ایلنا   |  گوناگون  |  

دستمزدهای اجتماعی در اغما/ کارگران نگران اجاره خانه در 1400 هستند

تامین مسکن، آمورش و درمان، برعهده دولت است و اگر دولت سهم‌پذیری کافی در سبد معیشت داشته باشد بار بزرگی هم از دوش کارگران و هم از دوش کارفرمایان برداشته خواهد شد.

دستمزدهای اجتماعی در اغما/ کارگران نگران اجاره خانه در 1400 هستند

تامین مسکن، آمورش و درمان، برعهده دولت است و اگر دولت سهم‌پذیری کافی در سبد معیشت داشته باشد بار بزرگی هم از دوش کارگران و هم از دوش کارفرمایان برداشته خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ایده اولیه «دولت رفاه» را به آلمان زمان بیسمارک منتسب می‌کنند. جهان غرب در اوج پیشرفت سرمایه‌داری نوظهور که با پیدایش ماشین بخار وارد فاز جدیدی شده بود، به یکباره متوجه مقتضیات و بایدهای نیروی انسانی شد.

آلمانی‌ها که در بهره‌وری و راندمان تولید همواره از جمله برترین‌های جهان بوده‌اند، متوجه شدند کارگری که «خانه» ندارد، کارگری که دل‌نگران آموزش و تحصیل خود و فرزندانش است و کارگری که اگر مریض شود، استطاعت پرداخت هزینه‌های درمان را ندارد، کارگر باانگیزه نیست و باید فکری به حال دغدغه‌های زندگی اجتماعی کارگر شود تا او بتواند با خیال راحت به تولید بپردازد و البته سود سرمایه‌داری نیز با سرمایه‌گذاری برای خدمات اجتماعی نیروی کار افزایش می‌یابد.

دولت رفاه و دستمزدهای اجتماعی

دولت رفاه، از دل سرمایه‌داری خشن و سودجو بیرون آمد اما وظایفی حداقلی را برعهده دولت‌ها گذاشت تا برای شهروندان خود خدمات اجتماعی از جمله مسکن، آمورش و درمان فراهم کنند. بعد از آن، سیاست‌های کینزی نیز معادله ساده عرضه و تقاضای خشن در عرصه روابط کار را برهم زد و یکی از معیارهای توسعه یافتگی جوامع را فراهم کردن نیازهای ابتدایی براساس «هرم مازلو» برای شهروندان خود قرار داد.

آنچه به جز دستمزد نقدی ماهانه، توسط دولت‌ها برای نیروی کار شاغل در بخش‌های مختلف در زمینه خدمات اجتماعی فراهم می‌شود، «دستمزدهای اجتماعی» نامیده می‌شود. پرداخت دستمزدهای اجتماعی در بسیاری از جوامع مترقی که از الگوهای اصلاح شده و متاخر دولت‌های رفاه تبعیت می‌کنند، برعهده دولت‌هاست و در قانون اساسی ایران نیز پرداخت دستمزدهای اجتماعی وظیفه‌ای است که صفر تا صد آن، برعهده دولت است.

اگر دستمزدهای اجتماعی را به سه حوزه‌ی «مسکن، درمان و آموزش» تقسیم می‌کنیم متوجه می‌شویم براساس تصریحات اکید قانون اساسی در هریک از این سه حوزه، دولت مسئولیت‌های غیرقابل انکاری دارد.

لزوم تامین مسکن، درمان و آموزش رایگان برای کارگران

اول به سراغ مسکن به عنوان پرهزینه‌ترین مولفه سبد معیشت کارگران برویم. اصل 31 قانون اساسی در این رابطه دولت را مکلف کرده برای همه شهروندان با اولویت روستانشینان و کارگران، مسکن شایسته یا مسکن متناسب با نیاز هر فرد فراهم کند.

اصل 31 قانون اساسی: داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آن‌ها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.

با این حساب، اگر قانون اجرا شود باید هزینه‌های تامین مسکن و سرپناه از هزینه سبد معیشت کارگران کسر شود و کارگران نیاز نداشته باشند با دستمزد ناچیز ریالی خود کرایه خانه بپردازند.

بعد از مسکن، نوبت درمان است که تامین رایگان آن برای همه مردم براساس اصل 29 قانون اساسی یک وظیقه حاکمیتی است و به طریق اولی براساس قانون الزام تامین اجتماعی، باید صفر تا صد خدمات درمانی کارگران رایگان باشد.

البته الزامات اصل 29 قانون اساسی، بسیار فراتر از تامین درمان صرف است و بازه گسترده‌ای از حمایت‌های اجتماعی را دربرمی‌گیرد که به آن می‌توان همان «تامین اجتماعی فراگیر» گفت یعنی گسترش چتر پوشش خدمات تامین اجتماعی (با سازمان تامین اجتماعی که سازمانی کارگری و مختص طبقه کارگر است، خلط نشود) با هدف پوشش همه مردم کشور.

اصل 29 قانون اساسی: برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کارافتادگی، بی‌سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی به صورت بیمه و غیره حقی است همگانی. دولت مکلّف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت‌های مالی فوق را برای یک یک افراد کشور تأمین کند.

با این حساب، کارگران نباید ریالی بابت درمان بپردازند و دولت باید با پرداخت سرانه درمان به سازمان تامین اجتماعی به ازای هر کارگر، به وظیفه حاکمیتی خود در این زمینه عمل کند تا چتر خدمات اجتماعی یا همان Social Welfare برای همه مردم و کارگران رایگان باشد. این همان خدماتی است که مثلا در آلمان فعلی تحت عنوان برنامه «هارتس 4» به همه شهروندان ارائه می‌شود و البته با بازخوانی قانون اساسی ایران متوجه می‌شویم که در قانون اساسی ما الزامات گسترده‌تر، بهتر و جامع‌تری برای خدمات تامین اجتماعی در نظر گرفته شده که متاسفانه به آن عمل نمی‌شود.

در نهایت به لزوم فراهم‌سازی آموزش رایگان برای همه مردم از جمله کارگران می‌رسیم که در اصل 30 قانون اساسی تبلور یافته است.

اصل 30 قانون اساسی: دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

اگر براساس الزامات روشن این اصل قانونی، آموزش رایگان یک تکلیف دولتی باشد نباید خصوصی‌سازی آموزش تا این اندازه در دستور کار قرار بگیرد و از سوی دیگر خدمات و لوازم تحصیل بایستی به صورت مطلقاً رایگان برای همه فراهم شود مثلاً اگر در دوره بحران کرونا، آموزش ناچاراً مجازی می‌شود، باید الزامات آموزش مجازی از جمله گوشی هوشمند و تبلت برای همه دانش آموزان کشور به صورت رایگان فراهم شود. این همان الزامی است که در اصل 30 تحت عنوان فراهم کردنِ «وسایل آموزش و پرورش رایگان» از آن یاد شده است.

نتایج‌عدم پرداخت دستمزدهای اجتماعی

با این حساب، اگر دستمزدهای اجتماعی فوق توسط دولت به کارگران پرداخت شود، فاصله مزد و سبد معیشت حداقلی تا این اندازه عمیق نمی‌شود و نمایندگان کارفرمایی نیز بهانه پیدا نمی‌کنند که بگویند تامین بخش مهمی از سبد معیشت برعهده دولت است و به ما ربطی ندارد! هرچند حداقل دستمزد فعلی کارگران، آن بخش غیردولتیِ سبد یعنی هزینه خوراکی‌ها، حمل و نقل، مایحتاج زندگی و تفریحات را نیز پوشش نمی‌دهد و گاهاً فقط برابر با هزینه‌های سفره یک خانوار متوسط 3.3 نفره است!

با این حال، همواره کارفرمایان با استناد به قانون اساسی، توپ را در زمین دولت می‌اندازند و دولت نیز از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کند!

اصغر آهنی‌ها (نماینده کارفرمایان در شورایعالی کار) با تاکید بر اینکه توان پرداخت برخی کارفرمایان محدود است؛ از لزوم پایبندی دولت به تکالیف اجتماعی خود می‌گوید: «تامین مسکن، آمورش و درمان، برعهده دولت است و اگر دولت سهم‌پذیری کافی در سبد معیشت داشته باشد بار بزرگی هم از دوش کارگران و هم از دوش کارفرمایان برداشته خواهد شد.»

او معتقد است؛ در بحران کرونا و رکود اقتصادی اخیر، بسیاری از کارفرمایان توان پرداخت خود را تا حد زیادی از دست داده‌اند و در چنین شرایطی، دولت باید سهم خود را تمام و کمال بپذیرد.

سالهاست که کارفرمایان به بهانه بحران اقتصادی و نبود سودآوری کافی، در مذاکرات مزدی از یک حدی جلوتر نمی‌روند و اعداد نزدیک به سبد معیشت را نمی‌پذیرند. دولت نیز چند دهه بعد از تصویب قانون اساسی، هنوز حاضر به پذیرش حقوق مردم در این سند بالادستی نیست و از انجام تکالیف اجتماعی خود که همان پرداخت دستمزدهای اجتماعی به شهروندان به خصوص گروه‌های زیر خط فقر و کم درآمد مانند کارگران حداقل بگیر است، به لطایف‌الحیل فرار می‌کند. در این بین فقط سر کارگران بی‌کلاه می‌ماند. مخصوصاً کارگران و بازنشستگان حداقل‌بگیری که خانه ندارند و بزرگترین نگرانی‌شان این است که در سال 1400 کرایه خانه‌ها چند درصد گران می‌شود.

محمد یک کارگر شاغل در یک شرکت تولیدی پوشاک تهران در این رابطه می‌گوید: «دستمزدمان که سه میلیون تومان بود بیش از دو میلیون تومان را پای کرایه خانه، هرماه دودستی تقدیم صاحبخانه می‌کردیم؛ حالا که دستمزدمان 4 میلیون و خرده‌ای شده، چقدر از آن را باز باید به صاحبخانه بدهیم؛ دولت خودش همه اقلام را سالانه تا 25 درصد گران می‌کند. سال قبل خود دولت مجوز صادر کرد که صاحبخانه‌ها کرایه خانه‌ها را 25 درصد گران کنند؛ آیا امسال هم همین اتفاق تکرار می‌شود؟ با این حساب، ما کارگران کم درآمد همیشه در نقطه صفر ایستاده‌ایم و هیچ گاه بالاتر نمی‌رویم! »

گزارش: نسرین هزاره مقدم

سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی درمان   اخبار برگزیده
  

"عملیات روانی انتخابات"من هم مثل بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی نگران سرنوشت ایران و مردم هستم اما هیچ وقت معلول را بجای علت نمی نشانم.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری روزنامه روزنامه کیهان 

  

پدرخوانده‌ها را به وحدت تشویق می‌کنیم/ نبود نماینده حزبی زن در «شورای وحدت» نقصان بزرگی است/ چرا مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری فقط به رأی دادن خلاصه شده؟/شورای نگهبان تفسیر روشن «رجل سیاسی» را ارائه دهددبیرکل جامعه زینب(س) در گفت‌وگو با ایلنا به تشریح آخرین فعالیت‌های این تشکل، حضور و فعالیت‌شان در شورای وحدت و نظر این مجموعه درباره حضور و مشارکت زنان در انتخابات‌ها پرداخت.
ایلنا شوراهای شهر شوراهای شهر و روستا بهار 

  

پس لرزه‌های یک تصمیم بورسی25 بهمن ماه سال 1399، دامنه نوسان بورس با هدف تعادل بخشی به بازار سرمایه از حالت متقارن مثبت و منفی پنج به حالت نامتقارن مثبت 6 و منفی دو درامد تا شاید ضمن اینکه ترمز هیجانات منفی در بازار کشیده شود، سهام داران نیز ضرر کمتری را متحمل شوند.
اقتصادنیوز ماه سرمایه سهام 

  

ایران و عربستان دور دوم مذاکرات خود را برگزار می‌کنندمنابع آگاه از برگزاری دور دوم مذاکرات میان ایران و عربستان خبر دادند.
ایلنا ایران ایران و عربستان وین 

  

پشت پرده فروش ارزان خودروهای ایرانی در کشورهای عربیمدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت: این موضوع که قیمت خودروهای ایرانی در بازار خارجی کمتر از بازار داخلی است کاملا تکذیب می‌شود و رقم 1500 دلار برای برخی خودروها در بازار خارجی نیز صحت ندارد.
خودروتک خدمات پس از فروش ایران خودرو خودرو 

  

خبر مهم: پرسپولیس میزبان استقلال می‌شودبا شکست تیم استقلال و دیگر اتفاقاتی که در هفته سوم لیگ قهرمانان آسیا رخ داد، حالا دربی پایتخت در یک هشتم نهایی، جزو محتمل‌ترین مسابقات خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس استقلال فوتبال 

  

روحانی: واکسن پولی هم داریم«هیچ کشوری در دنیا واکسن را به مردم نفروخته‌است»؛ مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا این را می‌گوید و تأکید می‌کند «اگر واکسن پولی در ایران اجرایی شود، رتبه اول بی‌کفایتی در جهان را کسب می‌کنیم».
مثلث حسن روحانی درمان محمدرضا گلزار 

  

اگر قالیباف در انتخابات رای بیاورد چه بر سر مملکت خواهد آمد؟کامبیزنوروزی حقوقدان در کانال تلگرامی خود خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی در باره خطاهای او والیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق مجلس سوال کرد.
۵۵ آنلاین مجلس شورای اسلامی بودجه ریاست جمهوری 

  

محمدرضا خاتمی گزینه جدید اصلاح طلباندر حال حاضر محمدرضا خاتمی از ظرفیت‌های اصلاح‌طلبان پس از گزینه‌های حذفی است
فردا اصلاح طلبان محمدجواد ظریف شورای نگهبان 

  

رصد بازدهی بازار خودرو با بررسی قیمت 7 پرتقاضابا نگاهی به منحنی قیمت خودروهای منتخب در بازه زمانی انتهای اسفند 99 تا آخر فروردین 1400، مشخص می‌شود بازار خودرو در این مدت نزدیک به 5/ 7 درصد بازدهی داشته است. در واقع اگر این خودروها را به‌عنوان یک سبد کلی محصول در نظر بگیریم، ارزش آن در انتهای فروردین، حدود هشت درصد نسبت به آخر اسفند بیشتر شده است.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت 

  

«جبهه اصلاحات ایران» برای انتخاب کاندیدا وارد مصادیق نشده است/ فضا برای حضور نامزدهای متعدد فراهم نیست/ آقای خاتمی برای حضور در انتخابات با موانع رو‌به‌رو استدبیرکل حزب پیشرو اصلاحات ایران گفت: جبهه اصلاحات تاکنون نامزدی را برای حضور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری انتخاب نکرده است.
ایلنا ایران انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

احمدی‌نژاد: 25 سال است در این مملکت خوردند و بردنداحمدی نژاد وقتی(درسال84) کاندیدا شد در صداوسیما گفت 25 سال است در این مملکت خوردند و بردند، من گفتم اگر حضرت امام بود و این حرف‌ها را می‌شنید می‌گفت صلاحیتش را تأیید نکنند. به‌خصوص اوایل انقلاب کسانی که در این مملکت کار کردند، واقعا افراد صادقی بودند و اگر توانستیم در جنگ‌ها و بحران‌ها بالا بیاییم، با وجود اینکه آمریکا این‌طور نمی‌خواست.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رفتار زشت بازیکن پرسپولیس دوباره تکرار شد/ در انتظار تصمیم قاطع یحییدلیل احترام نگذاشتن به تصمیم یحیی از سوی برخی از بازیکنان پرسپولیس مشخص نیست و محمدحسین کنعانی‌زادگان هم حرکتش را تکرار کرد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو محمدرضا گلزار 

  

نماینده ایران در مذاکره با عربستان چه کسی بود؟خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نقل از منابعی با تأیید دیدار طرف‌های سعودی و ایرانی در بغداد، هدف از آن را تلاش برای بهبود روابط میان ریاض و تهران اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران عربستان فرانسه 

  

رؤسای قوا نامزد انتخابات نشوند/ اصولگرایان روی کاندیداتوری قالیباف به اجماع نمی‌رسند/ تعدد نامزدها همواره باعث شکست جریان اصولگرایی شده استدبیر سیاسی جبهه ایستادگی، گفت: توصیه من این بود که روسای قوا نامزد انتخابات نشوند؛ به لحاظ اینکه آن‌ها اکنون مسئولیت‌هایی که دارند که اگر به خوبی انجام دهند نفع آن برای مردم بیشتر است.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصولگرایان رسانه 

  اخبار داغ
  

پیش بینی تحولات بورس تهران در هفته اینده/ بازارِ ناکام! + نموداراقتصادنیوز: شاخص کل بورس در هفته اخیر 36 هزار و 296 واحد افت کرد و شاهد بازدهی منفی 3 درصدی بورس بودیم. آیا این روند در هفته آینده هم ادامه خواهد داشت؟
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

شگردهای کلاهبرداری در بورس لو رفتپر کردن و خالی کردن نوعی از کلاهبرداری در بازار سهام است که در آن برخی سرمایه‌گذاران (مانند کلاهبرداران) باعث می‌شوند که نرخ یک سهم به شکل مصنوعی بالا برود. دراین خصوص عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای‌عالی بورس به سرمایه‌گذاران در ایجاد صف‌های فروش مصنوعی در بازار بورس هشدار داد.
گسترش کلاهبرداری مجلس شورای اسلامی قوه قضاییه 

  

قیمت دلار و طلا صعودی می‌شود؟قیمت دلار در بازه زمانی یک سال گذشته، مهمترین دغدغه عمومی اقتصاد کلان ایران بود. از این جهت که صاحبان کسب‌وکارها برای خرید مواد اولیه، تعیین قیمت فروش در داخل و همچنین ارزش صادراتی کالاهای خود، نیازمند پایش مستمر این نرخ بودند و از سوی دیگر، خانوارها برای حفظ ارزش دارایی‌های خود در برابر تورم افسار گسیخته، در پی خریدهای جزئی ولی با دامنه فراگیری بالای ارز بودند.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

آمار تکان دهنده ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا /جان مردم در خطر استسلامت نیوز: به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با توجه به رشد بیماری و افزایش بی سابقه آمار ابتلا و مرگ و میر نسبت به زمان اوج اپیدمی در سال گذشته همه باید مسئولیت پذیر باشند تا زنجیره بیماری قطع شود...
سلامت‌نیوز خانواده ویروس تولد 

  

تقویت سیستم ایمنی با مولتی ویتامین، پروبیوتیک و امگا 3 در دوران کروناسلامت نیوز: بر اساس نتایج یک مطالعه بزرگ محققان احتمال می دهند مصرف مولتی ویتامین، امگا 3، باکتری های پروبیوتیک و ویتامین دی در دوران کرونا و به ویژه برای زنان مفید است و احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا از پایگاه خبری ساینس، مطالعات مختلف اثر بخشی انواع ویتامین و تغذیه سالم را در کاهش احتمال ابتلا به کرونا تایید کرده اند...
سلامت‌نیوز سیستم ایمنی باکتری ویروس 

  

توصیه‌های کرونایی؛​​​​​​​ برای مراقبت از بیمار در خانه نیاز به استفاده از «گان» نیستسلامت نیوز: رعایت نکات بهداشتی مهم ترین عوامل در پیشگیری از بیماری کرونا به شمار می رود و رعایت دستورالعمل ها می تواند منجر به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، طبق اعلام ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا سه عامل رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستشوی دست ها مهم ترین عوامل در قطع زنجیره کرونا به شمار می رود...
سلامت‌نیوز سلامت خانواده ویروس 

  

کرونا یا حساسیت؟ مساله این است!سلامت نیوز: دکتر حمیدرضا قادری توضیح می دهد حساسیت فصلی چیست و باید با آن چه کرد. به گزارش سلامت نیوز روزنامه جام جم نوشت: این روزها مشکل کسانی که با حساسیت فصلی دست و پنجه نرم می کنند دو چندان شده است. اول از همه باید با ترس خودشان کنار بیایند و بعد به اطرافیان شان ثابت کنند فقط درگیر یک جور حساسیت فصلی شده و کرونا نگرفته اند...
سلامت‌نیوز اینترنت استرس سلامت 

  

اولین ابتلا به ویروس کرونا در مراسم حمل مشعل المپیککمیته برگزاری بازی‌های المپیک اعلام کرد که تست کرونای یکی از شرکت کنندگان در مراسم حمل مشعل المپیک مثبت شده است.
اعتماد ویروس المپیک بازی 

  

کرونا همچنان در ژاپن قربانی می‌گیرد/ اعلام شرایط اضطراری در توکیوشیوع کرونا باعث شد تا دولت ژاپن در شهر میزبان المپیک و چند منطقه دیگر شرایط اضطراری اعلام کند.
اعتماد ژاپن دولت المپیک 

  

اگر این کار انجام دهید در بورس ضرر نمی‌کنید!معاملات اختیار معامله از ابزاری است که در شرایط کنونی بازار با پایین آوردن ریسک از زیان افراد جلوگیری می‌کند.
گسترش کار بازی پول 

  

رقیب بورس با قدرت وارد بازار شد!یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در فروردین‌ماه بازار رمز ارزها رقیب اصلی بازار سرمایه بود، به گونه‌ای که هر چه از ارزش معاملات بازار سهام کاسته می‌شد به ارزش معاملات رمز ارزها از طریق صرافی‌های غیرمجاز در داخل کشور اضافه می‌شد.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری سرمایه ماه 

  

بازیگر سریال ایرانی کرونا گرفت! +عکسمحمد حیدری، بازیگر سریال همبازی با انتشار این عکس از ابتلایش به کرونا خبر داد. او در یادداشتی نوشت:
فردا سریال ایرانی عکس خبرآنلاین