ایلنا   |  اجتماعی  |  

شناسایی 570 تصادفات ساختگی

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: در سال گذشته 570 پرونده تصادفات ساختگی در پزشکی قانونی تشخیص داده شد.

شناسایی 570 تصادفات ساختگی

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: در سال گذشته 570 پرونده تصادفات ساختگی در پزشکی قانونی تشخیص داده شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «عباس مسجدی ارانی» رئیس سازمان پزشکی قانونی در نشست خبری خود که صبح امروز سی و یک خردادماه برگزار شد، گفت: تحول دستگاه قضایی و خدمت به مردم دو شاخصی است که در هفته قوه قضاییه تعیین شده است.

وی ادامه داد: به جهت پیگیری هایی که صورت گرفته و انعکاس آن در رسانه ها اتفاقات خیلی خوبی در سازمان پزشکی قانونی افتاده است. 

رئیس سازمان پزشکی قانونی با بیان اینکه در شرایط فعلی بنای ما امیدآفرینی در کشور است، تصریح کرد: امروز سازمان پزشکی قانونی کشور برای مردم و مسئولان یک سازمان قابل اعتماد است و این اعتماد در حوزه بین المللی هم وجود دارد. از جمله در هواپیمای اوکراین که اتباع چندین کشور حضور داشتند عملکرد سازمان پزشکی قانونی بسیار عالی بود. 

وی ادامه داد: اهدافی را که سازمان پزشکی قانونی دنبال می کند با افت بیماری کرونا دیپلماسی علمی است زبان ما یک زبان علمی است و درک متقابلی از مشکلات مردم داریم و قصد دادیم تعاملات بین الملی خود را که در این دوسال کاهش پیدا کرده بود ارتقا  دهیم. البته ما در شرایط کرونا هم مراودات خودمان را تعطیل نکردیم.

مسجدی با تاکیدبر شرکت های دانش بنیان گفت: برنامه سازمان این است که از دانش بنیان های داخل کشور استفاده کنیم و طی 5 سال آینده تمامی نیازهای مورد نیاز سازمان را رفع کنیم همچنین در راستای تحقق سند تحول قوه قضائیه تلاش می کنیم.

وی ادامه داد: این سند به ما آموزش می دهد که بتوانیم در مسیر علمی خودمان پیشرفت کنیم همچنین هم در حوزه سخت افزار  و هم نرم افزار از فناوری های نوین استفاده می کنیم اما از دولت و مجلس انتظار دادیم در حوزه سخت افزار به ما کمک کنند تا بتوانیم خدمات مان را در بستر الکترونیک ارائه کنیم.

وی ادامه داد: خط قرمز ما پافشاری بر شیوه های گذشته است و ما هر روز بر استفاده از شیوه های نوین تلاش می کنیم. پزشکی قانونی در طی این 4 دهه هیچوقت به مسائل حاشیه ای وارد نشده و تلاش کردیم با راهکارهای علمی به قوه قضاییه کمک کنیم.

رییس سازمان پزشکی قانونی گفت: قبل از ابلاغ رسمی قانون جوانی جمعیت  کمیته های خودمان را تشکیل دادیم و یک ارباب رجوع نداشتیم که به دلیل تغییر این قانون معطل شود. موضوع سقط درمانی با سقط جنایی تفاوت دارد و ما در سال 12 هزار مورد داریم اما نظام سلامت با یک چالش جدی به عنوان سقط جنایی مواجه است و از مردم خواهش می کنیم از مراجعه به افراد پزشک نما خودداری کنند اگر مردم توجه داشته باشند پرونده های قصور در این زمینه کاهش می یابد.  

وی ادامه داد: ما صرفا در مراکز رسمی پزشکی قانونی فعالیت می کنیم وحتی در بیمارستان‌ها نیز خدمات ارائه نمی دهیم. ما از دستگاه قضایی تقاضا  داریم با افراد و پزشک نماهایی که با سلامت مردم بازی می کنند برخورد کنند و در سایر موارد پرونده های پزشکی از مجازات های جایگزین استفاده کنند.

او با اشاره به تخصیص ردیف بودجه به سازمان پزشکی قانونی ادامه داد: در حوزه بحران سازمان پزشکی قانونی عملکرد خوبی دارد. نرم افزار جامع تخصصی که به ما کمک بسیاری می کند در حال تکمیل است با استفاده از این سامانه از جعل هم جلوگیری خواهد شد تلاش ما این است که از ظرفیت برنامه هفتم توسعه استفاده کنند و  در150 شهرستان که مرکز پزشکی قانونی نداریم، مرکز ایجاد شود.

مسجدی با اشاره به تعیین هویت فرزندان دارای مادر ایرانی گفت: تخمین زده می شود که حدود یک میلیون جمعیت متاثر از این موضوع باشند با تفاهم نامه با وزارت رفاه تلاش می شود که برای این 80 هزار نفر به سرعت اقدامات لازم برای صدور شناسنامه انجام شود.

وی ادامه داد: 140هزار نمونه از مجرمان خطرناک و تکراری اخذ شده و 30 هزار پروفایل تهیه شده است. امیدواریم سال آینده شتاب بیشتری در این زمینه داشته باشیم. 

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: ارتقای سطح علمی پزشکان و کارشناسان برای ما بسیار مهم است. در این زمینه حوزه معاونت آموزش تلاش می کند تا ما از دستاوردهای علمی و به روز دنیا بی بهره نباشیم. 

مسجدی با اشاره به مرکز فرآوری بافت پزشکی قانونی تصریح کرد: تولید پودر استخوان آغاز شده و دهه فجر اولین محصول رونمایی می شود در طی دو سال گذشته 400 هزار بیمار از این بافت های فرآوری شده بهره مند شده اند.

وی ادامه داد: ایجاد دانشکده علوم پزشکی قانونی از برنامه های ما است. با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز دپارتمان روانپزشکی در سازمان ایجاد شده است. 

به گفته وی ما در پزشکی قانونی در سه راه پزشکی، فقه و حقوق قرار داریم.

وی با اشاره به چالش های سازمان پزشکی قانونی گفت: به طور جدی با کمبود نیروی انسانی در بخش های روانپزشکی و ... مواجه هستیم. 

مسجدی تاکید کرد: با رشد 20 درصدی بودجه به جایی نخواهیم رسید 125 پروژه در کشور طراحی شده اما نمی توانیم این پروژه ها را که پروژه های دولتی هم هست پیش ببریم . بخش سختی کار نیز از دیگر موضوعاتی است که ما تقاضا داریم به آن توجه شود. پرونده شخصیت که یکی از مولفه های بسیار مهم پرونده های قضایی است اما هیچ بودجه ای به آن اختصاص پیدا نکرده است. با توجه به شرایط اقتصادی کشور و سختی کار همکاران من، آنها مستحق کمک دولت در ردیف هزینه هستند. 

وی ادامه داد: ما دو و نیم میلیون پرونده در سال 1400 داشتیم که تنها 5 درصد در زمینه تعیین هویت است. ما به دنبال پزشکی قانونی هستیم که مبتنی بر علم روز باشد. 

وی بیان کرد: در سال گذشته 570 پرونده تصادفات ساختگی توسط همکاران من تشخیص داده شد.

انتهای پیام/

پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی تهران خبرنگار   اخبار برگزیده
  

الهلال دوباره در جام باشگاه‌های جهانکنفدراسیون فوتبال آسیا قصد دارد تیم عربستانی را به عنوان نماینده قاره کهن در مسابقات جام باشگاه های جهان 2022 معرفی کند.
ایلنا کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال فوتبال آسیا 

  

دستور رئیس‌جمهور برای پرداخت تسهیلات ویژه ازدواج به دهه شصتی‌هامعاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به مشکلات ازدواج جوانان دهه شصتی، از دستور رئیس جمهوری به منظور درنظرگرفتن تسهیلات ویژه‌ای علاوه بر وام ازدواج همگانی، برای زوجین دهه شصتی خبر داد.
ایلنا رئیس جمهور وام ازدواج ازدواج 

  

اقبال شاکری: آمریکا باید حرف جدیدی در مذاکرات داشته باشد/خواسته ما رفع تحریم‌ها استعضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وقتی طرف مقابل تقاضای مذاکره می‌کند، یعنی آنها باید حرف جدیدی برای گفتن داشته باشند و امید است حرف‌های جدید آمریکا و غرب بتواند گفتگوها را به نتیجه نزدیک کند.
فردا دیپلماسی کمیسیون عمران مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

اطلاعات جدید و مهم از مذاکرات رفع تحریمی در دوحهمشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: مذاکره‌کنندگان ما در این دور از مذاکرات، درباره تضمین‌ها، راستی آزمایی و برچیده شدن تحریم‌ها مذاکره کردند و امتیازات خوبی را به دست آوردند که این باعث استعفای 2 تن از اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا شد.
مثلث جمهوری اسلامی ایران وام جمهوری اسلامی 

  

پیام مقامات ارشد امارات به رئیسیمقامات ارشد امارات در پیام‌هایی جداگانه حادثه زلزله هرمزگان را به رئیس‌جمهور کشورمان تسلیت گفتند.
مثلث زلزله ایران رایگان 

  

آیا کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا آمده؟دانشمند آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا نشأت گرفته است جفری ساکس، استاد مشهور دانشگاه کلمبیا: من به مدت 2 سال ریاست کمیسیون کرونا مجله Lancet[مشهورترین مجله پزشکی دنیا] را بر عهده داشتم. متقاعد شدم این ویروس از یک بیوتکنولوژی آزمایشگاه آمریکا نشأت گرفته و منشأ طبیعی نداشته است. از نظر من این یک اشتباه بزرگ بیوتکنولوژی و نه یک حادثه سرریز طبیعی است...
مستقل‌آنلاین ویروس دانشگاه کلمبیا بیوتکنولوژی 

  

افزایش تعامل سازمان تعزیرات و دیوان عالی کشوردر نشست رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رئیس دیوان عالی کشور بر افزایش تعامل و ارتباط سازنده تأکید شد.
ایلنا تعزیرات قانون روابط عمومی 

  

جاماندگان سهام عدالت بخوانند/ زمان ثبت نام مشمولان اعلام شدرییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: پیش بینی می کنیم 4 میلیون نفر جاماندگان افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد باشند و گروه های بعدی اولویت دار نیز کارگران، کارمندان و ... هستند و احتمالا تا اواسط تابستان آیین نامه فراخوان ثبت نام سهام عدالت در کشور اعلام بشود.
فردا سهام عدالت سهام کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شدسخنگوی وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان خبر داد.
ایلنا قانون وزارت آموزش و پرورش آموزش 

  

خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی ایران خارج از برجام است«ایران نه‌تن‌ها پیشنهاد روی میز را قبول نکرده است، بلکه موضوعات بیشتری را نیز اضافه کرده است که خارج از برجام با خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی است.»
مستقل‌آنلاین روزنامه ایران سازمان ملل 

  

اکثریت مردم خواهان رسیدن به توافق و احیاء برجام هستنداکثریت مردم طرفدار رسیدن به توافق و احیاء برجام هستند. مسئولان باید به نظر اکثریت مردم احترام بگذارند و برای به نتیجه رساندن مذاکرات تلاش جدی کنند.
مستقل‌آنلاین روزنامه دموکرات جمهوری اسلامی 

  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  اخبار داغ
  

منتظر کاهش قیمت خودرو باشیم؟ | خبری مهم درباره بازار خودرو رسیدبرخی از سایت‌ها ممکن است با افزایش نرخ ارز، قیمت خودروها را بالاتر از ارزش واقعی آن‌ها نشان دهند.
۵۵ آنلاین قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

عدم تکمیل واکسیناسیون علت شیوع مجدد کرونا در کشورسخنگوی ستاد ملی کرونا دلایل افزایش بیماران کرونایی در روزهای اخیر را تشریح کرد.
برنا واکسیناسیون 

  

هشدار؛ زنگ خطر کرونا به صدا درآمد!احمد مهدوی، رئیس مرکز اورژانس البرز اعلام کرد که بر اساس شواهد زنگ خطر کرونا به صدا درآمده است.
اقتصادنیوز درآمد اورژانس 

  

اختلاف‌نظر دو سازمان درباره تقویت کننده واکسن کرونااقتصادنیوز: گروه‌های مشاوره سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذاوداروی آمریکا توصیه‌های متفاوتی را برای فرمول‌های تقویت‌کننده واکسن ارائه کرده‌اند. توصیه‌های متفاوت یادآور است از اینکه مسیر پیش رو چقدر نامطمئن است؛ زیرا همه‌گیری کرونا در سومین سال خود است.
اقتصادنیوز 

  

رونق اوراق در بورس امروز دوشنبه /معاملات سهام افت کرداقتصادنیوز: امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 97 میلیارد تومان رسید. در مقابل معاملات اوراق بدهی، مطابق معمول دوشنبه‌ها، رشد قابل توجهی داشت.
اقتصادنیوز اوراق بدهی سهام 

  

آمار امروز کرونا 13 تیر ماه | فوت 8 نفر و شناسایی 1007 بیمار جدیدبر اساس اعلام وزارت بهداشت، در 24 ساعت گذشته بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 1007 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شده و متاسفانه هشت بیمار نیز جان خود را از دست دادند.
۵۵ آنلاین ماه وزارت بهداشت 

  

دلایل افزایش بیماران کرونایی در روزهای اخیرسخنگوی ستاد ملی کرونا دلایل افزایش بیماران کرونایی در روزهای اخیر را تشریح کرد.
ایلنا ایران عراق خبرنگار 

  

آمار کرونا امروز 13 تیر در ایران/ مبتلایان جدید کرونا چهار رقمی شدبنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 1007 بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شد.
نامه نیوز ایران وزارت بهداشت وام 

  

آمار امروز کرونا 13 تیرماه / تعداد مبتلایان 4 رقمی شد / چند نفر فوت شدند؟اقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد طی 24 ساعت گذشته 1007 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 8 نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان باختند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده/منتظر کاهش قیمت باشیم؟اقتصادنیوز: سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو خبر داد که بازار خودرو در روزهای پیش رو آرام پیش‌بینی می‌شود مگر اینکه قیمت ارز مجدد نوسان و رشد داشته باشد.
اقتصادنیوز قیمت ارز قیمت خودرو 

  

آمار روزانه کرونا 4 رقمی شد/ شناسایی 1007 بیمار و 8 فوتی به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 13 تیرماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 1007 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 122 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 240 هزار و 564 نفر رسید. در طول 24 ساعت گذشته، 8 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 141 هزار و 404 نفر رسید. تا…
مهر خبرنگار