ابتلای 10 هزار نفر از کادر درمان به کرونا/ 140 نفر از جامعه پزشکی شهید شدند

سلامت نیوز:رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور با بیان اینکه: جامعه پزشکی تا امروز بیش از 5 هزار مبتلا را داشته است و اگر کادر درمان را هم اضافه کنیم اعداد ما نزدیک به ده هزار نفر می رسد و در کنار آن حدود 140 نفر از جامعه پزشکی شهید شدند...

ابتلای 10 هزار نفر از کادر درمان به کرونا/ 140 نفر از جامعه پزشکی شهید شدند

سلامت نیوز:رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور با بیان اینکه:« جامعه پزشکی تا امروز بیش از 5 هزار مبتلا را داشته است و اگر کادر درمان را هم اضافه کنیم اعداد ما نزدیک به ده هزار نفر می رسد و در کنار آن حدود 140 نفر از جامعه پزشکی شهید شدند.» خاطرنشان کرد:«دولت باید سلامت را در اولویت خود قرار دهد همانطوری که مقام معظم رهبری فرمودند اگر سلامت تامین نشود قطعا معیشت و اقتصاد دچار آسیب می شود.»

دکتر محمدرضا ظفرقندی در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس گفت:« براساس وظیفه قانونی نظام پزشکی دو هدف اصلی پیش بینی شده است یکی حفاظت از سلامت مردم و دوم حفاظت از سلامت و خدمت جامعه پزشکی است. آن چیزی که امروز شاهد آن هستیم و موجب نگرانی مردم و مسوولین شده هر دو این مورد در معرض آسیب قرار گرفته اند لذا لازم است نظام پزشکی نظرات و راهکارهای مهم را را با افکار عمومی در میان بگذارد.»

وی در ادامه گفت:« قریب به 6 ماه از بیماری می گذرد و بعد از یک کنترل اولیه که به دلیل رفتار خوب از جانب مردم و حوزه سلامت انجام شد بیماری در اواخر فروردین و اردیبهشت به یک شرایط قابل قبولی رسید ولی امروز مشاهده می کنیم که بیماری دوباره اوج گرفته است که قاعدتا باید یک بررسی علمی و قاطع انجام شود که اگر مواجهه صحیحی صورت نگیرد هم مردم را از دست می دهیم هم جامعه پزشکی دچار فرسودگی می شوند.متاسفانه آمار ابتلا به کرونا در کشور رو به افزایش است و باید زمینه هایی که عامل افزایش شیوع آن است بررسی شود.»

وی افزود:«آنچه امروزه مشاهده می کنیم مدل های مختلف مواجهه با این بیماری در کشورهای دیگر است و کشورهای مختلف توانسته اند با روش خوبی ویروس کرونا را کنترل کنند به عنوان مثال کشور نیوزیلند، استرالیا، کره جنوبی و ژاپن و حتی کشورهای در حال توسعه مثل ویتنام با روش های مناسب بیماری را کنترل کرده اند و تقریبا در برخی کشورها این بیماری حذف شده است. برخی کشورها نیز مدل برخوردشان با ویروس کرونا را مدل غیرصحیحی به نام ایمنی جمعیتی قرار دادند و نتایج این مدل اپیدمیولوژیک نتایج خوبی نبوده و امروزه مشخص شده این بیماری با این روش، مدت مدیدی در جامعه جهانی وجود خواهد داشت و به این سطح از امینی به این زودی ها نمی رسیم. همچنین مشخص شده ایمنی که دراین بیماری بعد از ابتلا ایجاد می شود طولانی و قابل تکرار نیست بنابراین مدل ایمنی جمعیتی برای مبارزه با کرونا تقربا مردود است و ممکن است بیماری در افرادی که قبلا مبتلا شده اند عود کند.»

وی خاطرنشان کرد:« باید در نحوه مبارزه با کرونا بازنگری شود. طبیعی است مدل مبارزه با این بیماری با توجه به شرایط اقتصادی هر کشور ممکن است متفاوت باشد. در کشور ما با توجه به شرایط و مشکلات اقتصادی قرنطینه یا ایمنی تهدیدی و ایجاد محدودیت های زیاد میسر نیست چون نیاز روزمره مردم باید تامین شود ولی رها کردن یا عادی سازی هم چاره کار نیست. اگر بخواهیم یک تحلیل علتی کنیم که چه عواملی باعث اوج گیری مجدد این بیماری شد باید گفت عادی سازی در همه ابعاد هم توسط مرم وهم توسط مسووولین و حتی رسانه ها بود که این باعث شد مردم در ایام تعطیلی عید فطر و تعطیلات خرداد به مسافرت بروند و برگزاری برنامه های عروسی و عزاداری و بازگشایی رستوران ها علل عمده ای است که باعث اوج گیری مجدد بیماری شده است. در مسیر مبارزه بایستی گاهی بدویم و گاهی که شرایط خوب می شود می توانیم اهسته تر حرکت کنیم ولی هیچ وقت نباید بخوابیم یعنی اگر در این شرایط توقف کردیم و خوابمان برد باعث شکست ما می شود. »

دکتر ظفرقندی گفت:« امروز تخت های ای سی یو بیمارستان ها پر شده و همراهان بیمار استمداد می کنند برای بیمارانشان تخت خالی پیدا کنیم. جامعه پزشکی تا امروز بیش از 5 هزار مبتلا را داشته است و اگر کادر درمان را هم اضافه کنیم اعداد ما نزدیک به ده هزار نفر می رسد و در کنار آن حدود 140 نفر از جامعه پزشکی شهید شدند. طبیعتا خستگی و فرسودگی و کاهش توان کار یکی از معضلاتی است که باید به آن رسیدگی شود. قدم اول برای رسیدن به یک شرایط مناسب ایجاد یک همبستگی ملی و یک عزم ملی است نمی توان از کادر درمان و پزشکی و پرستاری انتظار داشته باشند جلو بروند و بقیه به مسوولیت اجتماعی شان توجهی نکنند.»

وی افزود:«در شرایط جنگ دفاع مقدس جوانان کشور در خطوط مقدم وارد مبازه و جنگ شدند و برای حفظ کشور همه مردم کمک می کردند و توانستیم کشور را حفظ کنیم در یک مقطعی این کمک ها کاهش پیدا کرد و عقب نشینی کردیم و دوباره مردم مجبور شدند به صحنه بیایند تا بتوانیم مرزهای خود را حفظ کنیم اگر مردم امروز هم به وظایف اجتماعی خود توجه نکنند به یک عقب گردی مبتلا می شویم و پزشکان و کادر درمان دچار اسیب می شوند. دولت باید سلامت را در اولویت خود قرار دهد همانطوری که مقام معظم رهبری فرمودند اگر سلامت تامین نشود قطعا معیشت و اقتصاد دچار آسیب می شود باید تسهیلات برای بیمارستان ها و پزشکان فراهم شود و حمایت های عملی صورت گیر و مجلس باید این حمایت ها را با قانونگذاری انجام دهد.»

وی گفت:« امروزه باید برای پزشکانی که در حوزه کرونا کارمی کنند حمایت های قانونی صورت گیرد. قوه قضاییه و نیروی انتظامی باید بر نظارت ها کمک کنند اگر دولت پروتکل هایی اعلام کند باید اجرا شود. یکی از آسیب هایی که باعث اوج گیری مجدد کرونا شد این بود که بازگشایی ها صورت گرفت و پروتکل هایی ابلاغ شد ولی این پروتکل ها اجرا نشد. ارگان های نظارتی باید به وظیفه خود به خوبی عمل کنند به غیر از این موارد ایجاد شرایط فرهنگی و تبلیغی و رسانه ای در این زمینه نقش بسیار مهمی دارد ما اگر این تبلیغاتی که در حوزه کرونا یک مدتی فروکش کرده بود امروز دوباره در رسانه اوج می گیرد را پیگیری کنیم و هشدارهای لازم را بدهیم و به مردم آموزش های لازم را بدهیم با این کار قطعا می تونیم نتایج بهتری بگیریم. هنرمندان و ورزشکاران و نخبگان ، نهادهای مدنی و خیرین باید به وظیفه خود عمل کنند. در فاز اول بیماری خیرین به بیمارستان ها و مردم خیلی کمک کردند و باید این کمک ها ادامه پیدا کند. اگر مجموعه این شرایط وارد عرصه شوند ما می توانیم با تغییر بازنگری ها این بیماری را کنترل کنیم.»

ادامه دارد...

سازمان نظام پزشکی درمان جامعه پزشکی   اخبار برگزیده
  

چرا میرحسین موسوی کاندیدای انتخابات 88 شد؟/ کدام یک از اصلاح‌طلبان با کاندیداتوری میرحسین موسوی مخالفت کردند؟محمدرضا تاجیک، تئوریسین اصلاح‌طلب و استاد دانشگاه، گفت: وقتی آقای خاتمی گفت، آقای میرحسین اعلام کرده می‌آید تقریباً تمام اصلاح‌طلبانی که در جلسه بودند در نفی کاندیداتوری میرحسین صحبت کردند. به گفته او کسانی که مخالف کاندیداتوری میرحسین موسوی بودند، سر از ستادهای انتخاباتی مهندس موسوی درآوردند.
اعتماد میرحسین موسوی اصلاح طلبان دولت 

  

پنتاگون از بیم وارد شدن آمریکا به جنگ با ایران گزینه نظامی به ترامپ ندادسی‌ان‌ان| خودداری مشاوران ترامپ از ارائه گزینه نظامی به وی از بیم وارد شدن آمریکا به جنگ
مثلث پنتاگون مهناز افشار جنگ 

  

فیلم| وعده روحانی به مردم درباره گشایش اقتصادی طی هفته آیندهرئیس جمهوری روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت گفت: اگر مقام معظم رهبری موافقت کنند هفته آینده یک گشایشی در اقتصاد کشور به وجود خواهد آمد.
اقتصادنیوز اقتصاد دولت 

  

فقط 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار محقق شده/ هیچ استقراضی از بانک مرکزی نکردیم/ رشد 20 درصدی درآمدهای مالیاتیرئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه استقراض دولت از بانک مرکزی، ادعایی باطل و نوعی توهم است؛ گفت: اگرچه فقط 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار در سال 99 محقق شده، اما 75 درصد درآمدهای مالیاتی سال جاری تا کنون محقق شده که 20 درصد بیش از سال گذشته در همین تاریخ است.
ایلنا سازمان برنامه و بودجه درآمد بانک مرکزی 

  

ویدئویی تکان دهنده از یک دوربین مداربسته هنگام انفجار بیروت را در ادامه میبینید.
رویداد۲۴ دوربین انفجار 

  

گشایش دراقتصاد کشور تا4 روزدیگرهفته آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ ایران تنها چهار روز باگشایش اقتصادی فاصله دارد؟ خبرهای خوش اقتصادی چیست؟
۵۵ آنلاین ایران اقتصاد ایران ایران و کره جنوبی 

  

فعال سیاسی اصولگرا و رئیس ستاد تهران سعید جلیلی در سال 92 گفت:ما با دوستان مختلف ارتباط داریم و همین الان شاهدیم حداقل 15 شخصیت اصولگرا برای انتخابات ریاست جمهوری در حال کار و فعالیت هستند، آن‌ها ستاد تشکیل دادند، دفتر زدند، افراد را دعوت و برنامه تنظیم می‌کنند. البته سطح فعالیت‌های شان با هم تفاوت دارد.
نامه نیوز اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس 

  

خداحافظی رسمی با پرایدطی مراسمی با حضور رئیس دفتر رئیس جمهوری توقف تولید پراید به طور رسمی اعلام شد.
خودروتک تولید خودرو محمود واعظی 

  

زمان آزادسازی قسمت دوم سهام عدالتابهام و سردرگمی سهامداران عدالت همچنان ادامه دارد و این سردرگمی با بلاتکلیفی صدور کارت اعتباری برای این سهام بیش تر نیز می شود.
مستقل‌آنلاین سهام عدالت سهام جمهوری اسلامی ایران 

  

ویدیو | آتش سوزی مرکز خرید سالم در عجمانمرکز خرید «سالم» در عجمان در امارات متحده در آتش سوخت.نیروهای آتش نشانی هنوز قادر به مهار آتش نبوده و دلیل آتش سوزی و زخمی‌ها اعلام نشده است.
مملکت‌آنلاین آتش سوزی 

  اخبار داغ
  

تازه‌ترین وضعیت تولید واکسن‌ کرونا در جهانمسابقه برای یافتن واکسن کرونا بین تعدادی از کشورها همچنان ادامه دارد و تاکنون تحقیقات با سرعت چشمگیری انجام شده است و به گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO) در مجموع 26 واکسن در حال حاضر در مرحله ارزیابی بالینی قرار دارند.
رویداد۲۴ تولید روزنامه آفریقای جنوبی 

  

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از روز گذشته تا کنون، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و 125 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد که 1049 نفر از آنها بستری شدند.
صراط مرگ وزارت بهداشت قزوین 

  

کاهش بیماران و فوتی‌ها ادامه دارد؛/ آمار کرونا در ایران؛ شناسایی 2125 بیمار جدیدسخنگوی وزارت بهداشت جدیدترین آمار مبتلایان، بهبود یافتگان و جان‌باختگان ویروس کرونا را در ایران اعلام کرد.
ورزش۳ ورزش وزارت بهداشت ویروس 

  

درگذشت امام جمعه موقت کیش بر اثر ابتلا به کروناحجت الاسلام و المسلمین سید علی سیدین شب گذشته بر اثر ابتلا به کرونا دار فانی را وداع گفت. وی از مدرسین حوزه علمیه و دانشگاه و مسئول کمیته فرهنگی و عضو هیات رئیسه جودوی استان تهران نیز بوده است. با درگذشت وی، تعداد فوتی های ناشی از ویروس کرونا در جزیره کیش به 7 نفر رسید.
۵۵ آنلاین جزیره کیش حوزه ویروس 

  

سکسکه علامت جدید ابتلا به کرونامتخصصان آمریکایی پس از بررسی وضعیت یک بیمار 62 ساله، سکسکه را به عنوان علامت جدید ویروس کرونا اعلام کردند.
اقتصادنیوز بیمارستان ویروس وزن 

  

بررسی آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد که طی 10 روز اخیر (9 تا 18 مرداد) به طور متوسط در هر ساعت 107 نفر در ایران مبتلا و 8 نفر قربانی این ویروس شده‌اند.
نامه نیوز ایران وزارت بهداشت موبایل 

  

املاک بنیاد مستضعفان در بورس املاک عرضه می شوندرئیس بنیاد مستضعفان از واگذاری املاکِ در اختیار این بنیاد در بورس املاک و مستغلات خبر داد.
خبرفوری بنیاد مستضعفان دولت قانون 

  

اجرای محدودیت‌ در سفرها در صورت تصویب ستاد مقابله با ویروس کرونامعاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت: از مردم می‌خواهیم مانند گذشته همکاری کنند و از انجام هر گونه سفرهای غیر ضرور جدا چشم پوشی کنند و در صورت اعمال محدودیت‌های مختلف از جمله محدودیت تردد و سفرهای بین جاده‌ای به صورت همه جانبه در مدیریت و اجرای آن همکاری لازم را انجام خواهیم داد.
رویداد۲۴ درمان ویروس حمل و نقل