ایلنا   |  اقتصادی  |  

86 میلیارد دلار یارانه؛ برای تشویق به اسراف بیشتر/ چگونه تجدیدپذیرها گاز را صادراتی می‌کنند؟

استاد دانشگاه صنعتی‌شریف گفت: امروز دنیا سالانه 400 میلیارد دلار سوبسید انرژی فسیلی می‌دهد که 86 میلیارد دلار از این میزان مختص ایران است و 20 درصد GDPی حدود 500 میلیارد دلاری را شامل می‌شود. هیچ کشوری در دنیا 20 درصد GDP را سوبسید انرژی نمی‌دهد،

86 میلیارد دلار یارانه؛ برای تشویق به اسراف بیشتر/ چگونه تجدیدپذیرها گاز را صادراتی می‌کنند؟

استاد دانشگاه صنعتی‌شریف گفت: امروز دنیا سالانه 400 میلیارد دلار سوبسید انرژی فسیلی می‌دهد که 86 میلیارد دلار از این میزان مختص ایران است و 20 درصد GDPی حدود 500 میلیارد دلاری را شامل می‌شود. هیچ کشوری در دنیا 20 درصد GDP را سوبسید انرژی نمی‌دهد،

هاشم اورعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره اینکه آیا گاز باید صادر شود یا به نیروگاه‌ها ارسال و برق را صادر کنیم؟ اظهار داشت: در رابطه با نیروگاه‌ها دو نکته داریم، یکی اینکه متوسط راندمان نیروگاه‌های ما از استاندارد و تکنولوژی امروز دنیا خیلی پایین‌تر است، مخصوصا اینکه برخی نیروگاه‌ها عمر در حد 40 سال دارند. حداقل 4 نیروگاه بزرگ داریم که فقط 20 درصد راندمان دارند، یعنی فقط 20 درصد انرژی دریافتی گاز، مازوت و گازوئیل را تبدیل به برق می‌کنند و مابقی تبدیل به دود، آلایندگی و حرارت می‌شود.

وی افزود: دلیل راندمان پایین نیروگاه‌ها این است که در سال‌های اخیر نه از تکنولوژی روز دنیا استفاده کرده و نه سرمایه‌گذاری قابل توجهی در این بخش داشته‌ایم، دیگر اینکه به سمت نیروگاه‌های تجدیدپذیر نرفتیم. 

استاد دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: اکنون در دنیا به خاطر آلایندگی زیاد نیروگاه‌های قدیمی از مدار خارج می‌شوند و به سمت تولید برق از انرژی باد و خورشید می‌روند، در حالی که در کشور ما نسبت تجدیدپذیرها به کل نیروگاه‌ها زیر نیم درصد و نزدیک صفر است، بنابراین از توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر غافل بوده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: ما چند سال پیش کشور را به بالا بردن مصرف گاز سوق دادیم، شروع به توسعه شبکه گاز کشور کردیم و مردم را تشویق کردیم که اتومبیل‌هایشان را گازسوز کنند در واقع جامعه را به مصرف بیشتر راهنمایی کردیم چون میزان ذخایرمان بالا بود، اکنون به جایی رسیدیم که تقریبا عرضه و تقاضای گاز به هم رسیده و گازی نداریم که بخواهیم مصرف را افزایش دهیم.

اورعی با بیان اینکه به طور متوسط 105 میلیون متر مکعب گاز را به نیروگاه‌ها برای تولید برق می‌دهیم، گفت: یک راه این است که همین را ادامه دهیم که البته نمی‌توانیم چون گاز نداریم، راه خوب اینکه 105 میلیون متر مکعب گاز مصرفی نیروگاه‌ها را صادر کنیم و راه خوب‌تر اینکه این گاز را به پالایشگاه، صنایع پتروشیمی‌ها ارسال کرده و ارزش افزوده ایجاد کنیم، آن محصولات را صادر و چندین برابر درآمد ارزی برای کشور ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه ما ظرفیت‌های خوب و عجیبی به لحاظ تولید برق از تجدیدپذیرها داریم، گفت: کل تولید گاز سالانه کشور به طور متوسط 700 میلیون متر مکعب است، اگر تولید برق را به سمت تجدیدپذیرها ببریم، می‌توانیم، یک هفتم در مصرف گاز صرفه‌جویی کنیم و به جای اینکه گاز را به نیروگاه بدهیم برای ایجاد ارزش افزوده مصرف کنیم. 

رئیس اتحادیه انجمن‌های انرژی‌های تجدیدپذیر تصریح کرد: ما اکنون گازی را که به نیروگاه‌ها می‌دهیم تبدیل به برقی می‌شود که به مصرف خانگی می‌رسد و هیچ نقشی در اقتصاد و تولید ناخالص داخلی ایفا نمی‌کند.

وی تاکید کرد: مصرف 700 میلیون متر مکعب گاز نسبت به GDP کشور بسیار بالاست، در نتیجه ما در بخش انرژی کاملا بی‌برنامه جلو رفتیم، به گونه‌ای که تمام سوخت فسیلی که تولید می‌شود در داخل مصرف می‌کنیم و درآمدزایی هم نمی‌کنیم.

اورعی گفت: در سال جاری نسبت به پارسال 12 درصد گاز بیشتری مصرف کردیم، اگر این میزان، تولید ناخالصی و یا اقتصاد را رشد می‌داد، مشکلی نبود، اما در شرایطی که رشد اقتصادی کشور منفی است مصرف گاز 12 درصد بالا رفته یعنی همه را تلف کردیم که بخشی نیز به راندمان پایین نیروگاه‌ها و مصرف انرژی برمی‌گردد. 

وی با بیان اینکه در کشور ما انرژی ارزشی ندارد، افزود: مادامی که یک کیلووات ساعت برق 1500 تومانی را 80 تومان می‌فروشیم، این پیام را به جامعه می‌دهیم که انرژی بی‌ارزش است، پس بیشتر آن را تلف کنید.

این استاد دانشگاه گفت: امروز دنیا سالانه 400 میلیارد دلار سوبسید انرژی فسیلی می‌دهد که 86 میلیارد دلار از این میزان مختص ایران است و 20 درصد GDPی حدود 500 میلیارد دلاری را شامل می‌شود. هیچ کشوری در دنیا 20 درصد GDP را سوبسید انرژی نمی‌دهد، یعنی 20 تومان از هر 100 تومانی که در کشور کار انجام می‌شود را دور می‌ریزیم در نتیجه مسئله ما فراتر از این موضوعات است.

دلار یارانه گاز   اخبار برگزیده
  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

فوری/خبری مهم از اولین جلسه حقوق کارگراندر نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال 1400 تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.
گسترش سازمان تامین اجتماعی دستمزد حداقل دستمزد 

  

اولین واکنش بازار سکه وطلا به تعویق FATFبازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح جدید 50 هزار تومان گران شد
فردا تهران تجارت ارز 

  

احتمال تشدید برخورد با تخلفات کرونایی خودروها/ ممکن است علاوه بر جریمه خودروها توقیف شوندرئیس پلیس راهور ناجا گفت: در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه می‌شوند، ممکن است توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.
ایلنا خبرنگار پلیس راهور پلیس 

  

قرعه کشی خودرو از سیستم فروش خودروسازان حذف می شود؟10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد.
خودروتک خودرو خودروسازان ماه 

  

کیهان: مخالفت با FATF در «مجمع» بیشتر نشده باشد، کمتر نشدهدر حالی که هیچ تغییری در رویکرد ضدایرانی گردانندگان FATF رخ نداده، نشریات زنجیره‌ای، در یک عملیات روانی هماهنگ ادعا کردند نظر مخالفان FATF در «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تغییر کرده و احتمال تصویب دو لایحه مربوط به آن افزایش یافته است!.
مثلث خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران 

  

شرط جنجالی فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال ؛ او نباشد !فرهاد مجیدی یک استوری را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت : آفرین بر حسد ! چقدر عدالت پیشه است ،نخست به سراغ صاحبش می رود و او را می کشد.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی استقلال اینستاگرام 

  

تصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت| تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال استتصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت در رسانه ها منتشر شد. تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال است. اصلاحات نیز در این تصویر از احمدی نژاد مورد خاصی را فاش کرد.
۵۵ آنلاین سفر احمدی نژاد رسانه 

  

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه باید بدانیم وقتی لوایح FATF اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید پول بیشتری از جیب مردم بدهیم، گفت: الان مجمع تشخیص باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
نامه نیوز رئیس جمهور سازمان ملل حسن روحانی 

  

فوری و مهم / 9 خدمه کشتی سانچی زنده اند!؟ + فیلم و جزئیاتگواهی فوت 9 نفر از خدمه کشتی سانچی در حالی صادر شد که هنوز برخی خانواده ها فوت آنها را باور ندارند و با توجه به اینکه از صدور این گواهی هم مطلع شده اند هیچ اعتراضی در این زمینه نداشته اند.
مستقل‌آنلاین سازمان ثبت احوال رئیس جمهور وام 

  

آغاز فروش فوق العاده دنا پلاس توربو اتومات با قیمت دولتی از امروزچهاردهمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی از امروز آغاز می شود که قیمت مصوب دولتی احتمالا تقاضای زیادی را وارد چرخه ثبت نام این خودرو خواهد کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  

پیش بینی جهانگیری از رفع تحریم ها در آینده نزدیکمعاول اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط سخت که آمریکایی ها قصد زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور را داشتند اما یک عده ایستادند و تولید کشور را سرپا نگه داشتند.
مستقل‌آنلاین اسحاق جهانگیری رئیس جمهور زمین 

  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  اخبار داغ
  

کرونای انگلیسی از این استان هم سر درآوردمعاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اراک از شناسایی حداقل 45 مورد کرونای انگلیسی در 11 شهرستان استان مرکزی خبر داد.
اقتصادنیوز استان مرکزی 

  

بانک‌ها "سلطان خانه‌های خالی" هستند / رانت خواران دلار 4200تومانی محاکمه شوند / رئیس جمهور درباره سقوط بورس پاسخگو باشدنایب رئیس مجلس در گفتگو با خبرفوری، به پرسش های ما درباره مسائل روز، از جمله شرایط اقتصادی کشور و نی
خبرفوری بانک دلار رئیس جمهور 

  

دلایل بستری شدن بیماران کرونایی/مصرف قهوه و بیماری قلبی به گزارش خبرنگار مهر، مهم‌ترین اخبار منتشرشده در حوزه بهداشت، درمان و تغذیه در سطح جهان به شرح زیر بوده اند: چهار دلیل بستری شدن بیماران کرونایی شناسایی شد مطالعات نشان می‌دهد چاقی، فشارخون بالا، دیابت و نارسایی قلبی از عوامل اصل بستری شدن 64 درصد از بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها است. میزان غیرعادی سدیم بدن تعیین کننده وخامت بیماری کووید 19 بر اساس یک مطالعه جدید، بیماران…
مهر قهوه حوزه بیماری قلبی 

  

کار متفاوت امام‌جمعه اهواز در بیمارستان کرونایی ها+عکسحجت‌الاسلام‌والمسلمین موسوی فرد، امام جمعه اهواز با حضور در بیمارستان کرونایی اهواز، ضمن خداقوت به کادر درمان و پزشکی، بر بالین بیمار کرونایی حاضر شد و برای سلامتی او دست به دعا برداشت. / خبرگزاری حوزه
فردا اهواز درمان بیمارستان 

  

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در جهانشمار مبتلایان جهانی ویروس کرونا به 116 میلیون و 60 هزار نفر رسید.
اقتصادنیوز ویروس 

  

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به شناسایی دو مورد مثبت ابتلا به کرونای انگلیسی در رفسنجان اشاره کرد و گفت: نکته ای که در موارد مثبت از نظر ویروس انگلیسی شاهد هستیم سابقه سفر خود فرد یا مسافرت یکی از نزدیکان و یا همکاران آنها است.
نامه نیوز ویروس دولت دورهمی 

  

ابتلای 2 نفر دیگر در قم به کرونای انگلیسیرئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: طی 24 ساعت منتهی به چهاردهم اسفندماه 30 بیمار با علائم ویروس کرونا در مراکز درمانی این استان پذیرش شدند.
۵۵ آنلاین قم بیمارستان ویروس 

  

تست کرونای مجید صالحی مثبت شد/ پای کرونا به خواب دوستان باز شد/ همراه با تصویرمجید صالحی بازیگر سینما و تلویزیون با اعلام مثبت بودن تست کرونایش به خواب عجیب یکی از دوستانش اشاره کرد.
برنا خواب سینما تلویزیون 

  

احضار رئیس پیشین و هیات مدیره سازمان بورسنایب رییس مجلس شورای اسلامی در توئیتی از احضار رئیس پیشین و هیات مدیره سازمان بورس خبر داد.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی 

  

کرونای انگلیسی اولین قربانی خود را در قم گرفترئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: یکی از بیماران مبتلا به ویروس کرونای انگلیسی که در یکی از مراکز درما
خبرفوری قم ویروس 

  

چرا گروه خونی A به کرونا حساس ترند؟محققان آمریکایی در بررسی جدید شواهد بیشتری دست پیدا کردند که نشان میدهد افرادی که دارای نوع خاصی از گروه خونی هستند بیشتر احتمال دارد به بیماری کووید-19 مبتلا شوند.
مستقل‌آنلاین حوزه ویروس ژن 

  

زمینه ورود نمایشگاه ‌ها به بورس فراهم شودرضا خواجه نائینی، معاون مالی و پشتیبانی شهرداری و رییس هیئت مدیره نمایشگاه بین المللی مشهد، در نخستین نشست تخصصی اعضای فراکسیون زیرساخت های فرهنگی، سیاحتی، گردشگری و نمایشگاهی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از موضوعات مهم در توسعه صنعت نمایشگاهی در نگاه بلند مدت ورود شرکت های نمایشگاهای بین المللی به بازار بورس است.
گسترش مجلس شورای اسلامی دولت مشهد