گسترش   |  اقتصادی  |  

نجات جنگل‌ها حرا با پرورش میگو

تجربه اندونزی نشان می‌دهد که تشویق پرورش میگو و عدم استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و افزودنی‌ها در این صنعت، درآمد فعالان و جوامع محلی را تا سه برابر افزایش خواهد داد.

نجات جنگل‌ها حرا با پرورش میگو

فائو در گزارش جدید خود از فواید زیست‌محیطی و اقتصادی آبزی‌پروری در خطوط ساحلی می‌گوید. این گزارش برای سیاست‌گذاران کشوری مثل ایران می‌تواند مفید و آموزنده باشد چون ما دو فاکتور اصلی ورود هرچه نیرومندتر به این حوزه را در اختیار داریم: 5800 خط ساحلی و صنعت نیرومند شیلات. در ادامه به مهم‌ترین نکات این گزارش نگاهی می‌اندازیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

«اقیانوس‌ها، دریاها و نواحی ساحلی طیف وسیعی از منابع غذایی را برای جمعیت فزاینده جهان فراهم می‌آورند، به امنیت غذایی پایدار منجر می‌شوند و به تحقق اهداف زیست‌محیطی یاری می‌رسانند. دریاها، جزء لاینفک توسعه اقتصادی و زیست‌محیطی پایدار و مولد هستند.

تجربه کشورهای مختلف نشان می‌دهد که صنعت شیلات و آبزی‌پروری نقش قابل‌توجهی در اشتغال‌زایی و فقرزادیی دارد؛ رشد ناخالص ملی را افزایش می‌دهد و یکی از بهترین و طبیعی‌ترین راه‌های استفاده از منابع طبیعی است. بااین‌حال استفاده نادرست و مدیریت‌نشده از منابع دریایی پیامدهای زیست‌محیطی جبران‌ناپذیری را متوجه سلامت زیست‌محیطی کشورها و جهان خواهد کرد.

برای مثال اگر استفاده بی‌رویه از منابع دریایی، تعدیل نشود و با احیای این منابع ارزشمند، همراه نشود دریاها و اقیانوس‌ها در آینده نزدیک دیگر نخواهد توانست برای نسل‌های آینده منبع غذایی فراهم آورند. یکی از رویکردهایی که همه کشورها باید در دستور کار قرار دهند پایان دادن به صید بی‌رویه آبزیان است. نباید اجازه داد مهم‌ترین منبع غذایی که انسان در اختیار دارد به خطر افتد. سازمان‌های متولی در کشورهای مختلف باید در کنار تشویق و ترویج صنعت شیلات، توسعه پایدار این منابع را در اولویت قرار دهند. استفاده از آئین‌‌نامه‌ای که فائو در زمینه روش‌های بهره‌برداری مسئولانه از منابع دریایی تدارک دیده است می‌تواند به شدت مفید باشد.

روزانه 400 هزار تن آبزی صید می‌شود

دریاها و اقیانوس‌ها نقشی اساسی در تنظیم شرایط اقلیمی، جلوگیری از بلایای طبیعی، تولید انرژی پاک، جذب و تصفیه بهینه آلودگی‌ها و البته تقویت صنعت تفریح و سرگرمی بازی کنند. خطوط ساحلی، خانه درصد بزرگی از جمعیت جهان است. نرخ شهرنشینی در نواحی ساحلی معمولاً بالاتر از نرخ متعارف است. رشد اقتصادی و میزان رشد جمعیت در این نواحی هم معمولاً بالاتر از میانگین است.

درحال‌حاضر حدود 3 میلیارد نفر از جمعیت جهان 20 درصد پروتئین روزانه خود را از طریق منابع دریایی تامین می‌کنند. نرخ اشتغال‌آفرینی در صنعت آبزی‌پروری همچنان بسیار بیشتر از بخش کشاورزی است. 55 میلیون نفر از جهان در این صنعت مشغول به کار هستند. اگر صنایع جانبی آبزی‌پروری مثلاً فرآوری، بسته‌بندی، توزیع و فروش را هم لحاظ کنیم باید بگوییم که زندگی 10 تا 12 درصد از جمعیت جهان به این صنعت وابسته است. 40 درصد جمعیت جهان در خطوط ساحلی زندگی می‌کنند. صنعت آبزی‌پروری روزانه 400 هزار تن آبزی صید می‌کند.

بخش عمده صنعت شیلات در نواحی ساحلی مستقر شده‌اند. در این مناطق کمیت و کیفیت ماهی صیدشده، مستقیماً نتیجه کیفت آب دریا یا اقیانوس است. مدیریت ضعیف این قبیل موضوعات ضرر اقتصادی و زیست‌محیطی جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت».

پروژه ابتکاری برای نجات جنگل‌های حرا

لازم به ذکر است که استفاده و الگوبرداری از تجربه بعضی کشورها می‌تواند مفید باشد. به عنوان مثال اکنون می‌دانیم که پرورش میگو در نوار ساحلی علاوه بر آن آنکه اشتغال‌زایی بالایی به همراه دارد نقش قابل‌توجهی در آلودگی‌زدایی آب، بازی می‌کند. تجربه اندونزی نشان می‌دهد که عدم استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و افزودنی‌ها در صنعت پرورش میگو نه تنها درآمد فعالان این صنعت و بازار را تا سه برابر افزایش خواهد داد بلکه باعث تولید یک منبع غذایی پایدار و آلی می‌شود و در عین حال به چرخه زیست‌محیطی ساحل کمک می‌کند. به همه این‌ها کاهش جنگل‌زدایی و آلودگی آب را هم اضافه کنید. در پروژه مبتکرانه‌ای که در اندونزی آغاز شده است مردم به پرورش نوع خاصی از میگو تشویق می‌شوند. هدف اصلی آن است که به بقای جنگل‌های حرای این کشور کمک شود. این برنامه ضمن افزایش امنیت مالی مردمان محلی، تغییرات اقلیمی را کند می‌کند.

 

جنگل بازی اندونزی   اخبار برگزیده
  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : وزیر بهداشت طی نامه ای از رییس مجلس خواسته بود که با توجه به وضعیت قرمز شهر تهران و مصوبه ستاد ملی کرونا از برگزاری جلسات با حضور بیش از 15 نفر خودداری شود مدتی قبل رهبر انقلاب به تمامی مسوولین دستور داده بودند به طور کامل از تصمیمات ستاد کرونا پیروی کنند لینک کوتاه کپی لینک
نامه نیوز تهران رهبر انقلاب 

  

جهانگیری: مجلس در مسائل اجرایی دخالت نکندمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: یک نامه به آقای جنتی در مورد مصوبه روز گذشته مجلس داشتیم با تدبیر رهبر انقلاب مدیریت هسته‌ای به شورای‌عالی امنیت ملی سپرده شده است.
گسترش اسحاق جهانگیری رهبر انقلاب هسته ای 

  

افشای پشت پرده مصوبه جدید مجلس/ خروج از پروتکل الحاقی چاره کار نیست/ از چاله به چاه می‌افتیمنماینده سابق مجلس خاطرنشان کرد: ما نیز از اینکه به تعهدات برجام عمل نشده ناخرسندیم اما نباید کاری کنیم که از چاله به چاه بیفتیم.
ایلنا کار دیپلماسی ماه 

  

مجلس برای بهبود زندگی مردم با دولت همکاری کند/ با اجرای مصوبه مجلس چین و روسیه هم به تحریم می‌پیوندندعضو اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: این طرح به معنای ادامه تحریم‌ها خواهد بود که مشکلات زیادی برای مردم به وجود خواهد آورد، شاید با اجرایی شدن این طرح وضعیت حادتر هم شود. احتمالا چین و روسیه هم با این تحریم‌ها همراهی خواهند کرد.
ایلنا مجلس شورای اسلامی اتاق بازرگانی دولت 

  

جدال عرضه و تقاضا در بورس/ ریزش 3 هزار واحدی شاخص در ابتدای معاملاتبورس امروزدر اکثر نمادها منفی و متعادل آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز خودرو بورس تهران وزن 

  

قیمت خودرو بر می گردد؟ / واکنش بازار خودرو به قیمت ارزقیمت خودرو در بازار خودروهای داخلی از روزهای اوج خود تا 30 درصد هم کاهش داشته است. اما برخی سیگنال ها اکنون این سوال را ایجاد کرده است که آیا قیمت خودرو به روزهای اوج خود باز می گردد یا خیر؟
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

صدرو مجوز شماره گذاری 30 خودرو برقی/ تولید خودرو 40 تا 70 میلیون تومانیمعاون دفتر خودرو و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به‌تازگی سازمان ملی استاندارد ایران مجوز شماره‌گذاری 30 دستگاه خودروی برقی تولید داخل را به پلیس راهور ارسال کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان تولید 

  

فوری / جزئیات ثبت نام و پرداخت وام 50 میلیونی بازنشستگانمعاون فرهنگی اجتماعی سازمان تامین اجتماعی ضمن اعلام جزییات ثبت نام و پرداخت وام قرض الحسنه به بازنشستگان تامین اجتماعی گفت:
مستقل‌آنلاین وام ازدواج وام ازدواج 

  

فریب دانشمندان برای ساخت ویروس!تیمی از دانشمندان شکل جدیدی از حمله سایبری را به نمایش گذاشته‌اند که می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری برای تحقیقات بیولوژیکی داشته باشد. در این حمله مهاجمان می‌توانند از راه دور دانشمندان را برای تولید مواد سمی و ویروس‌ها فریب دهند.
مملکت‌آنلاین ویروس وزارت بهداشت مواد سمی 

  

حق شناس: مصوبه ضدبرجامی مجلس پاس گل به آمریکاستانتخاب/ من فکر نمی‌کنم که این طرح متکی بر نظرات و بررسی‌های کارشناسانه و مبتنی بر قاعده‌ها و اصول مشخص و دقیقی باشد تا ما را به همان هدف ادعا شده از سوی طراحان این طرح یعنی خنثی سازی اثرات تحریم و تقویت منافع ملی برساند. من تصور می‌کنم که اتفاقا این طرح از آنچه که هدف آن مطرح شده با توجه به محتوا و اقدامات پیشنهادی آن بسیار فاصله دارد.
مثلث شورای شهر تهران اصولگرایان روسیه 

  

رونمایی از سه پروژه مهم وزارت اقتصاد در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیکامروز 3 سامانه مهم وزارت امور اقتصادی و دارایی یعنی سامانه خزانه داری الکترونیک، سامانه برگزاری الکترونیکی مجامع شرکت ها و سامانه پرداخت سود سهام شرکت ها در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیک رونمایی و به بهره برداری رسید.
مستقل‌آنلاین سهام وزارت امور اقتصادی و دارایی اقتصاد 

  

شاخص بورس، باز هم دو میلیونی می‌شود؟شاخص کل بازار سهام از حدود چند هفته قبل حدود 250 هزار واحد رشد کرده و به نظر می‌رسد رشد بازار سهام شروع شده است. اما بورس تا پایان سال چه می‌شود؟
گسترش شاخص سهام قیمت 

  

تذکر جدی به دولت داده شود تا وظایفشان را بدانندیک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت با اعطای کارت معیشت به مردم مخالف بوده است و هر کاری هم که مجلس می‌کند با مخالفت دولت مواجه می‌شود، لذا به نظر می‌رسد تذکر جدی به دولت داده شود تا آنها وظایفشان را بدانند و نمی‌توانند هم در جایگاه دولت باشند و هم در جایگاه شورای نگهبان و قوه قضائیه.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

واکنش نمایندگی ایران در سازمان ملل به تیتر شرم‌آور «وال استریت ژورنال»سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به «وال استریت ژورنال» یکی از روزنامه‌های سیاسی - اقتصادی رژیم آمریکا گفت: مداخله رژیم اسرائیل در اقدام جنایتکارانۀ ترور شهید «محسن فخری‌زاده» به منظور برهم زدن بیشتر وضعیت آشفته در منطقه و از بین بردن مسیر دیپلماسی طراحی شده است.
اقتصادنیوز ایران سازمان ملل وال استریت 

  اخبار داغ
  

سهم قابل تامل دورهمی ها در انتقال کرونا/شواهدی از آغاز پیک جدید در زمستان داریمحریرچی در ارتباط با تعیین تکلیف محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شهرهای قرمز، نارنجی و زرد، گفت: هر دوشنبه در خصوص وضعیت شهرهای زرد، نارنجی و قرمز، تصمیم گیری می‌شود.
برنا دورهمی زمستان 

  

ابرنوسان مجدد در کمین بورس/ سیگنال اولیه بودجه 1400 به بازارهابورس تهران برای سومین هفته متوالی با رشد شاخص همراه شد و ضمن افزایش 6/ 7 درصدی، تغییر فاز داد. در حالی شاهد رشد شتابان تقاضا در کلیت بازار سهام هستیم که به‌نظر می‌رسد عرضه‌ آنچنان که باید پاسخگوی تقاضای موجود نیست. از این رو بار دیگر تجربه تلخ حبابی شدن قیمت‌ها و تکرار ابرنوسان دو ثلث نخست سال‌جاری، سهامداران را تهدید می‌کند...
اقتصادنیوز صادرات نفت بورس تهران بودجه 

  

خبرهای خوش درباره واکسن کرونا از سراسر دنیابعید است هیچ‌وقت در تمام طول تاریخ تمام مردم جهان همگی تا این اندازه منتظر چیزی بوده باشند که حالا منتظر شروع توزیع واکسن کرونا هستند، برای همین هم دولت‌ها برای اعلام زمان شروع واکسیناسیون با هم رقابت می‌کنند.
اقتصادنیوز سازمان غذا و داروی آمریکا درمان بریتانیا 

  

روایت حدیث فولادوند از ابتلایش به کرونا/ ویدئوبازیگر سریال معمای شاه، از ماجرای ابتلایش به کرونا و روند درمانی اش گفت.
خبرفوری حدیث دارو پزشک 

  

رییس پیشین ستاد انتخابات کشور گفت: انتخابات1400 را در شرایط کرونا می توان در دو یا سه روز یا به صورت پستی برگزار کرد.
نامه نیوز ستاد انتخابات کشور اصلاح قانون انتخابات هزینه های انتخابات 

  

این محدودیت‌های کرونایی هنوز ادامه داردعلیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در پایتخت با اشاره به تغییر وضعیت تهران در روز‌های کرونا تاکیدکرد خوشبختانه آمار حدود 10 تا 12 درصد نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است.
گسترش فروشگاه های زنجیره ای علیرضا زالی پایتخت 

  

سهم دورهمی‌ها در انتقال کرونا/ گلایه از سکوت سلبریتی‌ها به گزارش خبرنگار مهر، ایرج حریرچی، صبح شنبه با حضور در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما، گفت: در این روزها و به دنبال تعطیلی‌های دو هفته‌ای در شهرهای قرمز، شاهد کاهش موارد مراجعه سرپایی، بستری و مرگ و میر بیماران کرونایی هستیم. وی با عنوان این مطلب که مرگ و میر بیماران کرونایی روند نزولی گرفته است، افزود: در این مسیر، اجرای طرح شهید سلیمانی می‌تواند منجر به تداوم این وضعیت شود…
مهر دورهمی درمان وزارت بهداشت 

  

ثبت سه هزار و 506 قربانی جدید کرونا در آمریکاطبق جدیدترین آمار دانشگاه «جانز هاپکینز»، شمار کلی قربانیان کرونا در آمریکا با ثبت رکورد جدید سه هزار و 506 قربانی در 24 ساعت به مرز 280 هزار نفر رسید.
اعتماد نیویورک ویروس ایالات متحده آمریکا 

  

ماجرای دوشنبه‌های کرونایی چیست/ گلایه از سکوت سلبریتی‌ها به گزارش خبرنگار مهر، ایرج حریرچی، صبح شنبه با حضور در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما، گفت: در این روزها و به دنبال تعطیلی‌های دو هفته‌ای در شهرهای قرمز، شاهد کاهش موارد مراجعه سرپایی، بستری و مرگ و میر بیماران کرونایی هستیم. وی با عنوان این مطلب که مرگ و میر بیماران کرونایی روند نزولی گرفته است، افزود: در این مسیر، اجرای طرح شهید سلیمانی می‌تواند منجر به تداوم این وضعیت شود…
مهر وزارت بهداشت خبرنگار درمان 

  

رمان کرونایی «میچ آلبوم» سر از قم درآوردآخرین رمان میچ آلبوم با نام «در حسرت دست‌هایت» توسط انتشارات کتابستان معرفت قم منتشر شد.
ایبنا رمان قم 

  

پاندمی و کرونا واژه‌های پرجست‌وجوی فرهنگ لغات وبستراز بیستم ماه ژانویه سال جاری جستجو برای لغت پاندمی از سوی کاربران این فرهنگ لغت به شدت افزایش یافت.
ایبنا ماه 

  

پیشنهاد رای گیری پستی برای انتخابات کرونایی 1400رییس پیشین ستاد انتخابات کشور گفت: انتخابات1400 را در شرایط کرونا می توان در دو یا سه روز یا به صورت پستی برگزار کرد.
مثلث اصلاح قانون انتخابات هزینه های انتخابات ستاد انتخابات کشور