سرکشی کرونا در سایه بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی

سلامت نیوز: ویروس هزار چهره کرونا انگار خیال رفتن ندارد، هر بار به شکلی افراد را گرفتار می کند، از طرفی متخصصان امر می گویند راه اصلی پیشگیری از این بیماری خطرناک توجه به نکات بهداشتی و همزیستی با وضعیت کنونی است، در حالی که رعایت این مسائل به ظاهر کوچک از سوی اغلب مردم جدی گرفته نمی شود...

سرکشی کرونا در سایه بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی

سلامت نیوز: ویروس هزار چهره کرونا انگار خیال رفتن ندارد، هر بار به شکلی افراد را گرفتار می‌کند، از طرفی متخصصان امر می‌گویند راه اصلی پیشگیری از این بیماری خطرناک توجه به نکات بهداشتی و همزیستی با وضعیت کنونی است، در حالی که رعایت این مسائل به ظاهر کوچک از سوی اغلب مردم جدی گرفته نمی‌شود.

به گزارش سلامت یوز به نقل از ایرنا، ماه‌ها است که از ورود میهمان ناخوانده ای به نام ویروس کرونا در کشورمان می گذرد، این رخداد موجب شد بسیاری از کسب و کارها و فعالیت های روزمره پیشین، در سرتا سر جهان تحت تاثیر قرار بگیرد، بطوری که اعمال محدودیتهای مختلف از سوی دولتها که یکایک شهروندان هرگز با آن انس و الفتی نداشتند، به یکباره حاکم شد.

هر چند متولیان و دست اندرکاران امر در سطح جهان کوشیدند با راهکارهای مختلفی در راستای کاهش محدودیت و بازگشت به زندگی عادی قدم بردارند، اما همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی یک اصل مهم در این خصوص به شمار می رود، هر چند در کنار همه توصیه های بهداشتی سرعت دادن به واکسیناسیون نیز برای کنترل بیماری مورد توجه قرار گرفته است.

این در حالی است که کشورمان با گذشت 17 ماه از شیوع کرونا، پیک های مختلف کرونایی را با همراهی مردم و کادر درمان پشت سر گذاشته است، اما این ویروس هزار چهره هر بار با شکلی جدید ظهور و بروز می یابد و در جدیدترین سویه آن نیز ورود ویروس دلتا زنگ پیک پنجم همه گیری این ویروس را به صدا در آورده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در این خصوص معتقد است که ویروس کرونا "دلتا" همه ایران را در نوردیده اما رعایت پروتکل‌های بهداشتی به 48 درصد در سطح کشور رسیده است.

دکتر علیرضا رییسی افزود: شیوع ویروس دلتا در شهرهای کشور رو به افزایش است بطوریکه اکنون ویروس غالب دلتا است و در ایران در حال چرخش بوده و همه استانها را فراگرفته است.

به گفته این مسوول اکنون 169 شهر قرمز، 166 شهر نارنجی و 113 شهر در وضعیت زرد هستند و میزان رعایت پروتکل های بهداشتی به زیر 50 درصد رسید و این میزان کافی نیست و منجر به افزایش و شیوع بیماری می شود.

در حالی که زنجان پیش از این در رعایت پروتکل های بهداشتی در صدر استانهای کشور بود، اما همین بی خیالی ها در سایه واکسیناسیون و از طرف خسته شدن عموم از شرایط حاکم موجب شده است میزان رعایت پروتکل های بهداشتی بیش از گذشته روند نزولی داشته باشد و از طرفی حضور در میهمانی ها و دورهمی ها نیز به مراتب افزایش یافته است.

همه این مسائل دست به دست هم داده تا رنگ کرونایی شهر زنجان و سه شهر دیگر استان نیز قرمز شود چرا که شمار بیماران سرپایی و به نوبه خود بستری های بیمارستانی نسبت به هفته گذشته اوج گرفته و این مسائل یک مفهوم دارد و اینکه باید تا شکست نهایی این ویروس مهلک، به پروتکل های بهداشتی کرونایی به طور جدی پایبند بود.

علی معصومی 45 ساله که در این تعطیلات چند روزه به شهر زنجان برای شرکت در جشن عروسی آمده در این خصوص گفت: قبل از اعلام محدودیت های تردد به همراه خانواده به این شهر سفر کردم، هر چند شرایط کرونایی خوب نیست، اما با توجه به برگزاری مراسم عروسی خواهر زاده‌ام، به این کار اقدام کردم.وی با بیان اینکه ویروس کرونا زندگی روزمرده مردم را با چالش جدی مواجه کرده است، خاطرنشان کرد: هر چند مراسم عروسی با عده کمی از شرکت کنندگان برگزار می شود، اما تلاش می کنیم مبتنی بر رعایت پروتکل های بهداشتی بدون بروز مشکلی برگزار شود.

لیلا نظرمحمدی 32 ساله نیز در این خصوص معتقد است، هر وقت رنگ کرونایی شهرها نارنجی و یا زرد می شود، عموم مردم تصور می کنند که دیگر می توانند بدون توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی رفت و آمد کنند، غافل از اینکه ویروس در همین شرایط هم در کمین تک تک افراد جامعه است.وی اضافه کرد: ویروس سرکش مشکلاتی از قبیل مسائل روحی و روانی را بر افراد تحمیل کرده و همین مساله موجب شده بسیاری از افراد بدون توجه به پروتکل های بهداشتی در مراسم و دورهمی ها شرکت کنند که نتیجه آن ابتلای خود و دیگران به ویروس کرونا است.

کاهش 43 درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی در زنجان استاندار زنجان، نیز در این خصوص با اشاره به اینکه به رغم تلاش‌ها و اقدامات انجام شده در زمان حاضر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان به 43 درصد کاهش یافته است گفت: بر این مبنا استان جایگاه خود را در رعایت پروتکل‌ها در کشور از دست داده است.

فتح الله حقیقی با کرونا با بیان اینکه شرایط کرونایی این استان نیز همانند استان های دیگر تغییر یافته است، افزود: بر این اساس نیروی انتظامی با اقتدار تمام از ورود پلاک‌های غیر بومی به زنجان ممانعت کند و بر تردد شبانه نیز نظارت جدی مستمر داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه دستگاههای متولی در حوزه کرونا باید همچنان پای کار باشند و موظف به اجرای مصوبات ستاد هستند، اضافه کرد: بی توجهی به این موضوع پذیرفتتنی نیست و همه باید مسوولانه رفتار کنند تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود.استاندار زنجان با بیان اینکه بازدیدهای میدانی موید کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح شهر است، گفت: این استان پیش از این به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی کرونایی جایگاه خوبی در کشور داشت و علاوه بر آن شیوع بیماری کمتر بود که روند کنونی زنگ خطر افزایش بیماری را به صدا درآورده است.

وی اظهار داشت: ویروس کرونا، چرخه گردش و جهش انفجاری آن یک خطر بوده و بی‌توجهی به آن استان را دچار مشکل می‌کند که برخی از عوارض پیرامون پیک جدید غیرقابل جبران خواهد بود.حقیقی با اشاره به اینکه بی توجهی به وضعیت کرونایی شمار بیماران سرپایی و به دنبال آن بستری ها را به مراتب افزایش می دهد، افزود: ظرفیت بیمارستان های استان برای درمان و رسیدگی به بیماران محدود است و باید مراقبت های لازم را داشت.وی یادآوری کرد: در این میان واکسیناسیون به معنای جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا نیست، بلکه مرگ و میر ناشی از بیماری را کاهش می دهد و افراد پس از دریافت واکسن کرونا نیز برای سلامتی خود و دیگران باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.استاندار زنجان باتاکید بر اینکه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می توان شیوع پیک پنجم بیماری کرونایی در استان را به میزان قابل توجهی کاهش داد، ادامه داد: برای پیشگیری از ابتلا به کرونا افراد باید از حضور در دورهمی‌ها و تجمعات خودداری و از مسافرت‌های غیرضروری پرهیز کنند.

چهار شهر زنجان قرمز کرونایی شدرییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: بر اساس آخرین رنگ بندی اعلام شده چهار شهر زنجان، خدابنده، خرمدره، ابهر در وضعتی کرونایی قرار گرفتند و چهار شهر دیگر سلطانیه، ماهنشان، ایجرود و طارم در وضعیت رنگ زرد کرونایی هستند.دکتر پرویز قزلباش افزود: در زمان حاضر روند بیماری کووید-19 در استان همانند کل کشور، هم در بخش سرپایی هم در بخش بستری افزایشی است. وی، با اشاره به وجود 212 تا 215 بیمار کرونایی طی چند روز گذشته در استان اضافه کرد: هفته‌های گذشته حدود 150 بیمار کرونایی به طور ثابت در بیمارستان های استان بستری بودند و هم اکنون نسبت به هفته قبل، افزایش حداقل 70 درصدی به وقوع پیوسته است.

به گفته قزلباش این افزایش هشداری برای درگیری موج پنجم کرونایی استان، در روزها و هفته‌های آتی است و بر این مبنا عموم مردم باید همچنان پروتکلهای بهداشتی را مورد توجه قرار دهند. این مسوول، با بیان اینکه میزان اشغال تخت کرونا در استان 26.5 درصد است ادامه داد: طی چند روز گذشته شیب ملایم افزایش بستری ها به وقوع پیوسته است و تضمینی نیست که این روند به این شکل ادامه یابد. وی اظهار داشت: با توجه به اینکه موج پنجم کرونا در استان‌های دیگر با شدت تند و با سرعت درحال انتشار است، انتظار بر این است که در روزهای آتی در استان هم شاهد شیب تند بیماری باشیم. رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی استان زنجان گفت: از زمان شیوع کرونا تا کنون در بخش سرپایی بیش از 362 هزار نفر در بستری 27 هزارو 523 نفر تحت آزمایش قرار گرفتند و در مجموع 94 هزارو 887 نفر بیمار مثبت شناسایی شده است.

کمترین درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بوستان‌های زنجان این مسوول همچنین میانگین استانی رعایت پروتکل‌های بهداشتی صنوف را 43.38 درصد عنوان کرد و گفت: در این بین، بوستان‌ها و مراکز تفریحی با 17.4 درصد کمترین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای با 51.2 درصد، بیشترین رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به خود اختصاص داده اند. وی با بیان اینکه شهرستان‌های ایجرود و سلطانیه با 45 درصد بالاترین سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی و شهرستان خدابنده، ماهنشان و طارم با 42 درصد، پایین‌ترین سطح رعایت را دارند خاطر نشان کرد:میزان بروز بیماری در شهرهای ابهر، خدابنده، خرم‌دره و زنجان است که نیاز به کنترل و پیگیری بیشتری دارد.

این مسوول یادآوری کرد: افزایش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند چشم انداز بهتری را برای سلامت جامعه فراهم کند و این موضوعی است که در روزهای اخیر کمتر به آن توجه می شود.

درمان بیمارستان فروشگاه های زنجیره ای   اخبار برگزیده
  

خارجی‌ها دیدند واکسن داخلی سر زبان‌ها افتاده گفتند واکسن بدهیم تا خودکفا نشوندمجلس هیچ‌وقت مخالف واردات واکسن نبوده است. البته ما الان هم می‌گوییم که واکسن از انگلیس و آمریکا وارد نمی‌کنیم چون به انگلیس و آمریکا اعتماد نداریم. درواقع همان اعتمادی که به فرانسه کردیم برای ما کافی است. فرانسه کلی خون آلوده وارد کشور ما کرد و موجب شد بسیاری از جوانان ما دچار ایدز شوند.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی زمستان مجلس شورای اسلامی 

  

تغییر موضع و دوگانگی رفتاری در اصولگرایان از نگاه عباس عبدیعباس عبدی در یادداشتی نوشت: دوگانگی‌های رفتاری در سیاست و رقابت‌های سیاسی در همه جا معمول است، ولی نه تا این حدی که در ایران می‌بینیم. به ویژه در مسائل مهم مثل برجام و واکسن که با جان و زندگی مردم در ارتباط است نباید تا این حد غیرمسوولانه رفتار کرد.
نامه نیوز روزنامه اصولگرایان دولت 

  

چرا رئیسی در انتخابات، خود را «مستقل» اعلام کرد؟اگر صفحه شطرنج سیاست ایرانی را مورد کنکاش و واکاوی قرار دهیم، با روایت‌ها و گزاره‌هایی متفاوت روبرو می‌شویم که نه‌تنها از استیلای این یا آن جناح معروف و شاخص سیاسی حکایت نمی‌کند، بلکه بر این باور است که دوره اقتدار این دو جناح سنتی سرآمده.
فردا اصولگرایان شطرنج شاخص 

  

افزایش قیمت ارز موقتی خواهد بود/ درخواست ما از دولت اجرای برنامه کوتاه‌مدت برای بهبود وضعیت معیشت مردم استنماینده مجلس یازدهم در با اشاره به اقدامات مجلس سیزدهم تصریح کرد که با همراهی دولت وضعیت اقتصادی و معیشت مردم رو به بهبود خواهد رفت و افزایش قیمت ارز قطعاً موقتی خواهد بود.
ایلنا افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

احتمال شکست مرز حساس قیمت سکه/ زنگ خطر برای ریزش در بازارامروز بازار جهانی طلا تعطیل است و در صورتی که قیمت دلار نتواند به بالای سطح 27 هزار و 500 تومان برگردد، قیمت سکه امامی به کانال 11 میلیون و 700 هزار تومان ریزش خواهد کرد.
اقتصادنیوز قیمت بازار جهانی طلا دلار 

  

بازگشت رنگ آبی به نقشه کرونایی | اخبار خوش درباره تمامی استان‌های کشوربا روند نزولی شدن مراجعان سرپایی و بستری به مراکز درمانی و بنا بر اعلام اپلیکیشن ماسک، تمامی استان‌های کشور از قله خیز پنجم کرونا عبور کردند.
۵۵ آنلاین رنگ استان آذربایجان غربی واکسیناسیون 

  

اسمش طرح صیانت است اما هدفش رانت و درآمدهای نجومی برای خواص!از سویی دیگر حمایت‌های میلیاردی در انتظار اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ملی است که رانت خوبی برای حمایت از این طرح است. البته که درآمدهای نجومی برای دورزدن این محدودیت‌ها را نیز نباید فراموش کرد؛ مانند درآمد حاصل از فروش فیلترشکن‌ها که در سال‌های اعمال فیلترینگ قابل چشم‌پوشی نیست.
مستقل‌آنلاین روزنامه اصولگرایان قانون 

  

کسانی که در قدرت نیستند هم دیدگاه‌هایشان را برای پیشرفت کشور ارائه دهند/ اصلاح‌طلبان باید پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کنندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: حاکمیت نسبت به اصلاح‌طلبان بی‌اعتماد شده است و این اعتماد باید بازسازی شود بنابراین اصلاح‌طلبان باید بتوانند پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کرده و این اعتماد را بازسازی کنند.
ایلنا ترامپ شورای نگهبان اصلاح طلبان 

  

پیام‌های ارسال محموله سوخت ایران به لبنانجام جم/ ارسال محموله سوخت ایران به لبنان، چه تاثیری بر مناسبات قدرت در منطقه غرب آسیا خواهد گذاشت و در چه بستر و فرامتنی قابل تحلیل و بررسی است؟
مثلث ایران بهاره رهنما لبنان 

  

کیهان برای مشروعیت دادن به طالبان به امام خمینی متوسل شد!کیهان نوشت: در طول دو دهه گذشته، طالبان برای جلب نظر ایران به فراخوان حضرت امام خمینی مبنی بر حرکت مسلمان‌ها به سمت تشکیل حکومت‌های مستقل از قدرت‌های سلطه‌طلب خارجی و نیز مقابله با مفسدین داخلی استناد کرده است.
مستقل‌آنلاین روزنامه کیهان طالبان امام خمینی 

  

تجمع هواداران استقلال مقابل وزارت ورزش| حمایت هواداران از مجیدیشماری از هواداران تیم فوتبال استقلال از صبح امروز مقابل وزارت ورزش و جوانان به حمایت از فرهاد مجیدی تجمع کردند.
خانه فوتبال باشگاه استقلال استقلال وزارت ورزش و جوانان 

  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم 

  اخبار داغ
  

آمار کرونا امروز 28 شهریور؛ ادامه موج پنجم کرونا در بیمارستان‌ها+ نموداراقتصادنیوز: آمارهای کرونا تا روز 28 شهریور ماه 1400 نشان از روندی نزولی داشته و نسبت به موج پنجم در تابستان کاهش محسوسی را ثبت کرده است. با این حال هنوز وضعیت کرونا در متغیرهای بیمارستانی خطرناک بوده و تعداد بیماران تحت درمان رتبه سوم را در آمارهای جهانی به ثبت رسانده است.
اقتصادنیوز درمان بیمارستان ماه 

  

آیا واقعا اطلاعات منتشره در مورد کرونای "لامبدا" پایه و اساس علمی دارد؟اخبار و اطلاعات مختلفی در هفته‌های اخیر درمورد ویژگی های ویروس جهش یافته لامبدا ازجمله سرعت انتشار بالا و قدرت کشندگی این ویروس منتشر شده است اما آیا این مطالب و اطلاعات از پایه و اساس علمی برخوردار است؟
برنا ویروس 

  

آخرین قیمت سکه و دلار در بازار (28 شهریور)دلار امروز (28 شهریورماه 1400) روند صعودی و سکه روند نزولی را تجربه کرده است و قیمت جهانی طلا ثابت ماند.
گسترش قیمت وین دلار 

  

ماجرای اختلال در معاملات امروز بورس چه بود؟کاهش زمان بازگشایی نمادهای عرضه اولیه، از جمله اقداماتی بوده که همیشه در دستور کار همکاران فنی قرار داشته و با توسعه جدید در هسته معاملات بورس و فرابورس محقق شده است.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران کار 

  

صف‌نشینی فناتیک در بورس تهران! +نموداراقتصادنیوز: در پایان معاملات 28 شهریور 1400 شاخص‌های بازار افت کردند و 131 نماد صف فروش داشتند. به نظر می‌رسد صف‌نشینی در بازار سهام تهران سویه‌های فناتیک پیدا کرده، به عبارت دیگر صف نشینی در بورس دلایل منطقی ندارد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

جزییات عرضه اولیه سه شنبه/ آغاز قرارداد اختیار دو نماد شاخص ساز بورساقتصادنیوز: ناظر بازار در معاملات امروز 9 نماد را متوقف کرد.
اقتصادنیوز قرارداد شاخص 

  

آیا واقعا احتمال شدت گرفتن دوباره کرونا در آبان و آذر امسال وجود دارد؟رئیس بیمارستان شریعتی با اشاره به فروکش کردن پیک پنجم کرونا، گفت: باید آمادگی کامل داشته باشیم، زیرا شاید در آبان و آذر هم درگیری‌ها با بیماری کرونا زیاد شود.
برنا بیمارستان 

  

شرایط سفر به مالزی در کرونا چگونه استمالزی یکی از کشورهای پرطرف‌داری است که مسافران و گردشگران زیادی مشتاق دیدن آن هستند.
اقتصادنیوز سفر مالزی 

  

خودرویی ها در کانون توجه بورسی‌ها/ سهم هایی که سودده بودندخودرویی با وجود تشکیل صف های فروش، جزو نمادهای پرحجم باقی ماندند.
اقتصادنیوز 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 28 شهریور 1400/ دور نزولیارزش روز سبد بورسی سهام عدالت با کاهش 2.6 درصدی روبه رو شد.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

طرح ادعای تسریع واردات واکسن کرونا با چند تماس تلفنی یا ادعای ساده‌لوحانه است یا غرض ورزانه/ همه تامین کنندگان واکسن از جمله چین، روسیه و هند شرط کرده بودند که بعد از رفع نیاز داخلی خودشان، تعهدات خود در فروش واکسن به ایران را انجام خواهند داد/ نباید فراموش کنیم که بخش اعظمی از واکسن‌های وارداتی فعلی، در زمان دولت قبلی مذاکره و تبدیل به قرارداد شده است/ در دوره دولت قبل برای خرید 110 میلیون دُز واکسن مذاکره و قرارداد امضا شدیک منبع آگاه نزدیک به دولت تدبیر و امید گفت: این ادعا که صرفا چند تماس تلفنی رئیس‌جمهور فعلی با روسای جمهور چین و روسیه منجر به تشدید واردات واکسن شده، ادعاهای ساده‌لوحانه‌ای است که اگر ناشی از بی‌اطلاعی نباشد، قطعا ناشی از غرض‌ورزی است.
اعتماد واردات بازی فضای مجازی