مهر   |  علمی  |  

اجرای 5 طرح فناورانه‌ کلان ملی/تامین 200 هزار قطعه خودرو

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان جهاددانشگاهی تهران، سید علی طباطبایی، اجرای طرح‌های فناورانه کلان ملی را از مأموریت‌های سازمان جهاددانشگاهی تهران برشمرد و افزود: این طرح‌ها مصوب مجلس شورای اسلامی و مورد حمایت دولت و سایر ارکان نظام است و از بین 31 طرح فناورانه، تعداد 5 طرح به‌صورت مستقیم به جهاددانشگاهی تهران مربوط می‌شود که از آن جمله می‌توان به طرح بومی‌سازی ساخت فرومون…

اجرای 5 طرح فناورانه‌ کلان ملی/تامین 200 هزار قطعه خودرو

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان جهاددانشگاهی تهران، سید علی طباطبایی، اجرای طرح‌های فناورانه کلان ملی را از مأموریت‌های سازمان جهاددانشگاهی تهران برشمرد و افزود: این طرح‌ها مصوب مجلس شورای اسلامی و مورد حمایت دولت و سایر ارکان نظام است و از بین 31 طرح فناورانه، تعداد 5 طرح به‌صورت مستقیم به جهاددانشگاهی تهران مربوط می‌شود که از آن جمله می‌توان به طرح بومی‌سازی ساخت فرومون حشرات برای مبارزه با آفات گیاهی، ساخت کویل لوله مغزی چاه‌های نفت، طرح کریستالیزاتور ریخته‌گری فولاد، طرح ایجاد دانش فنی تولید بچه ماهی و طرح تولید برخی مواد شیمیایی پر مصرف در صنایع نفت اشاره کرد.

وی واگذاری این طرح‌ها را ناشی از اعتماد نظام جمهوری اسلامی ایران به این نهاد دانشگاهی دانست و گفت: جهاددانشگاهی همواره در حوزه فناوری برای خود ماموریت‌های حرفه‌ای جدید تعریف می‌کند تا بتواند مشکلات فناورانه کشور را برطرف کند.

طرح‌های شاخص در زمینه‌ی شیمی

طباطبایی تصریح کرد: سازمان تهران علاوه‌ بر حوزه‌های آموزشی و فرهنگی در حوزه پژوهش و فناوری در زمینه فرآوری مواد فلزی، شیمی و مهندسی شیمی، آبزیان و کشاورزی دارای طرح‌ها و فعالیت‌های گزین است.

وی افزود: در زمینه شیمی و مهندسی شیمی طرح‌های تامین کاتالیست خودرویی، بومی‌سازی تهیه فرمون جنسی پروانه کرم خراط و فرمون ساقه‌خوار برنج، طرح‌های تولید اسپن و سورفکتانت‌های مورد نیاز صنایع نفت و طرح‌های حفاظت و ایمنی صنایع نفت و گاز از طرح‌های شاخص هستند.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی تهران با بیان این‌که فرآوری مواد فلزی از دیگر زمینه‌های فعالیت فناورانه سازمان تهران است، گفت: در این زمینه مهندسی مکانیک، برق، متالوژی و به طور خاص آلیاژهای ویژه مطرح هستند که در صنایع خاص به‌ویژه فولاد و مس کاربرد دارد و سازمان تهران در آن برندی برای کشور محسوب می‌شود.

رییس سازمان جهاددانشگاهی تهران تصریح کرد: در این حوزه تامین ورق‌های فولادی خودرو، تأمین سیستم کنترل موتور خودرو Ecu و ساخت کریستالیزاتور مسی، ترمزهای دینامیکی، قطعات ویژه مسی و ایجاد دانش فنی ساخت کویل لوله مغزی برای صنعت نفت از جمله طرح‌های شاخص این حوزه است.

امضای قرارداد برای تأمین 200 هزار قطعه Ecu خودرو 

طباطبایی با بیان این‌که این سازمان تفاهم‌نامه‌ای برای تأمین 200 هزار قطعه Ecu خودرو با یک شرکت امضا کرده است، ادامه داد: در زمینه‌های دیگر پژوهشی و فناوری ما موضوع آبزیان را داریم که در بخش واکسن در کشور شناخته شده هستیم و در زمینه کشت بافت و پرورش نهال نیز در بخش کشاورزی فعالیت داریم.

وی افزود: پژوهشکده مطالعات توسعه با چهار گروه پژوهشی فعال در حوزه علوم انسانی و در حیطه مطالعات توسعه و مدیریت در کشور شناخته شده است و از طرح‌های شاخص آن می‌توان به طرح پژوهشی عوامل بازماندگی از تحصیل دانش‌آموزان، طراحی مدل شایستگی عمومی مدیران دستگاه‌های اجرایی کشور، طراحی مدل و تدوین دستورالعمل استقرار مدیریت دانش دستگاه‌های اجرایی کشور، پایش محیط کسب و کار، بازنگری و تدوین استراتژی و برنامه عملیاتی سازمان‌ها و طراحی و استقرار مدیریت دانش در شرکت آب منطقه‌ای اصفهان به‌عنوان پایلوت ملی اشاره کرد.

آموزش حضوری و الکترونیک ویژه نیروی انسانی در مناطق آزاد

طباطبایی با بیان این‌که اجرای طرح جامع آموزش نیروی انسانی در مناطق آزاد کشور از برنامه‌های آموزشی امسال جهاد تهران است، خاطرنشان کرد: تاکنون دوره‌های آموزش الکترونیک در جهاد دانشگاهی تهران برگزار شده است، معاونت آموزشی این سازمان علاوه‌بر برگزاری دوره‌های مربیان نهضت سوادآموزی برای بیش از 60 هزار نفر که در کشور بی‌رقیب است، آزمون استخدامی را هم در سال گذشته برگزار کرد.

وی افزود: برنامه‌های آموزش حضوری و الکترونیک امسال ویژه نیروی انسانی در مناطق آزاد از قبیل کیش، قشم و ... برگزار می‌شود که به موجب قرارداد منعقد شده این برنامه در سال 98 اجرایی می‌شود. این برنامه جدای از برنامه آموزش‌های روال سالانه است. این برنامه‌ها در کنار فعالیت‌های مداوم برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت تخصصی و فعالیت مناسب مرکز آموزش علمی کاربردی اجرا می‌شود.

طراحی ساختار فناورانه برای نخستین‌بار در جهاددانشگاهی تهران

طباطبایی گفت: به نظر می‌رسید که مأموریت مورد انتظار جامعه با ساختار پیشین جهاددانشگاهی هم‌خوانی نداشته باشد، از این‌رو ساختار جدیدی مورد توجه قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در کشور ساختارهای زیادی در حوزه پژوهش شامل گروه پژوهش، پژوهشکده و پژوهشگاه وجود دارد که در جای خود ارزشمند هستند و به توان پژوهشی کشور کمک می‌کنند، اما قابلیت برطرف کردن کامل یک نیاز فناورانه را ندارند؛ از این‌رو مقرر شد یک ساختار فناورانه منطبق با شرایط بومی کشور با حمایت دفتر مرکزی جهاددانشگاهی به‌صورت پایلوت اجرا شود و در صورت موفقیت دیگر واحدها از آن الگوبرداری کنند.

رییس سازمان جهاددانشگاهی تهران افزود: این ساختار به‌عنوان مرکز تحقیقات و فناوری معرفی شد که شامل همه ارکان چرخه فناوری، شامل گروه پژوهشی، مرکز خدمات تخصصی فناوری و دفتر بازرگانی و شرکت‌های دانش‌بنیان مرتبط است، حوزه فرآوری مواد فلزی به‌عنوان نخستین مرکز و حوزه شیمی و مهندسی هم راه‌اندازی شد.

طباطبایی، رمز موفقیت سازمان تهران را در به‌کارگیری ساختار فناورانه دانست و گفت: تصور می‌کنیم در این پایلوت موفق عمل کرده‌ایم و در صورت ارزیابی مثبت دفتر مرکزی این الگو حداقل برای مجموعه‌های فنی مهندسی در بقیه واحدها نیز قابل تسری است.

وی یادآور شد: در همین راستا حوزه پشتیبانی به‌عنوان حوزه هماهنگ‌کننده در سال‌های اخیر موفق عمل کرده است و در شرایط دشوار اقتصادی اخیر به ایجاد فضای مناسب توسعه فناوری کمک کرده، به‌طوری‌که خوشبختانه هم‌اکنون سازمان معوقه بانکی ندارد.

خودرو گاز تهران   اخبار برگزیده
  

مدیرعامل ایران خودرو بازداشت شد / علی آبادی مدیرعامل جدید ایران خودرو شدهاشم یکه زارع مدیرعامل شرکت ایران خودرو عصر امروز بازداشت شد.
شما‌نیوز ایران خودرو ایران خودرو 

  

آمبولانس‌های تقلبی در تهران!روزنامه شهروند از پدیده راه‌ افتادن آمبولانس‌های تقلبی پرده‌ برداشته و نوشته: برخی خودروهایشان را به شکل تقلبی و جعلی به آمبولانس بدل می‌کنند تا از آزادی عمل آمبولانس‌ها در تهران پرترافیک استفاده کنند و اتفاقا مشتریان دست‌ به‌ نقد و اوضاع خوبی دارند.
مستقل‌آنلاین تهران روزنامه شهروند 

  

قیمت روز گوشی موبایل در بازار ایراناقتصاد نیوز: به گفته فعالان گوشی های موبایل، قیمت این کالا در روزهای اخیر با کاهش کمی مواجه شده است.
اقتصادنیوز قیمت موبایل ایران 

  

در دولت تدبیر شخص متخلف برکنار نمی‌شود بلکه به درجات بالاتر ارتقا می‌یابدوزارت اقتصاد و دارایی قصد دارد ابراهیم حمیدی مدیر عامل معزول بیمه ایران معین را بعنوان مدیرعامل بیمه البرز انتخاب کند. نامبرده مدتی پیش به دلیل تخلفات گسترده در خرید اوراق خارج از بورس و جهت دادن منابع 500 میلیارد تومانی بیمه ایران‌معین به سمت کارگزاری بورس مدبر آسیا که وابسته به بستگانش است از مدیرعاملی شرکت بیمه ایران معین عزل شد...
مستقل‌آنلاین دولت اقتصاد بیمه 

  

چرا ایران برای روسیه و چین مهم است؟په‌په اسکوبار-آسیاتایمز: موقعیت متقابل ایران و روسیه در شطرنج ژئوپلیتیک، آن‌قدر پیچیده است که زبان از توصیف آن قاصر است. ایران، روسیه و چین، مثلثی حیاتی در روند اتحاد چندلایه و بلندمدت اوراسیا خواهند داشت. چابهار بندری عمیق در دریای عمان است و پایه‌ای کلیدی در رویای راه ابریشم کوچک هند است...
مستقل‌آنلاین ایران ایران و روسیه ایران و ونزوئلا 

  

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه به رغم تلاش ده ساله کانون‌های بازنشستگان کشوری برای تصویب قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان در مجلس و نیز با وجود گذشت دو سال از تصویب این قانون مهم هنوز سازمان تأمین اجتماعی از اجرای آن سر باز می‌زند.
نامه نیوز کمیسیون اجتماعی مجلس مجلس شورای اسلامی قانون 

  

وکیل مدافع محمدعلی نجفی از ثبت اعتراضش نسبت به دادنامه صادره در خصوص پرونده موکلش خبر داد و گفت: ما قتل را شبه عمد می دانیم.
نامه نیوز محمدعلی نجفی قتل قوه قضاییه 

  

وضعیت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مشخص شد + جزئیاتسخنگوی دولت در نشست خبری امروز توضیحاتی را پیرامون حضور زنان در ورزشگاه‌ها ارائه کرد.
شما‌نیوز ورزشگاه سخنگوی دولت دولت 

  

آخرین وضعیت زن قاتل چهار شهروند ملایریفرمانده انتظامی شهرستان ملایر از دستگیری زنی که قاتل چهار شهروند ملایری بود، خبر داد و گفت: زن متهم به قتل 4 شهروند ملایری با ذکاوت پلیس شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد.
مثلث شهروند خانواده قتل 

  

ظریف بار دیگر دربازه مذاکره با آمریکا موضع گیری کردوزیر امور خارجه کشورمان بار دیگر تاکید کرد که ایران تمایلی برای گفت‌وگو با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای جدید ندارد.
مثلث ایران هسته ای سفر 

  اخبار داغ
  

تایید ادعای معاون ارزی سابق بانک مرکزی توسط سخنگوی دولت+سنداقتصادنیوز: سخنگوی دولت در گفت‌وگو با ایرنا در خصوص مباحثی که در فضای رسانه‌ای کشور در مورد سیاست‌ها و فعالیت‌های دولت در خصوص آرامش بخشی به بازار سرمایه و مقابله با التهابات ارزی مطرح شده است، به نامه دبیر شورای عالی امنیت ملی در تاریخ 19 مهرماه سال 96 به رییس جمهوری در تشریح وضعیت بازار ارز اشاره کرد که در آن پیشنهاد شده بود سیاست‌های مقابله‌ای در دستور کار قرار گیرد...
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک سخنگوی دولت 

  

مدیرعامل سایپا:اگر ارز مورد نیاز تامین شود دیگر محصول ناقص تولید نمی کنیم/ تحویل 53 هزار محصول سایپا در مرداد ماهدر تیرماه بخشی از تولیدات سایپا به شکل عبور مستقیم بود اما به مرور سهم این شیوه تولیدی اضافه شد تا ا
خبرفوری سایپا ارز تولید 

  

ترامپ از ایران، روسیه و پاکستان خواست با داعش مبارزه کنند!اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور آمریکا از کشور‌هایی غیر از آمریکا از جمله ایران خواست اقدام به مبارزه با داعش کنند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ آیا آرامش صد روزه بازار ارز ادامه خواهد یافت؟اقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه 30 مرداد 1398 بازار طلا و ارز پایتخت با نوسان کم‌دامنه و ثبات نسبی قیمت‌ها همراه شد. دلار در بازار آزاد توان پایین رفتن از کف حمایتی 11600 را نداشت و بدون تغییر ملموس در همین محدوده باقی ماند. صرافی ملی نرخ رسمی دلار و یورو را 50 تومان کاهش داد و قیمت فروش این دو ارز به ترتیب 11650 و 13150 تومان اعلام شد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازی یورو 

  

جزئیات پوشش بیمه سلامت بر اساس ارزیابی وسع افراد به گزارش خبرگزاری مهر، طاهر موهبتی، افزود: آیین نامه اجرایی بیمه پایه اجباری سلامت و ارزیابی وسع در هیئت وزیران تصویب شد. بر این اساس دولت مکلف است جهت تحقق سیاست‌های کلی سلامت، تامین منابع مالی پایدار حوزه سلامت، توسعه کمی و کیفی بیمه‌های سلامت و مدیریت منابع سلامت از طریق نظام بیمه ‌ای اقدام کند. وی تصریح کرد: بر اساس این آیین نامه، تمام افراد بیمه نشده و تمامی روستاییان و…
مهر پوشش بیمه سلامت