تسنیم   |  سیاسی  |  

وزیر علوم: واردات محصولات فناورانه مشابه تولید داخل ممنوع می‌شود

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: راه‌اندازی سامانه جریان اقتصاد‌های نوین را دستور کار قرار داده‌ایم تا واردات محصولات فناورانه مشابه تولیدی در کشور ممنوع شود.

وزیر علوم: واردات محصولات فناورانه مشابه تولید داخل ممنوع می‌شود

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از وزارت علوم، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در برنامه تلویویزنی امروز (دوشنبه، 23 بهمن 1402) اظهار کرد: کلید پیشرفت کشور علم، فناوری و نوآوری است.

وزیر علوم: جمهوری اسلامی یک جامعه مقتدر علمی است

وزیر علوم در این برنامه گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دارای 24 دانشگاه در سطح کشور بوده‌ایم، اما در حال حاضر 244 دانشگاه داریم و به این معناست که دانشگاه‌ها 9 برابر شده است.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب اسلامی 160 هزار دانشجو در کشور تحصیل می‌کردند و هم اکنون 3 میلیون و 300 هزار دانشجو داریم که تعداد دانشجویان در مقاطعی به 4 میلیون و 500 هزار نفر هم می‌رسد. تعداد دانشجویان دختر در آن زمان کمتر از 10 هزار نفر و اکنون یک میلیون و 500 هزار نفر و تعداد اعضای هیئت علمی تمام‌وقت 10 هزار نفر و اکنون 90 هزار نفر است، یعنی بیش از 8 برابر و تعداد اعضای هیئت علمی خانم در این مدت بیش از 30 برابر شده است.

 جمهوری اسلامی بن سازه خود را بر اساس علم و فناوری قرار داد

زلفی گل تصریح کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به هیچ عنوان پارک علم و فناوری در کشور نداشتیم، اما پس از انقلاب اسلامی این آمار به 54 پارک علم و فناوری رسید و همه این آمار‌ها نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی بن‌سازه خود را بر اساس علم و فناوری قرار داده و سرمایه‌گذاری ویژه‌ای در این زمینه انجام داده است.

استقرار 54 پارک علم و فناوری در کشور

وزیر علوم اضافه کرد: اکنون 54 پارک علم و فناوری و بیش از 250 مرکز رشد در کشور داریم، با توجه به اینکه وزارت علوم مسئول توسعه علم، تحقیقات و فناوری در کشور است بخش فناوری در وزارت علوم پیش از این کمرنگ‌تر از بقیه بخش‌ها دیده شده بود در صورتی که هدف از تولید علم و پژوهش در کشور خلق ثروت و سرمایه از دانش است.

زلفی گل با بیان اینکه معاونت فناوری در وزارت علوم به شکل ویژه و تخصصی مدیریت پارک‌ها و مراکز رشد را برعهده دارد؛ تاکید کرد: پیش از این توسط معاونت پژوهش وزارت علوم انجام می‌شد. با این اقدام توجه ویژه‌ای به بحث نیازمحورکردن پژوهش و تحقیقات و هسته‌های فناور و زایش و رویش شرکت‌های دانش‌بنیان شد.

وزارت علوم وظیفه زایش و رویش هسته‌های فناور را برعهده دارد

وی موازی‌کاری این معاونت در وزارت علوم را با معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری رد کرد و ادامه داد: این دو معاونت مکمل یکدیگر هستند، وزارت علوم وظیفه زایش و رویش هسته‌های فناور و شرکت‌های دانش‌پایه را برعهده دارد و پس از آن معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اعطای مجوز دانش‌بنیانی یا با تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی و دیگر تسهیلات منجر به رشد این شرکت‌ها می‌شوند. شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت کلی تا سطح آمادگی فناوری 5 و 6 در وزارت علوم و پارک‌های علم و فناوری و بعد تا سطح آمادگی 9 مورد حمایت معاونت علمی قرار خواهند گرفت.

وی افزود: اگر حاکمیت جمهوری اسلامی ایران بخواهد پیشرفت همه جانبه کشور را رقم بزند که یقینا جزو اهدافش است و مقام معظم رهبری هم در قالب فرمایش‌هایشان توجه خاصی به نخبگان، علم، فناوری و مرجعیت علمی داشته اند، راهی جز توجه به جامعه دانشگاهی ندارد، تمام این عوامل نشان دهنده این است که کلان کشور باور دارد که پیشرفت کشور روی علم و فناوری رقم می‌خورد به همین علت در این زمینه سرمایه گذاری‌های خوب و جدی شده است.

پرتاب موجود زنده به فضا دستاورد انقلاب اسلامی است

زلفی گل تصریح کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برای درمان بیماران از پزشکان فیلیپینی و بنگلادشی در کشور خودمان کمک می‌گرفتیم، اما اکنون به همت دانشمندان و خانواده فرهیخته دانشگاهی نه تنها در کشور پزشک تربیت می‌کنیم، بلکه موجود زنده و ماهواره به فضا پرتاب می‌کنیم که این مهم از دستاورد‌های انقلاب اسلامی است.

قطع بند ناف اقتصاد کشور از خام فروشی با اعتماد به دانشگاهیان مقدور است

وزیر علوم با بیان اینکه در بحث‌های مختلف پتروشیمی، نفت، معادن و ... از خام فروشی ممانعت کرده ایم و این موضوع هنوز رضایت کننده نیست؛ تاکید کرد: اکنون نیاز‌های کشور را در داخل تأمین می‌کنیم و حتی صادرات هم انجام می‌دهیم و در تلاش هستیم تا بند ناف اقتصادی را از خام فروشی قطع کنیم که تحقق این امر با اعتماد به دانشگاهیان مقدور است.

لزوم افزایش سهم اعتبار آموزش عالی برای تحقق خلق ثروت

زلفی گل اضافه کرد: تمام پیشرفت‌های کشور را دانشمندان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی رقم زده‌اند، اما بنده اعتقادی دارم که چرا سهم اعتبار آموزش عالی از سهم اعتیار کشور کمتر است؟ وقتی که کشور‌ها بر اساس پیچیدگی‌های اقتصادی درجه بندی می‌شوند و ما هم می‌خواهیم خلق ثروت داشته باشیم و به دنبال افزایش رتبه کشور در پیچیدگی‌های اقتصادی هستیم باید سهم آموزش عالی را از سهم بودجه عمومی کشور ارتقا دهیم تا دانشگاه‌ها به آزمایشگاه‌های مجهز و امکانات بروز دست پیدا کنند.

منافع صنایع را با کارورزی دانشجویان گره بزنیم

وزیر علوم با بیان اینکه باید دانشجویان را برای مهارت محوری در صنایع مختلف و دستگاه‌های اجرایی کشور پذیرا باشیم، تاکید کرد: باید منافع صنایع خصوصی با کارورزی دانشجویان گره بخورد. خبرخوب این است که به لطف دولت، سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی احکام ویژه‌ای برای آموزش عالی کشور در برنامه هفتم توسعه لحاظ شده است که در صورت اجرایی شدن اقدامات مبارکی برای آینده آموزش عالی رقم خواهد خورد که تصویب احکام آرزوی ما بود.

15 درصد از اعتبارات هر دانشگاه به پژوهش اختصاص می‌یابد

زلفی گل در پاسخ به این سوال که چه احکام ویژه‌ای برای آموزش عالی کشور در برنامه هفتم توسعه رقم خورده است؟ گفت: اقدام اول این بود که صنایع خصوصی، دولتی و دستگاه‌های اجرایی باید دانشجویان را جهت مهارت محور کردن آموزش به کار بگیرند. اقدام دوم این است که جهت نیاز محور کردن پژوهش وزارت خانه‌های علوم و بهداشت باید برنامه جامع پژوهانه بنویسند تا سازمان برنامه و بودجه معادل 15 درصد از اعتبارات پژوهشی و 5 درصد از اعتبارات فرهنگی کل دانشگاه‌ها را به دانشگاهیان اختصاص دهد.

افتتاح پارک علم و فناوری بین‌المللی ایران

وزیر علوم اضافه کرد: اقدام سوم افزایش خوابگاه‌های متاهلی جهت حمایت از قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده است و اقدام چهارم افتتاح پارک علم و فناوری بین‌المللی ایران در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی است که به زودی اتفاق خواهد افتاد.

وارد محصولات تولید شده در کشور ممنوع می‌شود

وزیر علوم تاکید کرد: اقدام پنجم، راه‌اندازی سامانه جریان اقتصاد‌های نوین است که در راستای آن شرکت‌های دانش‌بنیان محصولات فناورانه خود را به آن وارد کنند تا محصولاتی که در کشور تولید می‌شوند واردات مشابه‌شان را ممنوع کنیم.

انتهای پیام/

وزارت علوم واردات تولید   اخبار برگزیده
  

تحول در کریدورهای ترانزیتی شمال- جنوب و شرق- غربمعاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت: همکاری ایران با ازبکستان و ترکمنستان، تحول قابل توجهی در ترانزیت از طریق کریدور شمال جنوب و شرق غرب ایجاد خواهد کرد و نشست‌های تخصصی در این خصوص به‌ زودی برگزار می‌شود...
ایلنا حمل و نقل شهرسازی ایران 

  

رئیسی: رشد نقدینگی به 26 درصد رسیده استدر یک دهه رشد اقتصادی در کشور نداشتیم و متوسط رشد آن‌مورد انتظار نبود ولی در سال اول فعالیت دولت سیزدهم رشد اقتصادی بیش از 4 درصد را داشتیم. رییس جمهور پیش از تقدیم لایحه 1403 به مجلس: در شروع فعالیت دولت با کسری بودجه 480 هزار میلیاردی مواجه بود ولی نه با استقراض و یا چاپ پول بلکه با کسب درآمد در شش ماهه دوم این کسری بودجه جبران شد...
فردا رشد اقتصادی نقدینگی درآمد 

  

مازوت‌سوزی کارخانه‌های البرز بر آلودگی تهران موثر استرئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در البرز مازوت‌سوزی صورت گرفته اما انتظار می‌رود امسال این اقدام انجام نشود؛ چرا که بر آلودگی هوا در تهران اثرگذار خواهد بود...
ایلنا آلودگی هوا تهران 

  

رئیسی: در بودجه 1403، تمرکز بر جلوگیری از فرارهای مالیاتی استدر رسانه‌ها مباحثی حول مالیات شکل گرفت و این تصور ایجاد شد که قرار است مالیات حقوق‌بگیران افزایش پیدا کند. رییس‌جمهور پیش از تقدیم لایحه 1403 به مجلس: بنا داریم از تصدی دولت کاسته شود، بر نظارت دولت افزوده شود و بخش خصوصی و تعاونی با هدایت، حمایت و نظارت دولت فعال شود. در رسانه‌ها مباحثی حول مالیات شکل گرفت و این تصور ایجاد شد که قرار است مالیات حقوق‌بگیران افزایش پیدا کند.
فردا بودجه رسانه مالیات 

  

شرایط صعود تیم فوتبال پرسپولیسپرسپولیس چگونه به یک هشتم لیگ قهرمانان صعود می‌کند؟
خانه فوتبال فوتبال پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا 

  

پاسخ رعیتی فرد به ترمیم حقوق: ان‌شاالله برای سال جدید تصمیم بهتری بگیریممعاون روابط کار وزارت کار در خصوص طرح استاد شاگردیِ برنامه توسعه هفتم گفت: این طرح ابتدا با پیشنهاد وزارت کار حذف شد. آنچه الان به عنوان طرح استاد شاگردی در برنامه توسعه هفتم آمده را کمیسیون تلفیق در لایحه گذاشته و ما هم امیدواریم در مراحل رسیدگی در صحن تعدیل شود...
ایلنا کار 

  

ملی‌پوش هندبال بعد از باخت برابر بحرین: هنوز امید به صعود داریمشهاب صادق‌زاده بازیکن تیم ملی هندبال با وجود شکست برابر بحرین همچنان امیدوار است تیمش با برتری برابر کره صعود کند. به گزارش ایلنا، شهاب صادق زاده عضو تیم ملی هندبال پس از پایان بازی ایران و بحرین در مرحله یک چهارم نهایی بازیهای آسیایی هانگژو گفت: همه هم قسم شده بودیم بازی خوبی را مقابل بحرین داشته باشیم...
ایلنا هندبال بازی بحرین 

  

هاکان دمیر: ازحالا به بعد حریفان‌ تیم ملی بسکتبال سخت تر می شوندسرمربی تیم ملی بسکتبال ضمن ارزیابی عملکرد شاگردانش در دیدار با قزاقستان، تاکید کرد که از حالا به بعد تیمش با حریفان سخت تری روبرو می شود. به گزارش ایلنا، هاکان دمیر سرمربی تیم ملی بسکتبال در خصوص عملکرد بازیکنانش در بازی برابر قزاقستان گفت: بازی در نیمه اول راحت نبود و آن‌ها چند پرتاب سه‌امتیازی خوب داشتند اما در نیمه دوم ما سعی کردیم به بازی برگردیم و سریع‌تر بازی کردیم...
ایلنا بسکتبال بازی قزاقستان 

  

میثم میرزایی: صدرنشین شدیم اما هنوز اتفاقی نیفتاده استملی پوش بسکتبال ایران بعد از صعود به مرحله یک چهارم به عنوان صدرنشین گفت: هنوز اتفاقی نیفتاده، اصل کار از اینجا به بعد است. به گزارش ایلنا، میثم میرزایی، سنتر تیم ملی بسکتبال ایران بعد از شکست قزاقستان و صعود به مرحله یک‌چهارم اظهار داشت: اول‌ از همه به بچه های تیم و کادرفنی خسته نباشید می گویم که در این بازی خیلی زحمت کشیدند. خدا را شکر بازی خوبی بود...
ایلنا بسکتبال ایران بازی 

  

نظر متفاوت بشار اسد درباره مصالحه بین ایران و عربستانتسنیم/ رئیس جمهور سوریه با استقبال از توافق آشتی بین ایران و عربستان سعودی گفت که این توافق دستاورد بسیار خوبی بوده که توانست به ایجاد مشکلات بین کشورهای منطقه از سوی آمریکا پایان دهد.
نامه نیوز بشار اسد ایران ایران و عربستان 

  

خبر داغ امروز برای افزایش قیمت بنزین | قیمت بنزین دو برابر می شود؟در حالی که از زمان قانونی ضرورت اجرای برنامه هفتم توسعه دو سال می‌گذرد، لایحه مربوط به آن همچنان بین مجلس و دولت در رفت و آمد است.
مثلث افزایش قیمت قیمت واردات بنزین 

  

در جلسه اخیر کارگزارانی‌ها با روحانی چه گذشت؟گر چه برخی از اصلاح طلبان سعی دارند اینگونه القا کنند که در جلسات خود بحثی درباره انتخابات نمی‌شود اما اخباری که از این نشست ها بیرون می آید بیانگر آن است که جبهه اصلاحات و اعتدال تلاش دارند راهی برای ورود به مجلس پیدا کنند اما این مسیر با یک بحران مواجه است!  مسیرانتخاب: با اتمام مرحله پیش ثبت نام‌ها برای انتخابات مجلس، فعالیت و جلسات احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی برای حضور در ا...
فردا اسحاق جهانگیری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

قالیباف: صدای انقلاب اسلامی را می‌شد از زبان جوانان شیعۀ آفریقای جنوبی شنیدرئیس مجلس در بدو ورود به ایران و بازگشت از سفر آفریقای جنوبی با بیان اینکه نشستی با ایرانیان مقیم آفریقای جنوبی فعال در مسائل اقتصادی، فرهنگی، علمی و آموزشی در دانشگاه ها داشتیم، همچنین بازدیدی از مرکز اسلامی ژوهانسبورگ داشتیم و می خواهم بگویم هر کس می خواهد نتیجه مجاهدت های امام خمینی (ره) و ثمره خون شهدا و صدای انقلاب، همچنین عظمت و قدرت انقلاب اسلامی و حوزه نفوذ ایران عزیز را...
مثلث ایران امام خمینی زمین 

  اخبار داغ
  

افزایش قیمت سکه / طرح قدیم 200 هزار تومان گران شدگزارشات بازار طلا نشان می دهد که سکه، با افزایش قیمت همراه شده است.
گسترش افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

اقتصادنیوز: امروز ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 42 هزار و 983 میلیارد تومان بود که 87 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.
اقتصادنیوز اوراق بدهی 

  

آمریکا رکورددار آمار مبتلا به کرونا در جهانبراساس جدول جهانی ورلدامتر روز گذشته در کشورهای مختلف در مجموع بیش از 6000 مورد جدید ابتلا به کروناویروس شناسایی و 44 فوتی گزارش شده است.
برنا جدول 

  

اقتصادنیوز: امروز دلار مبادله ای به 42,920 (چهل و دو هزار و نهصد و بیست ) تومان رسید.
اقتصادنیوز دلار جدول 

  

افزایش قیمت سکه و طلا در آستانه نیمه شعبان | سکه و طلا امروز 5 اسفند چقدر گران شد؟امروز در بازار آزاد قیمت طلای 18عیار هر گرم 2میلیون و 873 هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 33میلیون و 550 هزار تومان است. هم‌اکنون در بازار آزاد، قیمت طلای 18عیار هر گرم 2 میلیون و 873 هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم 31 میلیون و 500 هزار  و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید نیز 33 میلیون و 550 هزار تومان است...
فردا افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

گزارش روزانه بورس 5 اسفند/ ریزش 5 هزار واحدی شاخص کلشاخص کل بازار سرمایه در ادامه روند نزولی خود با ریزشی 5 هزار واحدی به کار خود پایان داد.
تسنیم شاخص سرمایه خودرو 

  

کاهش حدود 5 هزار واحدی شاخص بورسشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز (شنبه، پنجم اسفند) با چهار هزار و 845 واحد کاهش، به ارتفاع 2 میلیون و 65 هزار و 971 واحد رسید. شاخص هم‌وزن امروز با سه‌هزار و 781 واحد کاهش به 723 هزار و 154 واحد و شاخص قیمت نیز با 2 هزار و 132 واحد افت به 407 هزار و 785 واحد رسید...
فردا شاخص بورس تهران تهران 

  

اقتصادنیوز: ایران خودرو اعلام کرد که نرخ فعلی محصولات این شرکت ناشی از سرکوب قیمتی بوده و احتمالا از سال 1403 لیست قیمت ها تغییر خواهد کرد.
اقتصادنیوز ایران خودرو ایران خودرو 

  

اقتصادنیوز: امروز قیمت دلار در صرافی ملی ایران با 42,920 (چهل و دو هزار و نهصد و بیست تومان) اعلام شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

یورو مبادله‌ای گران شد | قیمت دلار امروز شنبه 5 اسفند چند؟ کرددر معاملات امروز مرکز مبادله طلا و ارز ایران هر اسکناس دلار آمریکا به 42هزار و 920 تومان و حواله دلار نیز به 39هزار و 864 تومان رسید. در معاملات امروز (شنبه 5 اسفند 1402) مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هر اسکناس دلار آمریکا با ثبات نسبت به روز کاری قبل به 42 هزار و 920 تومان و حواله دلار  نیز به نرخ 39 هزار و 864 تومان معامله می‌شود...
فردا یورو ایران قیمت 

  

اقتصادنیوز: سکه امامی در بازار داخلی هم 33,500,000 (سی و سه میلیون و پانصد هزار) تومان قیمت خورد.
اقتصادنیوز قیمت جدول 

  

اقتصادنیوز:قیمت دلار مبادله ای به 42,920 (چهل و دو هزار و نهصد و بیست ) تومان رسید.
اقتصادنیوز قیمت دلار جدول 

  

قیمت این خودرو ها سر به فلک کشید /ماجرای افزایش قیمت خودرو چیست‌ ؟بازار خودرو، یکی از بخش‌های اقتصادی بسیار حیاتی هر کشور است. در این بازار، خودروهای جدید و دست دوم به فروش می‌رسند. انواع مختلفی از خودروها از جمله اتومبیل، موتورسیکلت، وانت، کامیون، اتوبوس و سایر نوع‌ها در این بازار در دسترس قرار دارند.
گسترش قیمت افزایش قیمت ایران خودرو