اعتماد   |  سیاسی  |  

از خواسته‌های منطقی ایران درباره توافق هسته‌ای حمایت می کنیم / منابع و مزیت های همکاری چین و ایران به شدت مکمل یکدیگر هستند

سفیر چین در تهران تاکید کرد: چین قاطعانه از دفاع ایران از حاکمیت ملی و عزت ملی، مخالفت با مداخله خارجی و خواسته های منطقی این کشور در مورد توافق جامع در مورد موضوع هسته‌ای ایران حمایت می کند.

از خواسته‌های منطقی ایران درباره توافق هسته‌ای حمایت می کنیم / منابع و مزیت های همکاری چین و ایران به شدت مکمل یکدیگر هستند

اعتمادآنلاین| چانگ هوآ، سفیر چین در ایران در یادداشتی نوشت: در سال 2013، شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین،  ابتکار ساخت مشترک کمربند اقتصادی جاده ابریشم و جاده ابریشم دریایی قرن بیست و یکم (ابتکار «یک کمربند و یک جاده») در قزاقستان و اندونزی را مطرح نمود.

 

به عنوان یک اکتشاف و عملکرد جدید به منظور گشودن چین به دنیای خارج در دوره جدید در هشت سال گذشته، ابتکار «یک کمربند و یک جاده» یک ابتکار عظیم در زمینه همکاری های بین المللی است که ریشه در خاک عمیق تاریخ دارد و مطابق با روند کلی زمان، به یک پلت فرم تمرینی مهم در ترویج ساخت جامعه ای با آینده مشترک برای بشریت در مسیر توسعه با کیفیت تبدیل گردیده است.

 

طرح «یک کمربند و یک جاده» مسیری را به سوی رفاه مشترک برای همه کشورها گشوده و به دستاوردهای ملموس و چشمگیری دست یافته است. به تازگی، رئیس جمهور شی جین پینگ در سومین سمینار ساخت و ساز «یک کمربند و یک جاده» در پکن شرکت کردند و سخنرانی مهمی ایراد نموده و تأکید کردند که مفهوم توسعه جدید باید به طور کامل، دقیق و جامع اجرا گردد و پیشرفت استاندارد بالا، پایدار و مردم محور را برای تحقق تحکیم شالوده ارتباطات همکاری های متقابل، گسترش فضای جدید همکاری های بین المللی، تقویت پیشگیری و کنترل ریسک هدف قرار داده و در جهت  دستیابی به سطح بالاتر همکاری، کارایی سرمایه گذاری برتر، کیفیت عرضه بالاتر و انعطاف پذیری توسعه تلاش گردد و بدین ترتیب توسعه با کیفیت بالای «یک کمربند و یک جاده» را برای دستیابی مستمر با اثربخشی جدید ترویج دهد.

 

در طول هشت سال گذشته، ارتباطات سیاستی عمیق تر گردیده است. چین بیش از 200 سند همکاری را برای ساخت مشترک «یک کمربند و یک جاده» با 140 کشور و 32 سازمان بین المللی امضا کرده است. مفاهیم و پیشنهادهای همکاری مربوطه در مقاله های نتیجه ساز و کارهای مهم بین المللی مانند سازمان ملل متحد، G20، APEC و سازمان همکاری شانگهای گنجانده شده است.

 

در طول 8 سال گذشته، ارتباط تسهیلات به طور مداوم ارتقا یافته است. قزاقستان به دریا دسترسی دارد، جمهوری مونته نگرو بزرگراه دارد و رویای لائوس مبنی بر تبدیل شدن از یک کشور محصور در خشکی به یک کشور اتحادیه خشکی به تدریج در حال تبدیل گردیدن به واقعیت است.

 

طی 8 سال گذشته، تجارت بدون مانع رو به بهبود بوده است. بر اساس گزارش تحقیقاتی بانک جهانی، ساخت مشترک طرح «یک کمربند و یک جاده» حجم تجارت جهانی و درآمد جهانی را به ترتیب 6.2 و 2.9 درصد افزایش خواهد داد و به طور موثر رشد اقتصاد جهانی را ارتقا می دهد.

 

در طول 8 سال گذشته، یکپارچگی مالی به گسترش خود ادامه داده است. حجم کل تجارت کالا بین چین و کشورهای در مسیر به 10.4 تریلیون دلار آمریکا رسیده است و سرمایه گذاری مستقیم غیر مالی در کشورهای  در مسیر از 130 میلیارد دلار آمریکا فراتر رفته است.

 

در طول هشت سال گذشته، پیوندهای مردم به مردم به عمیق تر شدن ادامه داده است. در پاسخ به فوری ترین نیازهای مردم کشورهای «یک کمربند و یک جاده»، چین به معیشت مردم از جمله ارائه مراقبت های پزشکی و دارویی کمک نموده است.با تامل بر آینده همکاری آموزش و پرورش "برنامه آموزش سینولوژیست های جوان" 360 متخصص سینولوژیست جوان از 95 کشور را آموزش داده است. شرکتهای چینی برای کشورهایی که در مسیر کمربند و جاده قرار دارند بیش از 200,000 شغل ایجاد کرده اند. 7.6 میلیون نفر در کشورهای مربوطه از فقر شدید و 32 میلیون نفر از فقر متوسط خارج گردیده اند.

 

از ابتدای سال جاری، چین طرح مشارکت توسعه سبز و ابتکار مشارکت واکسن را با بیش از 30 کشور راه اندازی کرده است و بیش از 1.4 میلیارد دوز واکسن کووید-19 را به کشورهای سازنده «یک کمربند و یک جاده» ارائه کرده است. جاده ابریشم سبز و جاده ابریشم سالم به نقطه روشن جدیدی از همکاری های بین المللی  «یک کمربند و یک جاده» تبدیل گردیده اند.

 

ایران از روزگار قدیم یک قطب مهم حمل و نقل و مرکز توزیع تجارت در جاده ابریشم و کشوری مهم در امتداد طرح «یک کمربند و یک جاده» بوده است. در سال 2016 ، رئیس جمهور شی جین پینگ سفر موفقی به ایران داشتند. دو طرف توافق نمودند تا یک مشارکت استراتژیک جامع بین چین و ایران ایجاد نمایند.

 

دو کشور یادداشت تفاهمی برای پیشبرد مشترک ساخت «یک کمربند و یک جاده» امضا کردند. مقامات بلندپایه چین و ایران بارها در مورد ارتقای توسعه روابط چین و ایران در شرایط جدید تبادل نظر کرده اند و برای هدایت آینده روابط ایران و چین به اجماع گسترده دست یافته اند.

 

دو طرف در مورد مسائل مربوط به منافع و نگرانی‌های اصلی خود از یکدیگر حمایت می‌کنند و تبادل تجربیات در حکومت‌داری دولتی را تقویت می‌کنند.

 

چین قاطعانه از دفاع ایران از حاکمیت ملی و عزت ملی، مخالفت با مداخله خارجی و خواسته های منطقی ایران در مورد توافق جامع در مورد موضوع هسته ای ایران حمایت می کند. منابع و مزیت های همکاری چین و ایران به شدت مکمل یکدیگر هستند و چین سال ها جایگاه بزرگترین شریک تجاری ایران را حفظ  نموده است.

 

ریشه مبادلات فرهنگی بین چین و ایران را می توان در دو هزار سال پیش جستجو کرد. تبادلات جاری در زمینه های فرهنگی، علمی، هنری و سینمایی بین دو کشور دائما در حال عمیق تر شدن است. دو کشور اسناد همکاری در زمینه هایی مانند ترجمه متقابل آثار کلاسیک و حفاظت از میراث فرهنگی، انجمن های دوستی و رسانه ها را امضا کرده اند. همکاری بین دانشگاه ها و کالج ها  نیز تقویت شده است.

 

پس از شیوع همه‌گیری ویروس کرونا، دو کشور با یکدیگر همکاری نموده و به یکدیگر کمک کردند و مشترکاً اثر خوبی از همکاری در مبارزه با این همه‌گیری بر جای گذاشتند و دوستی بین دو ملت بیش از پیش عمیق‌تر گردید.

 

 در سال جاری دو کشور برای بهره برداری از ظرفیت های همکاری دو کشور در زمینه های مختلف و برنامه ریزی چشم انداز همکاری های بلندمدت، یک طرح همکاری جامع امضا کردند. این امر به بهبود مستمر و ارتقاء مشارکت راهبردی جامع چین و ایران کمک خواهد کرد و به نفع دو ملت خواهد بود.

ساخت مشترک «یک کمربند و یک جاده» مطابق با روند کلی تاریخ، مطابق با روند دوران ها و در راستای منافع مشترک مردم چین و سایر نقاط جهان است. این جاده ای برای صلح، رفاه، گشودگی، خرمی، نوآوری و تمدن است. چین مایل است با همه طرف ها از جمله ایران برای کمک به یکدیگر، غلبه بر مشکلات، ایجاد فرصت ها و به اشتراک گذاشتن رفاه همکاری کند تا این ابتکار شرقی به نفع مردم همه کشورها گردد.

 

منبع: ایسنا

سازمان ملل متحد سازمان ملل ساخت و ساز   اخبار برگزیده
  

اولیور کان: مسی لایق توپ طلا نبود !مدیر اجرایی باشگاه بایرن مونیخ معتقد است که مهاجم لهستانی باواریایی‌های باید به عنوان برنده توپ طلا در سال 2021 معرفی می‌شد.
خانه فوتبال لیونل مسی توپ طلا بایرن مونیخ 

  

پیش بینی قیمت دلار امروز از مسیر برجاماقتصادنیوز: قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بیکاری فزاینده با هزینه 35 درصد منابع اشتغال در بخش‌های غیرمرتبطعضو هیأت رئیسه مجلس گفت: هزینه 35 درصدی منابع اشتغال در بخش‌های دیگر سبب بیکاری فزاینده در سال 99 شد.
ایلنا بیکاری بانک هزینه 

  

دولت گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی را ارائه می‌دهدسخنگوی دولت گفت: دولت تعهدی برای ارائه گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی نداشت اما وظیفه خودش می‌داند این کار را انجام دهد و از هفته آینده این کار را انجام خواهد داد.
ایلنا دولت سخنگوی دولت کار 

  

اولین موضع آمریکا پس از مذاکرات برجامی وینایسنا | جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره آغاز دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و تحولات در رابطه با آن پاسخ داد...
مثلث مهناز افشار ازدواج غنی سازی 

  

هشدار وزیر نفت درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشوروزیر نفت با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت پالایشی از رسالت‌های مهم دولت سیزدهم است، درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشور هشدار داد و گفت: رئیس‌جمهوری هم در این باره مکاتباتی با مقام معظم رهبری داشته که اگر دغدغه‌ای در تامین خوراک باشد برطرف شود.
۵۵ آنلاین وزارت نفت نفت گاز 

  

امیرعبداللهیان:در تلاش برای دستیابی به یک توافق خوب هستیموزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: علیرغم بد عهدی و بی‌عملی آمریکا و سه کشور اروپایی، تهران با حسن نیت و جدیت وارد مذاکرات هسته‌ای وین شده است و در تلاش بر دستیابی به یک توافق خوب است.
نامه نیوز سازمان ملل متحد سازمان ملل سازمان انرژی اتمی 

  

سرنوشت مذاکراتدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا صادرات نفت حسن روحانی روزنامه 

  

دادستان تهران: اصلی ترین ماموریت دادستانی امر تعقیب استدادستان تهران نقش قضات ارجاع را در نظم دهی به امور دادسرا مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: مهمترین ماموریت و وظیفه قضات ارجاع نقش مدعی العمومی است.
فردا تهران آموزش حوزه 

  

آیا واکسن‌ها روی سویه «اومیکرون» اثرگذار هستند؟ | شدت بیماری سویه اُمیکرون چه میزان است؟از زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید 19 اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی استرالیا آفریقای جنوبی 

  

کنایه‌های آتشین سرمربی پورتو به طارمی؛ خودخواه است!سرمربی تیم فوتبال پورتو بعد از پیروزی این تیم در هفته دوازدهم لیگ پرتغال به عصبانیت بازیکن تیمش از مهدی طارمی واکنش نشان داد و گفت: طارمی زمانی که باید پاس بدهد، شوت می‌زند!
خانه فوتبال مهدی طارمی فوتبال بازی 

  

سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی استرئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی است و تحولی عظیم به لحاظ نحوه ارائه خدمات به متقاضیان خلق خواهد کرد.
ایلنا قوه قضاییه اپلیکیشن 

  

ارزش سهام عدالت کم شد| جزئیاتی از آینده سهام عدالتارزش 60 درصد قابل فروش سبد 532 هزار تومانی سهام عدالت به 7 میلیون و 286 هزار تومان رسیده است.
نامه نیوز سهام عدالت سهام وام 

  

ثبت‌نام کارت سوخت المثنی آغاز شدسخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز دوباره ثبت‌نام کارت هوشمند سوخت المثنی در دفاتر پلیس +10 از امروز (دوشنبه، هشتم آبان‌ماه) خبر داد.
ایلنا پلیس ماه وزارت نفت 

  

تفویض اختیارات بیشتر به استانداران از اهداف اصلی دولت استوزیر کشور با اشاره به اینکه مهمترین هدف از دادن اختیارات بیشتر به استانداران و اختصاص صندوق توسعه استانی، توسعه استان‌ها در همه ابعاد است، افزود: برای تحقق این امر مصوبه‌ای به هیئت دولت ارائه خواهیم کرد.
مثلث هیئت دولت دولت یورو 

  اخبار داغ
  

چه تعداد از دانشجویان علیه کرونا واکسینه شدند؟گزارش واکسیناسیون کووید 19 نظام آموزشی کشور نشان می‌دهد بیش از 3 میلیون و 163 هزار نفر از دانشجویان حداقل یک دوز واکسن علیه کرونا را دریافت کردند.
گسترش واکسیناسیون دانشجو حوزه 

  

جهش آفریقایی در عسلویه مهار شده بود/ لزوم فعالیت تیم‌های واکنش سریع کرونا با بروز سویه جدید ویروسرئیس سابق گروه واکنش سریع کرونا با اشاره به اینکه حضور تیم‌های واکنش سریع ضرورتی اجتناب ناپذیر در مدیریت اپیدمی کروناست، گفت: واریانت قبلی آفریقایی که مدتی در کشور شیوع پیدا کرد، در منطقه اقتصادی عسلویه توسط این تیم‌ها شناسایی و مهار شد.
برنا عسلویه ویروس 

  

آیا ماسکی که به خاطر کرونا میزنیم، آلودگی هوا را می‌گیرد؟اقتصادنیوز: رییس هییت مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، در پاسخ به این سوال که آیا ماسکی که به خاطر کرونا می زنیم از آلودگی هوا جلوگیری می کند؟ گفت : نه
اقتصادنیوز آلودگی هوا ایران 

  

درمان بی اشتهایی در بیماران کروناییمدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا، از دست دادن اشتها را تجربه می‌کنند که در صورت عدم درمان و کنترل، عواقبی مانند ضعف شدید، سوء تغذیه و افزایش دوره بهبودی را به دنبال خواهد داشت.
گسترش درمان تغذیه مواد غذایی 

  

آیا ماسکی که به خاطر کرونا میزنیم، جلوی آلودگی هوا را هم می‌گیرد؟مهمترین عامل آلودگی هوا در سراسر جهان، استفاده از سوخت های فسیلی از جمله بنزین است.
برنا آلودگی هوا بنزین 

  

قالیباف: باید سهامداران بورس حمایت شوندمردم با اعتماد به مسئولان دولت قبل به بورس آمدند و این دولت باید زمینه‌های ریسک را برای سهامداران خُرد کاهش دهد. حقوقی‌ها و شرکت‎ها از بالا و پایین رفتنِ شاخص بورس نفع می‌برند اما مردم در هر دو شکل ضرر می‌کنند.
گسترش دولت شاخص 

  

مبتلایان بهبودیافته کرونا در اولویت ابتلاء به اُمیکرونرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت: سویه جدید کرونا علائمی شبیه کوید قبلی را دارد اما احتمال کسانی که قبلا کرونا گرفته اند برای ابتلاء به این سویه بیشتر است از بقیه افراد.
گسترش وزارت بهداشت 

  

تداوم روند صعودی قیمت دلار ، سکه و درهماقتصادنیوز : بازار ارز و طلا امروز چهارشنبه 10 آذر 1400 شاهد صعود قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت دلار بود. قیمت درهم نیز کانال 8 هزار تومان را فتح کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

ثبت یک فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاهرئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از ثبت یک فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه در 24 ساعت گذشته خبر داد.
۵۵ آنلاین کرمانشاه استان کرمانشاه ویروس 

  

روز بدون فوتی کرونا در این استانرئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اعلام کرد که براساس آخرین نتایج آزمایشگاهی طی 24 ساعت گذشته هیچ مورد فوتی کرونایی در استان مرکزی گزارش نشده است.
۵۵ آنلاین درمان استان مرکزی ویروس 

  

پایان هفته قرمز بورس رقم خوردبازارسرمایه این هفته را در حالی به پایان رساند که شاخص کل بورس چیزی در حدود 17 هزار واحد ریزش کرد و این شاخص در سطح 1 میلیون و 340 هزار واحدی قرار گرفت.
گسترش شاخص بیت کوین اکو 

  

جدیدترین قیمت دلار و یورو در بازار (10 آذر)بر اساس قیمت‌های اعلام شده از سوی کانون صرافان، عصر امروز دلار در معا‌ملات بازار آزاد با قیمت 29270 و یورو 33150تومان فروخته می‌شود.
گسترش قیمت دلار یورو 

  

حضور تماشاگران در شهرآورد منوط به تایید ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشتسرپرست معاونت امنیتی و انتظامی استانداری تهران گفت: حضور تماشاگران در شهرآورد پرسپولیس و استقلال در روز شنبه منوط به تایید ستادملی کرونا و وزارت بهداشت است.
مملکت‌آنلاین وزارت بهداشت پرسپولیس ورزش 

  

خبر مهم و جدید درباره قیمت خودروقائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه کارشناسان ستاد تنظیم بازار درباره نرخ خودروها به جمع‌بندی نرسیده‌اند، گفت: احتمال اینکه نشست ستاد تنظیم بازار به هفته آینده موکول شده یا اینکه قیمت‌ها دستخوش تغییر نشده و ثابت باقی بماند، وجود دارد.
خودروتک ایران خودرو تورم خودرو