ایلنا   |  اقتصادی  |  

بی‌پی: مصرف انرژی جهان از سطح پیش از شیوع کرونا فراتر رفت

شرکت بی‌پی اعلام کرد که مصرف انرژی جهان در سال 2021 میلادی از سطح پیش از آغاز شیوع ویروس عالم‌گیر کرونا فراتر رفت.

بی‌پی: مصرف انرژی جهان از سطح پیش از شیوع کرونا فراتر رفت

شرکت بی‌پی اعلام کرد که مصرف انرژی جهان در سال 2021 میلادی از سطح پیش از آغاز شیوع ویروس عالم‌گیر کرونا فراتر رفت.

به گزارش ایلنا از خبرگزاری رویترز، شرکت بی‌پی با انتشار گزارش بررسی آماری انرژی جهان در سال 2021 اعلام کرد به‌دلیل شتاب گرفتن فعالیت کشورها، مصرف انرژی جهان در سال 2021 میلادی 5.8 درصد افزایش یافته که این مقدار فراتر از سطح پیش از آغاز همه‌گیری ویروس کروناست، در حالی که افزایش قابل‌توجه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده از سوخت‌های فسیلی را کمرنگ کرده است.

بر اساس این گزارش، تقاضای روزانه نفت در سال گذشته  میلادی 3.7 میلیون بشکه کمتر از سطح تقاضا در سال 2019 میلادی بود که دلیل اصلی آن، کاهش 33 درصدی فعالیت بخش هوانوردی نسبت به پیش از شیوع ویروس عالم‌گیر کروناست.

در همین حال، بهبود سریع اقتصاد سبب افزایش 5.7 درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای حاصل از مصرف انرژی شد که این مقدار تاحدودی مشابه سال 2019 میلادی است.

اسپنسر دیل، اقتصاددان بلندمرتبه شرکت بی‌پی، در این گزارش اعلام کرد: کاهش محسوس انتشار کربن در سال 2020 میلادی موقتی بود.

بنا بر این گزارش، تقاضای اولیه انرژی در سال 2021 میلادی 5.8 درصد نسبت به سال 2019 افزایش داشته، سوخت‌های فسیلی 82 درصد از مصرف اولیه انرژی سال گذشته میلادی را به خود اختصاص می‌دهند. این رقم در سال 2019 میلادی 83 درصد و پنج سال پیش 85 درصد بوده است.

افزون بر این، تقاضای روزانه نفت در سال 2021 میلادی به‌طور میانگین 96 میلیون و 900 هزار بشکه بود که حدود سه میلیون و 700 هزار بشکه کمتر از مقدار تقاضا در سال 2019 میلادی است.

بیشتر کاهش تقاضای نفت مربوط به تقاضای بخش هوانوردی است که با 33 درصد کاهش نسبت به سال 2019 به بیش از دو میلیون و 500 هزار بشکه در روز رسید.

تولید روزانه نفت جهان در سال 2021 نیز یک میلیون و 400 هزار بشکه افزایش یافت و ائتلاف سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) و تولیدکنندگان غیرعضو، موسوم به اوپک‌پلاس، بیش از 75 درصد از این رشد را به خود اختصاص داد.

بر اساس این گزارش، تقاضای گاز طبیعی جهان در سال 2021 میلادی با رشد 5.3 درصدی همراه بود و به بالاتر از سطح پیش از آغاز شیوع ویروس کرونا در سال 2019 بازگشت و برای نخستین بار از مرز 4 تریلیون مترمکعب فراتر رفت.

سهم گاز در انرژی اولیه در سال 2021 بدون تغییر نسبت به سال پیش 24 درصد بود.

عرضه گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) نیز با رشد 5.6 درصدی یا 26 میلیارد متر مکعب در سال 2021 به 516 میلیارد مترمکعب رسید که کمترین مقدار رشد از سال 2015 میلادی تاکنون (به‌جز سال 2020) به‌شمار می‌رود.

مصرف زغال‌سنگ در سال 2021 میلادی با اندکی افزایش نسبت به سال 2019 بیش از 6 درصد افزایش یافت که بالاترین سطح از سال 2014 میلادی تاکنون به شمار می‌آید.

چین و هند بیش از 70 درصد از رشد تقاضای زغال‌ سنگ را در سال 2021 به خود اختصاص دادند.

انرژی‌های اولیه تجدیدپذیر (شامل سوخت‌های زیستی به استثنای انرژی آبی) در سال 2021 میلادی 15 درصد افزایش یافته که این رقم نسبت به رشد 9 درصدی این نوع از انرژی در سال گذشته میلادی و دیگر سوخت‌ها در سال 2021 بیشتر بوده است.

انتهای پیام/

انرژی گاز ویروس   اخبار برگزیده
  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  

تلاش دولت و رئیس‌جمهور خدمت‌رسانی به مردم استوزیر کشور گفت: در مورد این دولت که امروز خودش را دولت مردمی و متعهد به اسلام و خدمت به مردم می‌داند باید بتوانیم خدمات را تشریح کنیم. دولت و در راس آن آقای رئیس‌جمهور تلا‌شان این است که به مردم خدمت کنند.
ایلنا دولت رئیس جمهور حوزه 

  

تغییر قیمت بنزین تصویب شد؟ | گرانی قیمت بنزین در راه استطرح بنزین برای همه از کیش به پاستور رسیده و منتظر جلسه بررسی در حضور رئیس جمهور است. همزمان با جدی شدن طرح بنزین برای همه، زمزمه‌هایی در خصوص تغییر قیمت بنزین هم شنیده می‌شود. چه تغییراتی در انتظار بنزین است؟
مثلث قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان استرئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز گفت:‌ تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان است.
ایلنا تولید جوانان مسکو 

  

دستیار وزیر خارجه:دایران در بازسازی سوریه برادرانه کنار مردم خواهد بوددستیار وزیر امور خارجه ایران گفت: ملت ایران برادرانه و بدون قید و شرط به منظور بازسازی سوریه، کنار مردم ما بوده و خواهد بود.
فردا سوریه ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

بورس کالا، راه نجات صنعت خودرومحمدرضا نجفی منش دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو گفت: با عرضه خودرو در بورس کالا و کشف واقعی قیمت ها در تقابل عرضه و تقاضا، صف طولانی خریداران قلابی خودرو که ماه هاست برای دریافت رانت از این صف خارج نمی شوند، جمع شده و بدون شک با عرضه های منظم خودرو علاوه بر حمایت از تولیدکننده، شاهد تعادل بازار نیز خواهیم بود.
گسترش بورس کالا صنعت خودرو 

  

خبر مهم برای سکه بازان /ریزش سنگین قیمت سکهقیمت‌ طلا و سکه امروز یکشنبه 23 مرداد 1401، همچنان روند کاهشی دارد. سکه طرح جدید از پنجشنبه تا کنون، 700 هزار تومان ریزش را تجربه کرده است. این روزها قیمت طلا و سکه بر خلاف نرخ اونس جهانی نزولی است. سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.
فردا قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

در آخرین نشست اعضای هیات رییسه سازمان لیگ فوتسال کشور قوانین سخت‌گیرانه‌ای در مورد چگونگی حضور هواداران در نظر گرفته شد.
ورزش۳ فوتسال 

  

پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکهقیمت سکه در روزهای گذشته با نوساناتی همراه بود. با اینکه در بازار جهانی قیمت طلا در حال افزایش است، اما در بازارهای داخلی طلا و سکه شاهد کاهش قیمت بودیم. علت این ریزش چیست؟ آیا اکنون زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه است؟
نامه نیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازاردر ادامه مطالب قیمت خودروهای پر فروش روز را میخوانید.
خانه فوتبال قیمت ایران خودرو خودرو 

  

سهم‌های پیشران بورس در معاملات23 مردادامروز قیمت سهام زکشت (کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت) رشد 6 درصدی را ثبت کرد و بیشترین رشد روزانه را داشت.
اقتصادنیوز قیمت سهام کشاورزی 

  

رتبه پایین بورس در رعایت حقوق سهامداران خرددبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری گفت: رتبه بورس ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد، در جایگاه پایینی نسبت به بورسهای دنیا قرار دارد.
گسترش سرمایه ایران دولت 

  

افزایش قربانیان کرونا در کشور(23مرداد)متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 83 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند.
گسترش وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

تلاطم برجامی در بورس /رشد فروش در بازار سهاماقتصادنیوز: بورس تهران همواره به اخبار و حواشی برجام واکنش نشان داده است. در روزهای اخیر نیز با افزایش امیدواری به احیای برجام بازار رشد کرده و با کاهش امیدها نزول کرده است.
اقتصادنیوز بورس تهران سهام تهران 

  

83 فوتی جدید کرونا در کشور و بیش از 6 نفر طی 24 ساعت گذشته مبتلا شدندبنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 6هزار و 279 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 83 بیمار نیز جان باختند.
برنا وزارت بهداشت 

  

آمار کرونا امروز 23 مرداد | تعداد شوکه کننده فوتی‌های کرونا امروزبنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 6هزار و 279 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 83 بیمار نیز جان باختند.
نامه نیوز وزارت بهداشت خودرو دولت 

  

83 فوتی جدید کرونا در کشوردر شبانه روز گذشته 6هزار و 279 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 83 بیمار نیز جان باختند.
ایلنا وزارت بهداشت بیمارستان 

  

83 بیمار مبتلا کرونایی دیگر جان باختندمتاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 83 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 142 هزار و 944 نفر رسید.
برنا 

  

آمار وخیم امروز کرونا 23 مرداد | 83 فوتی جدید و 1474 تن در شرایط شدید بیماریبنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 6هزار و 279 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 83 بیمار نیز جان باختند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت بیمارستان