پرداخت تسهیلات به مستاجران، روند بازار را مثبت می کند

هر چند عده ای معتقدند تزریق نقدینگی به بازار باعث تورم می شود اما اعتقادم بر این است که در حوزه مسکن این گونه نیست زیرا علی رغم این که در دولت های نهم و دهم جلوی تسهیلات بانکی گرفته شد اما سال 91شاهد افزایش 100درصدی قیمت مسکن در شهر تهران بودیم.بنابراین ارایه تسهیلات بانکی از دلایل کنترل قیمت مسکن محسوب نمی شود.

پرداخت تسهیلات به مستاجران، روند بازار را مثبت می کند

آزاده کاری/ مستقل آنلاین- اساس آخرین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در اردیبهشت ماه سال جاری، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 12 میلیون و 670 هزار تومان است که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 12.5 و 112 درصد افزایش را نشان می‌دهد. از سوی دیگر، اجاره بها نیز در این مدت به همین شکل افزایش پیدا کرده و مستأجرانی که سالانه قرارداد خود را تمدید می‌کردند یا خانه دیگری را برای اجاره انتخاب می‌کردند، در سررسید قرارداد خود با مشکل افزایش ناگهانی قیمت مسکن روبرو شدند.

بنابراین وزارت راه و مسکن تصمیم گرفت در راستای افزایش توان مالی مستاجران تسهیلاتی برای این قشر در نظر بگیرد. ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن نیز اواسط خرداد ماه اظهار امیدواری کرد تا ابتدای تیر ماه این طرح ارایه شود اما تا به امروز خبری از این طرح نشده و این در حالی است که پیک زمان جا به جایی مستاجران خرداد و تیر ماه است.

حسام عقبایی رییس سابق اتحادیه مشاوران املاک در گفت و گو با مستقل آنلاین در پاسخ به این که آیا ارایه تسهیلات به مستاجران می تواند برای این قشر مفید باشد یا خیر،‌گفت: صد درصد از موافقان این طرح هستم زیرا معتقدم ارایه تسهیلات بانکی در شرایط کنونی اقتصاد ایران و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم می تواند به افزایش قدرت خرید شهروندان کمک کند.

او ادامه داد: باید در نظر داشت طرح هایی مانند مسکن مهر متوقف شده است. علاوه بر این قیمت مسکن از سال 97 تا 98 بیش از 100 درصد افزایش یافته این در حالی است که درآمد مردم تقریبا کمتر از 25 درصد رشد داشت است.در سال های گذشته نیز شاهد افزایش بی رویه قیمت مسکن بوده ایم و از سال 74 تا 94 قیمت مسکن 104 برابر شد.یعنی بیش از هزار درصد. بنابراین در تمام این سال ها قدرت خرید مردم بسیار کاهش پیدا کرده و بسیاری از خریداران مسکن تبدیل به مستاجر شدند و مستاجران بسیاری نیز به دلیل افزایش قیمت ودیعه و اجاره بها مجبور به کوچ به مناطق پایین تر یا حاشیه ها شده اند. در نتیجه ارائه تسهیلات چه در حوزه خرید و چه در حوزه اجاره برای تقویت بنیه مالی مردمی بسیار مهم است.

ارایه تسهیلات بانکی از دلایل کنترل قیمت مسکن محسوب نمی شود

برخی کارشناسان معتقدند ارائه تسهیلات به مستاجران به تورم و افزایش مجدد قیمت ها دامن می زند، عقبایی در این باره گفت: هر چند عده ای معتقدند تزریق نقدینگی به بازار باعث تورم می شود اما اعتقادم بر این است که در حوزه مسکن این گونه نیست زیرا علی رغم این که در دولت های نهم و دهم جلوی تسهیلات بانکی گرفته شد اما سال 91شاهد افزایش 100درصدی قیمت مسکن در شهر تهران بودیم.بنابراین ارایه تسهیلات بانکی از دلایل کنترل قیمت مسکن محسوب نمی شود.

او با تاکید بر این که ارایه تسهیلات بانکی به مستاجران الزامی است، عنوان کرد: دولت نیز باید در این خصوص عزم جدی داشته باشد . مهم ترین کار این است که رویه کار بانک ها تغییر کند همه می دانیم که اکنون بانک ها فقط بنگاهداری می کنند و به هیچ عنوان به دنبال ارایه تسهیلات بلندمدت مسکنی نیستند.زیرا بازپرداخت اقساط وام های مسکن 13 ساله است و بانک ها به دلیل این که سودجو وتجاری هستند از این موضوع فرار می کنند.متاسفانه بانکداری به آن مفهوم که در دنیا رایج است در کشور ما وجود ندارد.

او دراین باره افزود: حتی بانک دولتی مسکن هم به دنبال منافع ،سود وزیان خودش است و یک بانک توسعه ایی در جهت بالا بردن قدرت خرید مردم نیست.تمایل بانک ها بیشتر اعطای وام برای خرید خودرو و کالاست زیرا بازپرداخت آن ها بسیار کوتاه مدت است و پول اشان 36 ماهه با سود 18 درصد به ان ها بر می گردد.بنابراین همان طور که گفتم هم دولت باید نسبت به این موضوع حساسیت نشان دهد و نظارت بر عملکرد بانک ها افزایش یابد.

تسریع مجلس در تصویب لایحه ساماندهی بازارهای مالی

 

این کارشناس مسکن در ادامه با یادآوری این که لایحه ساماندهی بازارهای مالی اکنون در کمیسیون های مجلس بررسی می شود،اظهار داشت: با توجه به این که چند ماهی بیشتر تا پایان کار مجلس باقی نمانده است بنابراین انتظار می رود، نمایندگان هر چه زودتر این لایحه را در دستور کار قرار دهند تا مردم از دست سودگرایی و سوجویی بانک ها خلاص شوند.معتقدم بانک ها اصلی ترین عامل افزایش قیمت مسکن و ناهنجاری در این حوزه هستند.

هم اکنون بانک مسکن دو راهکار را برای اجرایی کردن این طرح در دست بررسی دارد.اولین روش راه‌اندازی صندوق حمایت از مستأجران است. بر این اساس منابع صندوق حمایت از مستأجران بدون اتکا به منابع دولتی و از محل پس‌اندازهای مردمی تأمین خواهد شد و اعطای تسهیلات برای پرداخت تمام یا بخشی از ودیعه (مبلغ رهن) واحدهای مسکونی به مستأجران واجد شرایط و سپرده‌گذاران این صندوق انجام خواهد شد.

روش دیگر افتتاح حساب برای متقاضیان به منظور استفاده از امکاناتی همچون دریافت سود سپرده‌گذاری با هدف توانمندسازی مالی و افزایش توان پرداخت در بازار اجاره است؛ به این معنا که مستأجران بتوانند با پس‌انداز کردن مبالغی در بانک مسکن و دریافت سود، توانمندی مالی بیشتری برای حضور در بازار اجاره کسب کنند.

ارائه قدرت انتخاب به مستاجران

 

عقبایی در پاسخ به این که کدام یک از این روش ها می تواند کمک مناسبی به مستاجران باشد، تصریح کرد: معتقدم هر دو این روش ها باید وجودداشته باشد تا شهروندان با توجه به توان مالی خود بتوانند از آن ها استفاده کنند.در واقع باید به آن ها قدرت انتخاب داد.با توجه به این که پیک جا به جایی ها از 15 خرداد شده و الان به نیمه تیرماه نزدیک می شویم فرصت زیادی برای دولت باقی نمانده است تا این طرح خود رااجرایی کند. بنابراین باید هر چه زودتر این طرح ها جنبه عملیاتی پیدا کند.

 

تسهیلات بانکی ایران تهران   اخبار برگزیده
  

موافقت سران قوا با واگذاری سهام دولتی خودروسازان​اقتصاد نیوز:در چندین ماه گذشته بازار خودرو با چالش‌های زیادی مواجه شد و سهامداری بد دولت در شرکت‌های خودروسازی گاهی به ضرر خودروسازان و گاهی به ضرر مصرف‌کنندگان ختم شد. هر چند دولت همچنان مدعی است که دو خودروساز بزرگ کشور دارای هیئت مدیره هستند و دولت دخالتی بر این مجموعه‌ها ندارد، ولی این امر با اتفاقات اخیر قیمت گذاری و نحوه توزیع، دخالت آشکار را نشان می‌دهد.
اقتصادنیوز سران سه قوه بازار خودرو سهام 

  

جدیدترین تصاویر از نفتکش توقیف‌شده حامل محموله نفتی ایران توسط انگلیستصاویری جدید از آخرین نفتکش توقیف‌شده حامل محموله نفتی ایران توسط انگلیس را مشاهده می‌کنید.
نامه نیوز ایران انگلیس 

  

بروجردی: فرصت‌ را برای اروپا تمدید نمی‌ کنیمعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: متاسفانه اروپا هویت مستقل تصمیم‌گیری خود را در قبال آمریکا از دست داده و از این حیث نمی‌تواند در مورد تعهدات برجامی خود نقشی ایفا کند.
مثلث ایران شورای امنیت سازمان ملل شورای عالی امنیت ملی 

  

علی مطهری گفت: مصاحبه با پمپئو یک فرصت خوبی برای خود صداوسیما است که این کار را البته باید در هماهنگی با وزارت خارجه انجام دهد چون انتخاب مصاحبه کننده مهم است.
نامه نیوز علی مطهری مصاحبه وزارت خارجه 

  

چاقوکشی راننده وانت ساندویچی و حمله به زن جوان و همسرشپس از صرف شام، بر سر قیمت با فروشنده و کارگر وی جر و بحث کردیم، زیرا وی قصد داشت بیشتر از قیمت واقعی غذا از ما پول بگیرد، در این حین یکی از آنها با چاقو به سمت من ...
مثلث چاقوکشی خودرو پول 

  

مهدی طائب: برجام هم برای ایران ضرر بود هم امریکاخبرگزاری فارس : رئیس قرارگاه راهبردی عمار گفت: برجام به خودی خود جز ضرر هیچ چیزی برای کشور نداشت اما از سوی دیگر دونالد ترامپ نیز از برجام خارج شد چون فهمید این توافق برای آمریکا نیز جز ضرر چیزی نداشته است.
مثلث مهدی طائب ایران رئیس جمهور 

  

می‌دانم کدام کارگردان با “میترا استاد” رابطه داشته اما نمی‌گویم!ارتباط این خانم با همان کارگردانی ‏است که در این مدت از انتشار خبرها برآشفته شدند و واکنش‌های تندی نشان دادند. من هیچ ‏ارتباطی با میترا استاد نداشتم. می‌دانم کدام کارگردان است، اما نمی‌گویم.
مستقل‌آنلاین 

  

نام فوتبال باشگاهی ایران از رده‌بندی AFC حذف شد!کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال باشگاهی ایران را از رده بندی جدیدش خارج کرد.
مستقل‌آنلاین فوتبال کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال آسیا 

  اخبار داغ
  

بانک مرکزی از اهرم مالیات برای بازگشت ارز صادراتی استفاده کند/ می‌توان واردات برخی از اقلام و تجهیزات پزشکی را ممنوع کردرئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث بازگشت ارز صادراتی پیشنهاداتی از بخش های مختلف ارائه شده است، به طور مثال محرومیت از معافیت مالیاتی می تواند برای صادرکنندگانی که ارز مربوطه را پس نمی دهند، اعمال شود.
برنا بانک مرکزی بانک اتاق بازرگانی 

  

بانک مرکزی مشکلی برای تامین ارز کالاهای اساسی ندارد/ باید به بانک مرکزی برای سخت گیری در تخصیص ارز حق دادرییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این بانک مشکلی برای تامین ارز کالاهای اساسی کشور ندارد گفت: در ماههای اخیر کالاهای اساسی به میزان لازم وارد کشور شده است.
برنا بانک مرکزی بانک ارز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ بزرگ‌ترین ریزش سکه در ده ماه اخیراقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه 25 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت برای چهارمین روز متوالی روی مدار نزولی با شیب تند حرکت کرد و سطوح حمایتی بازهم شکسته شدند. دلار مرز روانی 12 هزار تومانی را شکست و تا محدوده 11700 تومانی عقب‌نشینی کرد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار خودرو یورو 

  

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی فهرست 150 نفری از صادرکنندگانی که در مجموع حدود 4 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات داشته اند و به کشور بازنگرداندند را به قوه قضاییه ارسال کرده است.
صراط قوه قضاییه بانک مرکزی بانک 

  

ارز مجازی لیبرا منوط به مجوز فدرال رزروقرار بود ارز لیبرا سال آینده میلادی به بازار ارائه شود که با فشار دولت آمریکا این روند به تعویق خواهد افتاد.
ایلنا ارز مجازی ارز بانک مرکزی