گسترش   |  اقتصادی  |  

افزایش سقف وام ضروری بازنشستگان کشوری

بررسی وضعیت پرداخت وام‌های ضروری بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری در هشت سال اخیر نشان می‌دهد که تعداد این تسهیلات دو برابر و سقف آن نیز پنج برابر شده است.

افزایش سقف وام ضروری بازنشستگان کشوری

وضعیت پرداخت وام ضروری بازنشستگان کشوری از سال 1393 تاکنون نشان می‌دهد که تعداد این تسهیلات از 200 هزار فقره به 400 هزار فقره و رقم آن نیز از 2 میلیون تومان به 10 میلیون تومان افزایش یافته است.

پیش از این دوره زمانی و در سال 1392، صندوق بازنشستگی کشوری مبلغ 2 میلیون تومان وام کم بهره تنها به تعداد 64 هزار نفر از بازنشستگان پرداخت کرد و مجموع وام پرداختی بین سال‌های 1377 تا 1392 نیز با اعتباری حدود 430 میلیارد تومانی با ارقام 300 هزار تومان تا یک میلیون و 700 هزار تومان در مجموع به بیش از 405 هزار نفر از بازنشستگان تحت پوشش پرداخت شده بود.

اما از سال 1393 که سیاست توسعه تسهیلات ضروری، عدالت در پرداخت وام و فعال شدن منابع در اختیار بانک عامل برای بازنشستگان کشوری توسط مدیران وقت صندوق بازنشستگی کشوری در دستور کار قرار گرفت، ظرفیت، اعتبار و تعداد استفاده‌کنندگان از این تسهیلات با تحول جدی همراه شد.

براین اساس، در سال 1393 و با اجرای این سیاست، وام ضروری 2 میلیون تومانی برای 200 هزار نفر از بازنشستگان تحت پوشش در نظر گرفته شد که اعتبار 400 میلیارد تومانی برای این سال نزدیک به کل اعتبار 430 میلیارد تومانی بین سال‌های 1377 تا 1392 بوده است. در سال پس از آن یعنی 1394 نیز رقم این تسهیلات با اعتباری 500 میلیارد تومانی برای 250 هزار نفر پرداخت شد.

نگاهی به آمار وام ضروری، حاکی از آن است که رقم پرداختی این تسهیلات در سال 1395 با رشد 50 درصدی و با اعتبار 750 میلیارد تومان به رقم 3 میلیون تومان رسید و برای 250 هزار نفر ارائه شد. در این سال پرداخت وام ضروری برای نخستین بار به صورت ثبت نام اینترنتی متقاضیان در سایت صندوق بازنشستگی و انجام فرآیند قرعه کشی بین افراد متقاضی انجام شد که این ثبت نام اینترنتی عملا در سال‌های بعدی نیز ادامه یافت. در همین سال بیش از 410 هزار نفر از بازنشستگان به صورت اینترنتی تقاضای دریافت وام خود را ثبت کردند که پس از قرعهکشی به صورت نوبت بندی شده 250 هزار نفر مشمول دریافت وام شدند.

این روند سبب شد تا در سال 1396، بیش از 623 هزار نفر برای 300 هزار فقره تسهیلات 4 میلیون تومانی از طریق سایت صندوق بازنشستگی ثبت نام کنند. از این تعداد بیشترین آمار ثبت درخواست وام ضروری، مربوط به استان های تهران با 109 هزار و 503 نفر، فارس با 47 هزار و 196 نفر، خراسان رضوی با 46 هزار و 395 نفر، اصفهان با 42 هزار و 313 نفر و مازندران با 34 هزار و 595 نفر می‌شد.

در سال 1397 با هماهنگی بانک صادرات ایران تسهیلات وام ضروری با اعتباری بالغ بر 2000 میلیارد تومان و با رشدی 66 درصدی برای تعداد 400 هزار نفر و به مبلغ 5 میلیون تومان در نظر گرفته شد. از این سال به بعد، پرداخت این تسهیلات براساس اولویت و شاخصهایی چون عدم دریافت وام توسط متقاضی، میزان حقوق و سایر شرایط اجرایی شد. در این دوره که پرداخت آن از مهرماه 1397 آغاز شد تعداد متقاضیان مشمول در 12 نوبت تقسیم بندی شدند و بانک عامل نیز هرماه براساس نوبت بندی انجام شده اقدام به پرداخت وام کرد. این نوبت‌ها عملا تا مهرماه سال بعد ادامه یافت.

در سال 1398 نیز روش ثبت نام اینترنتی، نوبت بندی و پرداخت براساس اولویت های تعیین شده ادامه یافت. در این سال پرداخت تسهیلات ضروری در قالب 400 هزار فقره وام 7 میلیون تومانی در قالب دو مرحله 200 هزار فقرهای تقسیم بندی شد. ثبت نام اینترنتی مرحله اول در مهرماه 98 برای 200 هزار فقره انجام و پرداخت آن طی نیمه دوم سال 1398 تا فروردین 1399 انجام شد. ثبت نام مجدد برای 200 هزار فقره دیگر نیز در اردیبهشت ماه 1399 انجام شد تا این تعداد وام باقیمانده برای نیمه نخست سال 1399 پرداخت شود.

این درحالی است که معاون توسعه مدیریت و منابع صندوق بازنشستگی کشوری در تیرماه امسال اعلام کرد: پیش از این قرار بود مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری با رقم 7میلیون تومان در 7 نوبت برای 200 هزار نفر از واجدین شرایط پرداخت شود، اما از نوبت چهارم به بعد و با توجه به درخواست بازنشستگان این تسهیلات به رقم 10میلیون تومان افزایش یافت.

این تغییرات که در پی درخواست بازنشستگان برای افزایش سقف وام ضروری و متناسب شدن آن با تورم و نیاز این عزیزان اجرا شد، موجب تغییراتی در اعتبار تخصیص داده شده به این حوزه شد. به این ترتیب، تا پایان خردادماه 75 هزار نفر همچنان وام 7 میلیون تومانی دریافت کردند و مابقی تسهیلات با رقم 10 میلیون تومان برای 125 هزار نفر تعیین شد تا این تسهیلات تا آبان 99 به مشمولان پرداخت شود. در مجموع اعتبار تسهیلات برای سال 1398 (دو دوره) بالغ بر سه هزار و 175 میلیارد تومان است.

نگاهی کوتاه به این آمار، نشان می‌دهد که مجموع اعتبار وام پرداختی از سال 77 تا 92 حدود 430 میلیارد تومان بوده که با افزایش 1766 درصدی به 8 هزار و 25 میلیارد تومان برای سال‌های 93 تا 98 رسیده است. همچنین اگر مجموع وام گیرندگان در سال‌های 77 تا 92 افزون بر 405 هزار نفر بوده، در کل سال‌های 93 تا 98 حدود یک میلیون و 800 هزار نفر وام دریافت کردهاند. رقم وام ضروری نیز که در ابتدای سال 93 مبلغ 2 میلیون تومان تعیین شده بود با افزایش پنج برابری اکنون به 10 میلیون تومان رسیده است و این مسیر همچنان برای امسال نیز ادامه دارد؛ چراکه وضعیت تسهیلات سال 99 که سال پایانی دولت دوازدهم است، هنوز نهایی نشده است.

منبع: ایلنا

وام پوشش بازنشستگی   اخبار برگزیده
  

فاطمه کروبی درباره حصر گفت: 10 سال است که آقای کروبی تحت شدیدترین محدودیت‌ها در حصر خانگی روزگار می‌گذرانند و در این مدت باتوجه به شرایط سنی که دارند، چندین مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند...
رویداد۲۴ مهدی کروبی فاطمه کروبی جراحی 

  

مذاکره ایران و آمریکا؛ آیا شرایط مذاکره فراهم است؟روزنامه الجریده کویت در گزارشی از مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در عمان خبر داده و نوشته است که نمایندگان ترامپ هفته گذشته با یکی از بزرگان جریان اصولگرای ایران در کشور عمان گفتگو کرده‌اند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

راه حل کارشناسی برای بازگشت تعادل به بورسدرحالی که شاخص کل بورس و فرابورس همچنان به سمت کاهشی شدن تمایل دارند درحالی که از وضعیت بازارهای موازی انتظار می رود چراغ بازار سرمایه سبز باشد، یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اجبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت ها، می تواند تاثیر زیادی روی تعادل بخشی به این بازار داشته باشد.
۵۵ آنلاین شاخص پتروشیمی تامین اجتماعی 

  

خودرو وارد بورس شود یا نشود؟در راستای پیشنهاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر عرضه خودرو در بورس کالا، به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو چنانچه اصل موضوع با هدف حذف واسطه‌ها، رونق صنعت خودرو و رسیدن به قیمت شفاف باشد، بسیار هم خوب است. اما زمانی که دوباره پای شورای رقابت برای تعیین قیمت پایه به میان می‌آید، دقیقا نقض هدف اصلی است.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

هشدار پمپئو درباره هرگونه تلاش برای بازگرداندن آمریکا به برجاموزیر خارجه آمریکا با انتقاد مجدد از برجام، نسبت به هرگونه تلاش برای بازگرداندن این کشور به توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد.
ایلنا مایک پمپئو انتخابات ریاست جمهوری هسته ای 

  

بیمار روانی مطب دکتر را آتش زدمرد بیمار وقتی برای ویزیت به مطب پزشک خود در یکی از خیابان‌های شیراز رفته بود مطب او را به آتش کشید.
مملکت‌آنلاین شیراز پزشک پلیس 

  

خبر مهم بورسی / حمایت ویژه در راه استحمایت صندوق توسعه ملی از بازار سهام هرچند در چند وقت اخیر با انتقاداتی همراه بود اما به نظر می‌رسد گام‌های اجرایی آن یکی یکی در حال برداشته شدن است. در این مورد شب گذشته خبر جدیدی اعلام شد.
گسترش صندوق توسعه ملی سهام بانک مرکزی 

  

یک فعال سیاسی اصولگرا درباره تهدید موسوی خوئینی ها به افشاگری پس از شکست در انتخابات، گفت: این آقایان چون حرفی برای گفتن ندارند یکسری تاکتیک های جدیدی را به کار می گیرند اما در کل استراتژی انتخاباتی جدیدی ندارند. به عبارت دیگر تاکتیک هایی را در قالب استراتژی های سوخته قبلی به کار می بندند تا جواب بگیرند که قطعا نتیجه برای آنها به همراه نخواهد داشت.
نامه نیوز رئیس جمهور دولت اصلاحات ایوانکا ترامپ 

  

ملاقات بورس با هسته سخت/ شاخص کل در محدوده حساساقتصاد نیوز:شاخص بازار سهام تا کف لمس شده در شهریور 14 هزار واحد فاصله دارد؛ کفی که در برابر ریزش بیشتر مقاومت کرده اما در کنار آن شاخص‌های ضعیف معاملاتی دیروز کار شاخص برای برگشت پرقدرت را سخت کرده است.
اقتصادنیوز بورس تهران بانک صادرات بازی 

  

پرداخت یارانه جدید 120هزارتومانی به مردم + جزئیاترحیم زارع در خصوص آخرین وضعیت طرح الزام دولت به پرداخت یارانه برای تامین کالا‌های اساسی تصریح کرد:
مستقل‌آنلاین یارانه دولت تولید 

  

یارانه نقدی فرزندان چه کسانی سه برابر می شود؟نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با تشریح جزئیاتی از طرح تشویق زاد و ولد گفت که بر این اساس از زمان تولد فرزند سوم خانوارها یارانه‌ای به اندازه مبلغ یارانه خود دریافت می‌کنند.
مستقل‌آنلاین یارانه سهام مجلس شورای اسلامی 

  

خبر خوش جهانگیری درباره واردات دارو و کالاهای اساسیمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: مردم اطمینان داشته باشند که دارو و کالاهای اساسی را تا آخر سال با ارز 4200 تومانی تأمین خواهیم کرد؛ لذا دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند و امیدواریم بتوانیم ارز مورد نیاز را تأمین کنیم.
گسترش اسحاق جهانگیری واردات دارو 

  

تحریم تسلیحاتی؛ بررسی روابط ایران با دیگر کشورها پس از 27 مهر ماهاروپا با وجود اینکه همچنان به برجام پایبند است، اما بعید است که وارد مبادلات تسلیحاتی با ایران شود. ایران هم گفته است مشتری تسلیحات اروپایی نیست. اما ایران می‌توانند با دو قدرت دیگر جهان یعنی روسیه و چین در این حوزه کار کند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا ایران و روسیه 

  

آیا قیمت دلار کاهش می یابد؟/سیاست‌های بازار ساز ارزی چیست؟سکه و دلار در حالی در مسیر نزولی جرکت کرد که همچنان دیدگاه متناقضی درباره آینده قیمت دلار وجود دارد. آیا قیمت دلار پایین خواهد آمد.
اقتصادنیوز قیمت دلار پتروشیمی 

  اخبار داغ
  

ترامپ: صد‌ها میلیون دوز واکسن کرونا توزیع خواهیم کردترامپ گفت: همانطور که می‌دانید ما اقدامات خوبی در رابطه با واکسن انجام می‌دهیم. 4 واکسن هم اکنون در مراحل پایانی آزمایش خود هستند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ سازمان غذا و داروی آمریکا 

  

پیش بینی روند قیمت دلار در روز سه شنبه/وقت تماشا در بازار ارزاقتصاد نیوز:دلار چهار روز است در کانال 29 رفت‌وبرگشت دارد و جسارت نزدیک شدن به 30 را نداشته است آیا امروز می‌تواند این رفتار را به قول فوتبالیست‌ها گلات کند؟
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

آنتی بادی های کرونا تا چند روز در بدن می مانند؟نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد آنتی بادی‌هایی که علیه عفونت ویروس جدید کرونا در بدن ایجاد می‌شوند بیش از 60 روز در بدن انسان باقی می‌مانند.
گسترش بیمارستان بدن انسان ویروس 

  

بورس های جهانی پرواز کردندبیشتر شاخص های مهم بورسی جهان صعودی شدند.
گسترش بورس های آسیایی بورس لندن شانگهای 

  

آمارهایی از میزان سفرهای مردم و تردد وسائل نقلیه مختلف در محورهای مواصلاتی بین استانی منتشر شد که نشان می‌داد رابطه معناداری بین این مسافرت‌ها و گسترش شیوع ویروس کرونا دارد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت قیمت مرگ 

  

پیش بینی مهم درباره افزایش میزان مرگ ناشی از کرونایک اپیدمیولوژیست گفت: در مورد کرونا، زمانی که افزایش موارد بیماری در بیماران بستری در بیمارستان ها را مشاهده می‌کنیم، انتظار می‌رود تاثیر آن بر مرگ و میر را تقریبا دو هفته‌ بعد شاهد باشیم.
اقتصادنیوز مرگ بیماری عفونی بیمارستان 

  

شاخص‌های مهم بورسی جهان صعودی شدندبیشتر شاخصهای مهم بورسی جهان صعودی شدند. روند احیای اقتصاد جهانی در سه ماهه سوم سال اگرچه سرانجام پس از ماه ها رشد منفی بسیار کم از سر گرفته شد.
اقتصادنیوز شاخص شانگهای بورس های آسیایی 

  

ابتلای 14 عضو تیم فوتبال جنوا به کروناباشگاه جنوای ایتالیا از شیوع گسترده ویروس کرونا در میان اعضای تیم اصلی این باشگاه خبر داد که اکثر آنها بازیکنان این تیم هستند.
تسنیم فوتبال ایتالیا بازی 

  

چند دانش آموز آمریکایی به کرونا مبتلا شدند؟گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) در روز دوشنبه نشان داد حدود 280 هزار کودک محصل کم سن و سال در این کشور از اول مارس (یکشنبه 11 اسفند) تا 19 سپتامبر (شنبه 29 شهریور) در یک بازه زمانی 6 ماهه به ویروس کرونا مبتلا شدند.
گسترش آموزش بهار کودکان 

  

هزینه پلاسمافرز در درمان کرونا جزو پروتکل نیست/ توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌هاکیانوش جهانپور از واردات واکسن آنفلوآنزا طی روزهای آینده و توزیع داروخانه‌ای آن خبر داد.
برنا درمان داروخانه واردات 

  

نیمی از مبتلایان به کرونا به علت بی توجهی به این مورد و انجام اشتباه به بیمار دچار شدند.
نامه نیوز ازدواج الناز شاکردوست ترامپ 

  

استارتی برای معیشت گوش شکسته‌ها/ کرونا لیگ کشتی را غافلگیر نکند!با توجه به تجربه لیگ برتر فوتبال، آغاز لیگ برتر کشتی به معنای اعلام نمونه‌های مثبت کرونا خواهد بود، لیست کرونایی‌ها نباید کشتی را غافلگیر کند.
تسنیم لیگ برتر تهران فوتبال 

  

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:70درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد و اعتماد افراد باید دوباره به این بازار جلب شود.
صراط شاخص سازمان بورس و اوراق بهادار کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

کشف راز مقابله با ویروس کرونا در بدن کوسه‌ هادانشمندان دریافتند که برای تولید واکسن کرونا ماده‌ای در بدن کوسه‌ها وجود دارد که باعث افزایش کارآمدی واکسن می‌شود.
برنا ویروس تولید 

  

معرفی یک اسپری بینی که باعث کاهش رشد ویروس کرونا می‌شود!شرکت بیوتکنولوژی استرالیایی انا ریسپیراتوری (Ena Respiratory) اظهار کرد: اسپری بینی که برای بهبود سیستم ایمنی بدن انسان برای مقابله با سرماخوردگی و آنفلوآنزا تولید می‌کند، رشد ویروس کرونا در مطالعه اخیر بر روی حیوانات را نیز کاهش داده است.
برنا ویروس بیوتکنولوژی سیستم ایمنی