پایان پاندمی کرونا چه موقع است؟

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید19 گفت: در منطقه شرق خاورمیانه که ایران هم در آن منطقه قرار دارد، اخیراً و پس از هفته‌ها کاهش مداوم تعداد موارد، شاهد رشد موارد بوده‌ایم که کمی جای نگرانی دارد.

پایان پاندمی کرونا چه موقع است؟

دکتر مسعود یونسیان درباره مبنای رنگ‌بندی در کشور و زمان ورود رنگ سبز به نقشه رنگ‌بندی کرونایی به عنوان شهر بدون کرونا، گفت: باید توجه کرد که تا زمانیکه حتی در یک شهر موردی از کرونا داشته باشیم، ‌ باتوجه به جابجایی‌های سریع جمعیتی که فردی در کمتر از یک ساعت می‌تواند با هواپیما از شرق به غرب کشور برود، صحبت از شهر بدون کرونا اصلا کار محتاطانه‌ای نیست.

وی با بیان اینکه تا زمانیکه در دنیا پاندمی وجود دارد، ما هم باید حداقل آمادگی را داشته باشیم، افزود: مبنای رنگ‌بندی نقشه کرونایی هم مانند سابق بر اساس تعداد موارد جدید بر حسب جمعیت است؛ به طوری که تعداد موارد جدید ابتلا را تقسیم‌بندی می‌کنند و بر اساس آن رنگ‌بندی اعلام می‌شود. البته شاید در ابتدا مبنای متقنی برای رنگ‌بندی پیدا نکردیم، اما نمی‌توانیم جامعه را متوقف نگه داریم تا زمانیکه یک ملاک 100 درصد عینی، قوی و متقن پیدا کنیم. با علم به محدودیت‌هایی که این روش رنگ‌بندی دارد، تا زمانی که مبنای مناسب‌تری به این منظور در اختیار داشته باشیم، ناچاریم از این روش استفاده کنیم و به نظر می‌رسد که کارایی نسبتا مناسبی هم داشته است.

BA2 ساب‌واریانت غالب در دنیا

یونسیان با بیان اینکه تا زمانیکه در دنیا پاندمی کرونا کنترل نشود، باید کماکان گوش‌ به زنگ باشیم، ‌درباره وضعیت کرونا در دنیا و ایران، گفت: یکسری ساب‌واریانت با عنوان BA4 و BA5 در آفریقای جنوبی شیوع پیدا کرد که خوشبختانه تا کنون در کشور ما گزارشی از آن ارائه نشده است و در دنیار نیز هنوز نتوانسته درصد قابل توجهی از نمونه های بررسی شده را به خود اختصاص دهد. در حال حاضر همچنان ساب‌واریانتی که در دنیا غالب است BA2 است و بعد از آن ساب‌واریانت BA2.12.1 است. همه این موارد هم از خانواده اُمیکرون هستند.

دو دلیل کاهش موارد کووید 19

وی با بیان اینکه به تدریج تعداد توالی یابی ژنی هم در دنیا هر هفته نسبت به هفته قبل کاهش می‌یابد، گفت: همین کاهش تعداد توالی‌یابی‌ها باعث می‌شود که دقت برآوردها و دقت ما در فراوانی هر یک از این زیر گروه‌ها کاهش یابد. با همین استدلال تعداد تست‌هایی هم که توسط دولت‌ها انجام می‌شود، در دنیا کاهش یافته است. به عنوان مثال در آمریکا مردم به تست‌های خانگی روی آوردند و از آنجایی که هیچ‌کجا ثبت نمی‌شوند، بنابراین یک مقدار هم باید حواس‌مان باشد که بخشی از کاهشی که هر هفته در تعداد موارد بیماری نسبت به هفته گذشته در دنیا شاهدیم، ناشی از کمتر انجام دادن تست در کشورهای مختلف است.

یونسیان تاکید کرد: همیشه باید یک احتیاط در گوشه ذهن‌مان باشد که بخشی از کاهش تعداد موارد بیماری ناشی از روند واقعی کاهش بیماری است و بخشی از آن هم ناشی از این است که تعداد تست کمتری انجام می‌شود.

رشد اخیر موارد کرونادر منطقه شرق خاورمیانه

وی گفت: اگر بخواهیم در دنیا مناطق مختلف را طبق تقسیم‌بندی سازمان جهانی بهداشت به شش گروه تقسیم کنیم، از نظر تعداد موارد بیماری در کشورهای آفریقایی از اوایل ماه آپریل یک افزایشی داشتیم که خوشبختانه طی چند هفته اخیر کاهش یافته و انگار یک قله کوچکی با ارتفاع یک‌چهارم یا یک‌پنجم موج اولیه اُمیکرون داشتند که رو به کاهش است. در منطقه آمریکا هنوز یک روند افزایشی می‌بینیم، اگرچه آهنگش کاهش یافته و هنوز ارتفاعش نسبت به قله‌های قبلی بسیار پایین است، اما تعداد موارد با شیب آهسته‌ای در حال افزایش است. همچنین در منطقه غرب اقیانوس آرام نیز قله کوچکی بعد از کاهش سریع موارد ایجاد شد و سپس مجددا تعداد موارد رو به کاهش نهاد. در منطقه شرق خاورمیانه که ایران هم در آن منطقه قرار دارد، اخیراً و پس از هفته‌ها کاهش مداوم تعداد موارد، شاهد رشد موارد بوده‌ایم که کمی جای نگرانی دارد. با عنایت به اینکه در مناطق افریقا و غرب اقیانوس آرام نیز قله های کوچکی مشاهده شده و به سرعت کاهشی شده اند، باید منتظر ماند و ضمن حفظ آماده‌باش کامل، شرایط را رصد کنیم و ببینیم آیا شرایط منطقه ما و نیز منطقه امریکا هم شبیه دو منطقه فوق الذکر خواهد بود و شاهد رشد فزاینده‌ای نخواهیم بود یا اینکه ممکن است با موج جدی جدیدی مواجه باشیم. در اروپا سیر تعداد موارد جدید کماکان کاهشی است. در منطقه جنوب شرق آسیا هم آمار کاهشی است.  

وضعیت مرگ‌های کرونایی

وی گفت: از نظر تعداد مرگ کرونایی تقریبا سیر در کشورهای واقع در منطقه افریقا و امریکا ثابت و در سایر مناطق کاهشی است، به جز منطقه غرب اقیانوس آرام که افزایش مرگ نسبت به هفته های گذشته را شاهد هستند که آن هم ناشی از تاخیر زمانی بروز مرگ‌ها نسبت به موارد ابتلا بوده است و انتظار داریم طی هفته های آینده کاهش یابد.  

چه کسی می‌تواند پایان پاندمی قرن را اعلام کند؟

یونسیان درباره آینده ویروس کرونا نیز گفت: واقعا نمی‌توان درباره آینده اظهار نظر کرد. با همه کاهش‌ها ما باید گوش‌ به زنگ باشیم و هر زمان سیگنالی در هر منطقه ای از کشور خودمان مشاهده کردیم، عملکردمان را تغییر دهیم، هرچند در حال حاضر شرایط‌مان پایدار است. در مورد زمان خاتمه پاندمی تنها یک مرجع بین‌المللی که همه دنیا را رصد می‌کند، می‌تواند درباره پایان آن هم اظهارنظر کند که این مرجع هم سازمان جهانی بهداشت است. کما اینکه در خصوص شروع پاندمی نیز تابع همین سازمان بوده‌ایم. زمانیکه شواهد نشان دهد که همه کشورها به کنترل مناسب و مطلوبی رسیدند، می‌توان در این زمینه اظهارنظر کرد.

وی گفت: البته متاسفانه خیلی از درون برخی کشورها همچون کره شمالی و چین و ... اطلاع نداریم و تا زمانیکه این خلاءهای اطلاعاتی وجود دارد، خیلی باید احتیاط کرد. پایان پاندمی باید بر اساس مستندات و از سوی متخصصین نخبه انجام شود و همانطور که اعلام پاندمی را سازمان جهانی بهداشت انجام داد، پایان آن را هم این سازمان باید اعلام کند./ ایسنا

آنچه دیگران میخوانند : متوقف کردن ترافیک به منظور عبور یک خانواده آدم‌ربایی و اخاذی، فقط برای شوخی!/ آدم ربا دستگیر شد متوقف کردن ترافیک به منظور عبور یک خانواده آدم‌ربایی و اخاذی، فقط برای شوخی!/ آدم ربا دستگیر شد

خاورمیانه آفریقای جنوبی دولت   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

آیا کرونا ساخته آزمایشگاه است؟بحث احتمال آزمایشگاهی بودن ویروس کرونا همچنان داغ است. کمیته‌ای از کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در چین توصیه کرده که امکان نشت ویروس از آزمایشگاه‌ها بررسی شود، اما سه کشور مقاومت می‌کنند.
مستقل‌آنلاین ویروس چین برزیل 

  

علت افزایش تعداد مبتلایان به کرونا چیست؟اقتصادنیوز: معاون درمان وزارت بهداشت درباره علت افزایش میزان مبتلایان به کرونا در هفته گذشته این است که بیماری در کشورهای همجوار بیشتر است و میزان انجام تست‌ها در ایران بیشتر شده و به همین علت تعداد موارد شناسایی افزایش پیدا می‌کند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت درمان ایران 

  

زیر سویه های جدید کرونا چقدر خطرناک هستند؟رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:زدن ماسک در اتوبوس، مترو، تاکسی، مراکز خرید، ادارات و شرکت های خصوصی بسیار اهمیت دارد.
برنا ویروس ماسک اتوبوس 

  

علت افزایش آمار کرونا در هفته گذشته/ میزان ذخیره واکسن به گزارش خبرنگار مهر، سعید کریمی، در گفتگوی ویژه خبری شبکه خبر سیما، گفت: در حال حاضر ویروس کرونا از بین نرفته و مردم نباید ساده انگاری کنند. وی افزود: در حال حاضر با وجود ایمنی در بیشتر کشورها شرایط کرونا مطلوب نبوده ولی در ایران شرایط مناسب است‌. یکشنبه هفته گذشته میزان افزایش مراجعه به پنج هزار نفر رسیده که امروز این آمار کاهش پیدا کرده است و میزان بستری به 350 عدد در روز…
مهر درمان وزارت بهداشت خبرنگار 

  

رشد ارزش صنعت حمل و نقل در بورسدر بهار 1401 با افزایش بازدهی نماد های گروه حمل و نقل نسبت به زمستان پارسال؛ شاخص این صنعت با افزایش محسوسی همراه بود اما تورم فصلی بهار امسال در رشد اسمی شاخص صنعت حمل و نقل نقش داشت.
اقتصادنیوز صنعت حمل و نقل تورم 

  

105 شهر کشور در وضعیت زرد کرونایی به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس آخرین به‌روز رسانی‌ها، همانند هفته‌های گذشته، هیچ یک از شهرهای کشور در وضعیت قرمز و نارنجی نیستند. طبق اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد از 91 به 105 شهر افزایش و تعداد شهرهای با وضعیت آبی از 357 به 343 شهر کاهش یافت. بر این اساس اکنون، صفر شهر قرمز و صفر شهر نارنجی در کشور داریم. همچنین 105 شهر در…
مهر وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

343 شهر کشور در وضعیت آبی/ افزایش شهرهای زردکروناییبر اساس اعلام وزارت بهداشت، تعداد شهرهای با وضعیت زرد از 91 به 105 شهر افزایش و تعداد شهرهای با وضعیت آبی از 357 به 343 شهر کاهش یافت.
ایلنا وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

5 راهکار پیشنهادی برای کاهش قیمت خودرو5 راهکار اصلی برای کاهش قیمت خودرو در گزارش تحول صنعت خودرو پیش‌بینی شده که یکی از این راه‌ها روش‌ تامین مالی زنجیره‌ای است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ادعای عجیب کره شمالی علیه کره جنوبی درباره منشأ کرونا + جزئیاتپیونگ‌یانگ، بالن‌های ارسالی از سمت کره جنوبی را عامل ‌همه‌گیری کرونا در کره شمالی می‌داند.
نامه نیوز کره جنوبی کره شمالی بالن 

  

کیم، عامل شیوع کرونا در کره شمالی را معرفی کرداقتصادنیوز: کره شمالی پس از ادعای بحث‌برانگیزش مبنی بر عاری بودن این کشور از ویروس کرونا برای بیش از دو سال، بالاخره در 12 ماه مه امسال به همه‌گیری کووید-19 اعتراف کرد.
اقتصادنیوز کره شمالی ویروس ماه 

  

لاماها مفید برای مقابله با ویروس کرونا | لاماها به کمک انسان ها آمدندمحققان دریافته‌اند که لاماها آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کنند که تقریباً یک‌دهم اندازه آنتی‌بادی‌های معمولی هستند. این ذرات ایمنی بسیار پایدارند و می‌توانند محکم به ویروس‌ها وصل شوند.
۵۵ آنلاین ویروس تولید سیستم ایمنی 

  

الزامی جدید بورسی برای استقلال و پرسپولیسرئیس سازمان خصوصی سازی گفت: استقلال و پرسپولیس حتما باید متن کامل همه قرارداد‌های مالی مهم خود را به شرکت فرابورس و سازمان خصوصی سازی ارائه کنند.
گسترش باشگاه استقلال استقلال پرسپولیس 

  

تغییرات جدید در نقشه کرونایی کشور / کاهش شهرهای آبیاقتصادنیوز: براساس جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی کشور که توسط وزارت بهداشت اعلام شد، تعداد شهرهای آبی رنگ کاهش یافت.
اقتصادنیوز رنگ وزارت بهداشت