گسترش   |  اقتصادی  |  

پیش بینی جذاب از بورس هفته پیش رو

بازار سرمایه در هفته گذشته روزهای پرنوسانی را دنبال کرد و خبرها و صحبت‌های ضد و نقیض درباره حمایت از آن، باعث افت و خیزهای زیادی در قیمت سهام شد.

پیش بینی جذاب از بورس هفته پیش رو

روز سه‌شنبه با انتشار هزینه بالای انرژی در اکثر صنایع، شاهد کاهش شدید قیمت در تمامی سهام بودیم اما روز چهارشنبه و با نامه رئیس سازمان بورس به وزارت نفت در راستای تغییر فرمول نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و همچنین افزایش نسبی قیمت دلار در بازار آزاد شاهد برگشتی نسبی بودیم.

زمان حمایت عملی فرا رسیده است

طی یک سال و نیم گذشته که از ریزش تاریخی بازار سرمایه می‌گذرد، خبرها و صحبت‌های زیادی از سیاست‌گذاران اقتصادی و بورسی در رابطه با حمایت از بازار شنیده شد که تقریبا هیچ‌کدام از آن‌ها به مرحله اجرا نرسید و یا تاثیری زودگذر بر روند معاملاتی داشت.

طی دو ماه گذشته نیز پس از انتشار لایحه بودجه 1401 و ابهاماتی که در آن برای بورس و برخی صنایع وجود داشت، هیئت دولت مصوبه‌ای 10 بندی را در جهت حمایت اعلام کرد که همچنان عملی نشده است. حتی با وجود جلساتی که در کمیسیون تلفیق بودجه برای لایحه بودجه 1401 در جریان است، هنوز ابلاغیه‌ای از سمت دولت به مجلس برای پیوست بندهای ذکر شده ارسال نشده است و با وجود درخواست رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برای تعجیل دولت در این امر، شاهد بی‌عملی از سمت دولت هستیم.

در حواشی این اتفاقات به نظر می‌رسد که بازار دیگر به حرف درمانی توجهی ندارد و منتظر یک اقدام عملی از سمت دولت است و تا زمانی که این اتفاق حاصل نشود، واکنشی جدی از سمت بورس نخواهیم داشت.

دلار قصد ریزش جدی ندارد

یکی از مواردی که این روزها توجه بسیاری از فعالان را به خود جلب کرده است، رفت و برگشت‌های قوی قیمت دلار است. با توجه به نزدیک شدن موعد مقرر برای رسیدن به یک توافق جدید بین کشور ایران و طرف‌های غربی، دلار نوسانات شدیدی را دنبال می‌کند. این اتفاق با کاهش شدید از حوالی قیمت 30هزار تومان شروع شد و تا مرز 27هزار تومان نیز ادامه داشت اما طی دو روز گذشته، دلار دوباره وارد کانال 28هزار تومان شده است که می‌تواند تاثیر مثبتی در روند معاملات فردا داشته باشد و کمی از دودلی تحلیلگران را از بین ببرد.

بسیاری از کارشناسان به دلیل احتمال شدید کاهش قیمت دلار در صورت دستیابی به یک توافق جدید و به تبع آن احتمال کاهش سودآوری شرکت‌ها، از خرید دوری می‌کنند که باعث کاهش تقاضا در بازار سرمایه شده است.

صنایع و مسیری که جدا شد

طی یک هفته گذشته و به خصوص دو سه روز اخیر، یکی از مهم‌ترین محرک‌های صنایع مختلف، انتشار صورت‌های مالی 9 ماهه بوده است.

تفاوت در وضعیت عملیاتی و سودآوری شرکت.ها و صنایع مختلف باعث شده است که پول در بازار بچرخد و روند متفاوتی را در صنایع ایجاد کند.

چیزی که در صورت‌های مالی اکثر صنایع به خصوص صنایع بزرگ بازار بیش از هر چیز دیگری خودنمایی می‌کند، افزایش سنگین هزینه‌ها به خصوص در قیمت انرژی است که سوآوری و حاشیه سود آن‌ها به شدت کاهش داده است.

در میان صنایع شاید بتوان برترین صعنت را گروه پالایشی دانست که با افزایش سودآوری خوبی در فصل پاییز نسبت به تابستان همراه شده‌اند. صنعت فلزات اساسی وضعیت خوبی را همچون گذشته تجربه نمی‌کند و اکثر شرکت‌ها کاهش سودآوری را در فصل پاییز تجربه کرده‌اند. گروه پتروشیمی نیز وضعیت خوبی داشته اما افزایش احتمال قطعی گاز با کاهش بیشتر دمای هوا، آینده این صنعت را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. گروه خودرو نیز که همه را با افزایش نرخ اخیر خود در انتظار با کاهش زیان گذاشته بود، در شوک فرو برد و دوباره با شناسایی زیان بیشتر ناامیدانه به راه خود ادامه می‌دهد. در صنایع کوچک اما شاهد شرایط بهتری هستیم و به نظر می‌رسد روزهای بهتری را برای این گروه‌ها در آینده شاهد باشیم.

روزهای خوش بازار جهانی

در این برهه از زمان که بازار سرمایه شرایط نامناسبی را دنبال می‌کند، بازارهای جهانی و کامودیتی‌ها بی‌وقفه می‌تازند. طی دو روز گذشته قیمت نفت به بالای 89 دلار رسید و مس نیز دوباره کانال 10هزار دلاری را پس گرفت و باقی کالاها نیز درحال تجربه روزهای خوبی هستند. این اتفاق نیز می‌تواند کم و بیش بر روند معاملاتی برخی سهام تاثیر بگذارد هرچند که به احتمال زیاد همچون دفعات قبلی خیلی چاره‌ساز نخواهد بود.

به طور کلی برای فردا بازاری متفاوت برای صنایع انتظار داریم و فضای سبزی بر بازار حاکم خواهد بود که در برخی سهام با تقاضای بیشتر و برخی کمتر دیده می‌شود.

منبع: بورسان

گاز خودرو پتروشیمی   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

کاهش 15 درصدی قیمت خودرو چه شد؟/پاسخ وزیروزیر صمت گفت: اعلام کرده بودیم قیمت تمام‌شده تولید خودرو 15 درصد کمتر از افزایش نرخ تورم خواهد بود، اما برداشت درستی نشد و گاهی مورد بازخواست قرار می‌گیریم که کاهش 15 درصدی قیمت خودرو چه شد؟
فردا قیمت خودرو خودروسازان 

  

نخستین محموله واکسن کرونا صادر شد/ مقصد: ونزوئلااقتصادنیوز: وزیر بهداشت گفت: نخستین محموله یکصدهزار دز برای ونزوئلا ارسال کردیم.
اقتصادنیوز ونزوئلا 

  

قیمت خودروهای مونتاژی/این خودرو 100 میلیون گران شدطبق آخرین بررسی های نوسانات قیمتی در بازار، قیمت خودروهای مونتاژ، سمند، پژو و دنا از چهارشنبه هفته گذشته تا امروز افزایش یافته است.
فردا قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ریزش؛ کلیدواژه پرتکرار در بورس امروز /نمادهای مؤثر بر شاخص‌‌هااقتصادنیوز: در روزی که همچنان ریزش متروپل در سرخط خبرهاست، شاخص‌های بورس نیز ریزش کردند تا «ریزش» کلیدواژه اصلی اخبار بورسی هم باشد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

قیمت خودروی پیکاپ کلوت ویژه خرداد 1401 اعلام شد +جدولاقتصادنیوز: قیمت قطعی پیکاپ کلوت ویژه خردادماه 1401 با افزایش 148 میلیون تومانی به 987 میلیون تومان رسید.
اقتصادنیوز قیمت جدول 

  

بورس ریزش کرد / خروج سنگین سرمایه از بازار سهاماقتصادنیوز: شاخص های بازار سهام امروز 7 خرداد 1401 ریزش کردند و شاهد خروج سنگین پول حقیقی از بازار بودیم.
اقتصادنیوز سرمایه سهام شاخص 

  

پیش بینی اساسی از بورس فردابر اساس تحلیل کارشناسان، شاخص کل در محدوده یک میلیون و 550هزار واحد حمایت 20روزه و در واقع حمایت استاتیک سقف محدوده 14شهریور 1400 را دارد. این محدوده، محدوده‌ای مهم برای شاخص کل بوده و می‌تواند ناحیه چرخش بازار باشد.
گسترش شاخص وزن سرمایه 

  

نگاه خاص حکمرانان و مسئولان به بورس3مسئولان و مدیران کشور باید ضمن هدایت سرمایه‌ها به بازار سرمایه، نگاه ویژه‌ای به این حوزه داشته و برای تغییر و تحول این حوزه تلاش کنند.
گسترش فوتبال آموزش دولت 

  

ماموریت کمیته اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا برای بهبود وضعیت نشاط اجتماعیسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بر اساس نکات مطرح شده در جلسه امروز، محدودیت‌ها و الزامات اجتماعات در شرایط اخیر افول بیماری کرونا باید بروزرسانی شود.
ایلنا وزارت بهداشت 

  

شناسایی 103 بیمار جدید کرونامرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای آخرین وضعیت کرونا در کشور را تشریح کرد.
ایلنا روابط عمومی وزارت بهداشت آموزش 

  

الزام این گروه ها برای تزریق دز چهارم واکسن کرونااقتصادنیوز: معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: گروه‌های پرخطر بالای 70 سال و بیماران خاص حتما برای نوبت چهارم واکسن کرونا اقدام کنند.
اقتصادنیوز 

  

سقوط شاخص بورس تهران / شناسایی مسیر تغییر مالکیت سهاماقتصادنیوز:: شاخص‌های بازار سهام در اولین روز معاملاتی هفته 7 خرداد 1401 ریزش کردند و ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

آخرین آمار کرونا در ایران | تعداد فوت شدگان در 7 خرداد | 103 بیمار کرونایی جدیدآمار امروز کرونا 7 خرداد 1401 / شناسایی 103 بیمار جدید / چند نفر فوت شدند؟
۵۵ آنلاین ایران بیمارستان وزارت بهداشت