فردا   |  اقتصادی  |  

دولت و شرکت نفت چقدر از درآمد نفتی سهم بردند

از سال 92 تا پایان سال 98 دولت تدبیر و امید 240 میلیارد و 189 میلیون دلار درآمد نفتی داشته است.

دولت و شرکت نفت چقدر از درآمد نفتی سهم بردند

خبرگزاری فارس: از سال 92 تا پایان سال 98 دولت تدبیر و امید 240 میلیارد و 189 میلیون دلار درآمد نفتی داشته است.

در سال 1389، درآمدهای نفتی 90،191 میلیون دلار بوده که در سال 1390 به 1181861 میلیون دلار افزایش یافته است. در سال 1391 به علت تحریم ها، درآمدهای نفتی به 68،058 میلیون دلار کاهش یافت که این روند کاهشی ادامه یافت و به 310848 میلیون دلار در سال 1394 رسید.

سپس از سال 95 روند افزایشی پیدا کرده و به 650818 میلیون دلار در سال 1396 رسید. اما به علت تشدید تحریم ها دوباره از سال 1397 روند کاهشی داشته و به 29،016 میلیون دلار در سال 1398 و در 4 ماه ابتدایی سال 99 به  1383.3 میلیون دلار کاهش یافت.

 کل درآمدهای نفتی کشور شامل نفت و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی در بازه زمانی 92 تا رقم محاسبه شده برای 4 ماهه اول سال 99 بالغ بر 364 میلیارد و 498 میلیون دلار بود که از این میزان سهم دولت (65.5 درصد) 240 میلیارد و 189 میلیون دلار و همچنین سهم 14.5 درصد شرکت ملی نفت 52 میلیارد 652 میلیون دلار تا پایان سال 98 گزارش شد.

طی سال های مورد بررسی، بالاترین درآمدهای نفتی از محل صادرات نفت مربوط به سال 1390 و پایین ترین مربوط به سال 1398 است.

با کاهش درآمدهای نفتی حاصل از صادرات نفت، سهم 14.5 درصدی شرکت نفت از محل درآمدهای نفتی و نیز سهم صندوق از صادرات نفت به طور نسبی طی سال های مورد بررسی، روند کاهشی داشته است. در مورد منابع حاصل از صادرات نفت و گاز در بودجه سال 1399، می توان بیان کرد، کل درآمد ارزی کشور حاصل از صادرات نفت برابر 18.25 میلیارد دلار و درآمدهای ارزی صادرات نفت و گاز برابر با 22.25 میلیارد دلار پیش بینی شده است.

درآمد نفتی دولت از کل درآمدهای ارزی نفت برابر 11 میلیارد دلار می شود. درآمد صندوق توسعه ملی از کل درآمدهای نفتی، معادل 8 میلیارد دلار و شرکت نفت با سهم 14.5 درصد برابر 3.2 میلیارد دلار است.

در لایحه بودجه سال 1400، منابع دولت حاصل از صادرات نفت و فرآورده های نفتی برابر با 1،992،720 میلیارد ریال است.

رقم فوق که سهم دولت بوده معادل 65٫5 درصد کل درآمد کشور حاصل از صادرات نفت است. مابقی سهم وزارت نفت به میزان 14٫5 درصد و سهم صندوق توسعه ملی به میزان 20 درصد است. بنابراین کل درآمد نفتی برابر 3،042،325 میلیارد ریال خواهد بود.

با توجه به نرخ ارز اعلام شده از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه برابر با 115٫000 ریال برای هر دلار، با تقسیم در آمد ریالی به نرخ دلار اعلام شده، درآمد ارزی سال کشور حاصل از صادرات نفت برابر با 26 میلیارد و 655 میلیون دلار خواهد بود.

اگر درآمد ارزی سال کل کشور در 65٫5 درصد ضرب شود، 17 میلیارد و 328 میلیون دلار سهم دولت خواهد بود. به این ترتیب، سهم 20 درصدی صندوق توسعه ملی، برابر با 5 میلیارد و 291 میلیون دلار و سهم 14.5 درصدی شرکت نفت برابر با 3 میلیارد و 835 میلیون و 797 هزار دلار خواهد بود.

مبنای درآمدهای نفتی بودجه ایران در لایحه بودجه سال 1400، با نفت 40 دلاری و فروش روزانه 2.3 میلیون بشکه شامل صادرات و پیش فروش داخلی آن در نظر گرفته شده است.

دولت وزارت نفت بودجه   اخبار برگزیده
  

دادستان اسبق کل کشور گفت: امام راضی نبود که نظامی‌ها در سیاست دخالت کنند ولی متأسفانه دخالت می‌کنند. احمد آقا نظر امام را می‌گفت که سپاهی‌ها و ارتشی‌ها در مسائل سیاسی دخالت نکنند و کار خودشان زیاد است. اگر می‌خواهند مردم را به انتخابات جذب کنند، خودشان را فراموش کنند و به فکر ملت و ایران باشند.
نامه نیوز سهام عدالت شهاب حسینی سهام 

  

درمان رایگان در مراکز درمانی دولتی از 21 اسفند ماه + جزئیاتسازمان تامین اجتماعی اعلام کرده است که از روز پنجشنبه، 21 اسفند و همزمان با عید مبعث در تمامی شهرهایی که فاقد بیمارستان تامین اجتماعی هستند، درمان بیمه شدگان در مراکز درمانی دولتی «رایگان» خواهد بود.
مستقل‌آنلاین درمان رایگان سازمان تامین اجتماعی 

  

نباید به دنبال حذف حداقل مزد باشیم/ اجرای «طرح طبقه بندی مشاغل» در ذوب آهن به خوبی در حال اجراستمعاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان سفر خود به استان اصفهان از مجتمع ذوب آهن بازدید کرد و با اشاره به تغییرات بنیادی، کمی و کیفی در این مجموعه گفت: اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در این مجموعه به خوبی در حال انجام است.
ایلنا حداقل دستمزد دستمزد روابط عمومی 

  

علی شمخانی:بنزین باید گران می شدعلی شمخانی یکسال پس از آبان 98 درباره اصلاح قیمت بنزین و وقایع پس از آن اظهارنظر کرد.
مستقل‌آنلاین علی شمخانی بنزین قیمت 

  

سال 99 سالی امن و با ثبات بود/ شاهد وجود امنیتی پایدار و با ثبات در کشور عزیزمان هستیمرییس پلیس پایتخت گفت: شاهد وجود امنیتی پایدار و با ثبات در کشور عزیزمان هستیم.
ایلنا امام خامنه ای نیروی انتظامی مواد مخدر 

  

هشدار چین به بایدن: از خطوط قرمز ما عبور نکنیدوزیر خارجه چین از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواست تا اقدامات خطرناک دولت ترامپ در حمایت از تایوان را ادامه ندهد و از آنها دست بردارد.
مثلث چین بازی صدا و سیما 

  

فروش قسطی محصولات پرفروش بازار با تحویل نوروز 1400بازار خودرو امسال، شب عید سرگردان است و بسیاری از مشتریان برای خرید مردد هستند و حالا آگهی‌هایی مبنی بر فروش قسطی محصولات ایران‌خودرو و سایپا در فضای مجازی منتشر شده است.
خودروتک بازار خودرو بانک نوروز 

  

ریزش محسوس قیمت خودرو نسبت به هفته گذشته/ قیمت انواع دنا در صدر کاهش هابازار خودرو این هفته در مقایسه با هفته گذشته روندی نزولی را در پیش گرفت و قیمت خودرو در اغلب خودروها کاهش محسوسی را تجربه کرد. به عنوان مثال قیمت سمند LX که هفته گذشته تا 187 میلیون تومان نیز افزایش داشت دیروز به 182 میلیون تومان رسید که کاهش 5 میلیون تومانی را نشان می دهد.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

امام جمعه لواسان: طبری نفس همه را در لواسان بُریده بودطبری در لواسان، نفس همه را بُریده بود؛ مثلا در یک جلسه خصوصی، شخصی مسئله‌ای خصوصی را به من گفته بود، سردار این مملکت بود، ولی طبری می‌خواست او را بازداشت کند و بهانه می‌آورد که او مخالف حکم حکومتی رهبری است.
فردا بازداشت 

  

آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد 1400توزیع ناعادلانه واکسن در جهان و دیگر مشکلاتی که شرکت های تولید کننده واکسن برای سایر کشورها ایجاد می کنند، باعث شد دانشمندان ایرانی به تولید واکسن فکر کنند.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

ادعای جنجالی یک بازیکن در مورد علی دایی!محمد مومنی مهاجم استبق استقلال در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد علی دایی «استقلالی» است!
خانه فوتبال علی دایی استقلال مصاحبه 

  

دوران تحریک‌پذیری از قطعنامه‌ها گذشته است/تحریم‌های جدید به ضرر غربی‌ها است و از همکاری با ایران محروم می‌شوند/اختلاف سلیقه میان ایران با روسیه و چین به معنای افتراق نیست/با آمدن دولت جدید گشایش‌های فوق‌العاده برای مردم در راه استنایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: ما دیگر در موضع ضعف نیستیم و میزان فشارها و تحریم‌ها به‌گونه‌ای است که دیگر کارتی برای بازی در این روش بازی ندارند. انواع تحریم‌ها بیش از آنکه به ضرر ما باشد به ضرر آن‌ها است، چراکه از همکاری با ایران محروم می‌شوند؛ بنابراین نباید مردم را از قطعنامه‌ها بترسانیم.
ایلنا بازی اصفهان سیاست خارجی 

  

حملات تند عبدالرضا داوری به احمدی نژاد /حتما در 1400 ردصلاحیت می شود /به تدریج موج احمدی‌نژاد فروکش خواهد کردعبدالرضا داوری گفت: احمدی نژاد باید سر چند پروژه مشخص با حاکمیت تفاهم می‌کرد و وارد صحنه می‌شد. اما آقای احمدی‌نژاد این کار را انجام نداد و با گفتارهای رادیکال تصویری از خودش ترسیم کرد که برهم‌زننده ثبات است.
اقتصادنیوز احمدی نژاد کار 

  

حداقل حقوق کارکنان دولت در سال 1400 چقدر است؟نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش 25 درصدی حقوق‌ها در سال آینده مشروط بر اینکه از سقف حداکثر 2 میلیون و 500 هزار تومان تجاوز نکند، موافقت کردند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

پیشنهاد بایدن به ایران تله بودیک شبکه روسی در یادداشتی آورده است، تعیین پیش‌شرط برای بازگشت آمریکا به برجام، تکرار اشتباهات پیشین است و نتیجه آن عدم حصول توافق با ایران خواهد بود.
مثلث ایران خودرو ایران کنگره آمریکا 

  اخبار داغ
  

نگرانی استاندار تهران از افزایش 11 درصدی بستری‌های کرونایی زیر 10 سال/ فاصله‌گذاری اجتماعی در استان تهران 71 درصد استاستاندار تهران با ابراز نگرانی از افزایش 11.1 درصدی افراد بستری زیر 10 سال در استان تهران بر ضرورت دقت، مراقبت و رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد.
ایلنا استانداری تهران تهران صدا و سیما 

  

امروز در بورس چه گذشت؟ (18 اسفند)امروز دوشنبه 18 اسفند 1399 تمام نماگرهای تابلوی بورس پایتخت سبزرنگ شدند و شاخص کل دومین رشد بزرگ پس از تغییر دامنه نوسان را پشت سر گذاشت.
گسترش ایران خودرو خودرو پایتخت 

  

افزایش 11 درصدی بستری های کرونایی زیر 10 سالاستاندار تهران با ابراز نگرانی از افزایش 11.1 درصدی افراد بستری زیر 10 سال در استان تهران بر ضرورت دقت، مراقبت و رعایت و پروتکل های بهداشتی تاکید کرد.
۵۵ آنلاین تهران صدا و سیما مترو 

  

ترین های بورس / بانکی ها در اولویت خرید حقوقی هادر معاملات امروز حقوقی‌ها سبد خرید خود را با سه نماد بانکی تکمیل کردند.
اقتصادنیوز 

  

شرکت پتروشیمی غدیر از فرابورس به بورس منتقل شد‌شرکت پتروشیمی غدیر با نماد "شغدیر" در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.
ایلنا پتروشیمی تهران روابط عمومی 

  

خبر زالی از وجود ویروس جهش یافته کرونا در همه استان‌های کشورعلیرضا زالی در جلسه هفتگی مقابله با کرونا استان تهران گفت: در همه استان های کشور رد پای این ویروس جهش یافته و خطرناک وجود دارد؛ لذا اگر از این ویروس مراقبت نکنیم مبتلایان این ویروس در کشور افزایش چشمگیری خواهند داشت.
اقتصادنیوز علیرضا زالی ویروس تهران 

  

ایفمارک سلامت شهریار مغانلو را تایید کرد؛تست کرونا تکرار شدمغانلو باز هم تست کرونا داد/ حضور مهاجم پرسپولیس در ایفمارک
خانه فوتبال سلامت شهریار پرسپولیس 

  

ستاره سرخ ها تست کرونا داد!ستاره پرسپولیس با حضور در ساختمان ایفمارک تست های ویژه ای را پشت سرگذاشت.
برنا ستاره پرسپولیس 

  

قیمت سکه نیم‌ سکه و ربع سکه امروز دوشنبه 1399/12/18| ثبات قیمت سکه امامیقیمت سکه امامی امروز در بازار ثبات را تجربه کرد و 10,500,000 (ده میلیون و پانصد هزار) تومان نرخ گذاری شد.
اقتصادنیوز قیمت