مهر   |  علمی  |  

اجرای 5 طرح فناورانه‌ کلان ملی/تامین 200 هزار قطعه خودرو

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان جهاددانشگاهی تهران، سید علی طباطبایی، اجرای طرح‌های فناورانه کلان ملی را از مأموریت‌های سازمان جهاددانشگاهی تهران برشمرد و افزود: این طرح‌ها مصوب مجلس شورای اسلامی و مورد حمایت دولت و سایر ارکان نظام است و از بین 31 طرح فناورانه، تعداد 5 طرح به‌صورت مستقیم به جهاددانشگاهی تهران مربوط می‌شود که از آن جمله می‌توان به طرح بومی‌سازی ساخت فرومون…

اجرای 5 طرح فناورانه‌ کلان ملی/تامین 200 هزار قطعه خودرو

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان جهاددانشگاهی تهران، سید علی طباطبایی، اجرای طرح‌های فناورانه کلان ملی را از مأموریت‌های سازمان جهاددانشگاهی تهران برشمرد و افزود: این طرح‌ها مصوب مجلس شورای اسلامی و مورد حمایت دولت و سایر ارکان نظام است و از بین 31 طرح فناورانه، تعداد 5 طرح به‌صورت مستقیم به جهاددانشگاهی تهران مربوط می‌شود که از آن جمله می‌توان به طرح بومی‌سازی ساخت فرومون حشرات برای مبارزه با آفات گیاهی، ساخت کویل لوله مغزی چاه‌های نفت، طرح کریستالیزاتور ریخته‌گری فولاد، طرح ایجاد دانش فنی تولید بچه ماهی و طرح تولید برخی مواد شیمیایی پر مصرف در صنایع نفت اشاره کرد.

وی واگذاری این طرح‌ها را ناشی از اعتماد نظام جمهوری اسلامی ایران به این نهاد دانشگاهی دانست و گفت: جهاددانشگاهی همواره در حوزه فناوری برای خود ماموریت‌های حرفه‌ای جدید تعریف می‌کند تا بتواند مشکلات فناورانه کشور را برطرف کند.

طرح‌های شاخص در زمینه‌ی شیمی

طباطبایی تصریح کرد: سازمان تهران علاوه‌ بر حوزه‌های آموزشی و فرهنگی در حوزه پژوهش و فناوری در زمینه فرآوری مواد فلزی، شیمی و مهندسی شیمی، آبزیان و کشاورزی دارای طرح‌ها و فعالیت‌های گزین است.

وی افزود: در زمینه شیمی و مهندسی شیمی طرح‌های تامین کاتالیست خودرویی، بومی‌سازی تهیه فرمون جنسی پروانه کرم خراط و فرمون ساقه‌خوار برنج، طرح‌های تولید اسپن و سورفکتانت‌های مورد نیاز صنایع نفت و طرح‌های حفاظت و ایمنی صنایع نفت و گاز از طرح‌های شاخص هستند.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی تهران با بیان این‌که فرآوری مواد فلزی از دیگر زمینه‌های فعالیت فناورانه سازمان تهران است، گفت: در این زمینه مهندسی مکانیک، برق، متالوژی و به طور خاص آلیاژهای ویژه مطرح هستند که در صنایع خاص به‌ویژه فولاد و مس کاربرد دارد و سازمان تهران در آن برندی برای کشور محسوب می‌شود.

رییس سازمان جهاددانشگاهی تهران تصریح کرد: در این حوزه تامین ورق‌های فولادی خودرو، تأمین سیستم کنترل موتور خودرو Ecu و ساخت کریستالیزاتور مسی، ترمزهای دینامیکی، قطعات ویژه مسی و ایجاد دانش فنی ساخت کویل لوله مغزی برای صنعت نفت از جمله طرح‌های شاخص این حوزه است.

امضای قرارداد برای تأمین 200 هزار قطعه Ecu خودرو 

طباطبایی با بیان این‌که این سازمان تفاهم‌نامه‌ای برای تأمین 200 هزار قطعه Ecu خودرو با یک شرکت امضا کرده است، ادامه داد: در زمینه‌های دیگر پژوهشی و فناوری ما موضوع آبزیان را داریم که در بخش واکسن در کشور شناخته شده هستیم و در زمینه کشت بافت و پرورش نهال نیز در بخش کشاورزی فعالیت داریم.

وی افزود: پژوهشکده مطالعات توسعه با چهار گروه پژوهشی فعال در حوزه علوم انسانی و در حیطه مطالعات توسعه و مدیریت در کشور شناخته شده است و از طرح‌های شاخص آن می‌توان به طرح پژوهشی عوامل بازماندگی از تحصیل دانش‌آموزان، طراحی مدل شایستگی عمومی مدیران دستگاه‌های اجرایی کشور، طراحی مدل و تدوین دستورالعمل استقرار مدیریت دانش دستگاه‌های اجرایی کشور، پایش محیط کسب و کار، بازنگری و تدوین استراتژی و برنامه عملیاتی سازمان‌ها و طراحی و استقرار مدیریت دانش در شرکت آب منطقه‌ای اصفهان به‌عنوان پایلوت ملی اشاره کرد.

آموزش حضوری و الکترونیک ویژه نیروی انسانی در مناطق آزاد

طباطبایی با بیان این‌که اجرای طرح جامع آموزش نیروی انسانی در مناطق آزاد کشور از برنامه‌های آموزشی امسال جهاد تهران است، خاطرنشان کرد: تاکنون دوره‌های آموزش الکترونیک در جهاد دانشگاهی تهران برگزار شده است، معاونت آموزشی این سازمان علاوه‌بر برگزاری دوره‌های مربیان نهضت سوادآموزی برای بیش از 60 هزار نفر که در کشور بی‌رقیب است، آزمون استخدامی را هم در سال گذشته برگزار کرد.

وی افزود: برنامه‌های آموزش حضوری و الکترونیک امسال ویژه نیروی انسانی در مناطق آزاد از قبیل کیش، قشم و ... برگزار می‌شود که به موجب قرارداد منعقد شده این برنامه در سال 98 اجرایی می‌شود. این برنامه جدای از برنامه آموزش‌های روال سالانه است. این برنامه‌ها در کنار فعالیت‌های مداوم برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت تخصصی و فعالیت مناسب مرکز آموزش علمی کاربردی اجرا می‌شود.

طراحی ساختار فناورانه برای نخستین‌بار در جهاددانشگاهی تهران

طباطبایی گفت: به نظر می‌رسید که مأموریت مورد انتظار جامعه با ساختار پیشین جهاددانشگاهی هم‌خوانی نداشته باشد، از این‌رو ساختار جدیدی مورد توجه قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در کشور ساختارهای زیادی در حوزه پژوهش شامل گروه پژوهش، پژوهشکده و پژوهشگاه وجود دارد که در جای خود ارزشمند هستند و به توان پژوهشی کشور کمک می‌کنند، اما قابلیت برطرف کردن کامل یک نیاز فناورانه را ندارند؛ از این‌رو مقرر شد یک ساختار فناورانه منطبق با شرایط بومی کشور با حمایت دفتر مرکزی جهاددانشگاهی به‌صورت پایلوت اجرا شود و در صورت موفقیت دیگر واحدها از آن الگوبرداری کنند.

رییس سازمان جهاددانشگاهی تهران افزود: این ساختار به‌عنوان مرکز تحقیقات و فناوری معرفی شد که شامل همه ارکان چرخه فناوری، شامل گروه پژوهشی، مرکز خدمات تخصصی فناوری و دفتر بازرگانی و شرکت‌های دانش‌بنیان مرتبط است، حوزه فرآوری مواد فلزی به‌عنوان نخستین مرکز و حوزه شیمی و مهندسی هم راه‌اندازی شد.

طباطبایی، رمز موفقیت سازمان تهران را در به‌کارگیری ساختار فناورانه دانست و گفت: تصور می‌کنیم در این پایلوت موفق عمل کرده‌ایم و در صورت ارزیابی مثبت دفتر مرکزی این الگو حداقل برای مجموعه‌های فنی مهندسی در بقیه واحدها نیز قابل تسری است.

وی یادآور شد: در همین راستا حوزه پشتیبانی به‌عنوان حوزه هماهنگ‌کننده در سال‌های اخیر موفق عمل کرده است و در شرایط دشوار اقتصادی اخیر به ایجاد فضای مناسب توسعه فناوری کمک کرده، به‌طوری‌که خوشبختانه هم‌اکنون سازمان معوقه بانکی ندارد.

خودرو گاز تهران   اخبار برگزیده
  

چرا اسلام داعشی از تلویزیون تبلیغ می‌کنید؟جزای محارب الزاماً اعدام نیست و بر اساس همین آیه سوره مائده (که کارشناس محترم در قرائت آن چهار غلط داشت) اگر شورشیان مرتکب قتل نشده باشند و اموال مردم را سرقت نکرده یا منهدم نکرده باشند و تنها با سلاح و شمشیر مردم را ارعاب و تهدید کرده باشند، بایستی تبعید شوند که همان نفی بلد است آن هم نه با کشتی قراضه به وسط دریا تا از گرسنگی آنجا بمیرند بلکه به شهری دیگر مثل همان شهری که در آن...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی اسلام 

  

سخنگوی کمیسیون امور داخلی مجلس از احتمال اصلاح سهمیه‌‌بندی بنزین در مجلس خبر داد.
نامه نیوز سهمیه بندی بنزین بنزین مجلس شورای اسلامی 

  

پاسخ ضرغامی به اتهام 947 میلیون دلاری روحانی/ضرغامی: خواب‌زده را نمی‌توان بیدار کرد!خبرگزاری فارس: عزت‌الله ضرغامی به اتهام 947 میلیون دلاری رئیس‌جمهور پاسخ داد.
مثلث عزت الله ضرغامی خواب رئیس جمهور 

  

درآمد نجومی و باورنکردنی دولت از طلاق !اقتصاد نیوز:پیش بینی می شود در سال آینده مبلغ مناسبی از طلاق ها به خزانه دولت واریز شود.
اقتصادنیوز درآمد بودجه دولت 

  

معاون نظارت شورای شهر تهران از ارسال نامه محرمانه به شهردار تهران در مورد وضعیت بام‌لند خبرداد.
نامه نیوز شورای شهر تهران شهرداری تهران تهران 

  

پراید می‌دهیم به مردم اما توقع بنز داریم!صحبت‌های جالب عضو هیئت‌علمی دانشگاه علم وصنعت درباره خودروسازی داخل در برنامه زنده!
مستقل‌آنلاین 

  

خودروسازان اجازه افزایش قیمت ندارندمدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: شرکت های خودروسازی به هیچ وجه حق افزایش قیمت محصولات خود را ندارنددر صورت مشاهده تخلف در این زمینه به شدت طبق قانون با آنان برخورد خواهد شد.
خودروتک خودروسازان افزایش قیمت قیمت 

  

معلمانی که «حمایت معیشتی» نگرفتند/ حتی سرایدار مدرسه هم یارانه بنزین نگرفته است!برخی معلمان واجد شرایط می‌گویند: علیرغم وعده‌ها، یارانه‌ی حمایت معیشتی به آنها تعلق نگرفته است.
ایلنا مدرسه یارانه بنزین 

  

آغاز فروش فوری پراید 131 برای شکستن قیمتسایپا با هدف تنظیم بازار و شکستن حباب قیمت‌ها، طرح فروش فوری و اعتباری پراید 131 را امروز اجرا می‌کند.
خودروتک قیمت سایپا تنظیم بازار 

  

ظریف خبر داد:احتمال اجرایی‌شدن اینستکسوزیر امور خارجه تاکید کرد: ایران از میزان تعهد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه به اجرای برجام ناراضی است.
مثلث محمدجواد ظریف ایران وین 

  اخبار داغ
  

فروش فوری هم پراید را ارزان نکرد!فروش دومین مرحله از خودروی پراید 131 درحالی امروز انجام شد که در بازار خرید و فروش نرخ پراید 131 به 50 میلیون تومان رسیده است.
مستقل‌آنلاین تنظیم بازار خودرو سایپا 

  

وزیر نیرو: برق را از بخش خصوصی گران می‌خریم و به خودش ارزان می‌فروشیموزیر نیرو تگفت: وزارت نیرو از قانون بودجه سال 98 استفاده خوبی کرد و با سازوکارهایی که در قانون بودجه
خبرفوری وزارت نیرو برق ایران 

  

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت علوم و پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجابه مناسبت روز دانشجو، تفاهم نامه همکاری در حوزه پیشگیری و مبارزه با اعتیاد توسط رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا و معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعقد شد.
ایلنا وزارت کشور وزارت علوم دانشجو 

  

مبارزه با ملخ صحرایی در سه استان کشور/ کشاورزان نگران نباشندمعاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ملخ های صحرایی از هند و پاکستان وارد کشور شده اند و در یک ماه گذشته در حدود 2 هزار هکتار از اراضی کشور با این آفت مبارزه شده است.
تسنیم استان سیستان و بلوچستان هند وزارت جهاد کشاورزی 

  

اختصاص وام کم بهره و زمین ارزان به کارگراندبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران تنها راه خانه دار شدن کارگران را احیای تعاونی‌های مسکن کارگ
خبرفوری وام مسکن وام بانک توسعه تعاون 

  

وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم روز به روز در حال بدتر شدن است/ دولت هیچ کنترلی بر بازار ارز نداردنماینده مردم دورود در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در چند روز اخیر نظارت موثری بر بازار ارز و سکه صورت نگرفته تاجایی که دچار چالش و دستخوش تغییرات غیرکارشناسی شده است و ظاهرا دولت هیچ کنترلی بر این بازار ندارد.
ایلنا مجلس شورای اسلامی اقتصاد مقاومتی دولت 

  

فنونی‌زاده: به کالدرون گوشزد شده است که با همان ترکیب برانکو بازی کند/ او در مبارزه با بازیکن‌سالاری به سبک پروین کار می‌کندپیشکسوت باشگاه پرسپولیس معتقد است کنار گذاشته شدن دو بازیکن این تیم توسط کالدرون پیش از دیدار با ذوب‌آهن یک اقدام مفید در جهت مبارزه با بازیکن‌سالاری بوده است.
تسنیم استقلال باشگاه پرسپولیس فوتبال 

  

احساس فساد در جامعه بیشتر از میزان اصلی فساد است/ مصادره‌های اول انقلاب برای مبارزه با فساد بودمعاون اقتصادی رئیس جمهور اظهار داشت: توجه به مفاسد اقتصادی موضوع تازه‌ای نیست بلکه یکی از شعارهای اساسی انقلاب بوده و بسیاری از مصادره‌های صورت گرفته اوایل انقلاب با این نگاه بوده است در این دوره 40 ساله مساله مبارزه با فساد همواره مدنظر بوده است اما جامعه نسبت به میزان مقابله با فساد اقتصادی رضایت ندارند و توقع جامعه بسیار بالاتراز آن چیزی است که انجام شده است.
ایلنا فضای مجازی اتاق بازرگانی رشد اقتصادی 

  

ارجاع ماده افزایش درآمد شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده به کمیسیوننمایندگان مجلس ماده افزایش درآمد شهرداری ها از مالیات ارزش افزوده از لایحه دوفوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها را جهت اصلاح به کمیسیون مربوطه ارجاع دادند.
برنا درآمد شهرداری ها مالیات