گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تغییر مسیر دوباره نرخ‌ها و تداوم نوسان‌های کم‌دامنه

اقتصادنیوز؛ در پنجمین روز هفته و دومین روز بهمن‌ماه قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد از مدار کاهشی ملایم به مدار افزایشی کم‌شیب تغییر مسیر داد و با صعود از مرز مقاومتی 13500 تومانی تا 13590 تومان نیز پیشس رفت و نهایتاً تا عصر به 13530 تومان رسید. سکه طرح جدید نیز روی مدار صعودی 40 هزار تومان رشد کرد و رقم 4 میلیون و 875 هزار تومان را ثبت کرد...

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تغییر مسیر دوباره نرخ‌ها و تداوم نوسان‌های کم‌دامنه

به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه دوم بهمن‌‌ماه 1398 بازار طلا و ازر تهران نتوانست روند کاهشی روز گذشته را ادامه دهد و به مسیر صعودی تغییر جهت داد. با این حال نوسان قیمت‌ها در یک دامنه محدود ادامه یافت و رشد نسبی نرخ‌ها با شکستن سقف قیمتی روزهای اخیر همراه نشد. در هفته‌ای که گذشت روزهای اول و دوم بازار روی مدار کاهشی، و روز سوم روی مدار افزایشی حرکت کرد. در روز چهارم نرخ‌ها نزولی و امروز دوباره صعودی شدند. اگرچه هیچ‌یک از صعود و نزول‌ها در 12 روز گذشته از محدوده خاصی فراتر یا فروتر نرفت.

امروز سکه و دلار  افزایش قیمت را تجربه کردند ولی هر دو در شکستن سطوح  مقاومتی ناکام شدند. روز چهارشنبه، سکه امامی 40 هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای 4 میلیون و 875 هزار تومان رسید.  بخشی از این رشد ناشی از تمایلات افزایشی بود که معامله گران داخلی در مورد اونس در آغاز بازارهای جهانی مشاهده کردند. طلای جهانی تا ساعت 3 بعدازظهر دیروز به نزدیکی محدوده هزار و 560 دلاری رسیده بود. با این حال، در ادامه طلای جهانی کاهشی شد و با افت 5/0 درصدی به قیمت  هزار و 555 دلاری نزول کرد تا دومین روز نزولی خود را تجربه کند.

در چنین شرایطی، آنچه مسلم است و بازیگران بازار نیز بر آن تاکید دارند، افزایش دیروز سکه بیشتر تحت تاثیر رشد قیمت دلار در بازار داخلی بود. حدود ساعت 6 عصر امروز عنوان می شد که به ازای هر دلار نیاز به پرداخت 13 هزار و 530 تومان است. این قیمت 80 تومان بالاتر از روز سه شنبه بود؛ حال آنکه در روز اول بهمن  ماه، این ارز افت قیمت را به ثبت رسانده بود.

امروز نیز نه دلار با وجود افزایش قیمت توان شکست سطح مقاومتی 13 هزار و 500 تومانی و صعود به محدوده 13 هزار و 600 تومانی را داشت و نه سکه قادر به عبور از مرز 4.9 میلیون تومانی بود.

علت رفت و برگشت قیمت دلار در ابتدای بهمن

رفت و برگشت قیمت دلار در 2 روز ابتدایی یازدهمین ماه سال می تواند انتظارات متناقض معامله گران را نشان می دهد. می توان گفت یک دو قطبی انتظاری در بازار تشکیل شده است که در یک سوی آن افزایشی ها قرار دارند و در سر دیگر طیف،‌ کاهشی ها؛ در این بین، برخورد این دو قطب منجر به برتری هیچ کدام نشده و بازار در کانال 13 هزار تومانی 12 روز زندانی شده است.

در این میان،‌ کاهشی ها و افزایشی ها هم چنان به انتظارات خود پایبند هستند. افزایشی ها اعتقاد دارند، دلیلی برای کاهش قیمت دلار وجود ندارد. از نظر آن ها، کشور هم چنان در شرایط تحریمی قرار دارد، فروش نفت افزایش پیدا نکرده است و نقل و انتقالات بانکی دشوار است؛‌ در این میان، آن ها اعتقاد دارند که چشم انداز خاصی هم حداقل در کوتاه مدت در لابه لای اخبار در جهت تغییر این اوضاع مشاهده نمی شود. یکی دیگر از ریسکهای دیگری که افزایشی های بازار بر آن تاکید دارند و معتقدند که ممکن است روند قیمت را افزایشی تر کند، رفتن ایران به لیست سیاه FATF است که از نگاه آن ها می تواند روابط مالی با کشورهای دوست ایران را نیز دچار مشکل دارد. البته عده ای نیز با این دیدگاه موافق نیستند و عنوان می کنند پذیرش شرایطFATF ، ایران را در دور زدن تحریم ها دچار مشکل می کند.  عامل دیگری که افزایشی ها را امیدوار به رشد قیمت می کند، احتمالی است که آن ها از افزایش تنش ها می دهند. به طور مثال، خروج ایران از برجام یا دورتر شدن از اروپایی ها و افزایش فشارهای  آمریکا.

در مقابل،‌ کاهشی ها باور دارند اقتصاد ایران بدترین تحریم ها را از سر گذرانده است و به دنبال بازیابی خود است. از نظر آن ها کشورهای خارجی از این بیشتر نمی توانند اقتصاد ایران را تحت فشار قرار دهند و با اصلاحاتی که صورت گرفته است،‌ حداقل انتظار نوسان زیادی در بازار ارز وجود ندارد. در کنار این،  به باور آنها، در انتهای سال شمسی به طور سنتی شرکت های تجاری بخشی از دارایی های ارزی خود را به فروش می رسانند و همین موضوع سمت عرضه را تقویت می کند. افزون بر این، تقاضای چندانی نیز در ماه های انتهایی سال شمسی و پس از پایان ماه اولین ماه میلادی دیگر وارد بازار ارز نمی شود.

در واقع کاهشی ها باور دارند عوامل بنیادی بازار از افزایش قیمت حمایت نمی کنند. هم زمان کاهشی ها عنوان می کنند که بازارساز با اقداماتی که انجام داده است،‌تا حد زیادی بازار را در برابر شوک های سیاسی ایمن کرده است. یکی از اقدامات مهم،‌ محدود کردن گردش ریال بوده است که تقاضای سفته بازی را در بازار کاهش داده است. هم چنین، کاهشی ها عنوان می کنند تقاضا در ماه های اخیر تمایل بیشتری برای حضور در بازار سهام داشته است و تا زمانی که اوضاع به این صورت است،‌ ریسکی بازار ارز را تهدید نمی کند.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین 13450 و 13580 تومان نوسان داشت و ساعت 7 عصر بین 13530 و 13560 تومان ثبت شد.

همچنین قیمت یورو نقدی در معاملات بازار آزاد 14950 تا 15050 تومان و پوند انگلیس نیز بین 17300 تا 17450 تومان قیمت خورد.

نرخ حواله درهم در بازار دوبی امروز 3660 تا 3685 تومان نوسان کرد و عصر روی نرخ 3685 تومان معامله شد.

همچنین قیمت حدودی دلار کانادا 10380 تومان، دلار استرالیا 9250 تومان، فرانک سوییس 13900 تومان، یوان چین 1980 تومان و لیر ترکیه 2305 تومان بوده است.

امروز سه‌شنبه یکم بهمن‌ماه صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را بدون تغییر و به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا:  12.850 تومان          قیمت فروش دلار آمریکا:  12,950 تومان

قیمت خرید یورو:  14.350 تومان                    قیمت فروش یورو:  14,450 تومان

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر چهارشنبه سکه طرح جدید روی 4 میلیون و 875 هزار تومان به ثبت رسید و سکه طرح قدیم 4 میلیون 850 هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 450 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 450 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 920 هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، امروز تا حدود 1555 دلار کاهش یافت. در بازار داخلی نیز هر مثقال طلای آبشده نهایتاً با قیمت 2 میلیون و 148 هزار تومان ثبت شد که این رقم معادل هر گرم طلای 18 عیار حدود 496 هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

13.580

13.450

دلار صرافی ملی

12.950

12.850

یورو صرافی ملی

14.450

14.350

نرخ حواله درهم امارات

3.685

3.660

سکه طرح جدید

4.880.000

4.835.000

سکه طرح قدیم

4.850.000

نیم‌سکه

2.450.000

ربع سکه

1.450.000

سکه گرمی

920.000

مثقال طلای آب‌شده

2.152.000

2.134.000

 

 

 

این مطلب برایم مفید است بلی 1 نفر این پست را پسندیده اند

بازار طلا و ارز بازار تهران بازی   اخبار برگزیده
  

با خودروهای برقی جدید ایران خودرو آشنا شوید (تصاویر)روز گذشته ایران خودرو در یازدهمین همایش موتور‌های درونسوز از اولین خودروی تمام برقی ایرانی با تیراژ انبوه رونمایی کرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رییس دفتر رییس جمهور: پای امنیت ایران در میان استبه اعتقاد رئیس دفتر رئیس جمهوری، مشارکت بالای مردم در انتخابات پیش رو به نوعی میخ آخر بر تابوت کمپین فشار حداکثری امریکا خواهد بود.
مثلث رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

رئیس ستاد انتخابات استان تهران بر لزوم تعطیلی کامل ستادهای تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس در روزهای پنجشنبه و جمعه تاکید کرد.
نامه نیوز آموزش انتخابات مجلس تهران 

  

مشارکت در انتخابات حدود 40 درصد خواهد بود/ با وجود مشارکت اندک هم اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب عنوان کرد: اگر امروز قبل از اتفاقات آبان ماه بودیم، می‌گفتم سبد رأی اصلاح‌طلبان به شدت کاهش پیدا خواهد کرد زیرا بیشتر طبقه متوسط و قشر خاکستری هستند که انقلت‌هایی را نسبت به اصل شرکت در انتخابات خواهند آورد اما در این انتخابات اقشار آسیب‌پذیر به نوعی با حضور در انتخابات قهر کردند.
ایلنا انتخابات مجلس شورای نگهبان اصلاح طلبان 

  

اولین ویدئو از خودرو رانا برقی ایران خودرورانا برقی به عنوان اولین خودرو کاملا برقی ایرانی با قابلیت کاربردی روزمره رونمایی شد.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  

حداد و قالیباف عقب نشستند،آقاتهرانی سهم گرفت/ لیست وحدت درآمد«لیست وحدت» شورای ائتلاف درحالی منتشر شد که در آن بیشترین سهم به فرزندان معنوی و سیاسی آیت الله مصباح اختصاص یافته است.
۵۵ آنلاین اصولگرایان سید رضا تقوی عبدالحسین روح الامینی 

  

نشانه‌ ها از کنترل ویروس کرونا/به مهار ویروس کرونا امیدوار باشیم؟سازمان بهداشت جهانی در گزارش تازه خود عملکرد چین در مهار ویروس کرونا را موفقیت‌آمیز خواند. هر ساعت به تعداد قربانیان ویروس کرونا افزوده می شود.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی ویروس چین 

  

کارهای عجیب و غریبی که به هرچیزی شبیه است جز تبلیغات انتخاباتی!کاندیدا داریم چه کاندیدایی! نامزد تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس یازدهم وسط طرفدارانش که برای او شعار میدهند ایستاده و می‌گوید بلندتر شعار بدید!
مستقل‌آنلاین تبلیغات انتخابات مجلس 

  

ماهی قرمز کرونا ویروس دارد؟عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با اشاره به برخی از نگرانی‌ها در رابطه با ورود ماهی‌های قرمز چینی در ایام نوروز و احتمال انتقال بیماری از این طریق، عنوان کرد: تا جایی که می‌دانم واردات کلیه محصولات غذایی و حیوانی از کشور چین ممنوع شده و هیچ منطقی وجود ندارد که در شرایط اپیدمی موجود محصولات غذایی و یا حیوانی از چین وارد شود.
اقتصادنیوز ویروس گربه نوروز 

  

بازگشت عادل فردوسی پور، سورپرایز امشب شبکه سه است؟رضا جاودانی در برنامه «گزارش ورزشی» اعلام کرده بود که سه شنبه شب، مخاطبان را سورپرایز می‌کند.
مملکت‌آنلاین مادرید بازی لیورپول 

  اخبار داغ
  

رییس جامعه روحانیت مبارز: امکان تشکیل جلسه نیست شخصا از قالیباف حمایت می کنمرییس جامعه روحانیت مبارز از لیست وحدت به سرلیستی قالیباف حمایت کرد .
مثلث جامعه روحانیت مبارز مهناز افشار عکس 

  

آیت‌الله موحدی کرمانی رئیس جامعه روحانیت مبارز با صدور پیامی از لیست وحدت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی حمایت کرد.
نامه نیوز جامعه روحانیت مبارز تهران ایران 

  

جایگاه نشریات ایرانی در نظام‌های ارزیابی جهانی منتشر شد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، در این گزارش جایگاه نشریه‌های ایرانی در نظام‌های جهانی ارزیابی در سال 2019 آمده است که داده‌های آن از عملکرد نشریه‌ها در سال 2018 گردآوری شده‌اند. همچنین روند سالانه شمار و میزان تأثیر نشریه‌های ایرانی در این نظام‌ها به همراه جدول‌های مقایسه‌ای با کشورهای منطقه نیز گزارش شده است. حضور در نمایه‌نامه «وب آو…
مهر نوآوری فناوری فناوری اطلاعات 

  

ارزش 1هزار میلیارد ریالی قراردادهای همکاری جهاد دانشگاهی با شرکت ملی حفاری ایراناز ابتدای همکاری این نهاد با شرکت ملی حفاری ایران تاکنون نسبت به عقد و اجرای قراردادهای همکاری به مبلغ افزون بر یک هزار میلیارد ریال مبادرت شده است.
شما‌نیوز جهاد دانشگاهی دکل های حفاری ایران 

  

ماسک پزشکی، کالای ارزشمند جهانیویروس کرونا تا کنون جان نزدیک به 80هزار نفر را آلوده کرده و جان بیش از 2000 نفر را گرفته است. این مس
خبرفوری ماسک ویروس تولید 

  

قیمت خودرو امروز 30 بهمن 98 (محصولات ایران خودرو)/ سمند ارزان شدبرخی محصولات ایران خودرو امروز تا 13 میلیون تومان هم در حاشیه بازار افزایش قیمت داشت اما دو محصول سمند LX و پژو GLX کاهش قیمت داشتند.
برنا قیمت افزایش قیمت ایران خودرو