کاندیداها برنامه‌ای برای واکسیناسیون ندارند

هیچ کاندیداهایی در این باره صحبت مشخصی ندارد و معلوم نیست چگونه و از چه طریق دولت بعد واکسن به دست می‌آورد و چگونه 45 میلیون نفر را واکسینه می‌کند! به همین جهت گفتگو کردیم با دکتر موذن زاده، متخصص جراحی و تحلیلگر حوزه سلامت که مشروح آن را می‌خوانیم:

کاندیداها برنامه‌ای برای واکسیناسیون ندارند

کرونا و مبحث واکسیناسیون در انتخابات ریاست جمهوری چه جایگاهی دارد؟

با کمال تاسف به‌نظر می‌رسد که کاندیداهای ریاست جمهوری به آنی‌ترین نیاز کشور که بحث کروناست هیچ توجه ویژه‌ای نکرده‌اند، که من اسم آن را کاندیداهای بی‌تعهد می‌گذارم در حالیکه آقایان اینقدر از تعهد صحبت می‌کنند.

از فردای روز تحلیف و حتی از فردای روز منتخب شدن کاندیدا وی مسئولیت رفع مشکل کرونا را به عنوان تحولی که توانسته جهان را تغییر دهد بر عهده خواهد داشت و مشخصا برنامه‌ای را که باید بر مبنای سند ملی واکسیناسیون بر عهده بگیرد واکسینه کردن حدود 45 تا 50میلیون ایرانی است که با توجه به دستور العمل سند ملی باید در یک پروسه حداکثر تا آخر سال طول بکشد و این کاملا برنامه دشواری است و تزریق حدود 90 میلیون دوز واکسن در طول یک دوره چند ماهه مشکل بسیار بزرگیست.

بحث اصلی این است که علی‌رغم اینکه کرونا در 15 ماه اخیر اصلی‌ترین بازیگر در همه بخش‌های کشور و جهان و برنده‌ی همه‌ی کارزارها بوده است اما نامزدهای ریاست جمهوری در ایران با اینکه سر و صدای فراوانی در همه‌ی حوزه‌ها دارند و از همه چیز هم سخن می‌گویند اما در مورد کرونا هیچ کلامی از آن‌ها شنیده نمی‌شود و گویا قرار است با رفتن دولت حسن روحانی ویروس هم از کشور برود. این دوستان کاخ‌های آرزوهای بلندی را ساخته‌اند که فریادهایشان درباره آن‌ها رسا است اما در مورد دم‌دست‌ترین و پیچیده‌ترین مشکل کشور سکوتی دارند که به‌نظر کاملا غیرمتعهدانه است و گستره‌ی این سکوت در همه‌ی نامزدها از چپ تا راست وجود دارد.

علیرغم اینکه ما منتقد آمریکا هستیم، آقای بایدن و خانم هریس برنامه‌ای را داشتند که از حدود دو ماه قبل در کارزارهای انتخاباتی‌شان منتشر شده بود و اقدامات آن‌ها بر آن اساس در صورت پیروزی قرار بود پیش برود که همین قضیه هم اتفاق افتاد و حتی بالاتر از استاندارد هم پیش رفتند. اینکه کسانی از نامزدها خودشان را صالح بر نشستن بر صندلی ریاست جمهوری می‌دانند اما به چنین موضوع مهم بی‌توجهند باید به صلاحیت‌های اولیه آن‌ها شک کرد. این موارد را شماره شده بگویم:

اول اینکه: از فردای روز تحلیف، رقیب رئیس جمهور منتخب، رقبای بازنده او نخواهند بود بلکه ویروس کروناست که عنان کشور را در 15 ماه اخیر در اختیار داشته است. 

دوم: بر اساس سند واکسیناسیون باید 50 میلیون ایرانی در 6 ماه بحرانی مورد تزریق واکسن قرار بگیرند و هر آدم عاقلی باید تصور کند که برای اقدام به آن کارهای زیادی پیش بینی شده است، اما کاندیداها در این باره گویا هیچ غم و غصه‌ای را احساس نمی‌کنند.

مورد سوم این است که: رئیس جمهور جدید باید با کلیه مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، امنیتی کرونا سریعا رو به رو شود و فرصتی برای آماده شدن وجود ندارد، چون موضوع کاملا جدی و فوری است. اما متاسفانه کمترین علامتی از این آمادگی در نامزدها دیده نمی‌شود و این مطالبه از جانب طرفداران و حامیان آن‌ها هم رخ نمی‌دهد. رئیس جمهور جدید باید بر ناهماهنگی تیم‌های جدید و نا‌آشنایی که تازه بر صحنه وزارت بهداشت وارد خواهند شد، فائق آید.

در حالیکه الان هم به خاطر شرایطی که بین افراد و نهادهای مختلف وجود دارد هماهنگی‌ها در سطح حداقلی است و عواقب آن به‌صورت موج‌های جدید کرونا دیده می‌شود. 

کاندیداها از الان که فرصتی برای طرح این مسئله است نگاه راهبردی به این موضوع ندارند. 

رئیس جمهور جدید بر توقعات عمومی که در پایان هر انتخابات اتفاق می‌افتد و توقعات عمومی شکل می‌گیرد و مطالبات نو و تکرار جدی‌تر مطالبات قبلی رخ می‌دهد باید بر آن‌ها پیروز شود؛ به ویژه اگر کاندیداها در صحنه انتخابات جدی هستند اما کاندیداهای ریاست جمهوری به این بحث نیز توجهی نکرده‌اند. 

چرا کاندیداها از طرح معضل کرونا و واکسیناسیون عبور می‌کنند و بهایی به این مسئله نمی‌دهند؟

شخصا فکر می‌کنم که بعید است کاندیداهای ریاست جمهوری این شرایط را درک نکرده باشند.

چون خودشان اغلب در این کشور مناصبی داشته‌اند و به‌صورت عامدانه سکوت می‌کنند چون می‌دانند حقیقت کرونا می‌تواند غبار توهم حرف‌ها و تبلیغاتشان را کاهش دهد و خیلی زود کارآمدی آن‌ها را زیر سوال ببرد.

به‌نظر می‌رسد که سه ماه آینده هم می‌گذرد و در نیمه مرداد ماه هر کدام از این شیفتگان خدمت که بر صندلی ریاست جمهوری برسند بدون نگاه راهبردی و برنامه‌دار وارد یک فاجعه می‌شویم.

یک احتمال و نظر درباره عدم واکسیناسیون وجود دارد و آن عدم توانایی ایران به علت تحریم‌ها و عدم پذیرش اف.ای.تی.اف برای ورود واکسن است. به‌نظر شما آیا دولت توانایی واردات واکسن را دارد و چه تعداد واکسن می‌توانیم وارد کنیم؟

مطلب دیگری که الان مطرح است و کاندیداهای ریاست جمهوری نسبت به این قضیه هم واکنشی نشان نمی‌دهند این نکته است: بر اساس فاز دو واکسیناسیون کشور در مورد کرونا 12 میلیون نفر و بر اساس اعلام دیروز سخنگو قرارگاه عملیاتی 14/5 میلیون نفر در صف فاز دو قرار می‌گیرند که گفته شده این افراد در دو ماه آینده واکسینه خواهند شد. پس مشکل دیگری که وجود دارد و مطالبه‌ای نیز از سوی کاندیداها درباره آن مطرح نمی‌شود این است که حدود 30 میلیون دوز واکسنی که قرار است تا آخر تیر تهیه شود از چه منبعی تهیه می‌شود؟ بر اساس آنچه آقای روحانی و دیگر اعضا ستاد ملی کرونا گفته‌اند هیچکدام نخواهند توانست واکسن را تا آخر تیر در حجم وسیع به کشور وارد کنند و بحث بر سر یک الی دو میلیون است.

دومین بخش واکسن خارجی هست که با همه‌ی تلاش‌های صورت گرفته حداکثر دو میلیون و دویست هزار دوز واکسن است و اصلا وارد شدن به فاز دو قبل از تکمیل فاز یک مسئله و سوال جدیست! واکسن‌های تولید مشترک روسی و کوبایی هم هر دو در شرایطی است که یکی در کارآزمایی بالینی هست و قرار نیست به عنوان واکسن رسمی مطرح شود و برای دیگری طبق گفته آقای جهانپور قرارداد ورود واکسن دو ماه طول می‌کشد و در مورد اینکه چگونه قرار است این 30 میلیون دوز در دو ماه تامین و تزریق شود در یک ابهام کامل خبری هست.

آن 60 میلیون دوزی که گفته‌اند سفیر ایران در مسکو قرارداد بسته، یک تفاهم است و محدودیت تولید اسپوتنیک خیلی جدی‌تر از این حرف‌هاست که بتواند 60 میلیون دوز را در دو ماه در اختیار ما قرار دهد. علی‌رغم اینکه بارها از مسئولین وزارت بهداشت درخواست کردیم که 30 میلیون دوز فاز دو سند کشوری چگونه قرار است تهیه شود اما متاسفانه پاسخ نمی‌دهند.

برخی گمانه‌زنی می‌کنند که سیاست  برخی از کشورها بخصوص کشورهایی که توانایی واردات و تولید واکسن را ندارند، تکیه بر سیاست واکسیناسیون گله‌ای است، این ادعا درباره ایران تا چه حد صحت دارد؟

موضوع ایمنی گله‌ای یعنی ابتلا 65 درصد جامعه. قبل از اینکه مشخص شود که کرونا احتمال ابتلا مجدد را دارد حدود 8 ماه فرصت استثنایی کشور را هدر داد و در این مورد واقعا ایمنی جمعی به هیچ وجه قابل دستیابی به سادگی نیست. به این علت که در جهان پزشکی آن عوامل بیماری‌زای عفونی که بتواند با اولین ابتلا یک ایمنی دائم را ایجاد کند به اندازه انگشتان یک دست هم نیستند و کاملا استثنا بر قواعد عوامل عفونی هستند؛ مثل اوریون و کاملا استثنا هستند و بقیه عوامل عفونی قاعده آن‌ها این است که ابتلا مجدد رخ می‌دهد. 

ایمنی جمعی نیز دوره موقتی خواهد داشت و ابتلا مجدد صورت می‌گیرد مثل واکسن آنفولانزا که هر سال تکرار می‌شود.

از این جهت ایمنی جمعی به مفهوم ریشه‌کنی بیماری نیست. ممکن است با واکسیناسیون اتفاق بیفتد اما به مفهوم ریشه‌کن شدن بیماری نیست و هر ساله باید تکرار شود.

الان در کانادا خرید واکسن تا سال 2023 اتفاق افتاده است برای اینکه هر سال به اندازه کافی واکسن در اختیار شهروندان خودش قرار دهد. این اشتباه نباید صورت بگیرد که ایمنی جمعی می‌تواند منجر به ریشه‌کنی شود چون ذات این ویروس امکان ابتلا مجدد را دارد.

 

ایران استثنایی واکسیناسیون   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

جزئیات تزریق واکسن کرونا برای جانبازان و خانواده‌های شهدامسئول امور تزریق واکسن کرونا در بنیاد شهید و امور ایثارگران با ارائه توضیحاتی درباره واکسیانسیون جانبازان و خانواده های شهدا گفت: در مکاتباتی با وزارت بهداشت در خواست کردیم تا 200 هزار نفر از جانبازان 25 تا 50 درصد در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار بگیرند.
برنا وزارت بهداشت بنیاد شهید و امور ایثارگران خانواده 

  

فوت 202 هموطن دیگر بر اثر کرونا در شبانه روز گذشته/ شناسایی 10145 بیمار جدیداقتصادنیوز : آخرین آمار قربانیان و مبتلایان کرونا در کشور اعلام شد.
اقتصادنیوز 

  

202 فوتی و 10145 بیمار جدید کرونایی طی شبانه روز گذشتهآخرین آمار قربانیان و مبتلایان کرونا در کشور اعلام شد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

اعتراف تلخ سازمان بورستصمیم جدید سازمان بورس مبنی بر بازگشت به دامنه نوسان مثبت 5 تا منفی 5، می تواند تا حدودی شرایط بازار را به حالت عادی بازگرداند. اما نکته اصلی در این زمینه را می توان ضربه خورد اعتبار سازمان بورس در بین مخاطبان خرد تلقی کرد.
گسترش ماه پول دولت 

  

آینده ای روشن در انتظار بورسعضو سابق شورای عالی بورس گفت: در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتماد به بازار باز می‌گردد و به دلیل ورود نقدینگی به بازار می‌توان معاملات خوبی را در این بازار شاهد باشیم.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران فضای مجازی 

  

راه تنظیم بهینه بازارها، بورس کالاست / کنترل دستوری قیمت ها سرابی بیش نیستیحیی آل اسحاق که مدیریت وزارت بازرگانی در دولت های پنجم و ششم و همچنین ریاست اتاق بازرگانی تهران را درکارنامه خود دارد، معتقد است که بهترین مکانیسم برای تنظیم بهینه بازار براساس مولفه های اقتصادی، سازوکار عرضه و تقاضا در بورس کالاست که طی سال های گذشته با شفافیت مبادلات و فعالیت برمبنای عرضه و تقاضا، آثار مثبتی برای اقتصاد و تولید کشور به همراه داشته است.
شما‌نیوز تنظیم بازار بورس کالا قیمت 

  

بازگشت اعتماد و نقدینگی به بورس با اجرای مصوبات سران قواعضو سابق شورای عالی بورس گفت: در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتماد به بازار باز می‌گردد و به دلیل ورود نقدینگی به بازار می‌توان معاملات خوبی را در این بازار شاهد باشیم.
اقتصادنیوز نقدینگی 

  

کاهش قطره چکانی قیمت خودروهابازار خودرو که چندی است با کمبود خریدار مواجه شده، در اولین هفته بعد از پایان محدودیت ها نیز باز روی مشتری را به خود ندید و قیمت ها نیز به صورت قطره چکانی روند نزولی به خود گرفتند.
فردا قیمت افزایش قیمت بازار خودرو 

  

بهترین واکسن کرونا کدام است؟فارس/ دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 با اشاره به شعار who، گفت: بهترین واکسن همان است که در دسترس قرار دارد.
مثلث زیبایی سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

تسهیلات وام 16 درصدی باشگاه های ورزشی در ایام کرونا کارگشا نیستمدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران گفت: از دولت تقاضا داریم همانند واکسیناسیون دیگر ورزشکاران کشور، واکسیناسیون مربیان ورزشی را نیز در اولویت قرار دهد.
ایلنا وام تندرستی ورزش