ایلنا   |  فرهنگی  |  

چیزی به وجود ما اضافه شد

نمایش «جنون جنین جن‌زده» را « شادی اسدپور »نوشته و کارگردانی کرده است. اسدپور سال گذشته کارگاهی در موسسه‌ هنری آرتا برگزار کرد و پس از پایان دوره برای هنرجویان متنی نوشت و آن را کارگردانی کرد که این روزها در تماشاخانه دیوار چهارم روی صحنه است. یادداشت «پژند سلیمانی» نویسنده در همین باره نوشته شده است.

چیزی به وجود ما اضافه شد

نمایش «جنون جنین جن‌زده» را « شادی اسدپور »نوشته و کارگردانی کرده است. اسدپور سال گذشته کارگاهی در موسسه‌ هنری آرتا برگزار کرد و پس از پایان دوره برای هنرجویان متنی نوشت و آن را کارگردانی کرد که این روزها در تماشاخانه دیوار چهارم بر روی صحنه است. یادداشت «پژند سلیمانی» نویسنده در همین باره نوشته شده است.

به گزارش ایلنا ، جنون جنین جن‌زده از دم در سالن، لحظه‌ ورود تا خاموشی نور تماشاگر و شروع اجرا مخاطب را درگیر می‌کند. شخصیتی با گریم و لباس و بیانی متفاوت از من مخاطب استقبال می‌کند. در تاریک روشنی صحنه تاب بزرگی می‌بینیم که زنی رویش تاب می‌خورد. ما هیچ‌کدامشان را نمی‌شناسیم اما چیزی که از ابتدای نمایش مطمئنمان می‌کند، جنونی‌ست که متن و بازیگران و اجرا به ما منتقل می‌کنند. هر متن چیزی در وجود ما به یادگار می‌گذارد، حسی از فضا، کلمات و تصاویری از چهره‌هایی که بازیگران خوب این نمایش در ذهن ما حک می‌کنند.

متن نگاهی به اتللو دارد، اما این‌بار همه‌چیز حتی موش‌هایی که (البته در حین نمایش می‌فهمیم موش هستند و شاید جنین‌های جن‌زده‌ی دزدمونا) از ابتدای نمایش روی صحنه آمده‌اند همگی در خیال یاگو شکل می‌گیرند. او کدهایی به ما می‌دهد که ما مطمئن شویم راوی ما خود اوست. می‌گوید می‌تواند مهربان باشد اما چیزی که از او می‌بینیم پلیدی و سیاهی‌ست که همه‌ی شخصیت‌های نمایش را باردار صفات بد و پست می‌کند.

او شخصیت‌ها را باردار شک می‌کند، باردار جنون، باردار خشونت، باردار بیماری. موش‌های نمایش شیرینی این اجرا هستند، جایی که متن می‌خواهد به ما فرصت نفس کشیدن از جنایت اتللو بدهد. می‌خواهد بگذارد لحظه‌ای از دزدمونا،  زنی که به‌تازگی خفه شده فارغ شویم و بیاییم در تونل تاریک و سیاه موشهایی که طاعون و تباهی برای ما می‌آورند. این جنین‌های جن‌زده، مثل تمام تباهی‌ها به آرامی روی صحنه می‌خلند، به ما نزدیک می‌شوند و ما را تهدیدی برای خودشان می‌شمارند در صورتی که هر کدامشان با بیماری‌ها و جنون‌هایشان تهدیدی‌ هستند برای ما و این است دنیای پارادوکسیکال نمایش؛ واژه‌ها و مفاهیم و حتی جایگاه‌ها عوض می‌شوند.

بن‌مایه‌ی عدد یک، که برخی جاها به انگلیسی  یعنی عدد وان اشاره می‌شود، مثل حلقه‌هایی‌ست که این روایت‌های کوتاه را به هم چفت می‌کند و گوش و چشم را به شنیدنش حساس و  کنجکاو می‌کند.

مارتینه، زبانشناس فرانسوی براساس نظریه‌ی خبر می‌گوید هرجمله حاوی میزان متفاوتی اطلاعات و خبر است. این میزان گاهی کم و گاهی زیاد می‌شود. در این اجرا هر جمله میزان بالایی از اطلاعات را به ما می‌دهد، این اطلاعات صریحاً یا تلویحاً پیامی را به ما می‌رساند که باید آنها را به هم ربط دهیم و پیام اصلی را بگیریم. تمپوی اجرا بالاست و بی لحظه‌ای مکث روایت نفس‌گیر را می‌شنویم،  درگیر فضا می‌شویم، تاب می‌خوریم از این شخصیت به آن یکی. ما تاب می‌خوریم، کلمه‌ها و جنون توی سرمان تاب می‌خورند، و وقتی یاگو به ما می‌گوید نمایش تمام شده، مطمئن می‌شویم چیزی به وجود ما اضافه شده است. باردار جنون شده‌ایم، جنون اجرای «جنون جنین جن‌زده».

به‌راحتی بگویم، اصلاً منتظر دیدن یک اجرای کارگاهی نباشید! این اجرا یک اجرای تمام‌عیار (این تمام‌عیار به تمام ارکان یک نمایش برمی‌گردد، از نور گرفته تا بازی و لباس و حرکت) است.

شک ندارم این بازیگران را باز هم روی صحنه خواهیم دید و از بازی خوبشان کیفور خواهیم شد.

این نمایش در تماشاخانه‌ی دیوار چهارم ساعت 17 روی صحنه می‌رود.

انتهای پیام/

جنایت شادی موش   اخبار برگزیده
  

هم‌افزایی ظرفیت‌های بی‌شمار ملی می‌تواند تحریم‌های غیرقانونی را خنثی‌ کندسخنگوی دولت تاکید کرد:هم‌افزایی ظرفیت‌های بی‌شمار ملی می‌تواند تحریم‌های غیرقانونی را خنثی‌ کند.
ایلنا سخنگوی دولت دولت 

  

تشریح آخرین جزییات رتبه‌بندی معلمان پس از ابلاغ آیین‌نامه اجراییوزیر آموزش و پرورش به تشریح آخرین جزئیات رتبه‌بندی معلمان پس از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی آن پرداخت.
ایلنا برنامه ششم توسعه وزارت آموزش و پرورش آموزش 

  

طرح آمریکا در مذاکرات لو رفت؛ توصیه‌ اندیشکده آمریکایی به بایدنارزیابی «شکست» از مذاکرات 2روزه در دوحه با هدف لغو تحریم‌ها درحالی ازسوی برخی رسانه‌ها و مقام‌های سیاسی غربی القا می‌شود که منابع مختلف از ادامه رایزنی‌ها برای ازسرگیری گفت‌وگوهای برجامی خبر می‌دهند و گفته می‌شود با نهایی شدن زمان و مکان دور بعدی، قرار است مذاکرات به‌زودی از سر گرفته شود.
مثلث ایران و آمریکا ازدواج عید قربان 

  

رئیسی: دانشگاه‌ها اتاق فکر دولت هستند/ما نه حق عقب‌گرد داریم و نه حق توقفرئیس جمهور مسئله‌محوری در دانشگاه‌ها را مقدمه‌ای برای برون‌رفت کشور از مشکلات دانست و گفت: ما عمیقاً اعتقاد داریم که دانشگاه‌ها اتاق فکر دولت هستند و همواره بر استفاده از ظرفیت دانشگاهها در پیشبرد امور کشور تأکید داشته‌ایم.
فردا دانشگاه علم و صنعت مهاجرت روشنفکری 

  

خبر خیلی خوش برای استقلالی ها|عکس و فیلمقرارداد سیلوا با استقلال تمدید شد/ادامه حضور مدافع برزیلی در جمع آبی پوشان
خانه فوتبال خبرنگار عکس وام ازدواج 

  

الهلال دوباره در جام باشگاه‌های جهانکنفدراسیون فوتبال آسیا قصد دارد تیم عربستانی را به عنوان نماینده قاره کهن در مسابقات جام باشگاه های جهان 2022 معرفی کند.
ایلنا کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال فوتبال آسیا 

  

دستور رئیس‌جمهور برای پرداخت تسهیلات ویژه ازدواج به دهه شصتی‌هامعاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به مشکلات ازدواج جوانان دهه شصتی، از دستور رئیس جمهوری به منظور درنظرگرفتن تسهیلات ویژه‌ای علاوه بر وام ازدواج همگانی، برای زوجین دهه شصتی خبر داد.
ایلنا رئیس جمهور وام ازدواج ازدواج 

  

اقبال شاکری: آمریکا باید حرف جدیدی در مذاکرات داشته باشد/خواسته ما رفع تحریم‌ها استعضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وقتی طرف مقابل تقاضای مذاکره می‌کند، یعنی آنها باید حرف جدیدی برای گفتن داشته باشند و امید است حرف‌های جدید آمریکا و غرب بتواند گفتگوها را به نتیجه نزدیک کند.
فردا دیپلماسی کمیسیون عمران مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

اطلاعات جدید و مهم از مذاکرات رفع تحریمی در دوحهمشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: مذاکره‌کنندگان ما در این دور از مذاکرات، درباره تضمین‌ها، راستی آزمایی و برچیده شدن تحریم‌ها مذاکره کردند و امتیازات خوبی را به دست آوردند که این باعث استعفای 2 تن از اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا شد.
مثلث جمهوری اسلامی ایران وام جمهوری اسلامی 

  

پیام مقامات ارشد امارات به رئیسیمقامات ارشد امارات در پیام‌هایی جداگانه حادثه زلزله هرمزگان را به رئیس‌جمهور کشورمان تسلیت گفتند.
مثلث زلزله ایران رایگان 

  

افزایش تعامل سازمان تعزیرات و دیوان عالی کشوردر نشست رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رئیس دیوان عالی کشور بر افزایش تعامل و ارتباط سازنده تأکید شد.
ایلنا تعزیرات قانون روابط عمومی 

  

جاماندگان سهام عدالت بخوانند/ زمان ثبت نام مشمولان اعلام شدرییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: پیش بینی می کنیم 4 میلیون نفر جاماندگان افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد باشند و گروه های بعدی اولویت دار نیز کارگران، کارمندان و ... هستند و احتمالا تا اواسط تابستان آیین نامه فراخوان ثبت نام سهام عدالت در کشور اعلام بشود.
فردا سهام عدالت سهام کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شدسخنگوی وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان خبر داد.
ایلنا قانون وزارت آموزش و پرورش آموزش 

  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

هشدار؛ سویه جدید کرونا با ما چه می‌کند؟در آخرین اطلاعیه سازمان بهداشت جهانی در مورد همه‌گیری کرونا، آمارهای متوسط کشورها خبر از افزایش 18 درصدی ابتلا می‌دهد؛ یعنی کرونا در همه جهان با چند هفته فاصله در حال اوج‌گیری است. علت این اوج‌گیری هم گسترش سویه‌های BA4 و BA5 عنوان شده؛ چراکه این سویه‌ها فرار از ایمنی دارند؛ چه ایمنی از ابتلای طبیعی و چه ایمنی ناشی از واکسن.
نامه نیوز عید قربان سازمان بهداشت جهانی ماه 

  

افت ارزش معاملات سهام در بورسارزش معاملات اوراق بدهی در اولین روز کاری هفته 15 درصد از معاملات بازار سهام را شامل می‌شد. روز یکشنبه سهم اوراق 21 درصد شد و روز دوشنبه ارزش معاملات اوراق بدهی در بورس 48 هزار و 256 میلیارد تومان بود که 96 درصد معاملات بازار را تشکیل می‌داد.
اقتصادنیوز سهام اوراق بدهی 

  

پیش بینی قیمت دلار بعد از تحریم های جدید آمریکااقتصادنیوز : عده ای از معامله گران تصور می کنند که تنش های بین ایران و غرب همچنان پایدار است و همین امر احتمالا موجب شود تا برخی از بازیگران ارزی امروز در موقعیت خرید قرار بگیرند.
اقتصادنیوز قیمت دلار ایران 

  

طلا سکته کرد / پیش بینی قیمت سکه امروز 16 تیرعده ای از معامله گران می گفتند احتمالا بازار سکه با ضرر سنگینی مواجه خواهد شد. با این حال عده ای دیگر به مقاومت سکه در روز چهارشنبه اشاره می کردند . قیمت سکه در بازار روز چهارشنبه با وجود کاهش چشمگیر قیمت اونس طلا با کمک قیمت دلار با تمام توان در برابر قدرت نمایی معامله گران کاهشی مقاومت کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

منتظر سقوط قیمت سکه تا پایان هفته باشیددیشب با در نظر گرفتن افت بهای اونس طلا، ارزش ذاتی فلز گران بهای داخلی تا کانال 12 میلیون تومان پایین رفته بود.
گسترش قیمت افزایش قیمت رنگ 

  

قیمت خودرو امروز 16 تیر 1401/ گرانی شوکه کننده پژو پارسقیمت‌ خودرو در روزهای گذشته با یک ثبات نسبی همراه شد. به نظر می‌رسد در هفته‌های آینده نیز روند قیمت‌ها به همین شکل باشد.
فردا قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ریزش شبانه قیمت طلا /پیش بینی قیمت سکه امروز 16 تیراقتصادنیوز : دیشب با در نظر گرفتن افت بهای اونس طلا، ارزش ذاتی فلز گران بهای داخلی تا کانال 12 میلیون تومان پایین رفته بود.
اقتصادنیوز قیمت 

  

بورس اسیر شد /صعود بی جان بازار سهامبه نظر می رسد حفظ کانال یک میلیون و 500 هزار واحد برای شاخص کل بورس حیاتی شده است.
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

سویه های فرعی اومیکرون از ایمنی واکسن کرونا فرار می کنند به گزارش خبرنگار مهر به نقل از هلث سایت، مطالعات همچنین نشان داده اند که این سویه های جدید پتانسیل فرار از ایمنی ناشی از واکسن و همچنین عفونت‌های قبلی را دارند. اکنون، یک مطالعه جدید نشان داده است که این زیرشاخه‌های اومیکرون ممکن است برای هدف قرار دادن ریه‌ها تکامل یافته باشند و نشان می‌دهد که آنها به اندازه سویه های قبلی، مانند آلفا یا دلتا، خطرناک هستند. اگرچه سویه اومیکرون…
مهر خبرنگار موش ویروس 

  

ایجاد نخستین صندوق املاک و مستغلات در بورستفاهم نامه همکاری میان شهرداری تهران و سازمان بورس و اوراق بهادار بعدازظهر امروز، چهارشنبه، 15 تیرماه 1401 در محل سالن کنفرانس برج میلاد به امضا رسید.
گسترش بورس کالا حوزه سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

پیش‌بینی مهم از بورس شنبه شاخص کل بورس امروز با روند اصلاحی در آستانه سقوط به کانال یک میلیون و 400 هزار واحدی قرار گرفت. کارشناسان عقیده دارند که بازار شنبه روند متعادلی را تجربه خواهد کرد. شاخص کل بورس امروز روند نسبتا نوسانی داشت و با افت هشت هزار و 477 واحدی به محدوده یک میلیون و 502 هزار واحدی رسید. علی عصاری، کارشناس بازار سرمایه گفت: اخبار سیاسی همچنان روی بورس و بازارهای موازی مثل طلا، سکه و غیره…
گسترش شاخص پول سرمایه