنها امکان موجود است که ضعیف به نظر می‌رسد.

انتخابات ریاست جمهوری محمد مهاجری ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

جزییات عوارض جانبی این واکسن کروناشیوع کووید 19 در جهان مرگبارترین همه گیری یک قرن اخیر را رقم زده است. با نزدیک شدن شمار قربانیان این ویروس به 3 میلیون نفر در جهان، مقامات بهداشتی کشور‌ها امیدوارند با واکسیناسیون عمومی بتوانند گسترش کرونا را کنترل کنند.
اقتصادنیوز ویروس واکسیناسیون 

  

نقش کلیدی بورس در جذب سرمایه و تولیدمعاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بازار سرمایه به طور حتم در تحقق شعار "تولید، پشتیانی‌ها و موانع زدایی‌ها" و جذب سرمایه‌ها به سمت تولید نقش کلیدی را ایفا می‌کند که در این میان با توجه به میزبانی بورس کالا از عرضه گسترده کالاهایی مانند مواد اولیه پتروشیمی و فولاد، فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی می‌توانند با اعتماد کامل نسبت به صحت معاملات، شفافیت و قیمت کالاهایی که در بورس کال...
گسترش بورس کالا سرمایه فولاد 

  

دهنوی: بورس کشور را از تورم نجات داد / بازنگری دستورالعمل مجوزهای کارگزاریمحمدعلی دهقان دهنوی در گفت‌وگویی با عنوان «توسعه بازار از طریق بازار» در «کلاب‌هاوس» گفت: بازار سرمایه، کشور را از مصیبت بزرگ تورم نجات داد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار سازمان بازرسی کل کشور اوراق بدهی 

  

دستور وزیر بهداشت برای برخورد با سواستفاده‌کنندگان واکسن کرونای پاکباناندر پی سوء استفاده برخی از مدیران ‌و کارمندان شهرداری آبادان در راستای تخصیص سهمیه واکسن به پاکبانان، وزیر بهداشت در نامه‌ای به رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان، دستور عزل فوری معاون بهداشتی و مدیران ناظر بر اجرای برنامه ایمن‌سازی را صادر کرد.
اقتصادنیوز 

  

صحبت‌های رییس سازمان بورس در کلاب هاوس/از رشد 400 درصدی انتشار اوراق شرکتها تا انتظار حمایت از دولتدهقان دهنوی گفت:24 هزار میلیارد تومان اولین درخواست ها برای انتشار از سوی شرکت‌های سرمایه گذاری و هلدینگ ها بود. قطعا درخواستهای بیشتری هم خواهد بود.
اقتصادنیوز دولت سرمایه 

  

واکنش علی دایی به درگذشت سرمربی مشهور فوتبال با موضوع واکسن کروناچهره های ورزشی زیادی از لحظه اعلام خبر درگذشت نادر دست نشان، به ابراز همدردی با خانواده وی و نشر پیام تسلیت مبادرت ورزیده اند.
مملکت‌آنلاین علی دایی علی کریمی فوتبال 

  

تکمیل ظرفیت سردخانه ایذه تکذیب شد/ ثبت روز بدون فوتی کرونایی در ایذهمشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در واکنش به خبر و انتشار فیلمی درباره اشباع سردخانه ایذه گفت: ای
خبرفوری مشاور اهواز سلامت 

  

مهم‌ترین دغدغه این روزها نماینده مجلس/ مردم؟ کرونا؟ نه! دولت جدیدبرای حل مشکلات مردم تشکیل دولتی در تراز انقلاب اسلامی واجب است.
اعتماد مجلس شورای اسلامی انتخابات مجلس دولت 

  

سه موضوع مهم برای تعیین تکلیف بورسشاخص در ابتدای هفته با کاهش 9 هزار واحدی شروع کرد و این روند ریزشی ادامه داشت تا روز سه شنبه که شاخص بورس به رشد 18 هزار واحدی رسید. با این حال این رشد شاخص در آخرین روز کاری هفته دوام نیاورد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

چرا کودکان زیادی در برزیل بر اثر کرونا می‌میرند؟مرگ و میر در برزیل بر اثر کرونا در حال حاضر در بالاترین سطح است. اما با وجود این که کرونا بندرت باعث
خبرفوری کودکان درمان پدر 

  

شهردار آبادان: خود پاکبانان خواستند که من و امام جمعه هم واکسن کرونا بزنیم/ ویدئومحمودرضا شیرازی، شهردار آبادان در واکنش به سرقت واکسن کرونای پاکبانان گفت: خود پاکبانان خواستند که م
خبرفوری سرقت