ایلنا   |  گوناگون  |  

50 درصد از بازنشستگان و 70 درصد از کارگران گیلان سهام عدالت ندارند/ کارفرمایان مانع از تشکیل شوراهای اسلامی کار می‌شوند

مراسم 29 آبان (سالروز تصویب قانون کار) در گیلان برگزار شد.

50 درصد از بازنشستگان و 70 درصد از کارگران گیلان سهام عدالت ندارند/ کارفرمایان مانع از تشکیل شوراهای اسلامی کار می‌شوند

مراسم 29 آبان (سالروز تصویب قانون کار) در گیلان برگزار شد.

به گزارش ایلنا، حسن ایزدی (دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات گیلان) در مراسم بزرگداشت 29 آبان سالروز تصویب قانون کار، ضمن گرامیداشت این روز و خیر مقدم به حاضران، تصویب قانون کار را یادگار امام راحل عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: امام خمینی (ره) دغدغه حمایت و خدمت به قشر کارگر را داشتند و تا اندازه‌ای این بحث برای ایشان مهم و حائز اهمیت بود که تشکیل تشخیص مصلحت نظام و متعاقب آن تصویب قانون کار را برای حمایت از قشر مظلوم کارگر در 29 آبان سال 1369 به انجام رساندند. 

دبیر اجرایی خانه کارگر گیلان در ادامه با اشاره به مشکلات و دغدغه‌هایی که جامعه کارگری با آن روبرو است، افزود: امروز مهم‌ترین مشکل جامعه کارگری‌عدم امنیت شغلی است. کارگران ما امروز امنیت شغلی ندارند و این بزرگترین بی‌عدالتی و تبعیض در جامعه اسلامی است. 

وی افزود: مهم‌ترین مقوله و شاخصه‌ی کار، امنیت شغلی است که متاسفانه امروز به شدت این مقوله مهم به فراموشی سپرده شده است. خواسته ما از نمایندگان و مجلس محترم این است که امنیت شغلی را به کارگران مظلوم و نیروی کار زحمتکش برگردانند. 

ایزدی در ادامه افزود: دومین مسئله و معضلی که امروز جامعه کارگری و بازنشستگی با آن دست به گریبان است وضعیت معیشتی است. 49درصد جمعیت استان را کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی تشکیل می‌دهند. این قشر عظیم از جمعیت کشور مشکل معیشت دارد و از حداقل‌ها محروم است. حداقل سبد هزینه برای اداره معیشت یک خانوار چهار نفره 7 تا 8 میلیون عنوان می‌شود اما بازنشستگان ما با 30 سال سابقه کار 2 میلیون و ششصد هزار تومان مستمری دریافت می‌کنند. این رقم کفاف هزینه‌های سنگین زندگی و درمان این عزیزان را نمی‌دهد. 

دبیر اجرایی خانه کارگر گیلان، سوءمدیریت وعدم نظارت مسئولان ذیربط را به قوانین مریوط به حقوق و دستمزد بازنشستگان را علل عمده این معضل عنوان کرد و افزود: در رابطه با توزیع سهام عدالت با توجه به اینکه دومین دهک مربوط به بازنشستگان بود اما 50 درصد از بازنشستگان و حدود 70 درصد کارگران ما سهام عدالت ندارند. 

وی در ادامه در خصوص بحث درمان جامعه کارگری و بازنشستگی نیز گفت: 49 درصد از جمعیت استان یعنی چیزی حدود 1 میلیون و سیصد هزار نفر پاسپورت کارگری یعنی دفترچه تامین اجتماعی دارند؛ اما در استان گیلان فقط یک بیمارستان تامین اجتماعی وجود دارد؛ در صورتیکه در مقایسه با استانی مثل کردستان که یک چهارم جمعیت کارگری استان ما را دارد، 3 بیمارستان تامین اجتماعی و در استان هم جوار ما یعنی مازندران شش بیمارستان وجود دارد. 

ایزدی در پایان از دولت و مسئولان بخصوص محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و از نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی خواستار شد تا در خصوص حل مشکلات و معضلات مربوط به جامعه کارگری تدابیر ویژه‌ای را بیندیشند. 

در ادامه مراسم پرویز محمدنژاد، نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه جامعه کارگری جامعه بزرگ و معتبری است اظهار داشت: جامعه کارگری برای اینکه بتواند به خواستگاه و اهداف خود برسد ابتدا باید به خودباوری برسد و بداند که با پیگیری و استمرار مطالبات خویش از مسولان ذیربط قطعا به اهداف والای خود دست پیدا می‌کنند. 

نماینده مردم لنگرود در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر غالب نگاه مجلس عدالت محوری است، خاطر نشان ساخت: مجلس یازدهم از ابتدای شروع به کار خود بحث معیشت مردم و عدالت محوری را اساس و سرلوحه‌ی کار خود قرار داده است، بطوریکه تاکنون تمام طرح‌های مربوط به مجلس یازدهم طرح‌های دو فوریتی بوده‌اند یعنی ظرف 72 ساعت باید به انجام برسند. 

وی در ادامه افزود: در حوزه همسان‌سازی حقوق، در بحث مربوط به فرهنگیان اقدامات خوبی صورت گرفت و در خصوص همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز خواسته ما از آقای ایزدی و فعالین کارگری این است که آنچه را که فکر می‌کنند در این رابطه مربوط به نمایندگان و مجلس است را بصورت مکتوب متنی را تهیه کرده و بصورت طرح در اختیار مجلس قرار دهند تا نمایندگان ابتدا در کمیسون‌ها و سپس در صحن علنی به آن طرح بپردازند و آن را به تصویب برسانند. 

محمدنژاد در ادامه افزود: قطعا ممارست و پیگیری در رسیدن به اهداف جامعه کارگری اثر بخش خواهد بود. 

وی در پایان سخنان خود حل مسائل مربوط به جامعه کارگری را مهم ارزیابی کرد و گفت: حل معضلات کارگری بسیار مهم است چون مسائل کارگری جز زیرساخت‌های یک مملکت هستند؛ زیرا کارگران و نیروی کار نیروی مولد تولید هستند و تا این نیروی مولد از نظر معیشت تامین نباشد و امنیت شغلی نداشته باشد، اقتصاد و تولید کشور شکوفا نخواهد شد. 

در ادامه غلامرضا خوالگر، ریاست کانون شوراهای اسلامی کار استان گیلان، ضمن گرامیداشت 29 آبان سالروز تصویب قانون کار اظهار داشت؛ معضلات و مشکلات جامعه کارگری بسیار زیاد هستند، تفاوت‌ها و تبعیض‌ها آنقدر در این خصوص زیاد و آشکار است که واقعا زبان از گفتن آن‌ها قاصر است. 

وی در ادامه با اشاره به اینکه جمعیتی که تعداد آن‌ها بیش از نیمی ازجمعیت کشور را تشکیل می‌دهد، دغدغه‌هایش باید برای دولت و مسولین امر جز اولویت‌های اول باشد، گفت: اما متاسفانه ضعیف‌ترین و مظلوم‌ترین قشر همین قشر کارگر است قشری که صدایش هرگز شنیده نمیشود. 

خوالگر در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس حاضر در جمع افزود: خواسته ما از نمایندگان استان گیلان که در مجلس حضور دارند این است که قوانینی را وضع کنند؛ قوانین حمایتی از کارگران و جامعه کارگری و امنیت شغلی این عزیزان باشد البته ما می‌دانیم که همه مشکلات جامعه کارگری از طریق مجلس قابل حل نیست اما اگر در هر چهار سال فقط یک مشکل از جامعه کارگری توسط نمایندگان محترم پیگیری و حل می‌شد تاکنون ما شاهد یک مدینه فاضله در این خصوص بودیم. 

ریاست شوراهای اسلامی کار استان گیلان، ‌عدم امنیت شغلی و انواع و اقسام قراردادهای موقت و پیمانی، قراردادمعین، دائم و خدماتی… رامهم‌ترین مصداق بی‌عدالتی و ظلم در حق کارگران عنوان کرد. 

خوالگر در ادامه از ممانعت تشکیل شوراهای اسلامی کار دربرخی واحدهای تولیدی استان و ممانعت برخی کارفرمایان از تشکیل شورا دراین واحدها انتقاد کرد و افزود: متاسفانه برخی کارفرمایان بشدت مانع تشکیل شوراهای اسلامی کار در کارخانجات استان می‌شوند و این نیز یک ظلم دیگر به قشر کارگر است. چون وقتی در واحدهای تولیدی شورای اسلامی کار تشکیل نشود قطعا نمایندگانی از سوی کارگران در هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف در اداره کار نخواهیم داشت. 

وی در ادامه ضمن ابراز تاسف از مطلب فوق افزود: متاسفانه در هیئت‌های حل اختلاف شاهد این هستیم که مدیران عامل واحدهای تولیدی بعنوان کاندیدا برای نماینده کارگر به هیئت‌های حل اختلاف معرفی می‌شوند، حال این سوال مطرح می‌شود که وقتی کسی که تفکر کارگری ندارد و دغدغه کارگری ندارد چطور می‌تواند از کارگر دفاع کند؟ 

ریاست شوراهای اسلامی کار در ادامه افزود: متاسفانه وقتی در مدیریت‌های کلان در ارتباط با جامعه کارگری مدیرانی انتخاب می‌شوند که تفکر کارگری ندارند و قطعا قربانی چنین تصمیمات اشتباهی کارگران خواهند بود. 

در ادامه خلیل بهروزی‌فر، نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک 29 آبان سالروز تصویب قانون کار اظهار داشت: در آموزه‌های دینی اسلام از کار بعنوان عبادت یاد شده است و کار و کارگر در دین مبین‌اسلام از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و پیامبر اکرم (ص) بر دستان پینه بسته‌ی کارگر بوسه زده‌اند و این نشان دهنده‌ی اهمیت و جایگاه کار و کارگر در آموزه‌های دینی ماست. 

نماینده مردم شفت و فومن در ادامه با اشاره به اینکه قانون کار در 29 آبان سال 69 به تصویب رسیده اما چرا این قانون به درستی به اجرا درنیامده است جای بحث دارد، گفت: البته قوانین دیگری هم هستند که پس از تصویب به درستی اجرا نشدند، ما قوانین متعددی داریم که وضع شدند و متاسفانه دارند خاک می‌خورند و دولت‌ها آن‌ها را به درستی اجرا نکردند و این امر بر می‌گردد به نحوه نظارت مجلس و مردم. 

بهروزی‌فر با بیان مطلب فوق افزود: امروز مجلس یازدهم به دنبال این است که جایگاه اصلی خود را بر مبنای قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پیدا کند. 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه ضمن ابراز خرسندی از تعامل و هماهنگی بین 12 نماینده استان گیلان در مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبختانه نمایندگان استان در مجلس به طور کامل باهم هماهنگ و متحد هستند و تعامل بسیار خوبی در این راستا در بین نمایندگان استان برقرار است و این امر باعث می‌شود تا از ظرفیت بالایی در خصوص دریافت مطالبات منطقه‌ای، ملی و حتی بین‌المللی برخوردار شوند. 

وی در ادامه سخنان خود افزود: در حال حاضر 80 درصد نمایندگان مجلس یازدهم نمایندگانی هستند که انقلابی و پای کار هستند و مقام معظم رهبری نیز در برنامه ویدئو کنفرانسی که با نمایندگان مجلس داشتند به این امر اشاره فرمودند و افزودند؛ نمایندگان مجلس یازدهم قوی‌ترین و انقلابی‌ترین نمایندگان هستند. 

وی در خاتمه افزود: قشر کارگر آسیب‌پذیرترین و گسترده‌ترین جمعیت کشور است و رسیدگی به مشکلات این قشر و ساماندهی مطالبات و مشکلات این عزیزان از مهم‌ترین بحث‌های کمیسیون اجتماعی مجلس است.

سازمان برنامه و بودجه بازنشستگی مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

خباز: اگر قرار به مذاکره باشد همین دولت باید آن را انجام دهدعضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بیان کرد: آنها که منتقد ظریف هستند و او را نابلد در حوزه مذاکرات می خوانند، فکر می کنند مردم حافظه شان را از دست داده اند و دوره مذاکرات آقای احمدی نژاد و جلیلی را از یاد برده اند. این افراد بدانند مردم آن دوران را فراموش نکرده اند و می دانند ظریف مذاکره کننده خوبی است که به برد-برد فکر می کند.
مثلث دولت ایران ترامپ 

  

صعود 4 هزار واحدی بورس امروز/ افزایش تقاضا در نمادهای بانکی و خودروییبورس امروز با افزایش تقاضا و توجه ویژه به گروه های بانکی، فرآورده های نفتی، معدنی و خودرویی آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

ناکامان ‌ پاستورگفت‌وگوی چند روز پیش سردار محمداسماعیل کوثری با خبرآنلاین و گفتن این جمله که: «مگر نظامی‌ها چه کار کرده‌اند که مردم را می‌ترسانیم؟» دوباره بازار انتخابات و حضور نظامیان در پاستور را داغ کرده است.
۵۵ آنلاین روزنامه انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس 

  

ترامپ شکست را پذیرفت/آغاز انتقال قدرت به بایدندونالد ترامپ ساعاتی پیش در توییتر خود تلویحا شکست را پذیرفت و دستور انتقال قدرت را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین دونالد ترامپ ترامپ خانواده 

  

شروع ثبت نام وام کرونا از امروز / چطور نام نویسی کنیم؟ثبت نام متقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا از امروز آغاز شده و تا 11 آذر ماه ادامه دارد، سرپرستان خانوار باید کد ملی خود را با سیم کارتی که به نام خودشان است به سرشماره 6369 ارسال کنند.
گسترش وام سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی 

  

جزئیات تیراندازی در دفتر رییس آموزش‌و پرورش قرچکمدیرکل آموزش‌و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: جزئیات تیراندازی در آموزش‌و پرورش قرچک به‌ زودی اعلام می‌شود.
مملکت‌آنلاین تیراندازی آموزش تهران 

  

ادامه‌ برجام بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کندبه حضرت عباس به کسی که شما قبول دارید هیچ کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست ولی از موضع اقتدار و عزت ورود کنید که حق مردم را تضییع نکنید؛ از همین اول از موضع عجز شروع نکنید که برجام بدبختی بود و ادامه‌اش بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کند. از موضع عزت و قدرت ورود کنید و از اصول و ارزش‌ها و حقوق ملت عقب نشینی نکنید و محکم بایستید.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بهنوش بختیاری 

  

آخرین وضعیت کاهش قیمت خودرو در بازاراگر چه بازار خودرو به صورت فیزیکی این روزها تعطیل است اما پرس و جو از آگهی های خودرو نشان می دهد که روند کاهش قیمت خودرو ادامه دارد و شیب آن هم در اغلب خودروها به ویژه محصولات ایران خودرو تند است. در این شرایط عاملی برای افزایش قیمت خودرو دست کم در میان مدت دیده نمی شود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

جزئیات پیش فروش خودرو شاهین و 8 محصول دیگر سایپاشرکت سایپا از دیروز پیش فروش تعدادی از خودروهای خود را آغاز کرده که خودرو شاهین نیز در میان آنها دیده می شود.
خودروتک خودرو جدول سایپا 

  

جدیدترین موضع ایران درباره مذاکره احتمالی با آمریکاسخنگوی وزارت خارجه گفت: آینده روابط ایران و آمریکا ساده‌ نیست، زیرا این کشور جنایت‌های متعددی را علیه ایران انجام داده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی ادامه می‌یابدبانک مرکزی با اجرای سیاست ارز 4200 تومانی به طور مستمر و شفاف اسامی دریافت‌کنندگان این نوع ارز را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرده و به این سیاست خود ادامه می‌دهد.
ایلنا ارز روابط عمومی بانک مرکزی 

  

نخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 به صورت حضوری و مجازی برگزار شدنخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به دو صورت حضوری ( با حداکثر 15 نفر) و مجازی برگزار شد.
ایلنا دولت لایحه بودجه بودجه 

  اخبار داغ
  

رئیس جمهور ضمن قدردانی از اصناف برای همکاری با طرح محدودیت‌های کرونایی، گفت: ایران با اتکا به دانشمندان خود توانایی ساخت واکسن در داخل کشور را خواهد داشت و با توجه به فراهم آوری زیر ساخت‌های لازم قادر به تولید انبوه خواهد بود.
نامه نیوز حسن روحانی ایران تولید 

  

خسارت 200 میلیارد تومانی کرونا به سازمان ورزش شهرداری تهرانمدیر کل سازمان ورزش شهرداری تهران گفت: از اول آذر به مدت 2 هفته 1100 مجموعه ورزشی با توجه به دستورالعمل جدید ستاد ملی مبارزه با کرونا وزارت ورزش تعطیل شده و بازگشایی آنها بستگی به تصمیم ستاد دارد.
۵۵ آنلاین ورزش شهرداری تهران تهران 

  

آیا سرطانی‌ها بیشتر کرونا می‌گیرند؟رییس اداره سرطان وزارت بهداشت می گوید: در مطالعاتی که انجام دادیم متوجه شدیم که هم میزان پذیرش بیمار
خبرفوری سازمان بهداشت جهانی شیمی سرطان 

  

شرط صدور بلیت برای افراد کروناییمعاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی از صادر نشدن بلیت برای 700 بیمار کرونایی در حوزه هوایی، ریلی و جاده‌ای خبر داد و گفت: دیگر پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده مانند ضدعفونی کردن، رعایت فاصله اجتماعی و... به صورت روزانه اجرا می‌شود.
گسترش وزارت بهداشت فرودگاه آموزش 

  

این استان ها در وضعیت قرمز کرونایی هستنداقتصادنیوز : طبق توضیحاتی که امروز سخنگوی وزارت بهداشت ارائه کرده، 27 استان کشور در وضعیت قرمز کرونایی به سر می برند و 4 استان نیز در وضعیت زرد و نارنجی هستند.
اقتصادنیوز استان آذربایجان غربی استان زنجان استانداری تهران 

  

جدیدترین خبر واکسن کرونای ایرانی از زبان رئیس‌جمهوررییس جمهوری گفت: ایران با اتکا به دانشمندان خود توانایی ساخت واکسن در داخل کشور را خواهد داشت و با توجه به فراهم آوری زیر ساخت‌های لازم قادر به تولید انبوه خواهد بود.
مثلث سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور ایران 

  

درمان 75 هزار و 500 بیمار کرونایی در بیمارستان های تامین اجتماعی به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی سالاری، در سومین جلسه ستاد «زندگی با کرونا»، افزود: طرح 3070 که ارائه 30 خدمت بیمه ای به شکل غیرحضوری برای کاهش 70 میلیون بار مراجعه است از مهم ترین برنامه های امسال این سازمان است که در روزهای اخیر تعدادی از این خدمات رونمایی شده و تا پایان سال مابقی به بهره برداری می رسد. وی اظهار داشت: هر خدمتی که غیرحضوری شود و نیاز به مراجعه به شعب را کاهش دهد…
مهر درمان ویروس قانون 

  

توضیحات محسن هاشمی درباره اظهاراتش در مورد خطرشیوع کرونا با افزایش مسافرت به شمالرئیس شورای اسلامی شهر تهران درباره سوتفاهم ایجاد شده درباره اظهاراتش در مورد خطرشیوع کرونا با افزایش مسافرت به شمال توضیحاتی ارائه کرد.
اقتصادنیوز شورای شهر تهران تهران فضای مجازی 

  

واکسن روسی کرونا 95 درصد موثر اعلام شدامروز توسعه‌دهندگان واکسن کروناویروس روسیه موسوم به واکسن "اسپوتنیک وی" (Sputnik V) گفتند که براساس
خبرفوری روسیه وزارت بهداشت مسکو 

  

قرنطینه کرونا در هتل بیمارستان‌های لاکچری تهرانبیمارستانی که قبلا بر توریسم‌درمانی متمرکز بود حالا با بسته بودن مرزها، به درمان لاکچری کرونا رو آور
خبرفوری درمان بیمارستان تهران 

  

شرایط پاک کردن جریمه تردد در ساعات ممنوعه کروناییفرمانده انتظامی تهران بزرگ جزییات و شرایط پاک کردن جریمه های تردد در محدودیت کرونایی را تشریح کرد.
شما‌نیوز شهرداری تهران تهران رانندگی