تسنیم   |  اجتماعی  |  

حجت‌الاسلام نواب: زمینه برگزاری حج عمره فراهم می‌شود

نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت گفت: عمره برای جمعی از ملت که استطاعت حج را ندارند فرصت مناسبی است و برای برگزاری آن نیز برنامه داریم. مردم درخواست دارند و مسئولین هم درحال پیگیری هستند تا زمینه برگزاری سفرعمره را فراهم کنند.

حجت‌الاسلام نواب: زمینه برگزاری حج عمره فراهم می‌شود

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب، پس از بازگشت از عملیات حج 98 در فرودگاه امام خمینی (ره)، اظهار کرد: برای برگزاری آیین حج 98 برنامه های متعددی را بعثه مقام معظم رهبری  و سازمان حج و زیارت طراحی کرده بودند که به لطف خداوند این برنامه ریزی‌ها به خوبی اجرا شد و در جای جای این سفر شاهد امدادهای الهی بودیم.

نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت افزود: درعرفات که گرمای هوا به 50 درجه و بیش از آن می رسد، با الطاف باریتعالی و بارش رحمت الهی وضعیت هوا مناسب شد، تا جایی که حجاج به فضای باز رفتند.

وی گفت: امروز از سفر حج به عنوان امدادهای الهی یاد می‌کنم و این امدادها، حج امسال را برای زائران بسیار گوارا کرد و مشکلات را به حداقل رساند.

نواب اضافه کرد: در منا نیز این اتفاق افتاد و هر چند طولانی بودن سفر برای برخی از زائران سخت است، اما با توجه به الطاف الهی این سفر دلچسب و شیرین بود . همچنین عمره ماه محرم را که کمتربرای زائران ایرانی اتفاق می‌افتد، حجاج کشورمان که درمکه مانده اند به دلیل طولانی ترشدن این سفر انجام می دهند وبه یاد امام حسین (ع) و شهدا مُحرِم می‌شوند.

نواب تصریح کرد: هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران که گاهی در پروازهای داخلی نیز تاخیر دارد، دراکثر پروازهای حجاج، تعجیل داشت و به لطف خدا، امداد الهی و زحمات و تلاش دست اندرکاران با کمترین مشکلات عملیات نقل و انتقال زائران به ثمر رسید.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینکه زائران ایرانی درمسیر شعار حج (حج؛ خودسازی، اخوت دینی، تمدن اسلامی) حرکت  کردند، ادامه داد:  امسال هم از برگزاری دعای کمیل در جوار حرم پیامبر و قبور ائمه بقیع محروم بودیم و از مسئولان عربستانی خواستیم که سال آینده مقدمات برگزاری دعای کمیل را دراین مکان فراهم آورند.

نواب افزود: فراهم کردن  مقدمات این کار برای کشور میزبان سخت نیست چرا که وضعیت امروز با گذشته فرق کرده است و با این مساعدتی که انجام می دهند زائران ایرانی دلشاد خواهند شد.

نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت با بیان اینکه طبق برنامه ریزی قبلی، برنامه ها به نحو مطلوب در هتل ها برگزار شد، خاطر نشان کرد: تاکنون بیش از 80 درصد از حجاج ایرانی به وطن بازگشته اند و زائرانی که در مدینه و مکه باقی مانده اند ان شاءالله در روزهای آینده به کشور بازخواهند گشت.

نواب درباره وضعیت سلامتی حجاج گفت: یکی از نکات حج امسال بالا بودن میانگین سنی زائران بود اما با خدماتی که صورت گرفت وضعیت مناسب بود و هر روز از هتل ها، درمانگاهها و مطب ها بازدید داشتیم.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به همکاری مسئولان هیات پزشکی افزود: بیماری های  واگیردار درعربستان زیاد است و به خصوص در تجمعات خیلی فشرده امکان سرایت بیماری ها وجود دارد، اما به لطف خداوند تمام مسائل تحت کنترل بود. وی با بیان اینکه شماری از فوتی های حج امسال بدلیل بیماری قبلی جان باختند، اظهار داشت: 16 نفر از زائران ایرانی در طول سفر حج فوت کردند وبعضی از جان باختگان در حرم امن الهی به خاک سپرده شدند.

نواب تاکید کرد: بیمارانی که وضعیت مناسبی نداشتند پس از انجام اعمال حج با اولین پرواز به ایران اعزام شدند.

وی در پاسخ به سوالی درمورد امکان ازسرگیری سفرعمره گفت: عمره برای جمعی از ملت که استطاعت حج را ندارند فرصت مناسبی است و برای برگزاری آن نیز برنامه داریم. مردم  درخواست دارند و مسئولین هم درحال پیگیری هستند تا زمینه برگزاری سفرعمره را فراهم کنند و در صورت امکان زائران مشرف شوند.

وی  با بیان اینکه شرایط به نحوی است که  سفرعمره به صورت محدود شروع و به مرور به صورت کامل راه اندازی شود، اظهار کرد: اساس تعطیل شدن این سفر هم  به خاطر یک ناخشنودی بود و گرنه تعطیل نمی‌شد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد بهترین اتفاق حج امسال  گفت: مناسب بودن هوا درعرفات ازامدادهای الهی بود، چرا که دراین موقع از سال کمتر شاهد بارش باران درعرفات هستیم.

نواب افزود: اتفاق مهم دیگر با کمک کارکنان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران رقم خورد و شاهد رکورد در انتقال زائران بودیم و با استمراراین همکاری امیدواریم همه حجاج به سلامتی به کشور بازگردند.

وی در مورد خدمات ارائه شده  توسط شهرفرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: برای خدمت به زائران و حجاج هر قدمی را که می توانیم باید برداریم اما با توجه به شرایط موجود کشور که دشمن  تلاش می‌کند قامت این سرو را بشکند، با ایثارگری و خدمات رسانی بهینه به زائران و دعای خانواده شهدا راز این استقامت را به دیگران نشان دادیم تا دیگران هم از آن الهام بگیرند.

نماینده ولی فقیه تاکید کرد: امسال کسانی که با زائران ایرانی در ارتباط بودند، اذعان کردند که عموم حجاج کشورمان از نحوه خدمات رضایت داشتند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص کاهش حضور نیروهای امر به معروف و نهی از منکر در اماکن مذهبی و دادن مسئولیت آن به ماموران سعودی گفت: هر حرکتی که در چارچوب منطق نباشد، آرام آرام اثرش را از دست می دهد.

نواب درخصوص شمار کارگزاران حج نیز گفت: تلاش داریم که شمارکارگزاران و خادمین حج تا حد امکان تقلیل یابد و به جای آن ها زائران به این سفر اعزام شوند.

وی در مورد افزایش سهمیه دو هزار نفری حج امسال افزود: از محل کشورهایی که نمی توانند یک هزارم جمعیت خود را به حج بیاورند، سهمیه ای ایجاد و به برخی از کشورها واگذار می‌شود، اگر بر اساس درصد و جمعیت حجاج هر کشور این سهمیه اضافه شود به عدالت نزدیک تر است، اما به کشوری که فقط 33 هزار نفر زائر اعزام کرده بود بیست هزار نفر سهمیه داده شد. همچنین  به جمهوری اسلامی ایران نیز 2 هزار نفر سهمیه دادند و زائرانی که در نوبت بودند مشرف شدند.

انتهای پیام/

سازمان حج و زیارت عمره جمهوری اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

پیش فروش امروز 5 محصول پرتقاضای ایران خودرو (قیمت ها)ایران خودرو طی اطلاعیه‌ای شرایط جدید پیش‌فروش محصولات خود را اعلام کرد. این پیش‌فروش از ساعت 11 صبح امروز آغاز و تا زمان تکمیل ظرفیت ادامه دارد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رئیس‌جمهور مرتکب جرم شده و باید برکنار شودرئیس امر به معروف و نهی از منکر برای رئیس جمهور درخواست 2 سال حبس کرد.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور جرم 

  

دولت برای مساعدت به 18 میلیون خانوار راهی جز تغییر ماهیت یارانه‌ها نداردعضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: در حال حاضر یارانه نقدی شامل حال تمام جمعیت کشور می‌شود و شاید در این مقطع دولت به دنبال سازماندهی این یارانه‌ها و پرداخت هدفمند آن به جمعیت 18 میلیون خانوار دهک‌های کم درآمد است.
ایلنا دولت حذف یارانه یارانه 

  

6 خودروی ارتقا یافته در راه بازار ایران (عکس)در روزهایی مشتریان داخلی مدت‌هاست با خودروی جدید روبرو نشده‌اند، خودروسازان وعده عرضه مدل‌های تغییر شکل یافته را می‌دهند. مدل‌هایی که بر اساس آنچه سال‌هاست در بازار ایران حضور دارند طراحی و مهندسی شده‌اند. البته تا اینجای کار برخلاف تمام حرف و حدیث‌ها هنوز خبری از عرضه این محصولات به اصطلاح جدید نیست و عرضه آنها اغلب به پایان سال موکول شده است.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وکیل «بابک زنجانی»: از پرونده موکلم بهره برداری سیاسی می شودوکیل «بابک زنجانی» گفت: در طول 6 سال گذشته به کرات شاهد بودیم با اینکه پرونده موکلم قضایی است اما بهره‌برداری‌های سیاسی و جناحی از این پرونده می‌شود و غلبه انگیزه‌های سیاسی که می‌تواند مفسده‌انگیز باشد، بروز می‌کند.
مثلث بابک زنجانی بازداشت رجل سیاسی 

  

ترامپ تنش با ایران را نمی خواهد؛ او دنبال راه حل سیاسیستسفیر جدید آمریکا در امارات متحده عربی گفت، دولت ترامپ متعهد به کاهش تنش‌ها با ایران از طریق سیاسی است.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: فرآیند ثبت‌نام متقاضیان در طرح اقدام ملی مسکن در تمامی شهرهای جدید از جمله شهرهای اطراف تهران، هفت تا هشت روز دیگر آغاز می‌شود.
نامه نیوز مسکن تهران شهرسازی 

  

شایعه افزایش قیمت بنزین رد شداقتصادنیوز :در پی انتشار شایعاتی در بعضی از شبکه‌های اجتماعی مبنی بر افزایش قیمت بنزین، شرکت ملی پخش و پالایش فراورده‌های نفتی توضیحاتی را ارائه کرد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت بنزین 

  

چَت جنجالی ملایی با فدراسیون جهانیفدراسیون جهانی جودو بخش‌هایی از "چت" ماه‌ها قبل سعید ملایی با مسئولان فدراسیون جهانی را در اختیار مسئولان ایرانی قرار داده که حکایت از علاقه و تلاش وافر این جودوکار پیش از پناهندگی‌اش برای قبول تابعیت کشوری دیگر دارد./ایسنا
مستقل‌آنلاین جودو ماه 

  

وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ضمن خشمگین بودن از بی‌فایده بودن خروج آمریکا از برجام در توییتی مدعی شد که خرید و فروش تسلیحات یکی از دلایل ایران برای باقی ماندن در توافق هسته‌ای (برجام) است.
نامه نیوز مایک پمپئو سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  اخبار داغ
  

سید علی آقازاده، استاندار مرکزی گفت: مالیات بر ارزش افزوده زمینه‌ساز شفافیت اقتصادی است و موجب دستیابی به توسعه پایدار خواهد شد. به گزارش سیتنا، آقا زاده، در خصوص مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت:پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بر اساس قانون است و موجب عمران،آبادانی و توسعه شهری و روستایی می شود...
انصاف‌نیوز مالیات مالیات بر ارزش افزوده استقلال 

  

ارسال یک میلیون و 200هزار شکایت از خدمات ارزش افزوده به قوه قضائیهجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ارسال 1میلیون و 200 هزار شکایت مردم از خدمات ارزش افزوده پیامکی که در سامانه 8007 ثبت شده است، برای قوه قضائیه خبر داد...
انصاف‌نیوز فناوری فناوری اطلاعات محمدجواد آذری جهرمی 

  

امروز 100 هزار تن بنزین فروخته شد/ ارزش معاملات از 1000 میلیارد تومان فراتر رفتامروز 100 هزار تن بنزین به ارزش 10 هزار و 235 میلیارد و 274 میلیون و 82 هزار و 863 ریال معامله شد.
ایلنا بنزین گاز ریال 

  

دستگاه‌قضایی در مبارزه با فساد به‌هیچ‌وجه عقب‌نشینی نخواهد کردرئیس قوه قضائیه گفت: دستگاه قضایی در مبارزه با فساد به‌هیچ‌وجه عقب‌نشینی نخواهد کرد.
ایلنا رهبر انقلاب رسانه تهران 

  

چرا خودرو ارزان نمی‌شود؟یک کارشناس خودرو گفت: از آنجایی‌که در گذشته افزایش قیمت خودرو متناسب با افزایش قیمت در سایر بازارهای
خبرفوری خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

بازار صعودی ارز در آبان ماه؛ دلار هر روز کاری 28.5 تومان گران شدنرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران طی 14 روز کاری، نزدیک به 400 تومان افزایش یافت.
خبرفوری ارز ماه دلار 

  

دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه 18 میلیارد دلار مداخله ارزی در سال 96 با چه منطقی انجام شد، گفت: حاشیه‌سازی و دخالت دولت در انتخابات، محدود کردن حق انتخاب مردم و خلاف حق‌الناس است.
صراط دلار شورای نگهبان اصلاح قانون انتخابات 

  

جک لی، سرمایه‌گذار معروف و مدیرعامل اچ‌سی‌ام کپیتال، پیش‌بینی کرد که چین تا همین 2 الی 3 ماه آینده ارز دیجیتال مختص به خود را به راه خواهد انداخت.
نامه نیوز چین ماه ارز