چرا قیمت‌ ارز و سکه بالا پرید؟

در حال حاضر با شرایط ویژه ای روبرو شده که به شدت می تواند بازارهای مالی در این هفته را تحت تاثیر قرار دهد. با وارد شدن نام کشور در لیست سیاه و تب و تاب انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی انتظارات به سمت افزایش قیمت ها سوق داده شده است؛ هر چند که در هفته های اخیر این متغیرها و پیش بینی های آن ها، به عنوان متغیر اصلی دامن زدن به قیمت ها در نظر گرفته شدند.

چرا قیمت‌ ارز و سکه بالا پرید؟

در این وضعیت ضمن کاهش مراودات بین المللی به سطحی پایین تر از سطح فعلی، سیستم بانکی کشور نیز به تعلیق در خواهد آمد. حتی کشورهای چین و روسیه نیز من بعد احتیاط بیشتری در رابطه با ایران در نظر خواهند گرفت. همچنین پرداخت های مالی از طریق اینستکس اتحادیه اروپا نیز با دشواری همراه خواهد شد. خبر ورود کرونا به ایران نیز بر آشفتگی ها افزوده است اما به نظر نمی رسد که این ویروس بازارهای داخلی را به اندازه چین تحت تاثیر قرار دهد.

در هفته گذشته با رشد جهانی طلا و دلار، قیمت سکه از مرز 6 میلیون تومان عبور کرد و دلار نیز در طول هفته روند صعودی را طی نمود. افزایش قیمت آنها عمدتا به دلیل شکل گیری انتظارات به لحاظ جوسازی نوسان‌گیران درباره احتمال تضعیف شاخص بورس در روزهای آتی و قرار گرفتن در لیست سیاه FATF بوده است. همچنین کاهش شکاف میان قیمت ارز نیمایی با بازار آزاد، تقاضا برای ارز را افزایش داده و به نظر می رسد با اثر شوک اخبار سیاسی و متغیرهای روانی احتمالا تقاضای احتیاطی وارد بازار خواهد شد و دلار از نیمه کانال 14 هزار تومان بالاتر خواهد ایستاد.

سکه نیز تحت تاثیر دو عامل افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت جهانی طلا جهش قابل توجهی در هفته گذشته داشت. قیمت اونس جهانی طلا از سال 2013 در بالاترین سطح خود یعنی 1682 دلار رسید و به بازدهی 2.2 درصد در هفته گذشته رسید . 

شاخص کل سهام در هفته گذشته تحت تاثیر متغیرهای رفتاری و روانی قرار گرفت و برای پنجمین هفته متوالی رشد مثبت را ثبت کرده که این میزان رشد در هفته گذشته 3 درصد بوده است. همچنین روند صعودی قیمت کامودیتی‌ها در بازار جهانی باعث شد تا این شاخص بازدهی 4.3 درصدی را در هفته گذشته به ثبت رسانده و به رقم 478 هزار واحد برسد. به نظر می رسد دلیل عمده افزایش شاخص سهام، افزایش ارزش کل سهام خرد بورس به ویژه درسهام خودرویی و بانکی و صنایع کامودیتی‌محور بازار بوده است که باعث تزریق نقدینگی به این بازارها و افزایش ارزش آن شده است و پیش بینی می شود تا در هفته های آتی بر ارزش شاخص کل سهام افزوده شود.

اعمال تحریم های آمریکا علیه شرکت بزرگ نفتی روسیه و کاهش سوخت جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا باعث شد تا قیمت نفت خام آمریکا به بشکه ای زیر 50 دلار را به ثبت برساند. اما در روز چهارشنبه هفته گذشته قیمت نفت‌خام در بازارهای فیوچرز (آتی) به واسطه خوش‌بینی در مورد کاهش نرخ سرایت ویروس کرونا برای دومین روز متوالی صعودی شد. با توجه به اینکه از تمایل کشورها به مصرف سوخت فسیلی کاسته شده است، پیش بینی می شود طی دهه آینده وابستگی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به درآمدهای نفتی بیشتر شود و با توجه به کاهش مصرف سوخت های فسیلی و در نتیجه کاهش قیمت نفت، جریانات مالی این کشور به شدت تحت تاثیر قرار گیرد.

آن چه باعث تشدید قیمت جهانی طلا در هفته گذشته شده، افزایش دارایی طلای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در سطح جهان و آمار ضعیف تولیدات صنعتی آمریکا بوده است. کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا شیب رشد قیمت جهانی طلا متعادل تر ساخت. انتظار می¬رود با ادامه اتخاذ سیاست‌های پولی انبساطی در کشورهای مختلف جهان تقاضا برای طلا همچنان روند صعودی داشته باشد. 

با توجه به قرارگرفتن ایران در لیست سیاه FATF انتظار می رود تا بازارها به موضوع واکنش نشان دهند هر چند که از هفته های قبل این خبر باعث پیش خور شدن افزایش قیمت ها شده بود و احتمال افزایش قابل ملاحظه کم خواهد بود. با این حال با قرار گرفتن در لیست سیاه داد و ستدها از کانال های غیرمتعارف صورت خواهد گرفت که هزینه های مبادله ای را تا 25 درصد افزایش خواهد داد. پول های ایران نزد سایر کشورها بلوکه خواهد شد که این به معنی رکود تولید و از دست رفتن قدرت خرید مردم می باشد.

*رئیس اتاق بازرگانی شیراز

منبع: خبر آنلاین

قیمت ارز قیمت افزایش قیمت   اخبار برگزیده
  

آقای نماینده درباره افزایش حقوق‌ها خوش خبر است / میزان دریافتی نمایندگان مجلساقتصادنیوز:نماینده مردم بهشهر در مجلس گفت: دو خبر خوش را به مردم نوید می‌دهم؛ یکی افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان و دیگری افزایش تولید محصولات کشاورزی است.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی خودرو ازدواج 

  

سامانه 1666 می‌تواند پاسخگوی 15 هزار نفر باشد/ دفترچه منقضی بیمه‌شدگان یک ماه تمدید شد/ تا یک ماه آتی بیماران خاص نیاز به مراجعه برای چکاپ ندارند/ 90 درصد هزینه‌های درمان کرونا توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شودمدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: کسانی که دفترچه بیمه آنها منقضی است، نیاز به مراجعه به دفاتر پیشخوان ندارند و پزشکان می‌توانند استعلام الکترونیکی بگیرند و در دفترچه‌های منقضی نسخه بنویسند.
ایلنا بیمه ماه بیمارستان 

  

اقدام جدید دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگانرئیس سازمان برنامه و بودجه از اقدام جدید دولت برای افزایش متناسب سازی حقوق بازنشستگان در پایان فروردین ماه خبر داد.
مثلث دولت سازمان برنامه و بودجه بودجه 

  

وزارت بهداشت: برخی استان‌ها از پیک بیماری کرونا خارج شدنداگر مردم رعایت کنند تا آخر فروردین این بیماری مهار می شود، در غیر این صورت تا خرداد ماه، زمان نیاز است تا به وضعیت تعادل برسیم و از پیک این بیماری خارج شویم.
۵۵ آنلاین بیمارستان درمان ماه 

  

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه توصیه کرد: در شرایط شیوع کرونا افراد بیش از هر زمان هنگام خرید مواد خوراکی رعایت نکات بهداشتی را داشته و مراحل پاکسازی و ضدعفونی خوراکی‌ها را به دقت انجام دهند.
نامه نیوز کرمانشاه مهناز افشار پول 

  

تعطیلی خودروسازان آمریکایی تمدید شدمنابع آگاه اعلام کردند که 3 شرکت بزرگ خودروسازی آمریکا شامل جنرال موتورز، فیات‌کرایسلر و فورد قصد دارند، تعطیلی کارخانه‌های خود در دیترویت را به دلیل شیوع ویروس کرونا تا ماه آوریل تمدید کنند.
خودروتک خودروسازان جنرال موتورز ویروس 

  

اولین کراس اوور بومی از سایپا بیرون می آید یا ایران خودرو؟خودروهای کراس اوور اکنون در تمام جهان روی بورس هستند و بازار خودرو ایران نیز به شدت برای این کلاس خودرو سر و دست می شکند. اما در تمام این سال ها 2 خودروساز اصلی ایران یعنی ایران خودرو و سایپا در سبد محصولات خود کراس اوور بومی نداشتند. در سال 99 قرار است این نقص سبد محصول برطرف شده و هر دو خودروساز بزرگ کشور کراس اوورهایشان را به بازار عرضه کنند.
خودروتک بازار خودرو سایپا ایران خودرو 

  

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیمهمزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور طی یکی دو ماه گذشته، صحبت‌هایی مبنی بر عدم تعطیلی معادن و شرکت‌های معدنی و صنعتی در کشور و در شهرهای مختلف مطرح گردید.
مستقل‌آنلاین ویروس تعطیلات دولت 

  

پیش پرداخت چند ماه یارانه معیشتی به مردم + جزئیاتعضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از پیشنهاد نمایندگان مجلس در جلسه مجازی برای پیش پرداخت چند ماهه یارانه نقدی و معیشتی به مردم خبر داد.
مستقل‌آنلاین ماه یارانه وام 

  

روحانی: برای زندگی با این ویروس آماده شویدرئیس جمهور: این ویروس کرونا در جامعه است ولی شرایط جامعه را باید قابل تحمل کنیم. ما باید خود را برای زندگی با این ویروس آماده کنیم تا درمان این بیماری و یا واکسن آن تهیه شود.
مستقل‌آنلاین اینستاگرام ویروس رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

پوپک بسامی: شاید فاجعه رخ می داد/ ملی پوش وزنه برداری در خط مقدم مبارزه با کروناپوپک بسامی عضو تیم ملی وزنه برداری زنان ایران است که امروز عکس هایش با لباس های مخصوص پرستاران پربیننده شده است.
ورزش۳ زنان ایران استرس 

  

برگزاری جشنواره ملی ارزش ها و فضائل ایرانیان در مقابله با ویروس کرونا + جزئیاتجشنواره ملی ارزش ها و فضائل ایرانیان با هدف تهیه آرشیوی از رشادت و همیاری عموم مردم و حافظان سلامت کشور در مقابله با ویروس کرونا برگزار می شود.
برنا ویروس سلامت 

  

امسال 12 فروردین به‌نماد همبستگی ملت ایران در مبارزه با بیماری کرونا تبدیل شده استوزیر کشور گفت: امسال دوازدهم فروردین به نماد همدلی و همبستگی ملی ملت ایران در مبارزه با بیماری منحوس ویروس کرونا تبدیل شده است و مردم هماهنگ و همصدا با رای قاطع خود به تدبیر نظام در طرح فاصله گذاری اجتماعی و رعایت ضوابط بهداشتی برای ایمنی بخشی به جامعه پیشگام شدند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران استقلال 

  

راه‌اندازی سامانه «خود ارزیابی وضعیت روانشناختی در بحران ویروس کرونا»سامانه خود ارزیابی وضعیت روانشناختی در بحران ویروس کرونا، به منظور غربالگری هوشمند افراد جامعه و پیشگیری از آسیب‌های روانی - اجتماعی ناشی از این بحران، توسط سازمان بهزیستی کشور راه‌اندازی شد.
ایلنا ویروس بهزیستی مصاحبه 

  

وزیر کشور: 12 فروردین امسال به‌نماد همبستگی ملت ایران در مبارزه با کرونا تبدیل شده استوزیر کشور در پیامی نوشت، 12 فروردین امسال به نماد همدلی و همبستگی ملی ملت ایران در مبارزه با بیماری منحوس ویروس کرونا تبدیل شده است.
تسنیم ایران جمهوری اسلامی ایران استقلال 

  

نماینده مردم تهران و مدیرمسوول روزنامه اعتماد در نامه‌ای به رییس جمهوری با اشاره به تعطیلی روزنامه‌ها از سوی ستاد مبارزه با کرونا گفت: در این روزهای حساس حضور رسانه‌های کاغذی می‌تواند دولت و مردم را برای عبور هرچه سریعتر و البته کم‌هزینه‌تر از کرونا یاری کند؛ لذا از حضرتعالی می‌خواهم دستور فرمایید انتشار هرچه سریعتر مطبوعات در دستور کار ستاد مبارزه با کرونا قرار گیرد.
نامه نیوز مطبوعات کار موبایل