صراط   |  اقتصادی  |  

عقب‌نشینی دولت از ارز 4200تومانی

به رغم اینکه وزارت صمت حدود دو ماه پیش اظهار کرده بود که برنامه‌ای برای حذف ارز دولتی برای واردات برنج در سال99 ندارد، سه روز پیش رئیس انجمن واردکنندگان برنج از تغییر ارز دولتی به نیمایی برای این محصول خبر داد که در واقع این اقدام به نوعی عقب‌نشینی نامحسوس و به‌تدریج دولت از سیاست ارز 4200تومانی است.

صراط:

دو سال پیش یعنی در فروردین ماه سال97، دولت نرخ دلار برای تمام فعالیت‌های اقتصادی را 4200تومان اعلام کرد اما با گذشت چند ماه با نمایان شدن تبعات و تخلفات پیش آمده از تخصیص این ارز و نیز محدودیت منابع ارزی کشور، دولت به‌تدریج فهرست کالا‌هایی که مشمول دریافت ارز دولتی بودند را محدود کرد تا جاییکه قرار شد ارز 4200تومانی صرفا به واردات کالا‌های اساسی تعلق بگیرد.

انحراف بزرگ دولت در سال اول اجرای سیاست 4200تومانی

به گزارش اقتصاد آنلاین بر اساس گزارشی که دیوان محاسبات سال گذشته از تفریغ بودجه97 در مجلس قرائت کرد، دولت در سال 97 رقمی معادل 31/4 میلیارد دلار ارز 4200تومانی برای کالاهای اساسی و غیراساسی تخصیص داده که از این میزان، 4/8 میلیارد دلار آن بین اشخاص توزیع شده اما از این رقم 1/6میلیارد دلار آن گم شده و بلاتکلیف است؛ بانک مرکزی این اختلاف آماری را ناشی از دو موضوع اعلام کرد که یا کشور مبدا به تعهداتش عمل نکرده یا تولیدکننده در صورت لزوم به ارسال مجدد ارز رضایت نداده است.

با انتشار خبر گم شدن ارز‌های دولتی جنجال بزرگی به پا شد اما در این راستا رئیس‌جمهور گزارش دیوان محاسبات درباره دلارهای گمشده را کاملاً غلط خواند و رئیس بانک مرکزی نیز اعلام کرد که این گزارش صحیح نیست که این موضوع آتش اختلافات بین دیوان محاسبات و دولت را شعله‌ور‌تر کرد؛ در این راستا دیوان محاسبات در پاسخ به این واکنش دولت با انتشار بیانیه‌ای اظهار کرد که هویت افرادی که ارز دولتی گرفته‌اند کاملاً مشخص بوده و دولت به راحتی می‌تواند در این خصوص شفاف‌سازی کند.

از آنجا که یکی از مراحل اصلی دریافت ارز 4200 تومانی ثبت‌سفارش و ارسال آن درخواست وزارتخانه مربوط به بانک مرکزی است، از این رو نمی‌توان هویت افرادی که این ارزها را در راه دیگری به مصرف رسانده‌اند پنهان کرد؛ حال امتناع دولت نسبت به افشای اطلاعات و هویت این افراد نشان می‌دهد که دولت خود زمینه گسترش رانت و فساد را فراهم آورده تا از سفره ارزی پهن شده سهمی برای خود بردارد.

به رغم علنی شدن بساط رانت و فساد ناشی از ارز 4200تومانی، دولت همچنان بر ادامه آن پافشاری داشت و اگرچه تبعات آن بارها توسط فعالان بخش‌خصوصی و کارشناسان اقتصادی به دولت گوشزد شد و حتی رئیس کل بانک مرکزی نیز مخالف ادامه این سیاست ارزی بود اما بسیاری از مسئولان با تکیه بر بهانه همیشگی خود یعنی کنترل قیمت کالا‌ها با ارز دولتی، سعی در حفظ این سیاست غلط داشتند.

حالا در این میان به رغم آنکه همچنان ردپای ارز 4200تومانی در بودجه سال99 نمایان است، زمزمه حذف این ارز برای واردات برخی از کالا‌ها از جمله برنج و روغن از اواخر سال پیش به گوش می‌رسید که در نهایت سه روز پیش با اعلام خبر حذف ارز دولتی برای واردات برنج از سوی رئیس انجمن واردکنندگان برنج و تغییر ارز آن به نرخ نیمایی این شائبه به واقعیت تبدیل شد؛ البته این درحالیست که مدرس خیابانی سرپرست فعلی وزارت صمت، اواسط اسفند ماه سال گذشته اعلام کرده بود که دولت فعلا تصمیمی برای حذف این ارز برای واردات برنج در سال99 ندارد.

حالا با توجه به اینکه برنج یکی از پرمصرف‌ترین کالاهای مصرفی است، مسلما تاثیر حذف آن از لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی و تغییر نرخ آن به ارز نیمایی به زودی در سفره مردم نمایان خواهد شد اما از طرفی باتوجه به تاکیدات مقام معظم رهبری به جهش تولید و حمایت از تولیدکنندگان داخی، این اقدام می‌تواند نقطه‌عطفی برای تولیدکنندگان داخلی باشد.

برنج وارداتی دو برابر گران‌ خواهد شد

در این راستا مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج که یکی از مخالفان حذف ارز 4200تومانی برای واردات برنج است، اظهار کرد: این تصمیم در شرایط فعلی و باتوجه به شرایط نامطلوب اقتصادی مردم اقدام درستی نبود چراکه با تغییر نرخ ارز این محصول، قیمت برنج وارداتی دوبرابر افزایش خواهد یافت.

500هزار تن برنج در انتظار دریافت ارز نیمایی

این فعال بخش خصوصی همچنین به تخصیص قطره‌چکانی ارز نیمایی و تعلل بانک مرکزی برای واردات برنج اشاره کرد و گفت: درحال‌حاضر 500هزار تن برنج با ارز دولتی ثبت سفارش و وارد کشور شده و معطل تخصیص ارز از سوی بانک‌مرکزی است، اما با وجود تلاش‌هایی که از سوی انجمن صورت گرفته دولت توجهی به این موضوع ندارد.

کشاورز گفت: البته وزارت صمت در تلاش بود تا اجازه ترخیص این کالا را از شخص رئیس‌جمهوری بگیرد اما متاسفانه بانک‌مرکزی برخورد مناسبی با این موضوع نداشت و در آخر مقاومت وزارت صمت به نتیجه نرسید و بانک‌مرکزی موفق به حذف ارز دولتی برای واردات برنج شد.

برنج‌های مانده در گمرک در معرض فاسدشدن

دبیر انجمن واردکنندگان برنج هشدار داد: با توجه به گرم‌شدن هوا خطر از بین رفتن برنج‌های مانده در گمرک وجود دارد، ضمن اینکه هزینه‌های انبارداری و دموراژ به شدت بالارفته و این موضوع ضرر و زیان بالایی به واردکنندگان وارد خواهد کرد اما متاسفانه بانک مرکزی نگاه مثبتی به مسائل تجاری کشور نداشته و صرفا به فکر کنترل بازار ارز است.

او افزود: البته درحال‌حاضر به دلیل طولانی بودن زمان تخصیص ارز نیمایی و نیز محدودیت‌های بانک مرکزی در تامین ارز، ترجیح می‌دهیم که برنج را با ارز آزاد وارد کنیم که البته این کار تاثیر بسیاری بر قیمت این کالا خواهد گذاشت اما بهتر از بلاتکلیفی است.

برخلاف مخالفت انجمن واردکنندگان برنج با این اقدام دولت، پیشه‌وری رئیس نظام صنفی کشاورزی مازندران رویکرد مثبتی به این موضوع دارد؛ به گفته او حذف ارز دولتی برای واردات برنج گامی در جهت حمایت از تولید داخلی است چراکه 80درصد برنج مورد نیاز ما در داخل کشور تولید می‌شود و واردات سد راه تولید است.

پیشه‌وری گفت: دولت و وزارت جهاد کشاورزی باید برنامه‌ای برای کاهش هزینه تولید برنج داشته باشد تا با تعادل در قیمت این محصول، نیازی به واردات برای تأمین کسری بازار نداشته باشیم، به طور مثال دولت می‌تواند مابه‌التفاوت افزایش قیمت‌ها را به مصرف‌کننده پرداخت و یا وارد بخش تولید کند تا هزینه تولید کاهش یابد.

ارز 4200تومانی فساد آشکار است

در همین رابطه اعضای اتاق بازرگانی معتقدند که نه تنها ارز 4200تومانی افزایش قیمت‌ کالا‌ها را به همراه داشته، بلکه به دلیل فاصله چشمگیر آن با نرخ بازار آزاد زمینه‌ساز توزیع رانت گسترده بوده است؛ مجیدرضا حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در این‌باره بیان کرد: ارز 4200تومانی فساد آشکار است و نمی‌دانیم چرا تاکنون دولت از موضع خود عقب‌نشینی نکرده، ضمن اینکه این ارز اغلب به فعالیت‌های غیراقتصادی تخصیص یافته و تاثیری بر بهای کالا‌های وارداتی نداشته است.

افزایش 3برابری قیمت‌ها نسبت به سال96

وى خاطرنشان کرد: مشکلاتی از جمله ارز‌های گم‌شده، فسادهای چند هزار میلیاردی بانکی یا فساد پتروشیمی‌ها همه شاخ و برگ یک ریشه هستند که آن هم یک اقتصاد ناشفاف دولتی است.

رئیس اتاق ایران و چین تصریح کرد: از آنجا که دولت تا پایان سال 98 حدود 22 هزار میلیارد دلار ارز دولتی تخصیص داده‌، مردم هیچ کجای زندگی شان این ارزهای دولتی را حس نکرده‌اند، ضمن اینکه از دارو گرفته تا لبنیات و مانند آن، قیمت‌ها نسبت به سال 96 بیش از سه برابر شده است.

ارز دولتی همه کالا‌ها حذف شود

حریری با اشاره به حذف ارز دولتی برای واردات برنج اظهار کرد: حذف ارز کالا‌های اساسی از جمله برنج درواقع به دلیل محدودیت منابع ارزی بانک مرکزی است چراکه با توجه به شرایط فعلی و توقف تجارت بین‌المللی، روند بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کند شده و به این خاطر دولت با مشکل منابع ارزی رو‌به‌رو شده است.

او افزود: بنابراین از آنجا که توزیع این ارز تاکنون نتیجه‌ای جز فساد نداشته باید به طور کامل از روی همه کالا‌ها برداشته شود کمااینکه با وضعیت فعلی منابع ارزی، دولت چاره‌ای جز این هم نخواهد داشت و باید دندان لق اقتصاد را بکشد.

بر اساس این گزارش، اگرچه حذف ارز دولتی برای واردات برنج منجر به کمبود و حتی افزایش قیمت این محصول خواهد شد اما جدای از این تاثیر منفی، حرکت دولت به سمت حذف ارز 4200تومانی برای هر کالا، نتایج مثبتی از جمله شفافیت در بازار آن محصول و حذف سفته‌بازان و واسطه‌گران را در پی خواهد داشت.

ارز دولتی دولت اتاق بازرگانی   اخبار برگزیده
  

بیانیه وزارت ورزش در واکنش به مصاحبه وزیر بهداشت/ لیگ در ابهاموزارت ورزش و جوانان پس از مصاحبه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی بیانیه ای تاکید کرد برای شروع مسابقات لیگ برتر تابع تصمیم مسئولان بهداشتی کشور است!
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت وزارت ورزش و جوانان ورزش 

  

اسامی شهرهای وضعیت قرمز کرونا در ایراناقتصاد نیوز:در روزهایی که خطر کرونا و شیوع آن توسط بسیاری از مردم فراموش شده و علیرغم فروکش کردن شیوع و مرگ و میر ناشی از این ویروس، برخی از شهرها و استان های کشور شرایط بدتری دارند و به اصطلاح در وضعیت قرمز هستند.
اقتصادنیوز درمان درآمد ایران 

  

خبر خوب ظریف چیست؟وزیر خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرامش خبر خوبی را خطاب به مخاطبانش منتشر کرد.
اعتماد وزارت خارجه ایران بازداشت 

  

مجلس قانونگذاری یا محفل اشعار تملق آمیز؛ مسئله این است!نماینده طرقبه در جلسه علنی این هفته مجلس شورای اسلامی اشعاری در مدح قالیباف و نمایندگان خواند! مجلس یازدهم کار خود را با حواشی جالبی شروع کرد.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی محمدرضا گلزار دولت 

  

شانس برنده شدن در قرعه کشی فروش خودرو چقدر است؟مطابق اعلام دو شرکت ایران خودرو و سایپا تعداد 25 هزار دستگاه خودرو برای طرح فروش فوری در نظر گرفته شده اما شنیده ها حکایت از آن دارد تا این ساعت حدود 5 میلیون و 500 هزار نفر اقدام به پیش ثبت نام کرده و این آمار ساعتی در حال رکورد زنی است.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  

ترکمنچای بانکی برای سهام عدالت؛ نظارت دولت کجاست؟روزنامه خراسان : برخی رسانه ها دیروز به نقل از گزارش های مردمی مدعی شدند که تعدادی از بانک ها به متقاضیان فروش سهام عدالت گفته اند در ازای فروش 30 درصد این سهام، تنها 450 هزار تومان به آن ها تعلق می گیرد. این موضوع با تکذیب سازمان خصوصی سازی مواجه شد...
مثلث سهام عدالت سهام دولت 

  

با افزایش و تشدید ناآرامی‌ها و اعتراضات در واشنگتن،‌ رئیس جمهور آمریکا از انظار عمومی پنهان شده است.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

محمود احمدی نژاد اولین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400قدیری ابیانه، فعال سیاسی اصولگرا گفت: سفرهای مکرر احمدی نژاد، موج سفرهایش و شعارهایی که به راه می‌اندازد نظیر اینکه احمدی نژاد برگرد، زمینه سازی طرفدارانش و اظهارات مشاور رسانه‌ای او یعنی جوانفکر مبنی بر اینکه احمدی نژاد در انتخابات 1400 شرکت خواهد کرد همه نشان از تصمیم قاطع او برای حضور دارد ؛ اگرچه او تایید صلاحیت هم بشود رای نخواهد آورد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

کاهش شدید قیمت خودرو نسبت به روزهای اوجرئیس اتحادیه فروشندگان خودرو از کاهش 35 درصدی قیمت خودرو در بازار آزاد طی روزهای اخیر خبر داد.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

سهام عدالت شما چقدر می‌ارزد؟این روز‌ها عمده‌ترین سوالی که سهامداران عدالت در پی آن هستند، میزان ارزش کل و 30 درصد قابل فروش سهام عدالت است.
اعتماد سهام عدالت سهام بانک 

  

دستورات روحانی به مسئولان ذیربط در خصوص تامین منابع ارزی و اهمیت استفاده از ماسکرئیس جمهور تاکید کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت، برنامه‌ریزی‌های لازم و جامع برای اتمام و به بهره‌برداری رسیدن هر چه سریع‌تر طرح‌های نیمه تمام را در سال جهش تولید انجام داده و با جدیت تا حصول نتیجه پیگیری کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی رئیس جمهور تولید 

  

صرفه جویی ارزی 400 میلیون دلاری در سال98/ کدام داروها دیگر ارز دولتی نمی‌گیرند؟​مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: اقلامی که از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شده اند، عمدتاً شامل مکمل‌ها و دارو‌های بدون نسخه(OTC) هستند.
ایلنا صرفه جویی ارز ارز دولتی 

  

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا: مسابقات لیگ برتر فوتبال در زمان مقرر برگزار می‌شودکیانوش جهانپور، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص بازگشایی اماکن ورزشی و مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران صحبت کرد.
ایلنا فوتبال لیگ برتر ایران 

  

این روز‌ها عمده‌ترین سوالی که سهامداران عدالت در پی آن هستند، میزان ارزش کل و 30 درصد قابل فروش سهام عدالت است.
صراط سهام عدالت سهام بانک 

  

درخواست بودجه آمریکا از متحدان؛ در پوشش مبارزه با داعش، با هدف تقابل با ایرانیک مأمور اطلاعاتی سابق ارتش آمریکا گفت، تلاش وزیر امور خارجه آمریکا جهت دریافت بودجه مبارزه با داعش، در حقیقت هدف جبهه‌سازی علیه ایران را دنبال می‌کند.
مثلث بودجه ایران و آمریکا پوشش 

  

مبارزه با فساد وجه تمایز مجلس یازدهم با ادوار گذشته استنماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی معتقد است که مبارزه با فساد وجه تمایز مجلس یازدهم با ادوار گذشته است.
اعتماد مجلس شورای اسلامی حوزه اقتصاد 

  

آخرین وضعیت نرخ تورم در کشورهای همسایه ایراناقتصادنیوز: نرخ تورم در ارمنستان افزایش و در گرجستان کاهش پیدا کرد.
اقتصادنیوز تورم ایران ارمنستان