فردا   |  سیاسی  |  

المیادین: پهپادهای ایرانی اسرائیل را نگران کرده‌اند

یک شبکه لبنانی در گزارشی به بررسی مهم‌ترین و خطرناک‌ترین پهپادهای راهبردی جهان پرداخت.

المیادین: پهپادهای ایرانی اسرائیل را نگران کرده‌اند

 شبکه «المیادین» به‌تازگی در گزارشی به معرفی مهم‌ترین پهپادها در سطح جهان پرداخت که در میان آن‌ها نام تعدادی از پهپادهای ایرانی به چشم می‌خورد.

این شبکه لبنانی گزارش خود را این‌گونه آغاز کرد: «به پهپادهای نظامی‌ای که وزن آن‌ها بیش از 600 کیلوگرم است، "پرنده‌های بدون سرنشین استراتژیک" گفته می‌شود که مخصوص انجام مأموریت‌های رزمی بسیار مهم هستند.»

Okhotnik

در ابتدای این گزارش به پهپاد روسی « اوختونیک» اشاره شده و آمده است: «پهپاد سنگین روسی اوختونیک وزن سنگین، برد بالا و قدرت زیادی برای پرواز دارد که آن را قادر می‌سازد مأموریت‌های شناسایی و پایشی را در قلمرو دشمن انجام دهد و حملات دقیقی را بدون نیاز به جنگنده‌های دارای سرنشین به اجرا درآورد.»

المیادین اضافه کرد: «دفتر "سوخو" نظارت بر طراحی پهپاد اوختونیک را که ناظران آن را "بی‌نظیر" توصیف می‌کنند، برعهده داشته است. طول این پهپاد به 14 متر، طول بال‌های آن به 19 متر و وزن آن هنگام برخاستن از زمین به 20 تن است. حداکثر سرعت این پهپاد به هزاران کیلومتر در ساعت می‌رسد.»

اوختونیک

بنابر این گزارش، «این پهپاد تهاجمی طبق طرح "بال پرنده" و با استفاده از موادی طراحی شده است که رادارها را در شناسایی ناتوان می‌کند. اوختونیک اولین پرواز خود را در تاریخ سوم ماه آگوست سال 2019 انجام داد.»

این رسانه لبنانی می‌گوید: «به‌رغم آنکه این اعتقاد وجود دارد آمریکا رتبه بالاتری در زمینه پهپادهای رزمی دارد، اما روسیه توانسته است پهپادهای رزمی‌ای با قدرت خارق‌العاده توسعه دهد به‌نحوی که این پهپادها روسیه را در رده قوی‌ترین کشورهای رقابت‌کننده در ساخت و در اختیار داشتن این نوع سلاح قرار داده است.»

300-TU 

در ادامه به دیگر پهپادهای مهم جهان پرداخته شده و آمده است: «تو-300 "کورشن": بر اساس گزارش وبگاه آمریکایی "گلوبال سکیوریتی"، روسیه سازنده این پهپاد است و این پرنده "شوک درون" نامیده می‌شود. وزن این پهپاد هنگام برخاستن از زمین به 3 تن می‌رسد. سرعت این پرنده از 950 کیلومتر در ساعت فراتر می‌رود و محموله تسلیحاتی آن به 1000 کیلوگرم می‌رسد. برد این پهپاد حدود 300 کیلومتر است.»

کورشن

المیادین اضافه کرد: «این پهپاد به‌گونه‌ای طراحی شده است که قادر به انجام مأموریت‌های شناسایی نظامی و منهدم سازی اهداف زمینی باشد. این پرنده می‌تواند مأموریت خود را در ارتفاع حدود 6 هزار متری انجام دهد و این قدرت را دارد در ارتفاع کم تنها حدود 50 متر نیز پرواز کند.»

(predator c (avenger

این شبکه در ادامه به پهپادهای مهم آمریکا اشاره کرد و نوشت که پرداتور سی (آونجر) آمریکایی که وزن آن هنگام برخاستن از زمین به 8.2 تن می‌رسد، دارای حسگرهای متعدد است و نقاط بیرونی برای نصب تسلیحات به بدنه دارد به‌نحوی که این نقاط این پهپاد را قادر می‌سازد 3 تن انواع تسلیحات از جمله موشک و بمب‌های هدایت‌شونده را با خود حمل کند.

MQ-9B SkyGuardian

«ام کیو-9» (اسکای گاردین) یک پهپاد آمریکایی دیگر است که در این گزارش به آن اشاره شده است. وزن این پرنده پس از برخاستن از زمین به 5.6 تن می‌رسد و می‌تواند 1.8 تن موشک و بمب‌های هدایت‌شونده با خود حمل کند. این پرنده در ارتفاعی بیش از 13 هزار متر با سرعتی حدود 388 کیلومتر در ساعت پرواز می‌کند و قادر است به مدت 40 ساعت در آسمان پرواز کند.

Predator B (MQ-9 Reaper)

پرداتور بی (ام کیو ریپر) که ارتش آمریکا و انگلیس به صورت مشترک و نیروی هوایی ایتالیا، فرانسه و اسپانیا آن را مورد استفاده قرار می‌دهند، یک پرنده هدایت‌شونده از راه دور مطابق با استانداردهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است. بر اساس گزارش وبگاه آمریکایی «جنرال اتومکس»، این پهپاد قادر است به مدت 27 ساعت به صورت مستمر پرواز کند و سرعت آن به 444 کیلومتر در ساعت می‌رسد. این پرنده همچنین قادر است در ارتفاع‌ بیش از 17 هزار متر به پرواز نماید.

محموله این پهپاد ابزارهای پایش نظامی و تسلیحات است و وزن آن به 1.7 می‌رسد که غالب آن‌ها بر روی بدنه خارجی آن متصل هستند. این تسلیحات شامل موشک، سامانه‌های راداری و بمب‌های هدایت‌شونده هستند.

5-CH

بر اساس گزارش شبکه المیادین، این پهپاد توسط شرکت چینی «کاسک» توسعه یافته و اولین بار در سال 2016 به کار گرفته شده است. این پرنده چینی به پهپاد آمریکایی «ام کیو 9 ریپر» شباهت دارد و قادر است مأموریت‌های رزمی انجام دهد و به شناسایی و عملیات‌های اطلاعاتی بپردازد. وزن این پهپاد حین برخاستن از زمین به 3.3 تن می‌رسد و محموله تسلیحاتی آن 1.2 است و می‌توان به مدت 60 ساعت به صورت پیوسته پرواز کند.

Gray Eagle) MQ-1C)

طبق این گزارش، این پهپاد را شرکت آمریکایی «جنرال اتومیکس» به منظور انجام مأموریت‌های رزمی، شناسایی‌های نظامی و پایش طراحی کرده است. وزن محموله تسلیحاتی این پهپاد به 488 کیلوگرم می‌رسد که شامل موشک‌ها و سامانه‌های ارتباطی می‌باشد.

Wing Loong II

این پهپاد یک پرنده رزمی است که در ارتش چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پرنده بدون سرنشین یک نسخه قبلی کمتر توسعه‌یافته‌تری نیز به نام «وینگ لونگ 1» دارد. این هواگرد قادر است به انجام مأموریت‌های شناسایی نظامی بپردازد و اهداف متخاصم را هدف حملات خود قرار دهد همچنین می‌تواند نیم تن موشک و بمب هدایت‌شونده بر روی بدنه خود حمل کند.

این پرنده چینی قادر است به مدت 32 ساعت پرواز کند و حداکثر سرعت آن به 368 کیلومتر در ساعت می‌رسد. وینگ لونگ 2 می‌تواند در ارتفاع بیش از 10 هزار متر پرواز کند.

 MQ-5 (HUNTER)

این پهپاد در ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای انجام چند مأموریت توسعه یافته است. این پرنده می‌تواند بیش از 220 کیلوگرم ابزار شناسایی نظامی و موشک و بمب‌ هدایت‌شونده با خود حمل کند.

این پرنده همچنین قادر است در ارتفاع 6 هزار متری با سرعتی بیش از 220 کیلومتر در ساعت به مدت 21 ساعت پرواز کند.

المیادین: پهپادهای ایرانی اسرائیل را نگران کرده‌اند

کمان 22

 «کمان 22» پهپادی ایرانی است که رسانه‌های عبری در ماه آوریل گذشته درباره آن صحبت می‌کردند. رسانه‌های عبری می‌گفتند که این پهپاد قادر است به مسافت 3000 کیلومتری برسد یعنی قادر است اراضی اشغالی نیز را پوشش دهد.

این رسانه لبنانی در ادامه اضافه کرد که در رژه نظامی روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و پس از آنکه از برخی تسلیحات و تجهیزات جنگی خود رونمایی شد، این پهپاد دیده شد.

المیادین همچنین اشاره کرد که وزارت دفاع ایران از دو پهپاد جدید خود نیز پرده برداشته بود و وزیر دفاع این کشور تأکید کرده بود که ساخت پرنده‌های بدون سرنشین اقتدار و قدرت دفاعی کشور را افزایش می‌دهد.

شاهد-129

در این گزارش آمده است که ایران زمانی از این پهپاد رونمایی کرد که در برخی از گزارش‌ها اشاره شده بود این پرنده به پهپاد آمریکایی «ام کیو-1» شباهت‌هایی دارد؛ پهپاد غول‌پیکری که می‌تواند 8 موشک با خود حمل کند.

طبق گفته مجله آمریکایی «فوربس»، پهپاد ایرانی شهید-129 قادر است به مدت 24 ساعت در آسمان پرواز کند.

یاسر

ایران در سال 2013 از پهپاد «یاسر» رونمایی کرد که به گفته المیادین، این پرنده نسخه ایرانی پهپاد آمریکایی «اسکن ایگل» است؛ همان پهپادی که در سال 2012 سرنگون شد و ارتش یمن توانسته چندین بار آن را ساقط کند.

آرش، کرار، مهاجر 6 و صاعقه

المیادین در ادامه نوشت که نیروهای ایران از پهپادهای "آرش" و "کرار" را که برای اولین بار مجهز به موشک هوا به هوای "آذرخش" شدند، استفاده می‌کنند. ایران چندین نوع پهپاد مانند "مهاجر6" را نیز مورد استفاده قرار می‌دهد. این کشور همچنین پهپاد رزمی "صاعقه"  تولید می‌کند.

پهپاد آرش

پهپاد کرار

مهاجر 6

پهپاد صاعقه

تی ای آی (آنکا)

این پهپاد از سال 2017 در ارتش ترکیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند مأموریت‌های شناسایی نظامی، پایشی و رزمی انجام دهد. این پرنده ترکیه‌ای قادر است تسلیحاتی مانند بمب‌ و موشک‌ هدایت‌شونده با خود حمل کند.

وزن این پهپاد به 1.6 تن می‌رسد و می‌تواند به مدت 24 ساعت در آسمان و در ارتفاع بیش از 10 هزار متری پرواز کند.

بیرقدار

المیادین نوشت که پهپاد بیرقدار یکی از پرنده‌هایی است که ترکیه آن را برای نیروهای مسلح خود تولید می‌کند. این پهپاد همچنین به کشورهای دیگری نیز صادر می‌شود. این پرنده قادر است به مدت 20 ساعت به صورت پیوسته پرواز کند.

بیرقدار تی بی 2

طول این پهپاد به شش متر و نیم می‌رسد و طول دو بال آن 12 است. وزن این پرنده هنگام برخاستن از زمین به 630 کیلوگرم می‌رسد و سرعت آن 129 کیلومتر است و قادر است بیش از 55 کیلوگرم با خود محموله حمل کند.

فارس

ایران جمهوری اسلامی ایران ارتش جمهوری اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

اعلام تازه ترین نقشه رنگ بندی کرونایی/ 2شهر دیگر آبی شدند به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. 31 اردیبهشت در نقشه رنگ بندی اعلام شده 255 شهر زرد و 193 شهر آبی بودند که نسبت به هفته پیش از آن 4 شهر از زرد به آبی تغییر وضعیت داده بودند. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

اعلام تازه ترین رنگ بندی نقشه کرونایی/ 2 شهر دیگر آبی شدند به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. 31 اردیبهشت در نقشه رنگبندی اعلام شده 255 شهر زرد و 193 شهر آبی بودند که نسبت به هفته پیش از آن 4 شهر از زرد به آبی تغییر وضعیت داده بودند. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

آخرین نقشه رنگ‌بندی کرونایی کشور اعلام شد/ دو شهر دیگر آبی شدند به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. 31 اردیبهشت در نقشه رنگبندی اعلام شده 255 شهر زرد و 193 شهر آبی بودند که نسبت به هفته پیش از آن 4 شهر از زرد به آبی تغییر وضعیت داده بودند. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

آخرین رنگ بندی کرونایی شهرهای ایران 6 خرداد + عکساقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد، تعداد شهرهای زرد کرونایی از 255 به 253 شهر رسید و تعداد شهرهای با وضعیت آبی نیز افزایش یافت.
اقتصادنیوز رنگ ایران عکس 

  

تازه ترین رنگ‌ بندی نقشه کرونایی کشور اعلام شد به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 253 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین، رنگ 195 شهرستان نیز آبی است. نقشه کرونایی کشور در چند هفته اخیر از رنگ قرمز و نارنجی پاک شده است.
مهر رنگ وزارت بهداشت 

  

کاهش قیمت خودرو ادامه دارد؟ + جدولبازار خودرو این هفته را نیز همانند هفته گذشته به پایان برد؛ بازاری که در دو ماه ابتدایی سال با جهش قیمت های عجیب و غریبی همراه شده بود، حالا دو هفته ای است که روند نزولی در پیش گرفته است؛ هرچند که این کاهش قیمت ها نسبت به افزایش دو ماه گذشته، کم بوده است.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت افزایش قیمت 

  

آبله میمون مانند کرونا جهان را فرا میگیردسازمان جهانی بهداشت با هشدار اینکه آبله میمون مانند کرونا می شود به کشورها گفت باید سریعتر واکسیناسیون را انجام داد.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل واکسیناسیون 

  

شستا، سیمان آبیک را در بورس عرضه می‌کندمدیرعامل شستا از برنامه این شرکت برای عرضه بیش از 10 شرکت تابعه این هلدینگ بزرگ اقتصادی در بورس در سال 1401 خبر داد.
مستقل‌آنلاین سیمان ایران تهران 

  

تابستان و موج جدید کرونا | منتظر موج جدید کرونا در تابستان هستیممتخصص بیماری‌های عفونی: سویه اومیکرونی که در ایران شاهد آن بودیم از نوع BA1 و BA2 در کشور بود، در حالی که در حال حاضر نوع BA4 و BA5 در آمریکا و اروپا شایع شده است.
۵۵ آنلاین ویروس ایران 

  

قیمت خودرو سقوط کرد!به گفته فعالان بازار خودرو، رکود در این بازار به ویژه در خودروهای میان رده و اقتصادی تشدید شده است. در این میان پرسش اصلی این است که آیا روند کاهش قیمت خودرو ، ادامه خواهد داشت؟
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

صادرات 4 میلیون دوز واکسن ایرانی کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین‌اللهی در بازدید از بیست و سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی ایران با حضور در نشست هم اندیشی و گفتگوی تشکل‌های دانش بنیان، تولیدکنندگان و تأمین کنندگان تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی، افزود: هر کالای حوزه سلامت که تولید می‌شود چنانچه مورد تأیید استاندارد قرار گیرد، از حمایت سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت نیز برخوردار خواهد شد. وی با…
مهر وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی ونزوئلا 

  

تاکید وزارت بهداشت بر الزامی شدن تزریق دوز چهارم واکسن کرونامعاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی از احتمال تزریق دوز چهارم واکسن کرونا در ایران خبر داد.
برنا وزارت بهداشت درمان آموزش 

  

ضرورت تقویت شبکه بهداشت کشور در دوران پساکرونا به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی رضایی با تقدیر از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز برای میزبانی اجلاس کشوری تقویت نظام شبکه گفت: در طی دوران کرونا، دو سال سخت را پشت سر گذاشتیم. دو سالی که در آغاز آن با شیوع پاندمی کرونا ویروس دغدغه‌ها و نگرانی‌ها بسیار بود و با اقداماتی مانند ایجاد حدود هزار و پانصد مرکز منتخب درمان سرپایی برای کووید 19، ایجاد مراکز واکسیناسیون عمومی…
مهر وزارت بهداشت درمان امید به زندگی 

  

اهمیت بازسازی و بهبود فرآیندها در دوران پساکرونارییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه پیشگیری از بیماری ها و توسعه نظام سلامت کشور را موجب تدوین سند ملی تقویت نظام شبکه در کشور دانست.
ایلنا وزارت بهداشت کودکان آموزش 

  

6 نفر از کرونا جان باختند/ تعداد مبتلاهای جدید+جزئیات6 بیمار کووید19 در طول 24 ساعت گذشته، جان خود را از دست دادند.
گسترش بیمارستان