ایلنا   |  فرهنگی  |  

تژادی‌ها و خون‌ریزی‌های جهانی هم با قصد سرگرمی مخابره می‌شوند

معنای حقیقت چیست؟ آیا خبر یک داستان است و در ذهن ما نقش می‌بندد؟ آیا خبر یک ماهیت جنبی و نمایشی دارد؟ پرسش‌های از این دست در زندگی حقیقی انسان‌ها مطرح نمی‌شوند بلکه سراغ آنها را باید در دنیای مجازی گرفت.

تژادی‌ها و خون‌ریزی‌های جهانی هم با قصد سرگرمی مخابره می‌شوند

معنای حقیقت چیست؟ آیا خبر یک داستان است و در ذهن ما نقش می‌بندد؟ آیا خبر یک ماهیت جنبی و نمایشی دارد؟ پرسش‌های از این دست در زندگی حقیقی انسان‌ها مطرح نمی‌شوند بلکه سراغ آنها را باید در دنیای مجازی گرفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «گِرِگ جکسون» روزنامه‌نگار آمریکایی و کارشناس رسانه در یک گزارش تفصیلی به بررسی دنیای امروز رسانه خبری پرداخته است.

نویسنده این گزارش معتقد است، اینترنت تاثیر شگرفی بر رسانه‌های خبری دارد و این روزها، رسانه‌های خبری به ویژه تلویزیون نقش اصلی خود را از دست داده‌اند و ماهیتی سرگرم کننده دارند.

بخش‌هایی از ترجمه این گزارش مفصل را در ادامه می‌خوانید:

«نیل پستمن» (منتقد اجتماعی و نظریه‌پرداز در حوزه رسانه) درباره دنیای امروز اخباری تلویزیونی معتقد است: اینطور می‌توان گفت، تمامی گفتمان‌های تلویزیونی به نحوی سرگرمی ایدئولوژی برتر هستند. هیچ اهمیتی ندارد که این دست از برنامه‌ها چه ارمغانی برای مخاطبان دارند یا دیدگاه آن‌ها نسبت به مسائل چیست. به طور کلی این فرضیه را می‌توان در نظر گرفت که این برنامه‌ها با هدف سرگرمی و جلب توجه مخاطبان تولید شده‌اند. برنامه‌های خبری با وجود اینکه بخش‌های از تژادی و خون‌ریزی‌های سراسر جهان را برای مخاطبان عرضه می‌کنند، بازهم با هدف سرگرمی مردم جامعه تولید می‌شوند. گویندگان، مخاطبان را تشویق می‌کنند تا برنامه‌های خبری آینده آن‌ها را دنبال کنند. هدف و نیت آنان از این کار چیست؟ این احتمال وجود دارد که مخاطب با خود بیاندیشد، پخش اخبار مربوط به قتل و تجاوز برای بی‌قراری یک ماهه آن‌ها کافی است. مخاطبان پذیرای گویندگان خبر خواهند بود، آن‌ها می‌دانند «اخبار» تلویزیونی را نباید جدی گرفت زیرا با هدف سرگرم کردن مخاطبان روی آنتن می‌روند.

اما تحلیل‌های اخبار به نقش اینترنت در زندگی این روزهای بشر اشاره می‌کند. ظهوز ناگهانی نیوزفیدِ فیسبوک و گوگل‌نیوز، محتوای رایگان اینترنتی، یوتیوب، وبلاگ‌نویسی، پادکست و توییتر سبب تغییر دنیای اخبار و سبب رکود بازار اخبار شده است. نکته حائز اهمیتی در این میان مطرح می‌شود، بحران اقتصادی و فرهنگی حوزه اخبار با یکدیگر به طور کامل تفاوت دارد.

مدت‌ها قبل از آنکه وارد عرصه دنیای اینترنت و رسانه‌های بر خط بشویم، این ابزار جای پای خویش را محکم کرده بودند. رسانه‌های متعددی که در دنیای امروز حضور دارند، عصر طلایی خود را در اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 میلادی سپری کرده‌اند. تئوری نظریه‌پردازانی مثل «پستمن» درباره رسانه‌ها قابل قبول است. در آن بازه زمانی، آن‌ها نسبت به حرکت اخبار در دو وجه مختلف آگاهی داشته‌اند: اخبار از یک طرف از واقعیت زندگی انسان دور می‌شود و از وجه دیگر به سمت سرگرم کردن مخاطبان گام برمی‌دارد. در عصر حاضر یعنی قرن بیست و یکم، اگرچه تحولات تکنولوژی به شدت مشهود است اما سرگرمی ماهیت اصلی اخبار تلویزیونی است.

حتی اگر ماهیت اخبار، سرگرمی نباشد، از این حیث می‌تواند مایه‌های سرگرمی مخاطبان را فراهم کند یعنی بدون تلاش طاقت‌فرسا سبب تحریک انسان‌ها شود و آن‌ها را به سوی خود جذب کند. این در حالی است که انجام هر کار دیگری مثل خاموش کردن تلویزیون نیاز به انرژی بیشتری دارد. تماشای تلویزیون دانش یا مهارت قابل‌توجهی از خود به جا نمی‌گذارد.

شبکه‌های خبری تلویزیونی و اینترنتی از یک الگوی منطقی خاص تبعیت می‌کنند. این الگوی منطقی تلاش می‌کند تا تقاضای ذهن برای انجام فعالیت اثربخش و سازنده بکاهد و در مقابل به جنبه‌های سرگرمی توجه بیشتری کند: تلویزیون با روش‌ها و راهکارهای خود مردم را متقاعد می‌کند که مشغول پیگیری هنری خاص هستند. اشتباه تصور نکنید، خلق یک اثر سرگرم‌کننده خوش‌ساخت به اندازه ساخت اثری هنری نیازمند استعداد است با این وجود، دلیلی ندارد تا سرگرمی تلویزیونی را یک اثر هنری بدانیم. همه تجربه‌های اطلاعاتی ماهیت یکسانی ندارند به دلیل اینکه روش‌های یادگیری به نسبت منفعلانه ما به اشکال گوناگون درگیر می‌کند. آنچه که عامل تمایز میان دانش و اطلاع‌رسانی می‌شود، این است که هنر از مخاطبان خود موردی را می‌خواهد و فرم آن مورد عامل تولید اثری هنری می‌شود. هنگامی که اخبار به این موضوع «ما هیچ برنامه‌ای نداریم چون موارد با اهمیت برای شما وجود ندارد» اشاره نکند، بنای حقیقت بر پایه دروغ استوار خواهد شد.

شما مادام که تصور می‌کنید در حال انجام کاری مهم و جدی هستید، کاری مبتذل و غیرجدی انجام می‌دهید. حقیقت با تصورات شما بسیار متفاوت است زیرا رفته رفته به این باور و نتیجه خواهید رسید که انجام کارهای جدی، عملی آسان و بدون زحمت است. در واقع، شما تصور می‌کنید در حال انجام تولید محتوا هستید اما در واقع فرم آن را به پیش می‌برید. محتوا بیان می‌کند، آنچه که درباره حقیقت می‌آموزید در واقع آن چیزی است که باید به وسیله آن حقیقت را احساس کنید. این احساسات به مخاطبان آموزش می‌دهد که درصورت وجود اطلاعاتی خاص باید چه احساساتی از خود بروز دهند. همین احساسات هستند که انتظارات و جهان‌بینی شما را تعیین خواهند کرد.

پیام اخبار در ارتباط با رویدادها دو نکته اساسی دارد، نخست اینکه اخبار اهمیت حیاتی دارد و دوم اینکه می‌توانند بسیار پیش‌پاافتاده باشند. هنگام برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس در ایالات متحده، رسانه‌ها به موضوعی با عنوان «کاروان مهاجران» توجه کردند و آن را به رویداد اصلی آن دوران تبدیل کردند. خبرنگاران و روزنامه‌نگاران نسبت به بولد شدن کاذب این موضوع آگاه بودند و بخش‌های از کار خود را برای رد کردن اهمیت این موضوع صرف کردند. این عملکرد سبب شد تا ذات اصلی این موضوع روشن شود: رویدادی حاشیه‌ای که می‌توانست به موضوع اصلی تبدیل شود. پس از برگزاری انتخابات، تلویزیون که توانسته بود با بهره‌گیری از «کاروان مهاجران» به اهداف خود برسد، این موضوع را از پوشش خبری خود خارج کرد.

معنای حقیقت چیست؟ آیا خبر یک داستان است و در ذهن ما نقش می‌بندد؟ آیا خبر یک ماهیت جنبی و نمایشی دارد؟ پرسش‌های از این دست در زندگی حقیقی انسان‌ها مطرح نمی‌شوند بلکه سراغ آن‌ها را باید در دنیای مجازی گرفت. اینطور می‌توان ادعا کرد، کاروان مهاجران به این دلیل اهمیت دارد که به سرعت از اذهان عمومی پاک شد. نسبت‌های دنیای بیرونی ذهن ما منطبق بر ضروریات یک صنعت خاص به وجود می‌آید. این تناسب آنچه را که ما از ذهن خود درباره واقعیت می‌سازیم به وجود می‌آورد، مولفه‌ای که «ژان بودریار» آن را «فراواقعیت» می‌نامد. این موضوع آمیزه‌‌ای از واقعیت و مجاز است. اگرچه زبان اخبار در ارتباط با دنیا روایی است اما شکل آن تحریف شده و منطبق با مطلوب خود است. بنابراین داستانی که اخبار روایت می‌کند، داستان خود اخبار است.

روزنامه تلویزیون آموزش   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

«اکونومیست»، نشریه انگلیسی نوشته است که زلاندنو و ژاپن توانسته‌اند خیز بلند ویروس کرونا را مهار کنند و شهرهایشان را در رده‌های بالای امن‌ترین شهرهای جهان در برابر کرونا، قرار دهند.
نامه نیوز سکه و طلا دلار ترامپ 

  

تحویل بورس به دولت با وضعیت بسیار اسفناکیک روزنامه اقتصادی اصلاح‌طلب می‌گوید دولت روحانی، بازار بورس را در شرایطی وخیم به دولت بعدی تحویل می‌دهد.
فردا دولت روزنامه ماه 

  

چقدر احتمال دارد پس از واکسیناسیون کرونا بگیریم؟«یکی از سؤالاتی که تقریبا تمام افراد پس از دریافت واکسن مطرح می‌کنند، این است که از این به بعد چقدر در معرض خطر خواهیم بود؟»
برنا واکسیناسیون 

  

افزایش احتمال ابتلا به کرونا با چاقیحتی در جوانان ، داشتن BMI بالا یک عامل خطر برای مشکلات بهداشتی ناشی ازکووید 19 است.
۵۵ آنلاین فشار خون بالا چاقی جوانان 

  

وضع بازار بورس را یک ماهه خوب می‌کنمنامزد انتخابات ریاست‌جموری گفت:در صورتی که رئیس جمهور شوم وضع بازار بورس را در یک ماه بعد از آن، خوب خواهم کرد و برای آن برنامه دارم.
۵۵ آنلاین ایران مرکز آمار ایران گرانی 

  

آیا واقعا گیاهخواری بر ابتلا به نوع حاد کرونا موثر است؟گروهی از متخصصان انگلیسی بر اساس آزمایشات جدید مدعی شدند که احتمال ابتلا به نوع وخیم کوویدـ‌19 در افرادی که برنامه غذایی گیاهی دارند مانند گیاهخوارها و وگان‌ها (گیاهخواری مطلق) یا افرادی که تنها از گوشت ماهی تغذیه می‌کنند، بسیار پایین می‌آید.
برنا گیاهخواری گوشت تغذیه 

  

به زودی چند میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور می‌شود به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا شانه ساز، در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه با شورای عالی مناطق آزاد تجاری، اظهار داشت: در طول این هفته نخستین محموله میلیونی واکسن‌های داخلی با نظارت مستقیم وزیر بهداشت و سازمان غذا و دارو مجوزهای لازم را دریافت می‌کنند و برای مصرف عموم در اختیار معاونت بهداشت قرار می‌گیرند. وی گفت: برای تزریق دوز دوم واکسن سالمندان نیازی نیست حتماً همان برند دوز اول…
مهر واردات مناطق آزاد روسیه 

  

روند واکسیناسیون کرونا در ایران؛ از توقف موقتی واکسیناسیون تا تزریق واکسن برکت به جای دُز دومبه دلیل تاخیر در واردات واکسن، واکسیناسیون و تزریق دوز اول به صورت موقت متوقف شده است و برخی از تزریق واکسن ایرانی به جای دز دوم صحبت می‌کنند.
برنا واکسیناسیون ایران واردات 

  

محسن کیایی هم کرونا گرفت +عکسپوریا رحیمی سام با انتشار این استوری از ابتلای محسن کیایی به کرونا خبر داد.
۵۵ آنلاین عکس 

  

همتی: وضع بازار بورس را یک ماهه خوب می‌کنمنامزد انتخابات ریاست‌جموری گفت:در صورتی که رئیس جمهور شوم وضع بازار بورس را در یک ماه بعد از آن خوب خواهم کرد و برای آن برنامه دارم.
نامه نیوز گرانی بیکاری زمین 

  

شکاف بی سابقه در قیمت یورو/ رشد همزمان قیمت سکه و دلار+ نموداراقتصادنیوز: امروز 23 خرداد 1400 قیمت سکه امامی نسبت به عصر دیروز 1.9 درصد رشد کرد، شکاف بین قیمت یورو در سنا و بازار آزاد به صورت غیر متعارفی کوچک شد و افزایش عرضه دلار متشکل، رشد قیمتی این ارز در بازار آزاد را تعدیل کرد
اقتصادنیوز قیمت یورو دلار 

  

خبر مهم درباره پرداخت تسهیلات کرونایی + جزئیاتبانک مرکزی، مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات به صاحبان کسب‌وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد.
گسترش بانک مرکزی بانک رئیس جمهور 

  

عرضه اولیه های این هفته بورس کدامند؟ + جدولعرضه اولیه سهام «شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری» با نماد «ومدیر» روز چهارشنبه (26خرداد ماه) در بورس تهران انجام می‌شود.
گسترش بورس تهران جدول سهام 

  

جزییاتی از نشست خبری انتشار صورت‌های مالی سازمان بورسجلسه پرسش و پاسخ درباره صورت‌های مالی منتشر شده سازمان بورس و اواق بهادار امروز 23 خرداد 1400 با حضور مدیر امور مالی و معاونت اجرایی سازمان بورس در محل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برگزار شد.
شما‌نیوز سازمان بورس و اوراق بهادار مالیات بودجه